The Region X Championships (TRXC) - NAMHSA Show Results

Marci Smith Driscoll, Show Holder
November 4 - 5, 2017
1 Campus Center Way
Amherst. MA

Entrants 43

Diane Balla (DBa)
Brenda Bednar (BBe)
Rebecca Benisch (RBe)
Laura Bernardi (LBe)
Jennifer Bolton Johnson (JBo)
Robin Briscoe (RBr)
Hannah Clark (HCl)
Mackenzie Coffey (MCo)
Alexandra Coffey (ACo)
Barbara Connors (BCo)
Christine Croarkin (CCr)
Abby Duclos (ADu)
Katherine Dwyer (KDw)
Joan Fauteux (JFa)
Anne Field (AFi)
Maria Firstenberg (MFi)
Cathy Hahn (CHa)
Ann Harris (AHa)
Kathy Hartmann (KHa)
Terry Heath (THe)
Stephanie Hicks (SHi)
Amelie Hopke (AHo)
Iva Kimmelman (IKi)
Eliana Krueger (EKr)
Nadia Krueger (NKr)
Melissa Lee (MLe)
Kelly Martin (KMa)
Danielle Miller (DMi)
Sharon Mossy (SMo)
Stacylynn Mullady (SMu)
Lawrence Nichols (LNi)
Karen Pajak (KPa)
Leslie Phelps (LPh)
Beth Rappleyea (BRa)
Taylor Santosuosso (TSa)
Katy Schiller (KSc)
Renata Shura (RSh)
Taylor Simpson (TSi)
Lisa Smalley (LSm)
Darleen Stoddard (DSt)
Margaret Suchow (MSu)
Nancy Timm (NTi)
Victoria Wiggins (VWi)

CM/AR Performance , Judge:
Maiden: Cross Country/Jumper
1
Lionized (Katherine Dwyer) 
2
Mocha Latte (Anne Field) 
Maiden: Hunter Over Fences
1
Halestorm (Anne Field) 
Maiden: English Games/Other English
1
M I DynaMyte (Iva Kimmelman) 
2
Halestorm (Anne Field) 
Maiden: English Trail
1
Telemachus Rhade (Beth Rappleyea) 
2
NLF Rudy (Lawrence Nichols) 
Maiden: Huntseat Pleasure
1
M I DynaMyte (Iva Kimmelman) 
2
Gracie (Danielle Miller) 
Maiden: Western Stockwork
1
MI Steel Swan (Iva Kimmelman) 
Maiden: Western Games/Other Western
1
Suicide Blonde (Beth Rappleyea) 
2
MI Steel Swan (Iva Kimmelman) 
Maiden: Patterned Western
1
M I Jazz Fest (Iva Kimmelman) 
2
NLF Ima Chickadee (Lawrence Nichols) 
Maiden: Western Trail
1
NLF Ima Chickadee (Lawrence Nichols) 
2
NLF Rudy (Lawrence Nichols) 
Maiden: Western Pleasure
1
M I Jazz Fest (Iva Kimmelman) 
Maiden: Saddleseat
1
Rum Brook Yankee Command (Robin Briscoe) 
Maiden: Costume
1
Eowyn (Beth Rappleyea) 
2
Kharma Zaafirah (Danielle Miller) 
Maiden: Other Performance/Scene
1
Zurich (Iva Kimmelman) 
2
M I First Luv (Iva Kimmelman) 
OF Plastic Halter (Breed) , Judge:
Maiden: Arab/Part Arab
1
Dove (Kathy Hartmann) 
2
Aladdin (Nadia Krueger) 
Maiden: Gaited Breeds
1
Ristretto (Victoria Wiggins) 
2
Renn Star Rocket (Kathy Hartmann) 
Maiden: Other Light
1
Claro Que Si (Kelly Martin) 
2
Maniac Magee (Taylor Santosuosso) 
Maiden: QH
1
Touch Of Mink (Terry Heath) 
2
Whiskey River (Cathy Hahn) 
Maiden: Paint/Appaloosa
1
Cheap Thrills (Stacylynn Mullady) 
2
Good Girl (Maria Firstenberg) 
Maiden: Other Stock
1
Coyote (Taylor Santosuosso) 
2
Happy Go Lucky (Taylor Santosuosso) 
Maiden: TB/STB
1
Can't Catch Me (Diane Balla) 
2
Supra (Kathy Hartmann) 
Maiden: Other Sport Breeds/Warmbloods/Coaching
1
Voodoo Daddy (Maria Firstenberg) 
2
Wedding Belle (Jennifer Bolton Johnson) 
Maiden: UK Pony Breeds
1
Candy (Robin Briscoe) 
2
Eye of the Tiger (Eliana Krueger) 
Maiden: Other Pony Breeds
1
The Flash (Jennifer Bolton Johnson) 
2
NLF Arion (Lawrence Nichols) 
Maiden: UK Draft Breeds
1
Sutter's Fort (Robin Briscoe) 
2
Ace Ventura (Victoria Wiggins) 
Maiden: Other Draft Breeds
1
Mister Rain Dancer (Taylor Santosuosso) 
2
Three Times Lucky (Maria Firstenberg) 
Maiden: Longear/Exotic
1
Bangor Bandit (Kathy Hartmann) 
2
Olaf (Barbara Connors) 
Maiden: Other Breeds
1
Knight's Valor (Margaret Suchow) 
2
Nightfall (Victoria Wiggins) 
Maiden: Light/Stock/Sport Foals
1
Sugar Bandit (Terry Heath) 
2
Rookka (Robin Briscoe) 
Maiden: Pony/Draft/Other foals
1
Silver Bell (Victoria Wiggins) 
2
Feather (Jennifer Bolton Johnson) 
OF Plastic Halter (Collectibility) , Judge:
Maiden: Arab/Part Arab
1
Two Bar's Assam (Robin Briscoe) 
2
Dove (Kathy Hartmann) 
Maiden: Gaited Breeds
1
Devil's Determination (Robin Briscoe) 
2
Liminal Patchwork (Robin Briscoe) 
Maiden: Other Light
1
Two Bar's Showboat (Robin Briscoe) 
2
Caroline (Robin Briscoe) 
Maiden: QH
1
Declaration (Robin Briscoe) 
2
Smoke N' Mirrors (Taylor Santosuosso) 
Maiden: Paint/Appaloosa
1
Pemigewasset (Robin Briscoe) 
2
Santa's Surprise (Maria Firstenberg) 
Maiden: Other Stock
1
Lost Song (Robin Briscoe) 
2
Cicero (Kelly Martin) 
Maiden: TB/STB
1
Unexpected Treasure (Jennifer Bolton Johnson) 
2
Savior (Maria Firstenberg) 
Maiden: Other Sport Breeds/Warmbloods/Coaching
1
Desi (Jennifer Bolton Johnson) 
2
DeNiro (Terry Heath) 
Maiden: UK Pony Breeds
1
Candy (Robin Briscoe) 
2
Chevalier Noir (Maria Firstenberg) 
Maiden: Other Pony Breeds
1
Sweet Sixteen (Jennifer Bolton Johnson) 
2
Spindrift (Terry Heath) 
Maiden: UK Draft Breeds
1
Great Day (Kathy Hartmann) 
2
Mirrabella (Robin Briscoe) 
Maiden: Other Draft Breeds
1
Three Times Lucky (Maria Firstenberg) 
2
Reja (Kathy Hartmann) 
Maiden: Longear/Exotic
1
Jeramiah (Kathy Hartmann) 
2
Olaf (Barbara Connors) 
Maiden: Other Breeds
1
Jahji (Kathy Hartmann) 
2
Nightfall (Victoria Wiggins) 
Maiden: Fantasy (all ages)
1
Shadowfax (Beth Rappleyea) 
2
Hippocrates (Barbara Connors) 
Maiden: Light/Stock/Sport Foals
1
Texas Poet (Robin Briscoe) 
2
Twinkle Twinkle Little Star (Stacylynn Mullady) 
Maiden: Pony/Draft/Other foals
1
Willow (Robin Briscoe) 
2
Stormy Warning (Mackenzie Coffey) 
OF Performance , Judge:
Maiden: Harness Pleasure/Fine Harness
1
Sika Silver Bar (Lisa Smalley) 
Maiden: Other Harness
1
Sika Silver Bar (Lisa Smalley) 
2
Barnaby (Lisa Smalley) 
Maiden: Cross Country/Jumper
1
M I Grey Goose (Iva Kimmelman) 
2
NLF Skipparope (Lawrence Nichols) 
Maiden: Hunter Over Fences
1
Honey Bea (Lisa Smalley) 
2
NLF Flugelhorn (Lawrence Nichols) 
Maiden: English Games/Other English
1
NLF Flugelhorn (Lawrence Nichols) 
2
Omega Rising (Margaret Suchow) 
Maiden: Dressage
1
Honey Bea (Lisa Smalley) 
2
NLF Flugelhorn (Lawrence Nichols) 
Maiden: English Trail
1
Omega Rising (Margaret Suchow) 
2
NLF Flugelhorn (Lawrence Nichols) 
Maiden: Huntseat Pleasure
1
Omega Rising (Margaret Suchow) 
2
Honey Bea (Lisa Smalley) 
Maiden: Western Stockwork
1
My Vindication (Iva Kimmelman) 
2
Bar Skippin Star (Lisa Smalley) 
Maiden: Western Games/Other Western
1
M I Dirty Dancer (Iva Kimmelman) 
2
NLF Cricket (Lawrence Nichols) 
Maiden: Patterned Western
1
Pumpkin Moonshine (Margaret Suchow) 
2
M I Rainbow Sky (Iva Kimmelman) 
Maiden: Western Trail
1
NLF Cricket (Lawrence Nichols) 
2
Pumpkin Moonshine (Margaret Suchow) 
Maiden: Western Pleasure
1
NLF Cricket (Lawrence Nichols) 
2
Gun Well Done (Lisa Smalley) 
Maiden: Costume
1
Maximum Honey (Lisa Smalley) 
2
Brass Compass (Robin Briscoe) 
Maiden: Other Performance/Scene
1
Texas Walker Ranger (Mackenzie Coffey) 
2
Two Bit Tux (Mackenzie Coffey) 
Custom Halter (Breed) , Judge:
Maiden: Light Breeds Non-Gaited
1
Diablo (Barbara Connors) 
2
Rhainnon (Iva Kimmelman) 
Maiden: Light Breeds Gaited
1
Silver Stockings (Amelie Hopke) 
2
Volantis (Taylor Simpson) 
Maiden: TB/STB
1
Ima Start A Rumor (Taylor Santosuosso) 
2
Scarlett Fever (Amelie Hopke) 
Maiden: Warmbloods/Other Sport/Coaching
1
Black Opal (Barbara Connors) 
2
Harlequin Romance (Taylor Santosuosso) 
Maiden: QH
1
Peanut Butter (Mackenzie Coffey) 
2
Louisiana Jazz (Amelie Hopke) 
Maiden: Appaloosa/Paint Breeds
1
Painted Rose (Amelie Hopke) 
2
M I Always In Your Favor (Iva Kimmelman) 
Maiden: Other Stock breeds
1
All Shook Up (Barbara Connors) 
2
Wolf (Barbara Connors) 
Maiden: UK Pony Breeds
1
Doctor Doolittle (Taylor Santosuosso) 
2
Khaleesi (Taylor Simpson) 
Maiden: Other Pony Breeds
1
Alfrofaxi (Barbara Connors) 
Maiden: UK Draft Breeds
1
Rebecca (Barbara Connors) 
2
Dirty Harry (Taylor Santosuosso) 
Maiden: Other Draft Breeds
1
Big Shotta Spot (Hannah Clark) 
2
Real Steal (Taylor Santosuosso) 
Maiden: Longear/Exotics
1
Neo (Brenda Bednar) 
2
Gigabite (Hannah Clark) 
Maiden: Other Breeds/Fantasy
1
Frederick (Lisa Smalley) 
2
Rook (Barbara Connors) 
Maiden: Foals
1
Sir Spotsalot (Barbara Connors) 
2
Fibonacci (Barbara Connors) 
Custom Halter (Workmanship) , Judge:
Maiden: Light Breeds Non-Gaited
1
Diablo (Barbara Connors) 
2
Basil of Caesarea (Amelie Hopke) 
Maiden: Light Breeds Gaited
1
Silver Stockings (Amelie Hopke) 
2
Psyche (Taylor Santosuosso) 
Maiden: TB/STB
1
Scarlett Fever (Amelie Hopke) 
2
Ace of Spades (Amelie Hopke) 
Maiden: Warmbloods/Other Sport/Coaching
1
Black Opal (Barbara Connors) 
2
Brutus Virilius (Brenda Bednar) 
Maiden: QH
1
Peanut Butter (Mackenzie Coffey) 
2
Gunned Down (Amelie Hopke) 
Maiden: Appaloosa/Paint Breeds
1
Painted Rose (Amelie Hopke) 
2
M I Always In Your Favor (Iva Kimmelman) 
Maiden: Other Stock breeds
1
All Shook Up (Barbara Connors) 
2
Wolf (Barbara Connors) 
Maiden: UK Pony Breeds
1
Khaleesi (Taylor Simpson) 
2
Doctor Doolittle (Taylor Santosuosso) 
Maiden: Other Pony Breeds
1
Alfrofaxi (Barbara Connors) 
Maiden: UK Draft Breeds
1
Rebecca (Barbara Connors) 
2
Dirty Harry (Taylor Santosuosso) 
Maiden: Other Draft Breeds
1
Pleine D'Allant (Hannah Clark) 
2
Real Steal (Taylor Santosuosso) 
Maiden: Longear/Exotics
1
Gigabite (Hannah Clark) 
2
Terawatt (Hannah Clark) 
Maiden: Other Breeds/Fantasy
1
Frederick (Lisa Smalley) 
2
Rook (Barbara Connors) 
Maiden: Foals
1
Saine Et Sauve (Leslie Phelps) 
2
Shiloh (Hannah Clark) 
Artist Resin Halter (Breed) , Judge:
Maiden: Light Breeds Non-Gaited
1
M I Special K (Iva Kimmelman) 
2
Impulse (Sharon Mossy) 
Maiden: Light Breeds Gaited
1
Ironman (Sharon Mossy) 
2
Valora (Laura Bernardi) 
Maiden: TB/STB
1
MI Swoon Song (Iva Kimmelman) 
2
Tickle My Toes (Brenda Bednar) 
Maiden: Warmbloods/Other Sport/Coaching
1
Mack Daddy (Sharon Mossy) 
2
M I Hearts And Flowers (Iva Kimmelman) 
Maiden: QH
1
VooDoo Twist (Sharon Mossy) 
2
M I Meridian (Iva Kimmelman) 
Maiden: Appaloosa/Paint Breeds
1
Rosie (Sharon Mossy) 
2
M I Strange Brew (Iva Kimmelman) 
Maiden: Other Stock breeds
1
BooBoo (Darleen Stoddard) 
2
Tango's Grand Finale (Brenda Bednar) 
Maiden: UK Pony Breeds
1
Selene (Laura Bernardi) 
2
Niblick (Ann Harris) 
Maiden: UK Draft Breeds
1
Alifair (Hannah Clark) 
2
PPR MUD BUG (Stephanie Hicks) 
Maiden: Other Draft Breeds
1
Grindel (Christine Croarkin) 
2
Hodor (Darleen Stoddard) 
Maiden: Longear/Exotics
1
Tipsy Turvy (Hannah Clark) 
2
PPR COFFEE SPOT (Stephanie Hicks) 
Maiden: Other Breeds/Fantasy
1
Kizil (Christine Croarkin) 
Maiden: Foals
1
Maia (Laura Bernardi) 
2
Elodie (Hannah Clark) 
Artist Resin Halter (Workmanship) , Judge:
Maiden: Light Breeds Non-Gaited
1
Tribal Dancer (Sharon Mossy) 
2
Impulse (Sharon Mossy) 
Maiden: Light Breeds Gaited
1
Jasper (Kelly Martin) 
2
Valora (Laura Bernardi) 
Maiden: TB/STB
1
MI Swoon Song (Iva Kimmelman) 
2
Tickle My Toes (Brenda Bednar) 
Maiden: Warmbloods/Other Sport/Coaching
1
Mack Daddy (Sharon Mossy) 
2
Captain Rosefall (Taylor Simpson) 
Maiden: QH
1
M I Meridian (Iva Kimmelman) 
2
VooDoo Twist (Sharon Mossy) 
Maiden: Appaloosa/Paint Breeds
1
Pop Tart (Darleen Stoddard) 
2
Moon Shadow (Brenda Bednar) 
Maiden: Other Stock breeds
1
BooBoo (Darleen Stoddard) 
2
Tango's Grand Finale (Brenda Bednar) 
Maiden: UK Pony Breeds
1
Selene (Laura Bernardi) 
2
Mighty Mouse (Christine Croarkin) 
Maiden: UK Draft Breeds
1
Alifair (Hannah Clark) 
2
PPR MUD BUG (Stephanie Hicks) 
Maiden: Other Draft Breeds
1
Brewski (Sharon Mossy) 
2
Hodor (Darleen Stoddard) 
Maiden: Longear/Exotics
1
PPR COFFEE SPOT (Stephanie Hicks) 
2
Tipsy Turvy (Hannah Clark) 
Maiden: Other Breeds/Fantasy
1
Kizil (Christine Croarkin) 
Maiden: Foals
1
Bellatrix (Taylor Simpson) 
2
Elodie (Hannah Clark) 
China/Resin Halter (Breed) , Judge:
Maiden: Light Breeds
1
Ester (Karen Pajak) 
2
Gallaway Marie (Rebecca Benisch) 
Maiden: Sport Breeds
1
Kitten's Reward (Rebecca Benisch) 
2
Francis Stowe (Robin Briscoe) 
Maiden: Stock Breeds
1
Old Dan (Kelly Martin) 
Maiden: Pony Breeds
1
Haldor (Rebecca Benisch) 
2
Constant Reminder (Katy Schiller) 
Maiden: Draft Breeds
1
Shelly (Katy Schiller) 
2
Lincolnshire Aldwyn (Robin Briscoe) 
Maiden: Other Breeds/Longear/Exotic
1
Borromeo de Carmelo (Katy Schiller) 
2
Sydney (Kelly Martin) 
Maiden: Foals
1
Zane (Kelly Martin) 
2
Benazir (Robin Briscoe) 
China/Resin Halter (Collectibility) , Judge:
Maiden: Light Breeds
1
Walking After Midnight (Robin Briscoe) 
2
Eleanor Rigby (Katy Schiller) 
Maiden: Sport Breeds
1
Kitten's Reward (Rebecca Benisch) 
2
Francis Stowe (Robin Briscoe) 
Maiden: Stock Breeds
1
Old Dan (Kelly Martin) 
Maiden: Pony Breeds
1
Haldor (Rebecca Benisch) 
2
Dylan (Katy Schiller) 
Maiden: Draft Breeds
1
Lincolnshire Aldwyn (Robin Briscoe) 
2
Shelly (Katy Schiller) 
Maiden: Other Breeds/Longear/Exotic
1
Sydney (Kelly Martin) 
2
QT (Karen Pajak) 
Maiden: Foals
1
Zane (Kelly Martin) 
2
Jadus (Robin Briscoe) 
Custom Glazed China Halter (Breed) , Judge:
Maiden: Light/Sport Breeds/Stock Breeds
1
Tempest (Rebecca Benisch) 
Maiden: Pony/Draft/Other Breeds
1
Hermione (Rebecca Benisch) 
2
Ferrite (Katy Schiller) 
Custom Glazed China Halter (Collectibility) , Judge:
Maiden: Light/Sport Breeds/Stock Breeds
1
Tempest (Rebecca Benisch) 
Maiden: Pony/Draft/Other Breeds
1
Hermione (Rebecca Benisch) 
2
Ferrite (Katy Schiller)