Quabbin Valley Performance Open - Show Results

Were you an entrant at this show? If so, sign in and your placings will be highlighted in the results.
Joan Fauteux, Show Holder
April 25, 2015
10 Meadow Rd
Spencer. MA

Entrants 28

Janice Allen (JAl)
Jackie Arns-Rossi (JAr)
Diane Balla (DBal)
Deborah Battaglia (DBat)
Brenda Bednar (BBe)
Laura Bernardi (LBe)
Robin Briscoe (RBr)
Jessica Campbell (JCa)
Danielle Feldman (DFe)
Audrey Feldman (AFe)
Anne Field (AFi)
Sue Hallwas (SHa)
Ann Harris (AHa)
Terry Heath (THe)
Nichole Hertzog (NHe)
Gail Hildebrand (GHi)
Lianne Keary (LKe)
Shane Langbauer (SLa)
Danielle Miller (DMi)
Stacylynn Mullady (SMu)
Jenna Newbegin (JMe)
Leslie Phelps (LPh)
Fabian Rodriguez (FRo)
Nancy Stocky (NSt)
Darleen Stoddard (DSt)
Margaret Suchow (MSu)
Nancy Timm (NTi)
Linda White (LWh)

Original Finish

Judge: Laurie Lape

1. Performance Harness (3)
1
Warwick (RBr) 
2
Skylark (THe) 
3
Masque (NHe) 
2. Other Harness (7)
1
Warwick (RBr) 
2
Skylark (THe) 
3
Badger (SHa) 
4
E-Clare (JCa) 
5
Juggernaut (BBe) 
6
Tara Blue Formal Invitation (NSt) 
7
Butterscotch Sundae (JCa) 
3. Pleasure Harness (5)
1
Warwick (RBr) 
2
Masque (NHe) 
3
Skylark (THe) 
4
Ms.Molly May (JCa) 
5
Butterscotch Sundae (JCa) 
4. Draft Harness (2)
1
Regal Intimidation (BBe) 
2
Achilles Last Stand (BBe) 
Harness Championship (2)
Champion: Warwick (Robin Briscoe)
Reserve: Skylark (Terry Heath)
5. Cross Country (10)
1
Red Dawg (JMe) 
2
Two Bar's Cedric (RBr) 
3
Red Right Returning (NTi) 
4
Skipper Dan (JAr) 
5
Jeeves (LKe) 
6
Barrett's Privateer (LKe) 
7
China Doll (NHe) 
6. Jumper (10)
1
Skipper Dan (JAr) 
2
Little Wanderer (JMe) 
3
Two Bar's Cedric (RBr) 
4
China Doll (NHe) 
5
Red Dawg (JMe) 
6
Red Right Returning (NTi) 
7. Hunter/Handy Hunter (11)
1
Whiskey in the Water (JMe) 
2
China Doll (NHe) 
3
Pumpkin Moonshine (MSu) 
4
Wrong Road Home (THe) 
5
Skipper Dan (JAr) 
6
Red Right Returning (NTi) 
8. Dressage (11)
1
Atlantean Rhythm (NHe) 
2
Bronwyn (LBe) 
3
Tropical Gale (THe) 
4
Whiskey in the Water (JMe) 
5
China Doll (NHe) 
6
Pumpkin Moonshine (MSu) 
Sporthorse Championship (2)
Champion: Skipper Dan (Jackie Arns-Rossi)
Reserve: China Doll (Nichole Hertzog)
9. Games (10)
1
Red Right Returning (NTi) 
2
China Doll (NHe) 
3
Skipper Dan (JAr) 
4
Rumpletumskins (JMe) 
5
Bite My Dust (DSt) 
6
Sir Durendal (NHe) 
10. Other English Performance (8)
1
Skipper Dan (JAr) 
2
Red Dawg (JMe) 
3
China Doll (NHe) 
4
Sir Durendal (NHe) 
5
Red Right Returning (NTi) 
6
Esme's Squalid Faculties (JMe) 
11. Natural Trail (9)
1
Wrong Road Home (THe) 
2
Rumpletumskins (JMe) 
3
Red Right Returning (NTi) 
4
Vanilla Sky (MSu) 
5
China Doll (NHe) 
6
Tinker (JCa) 
12. Arena Trail (12)
1
Skipper Dan (JAr) 
2
Wrong Road Home (THe) 
3
Sir Durendal (NHe) 
4
Vanilla Sky (MSu) 
5
China Doll (NHe) 
6
Bite My Dust (DSt) 
13. Pleasure - Sport Type (10)
1
Warwick (RBr) 
2
Wrong Road Home (THe) 
3
Pumpkin Moonshine (MSu) 
4
Esme's Squalid Faculties (JMe) 
5
Sir Durendal (NHe) 
6
Vanilla Sky (MSu) 
14. Pleasure - Other Type (6)
1
China Doll (NHe) 
2
Whiskey in the Water (JMe) 
3
Rumpletumskins (JMe) 
4
Red Right Returning (NTi) 
5
Tipper (JCa) 
6
Tinker (JCa) 
English Championship (2)
Champion: China Doll (Nichole Hertzog)
Reserve: Red Right Returning (Nancy Timm)
15. Indian (4)
1
Ice Pick (RBr) 
2
Tasiwu Wanahau (SHa) 
3
Viconia (LBe) 
4
Esa Nahubiya (SHa) 
16. Arabian (5)
1
Desert Falcon (THe) 
2
Matt (RBr) 
3
Tara Blue Al Sayeed (NSt) 
4
Desert Song (SHa) 
5
Mini Me be Jigg'in (JCa) 
17. Parade (2)
1
Maltese Tiger (THe) 
2
Sundance Guy (MSu) 
18. Other (2)
1
Queen's Park Ranger (LKe) 
2
Myrtle Peach (JMe) 
Costume Championship (2)
Champion: Ice Pick (Robin Briscoe)
Reserve: Maltese Tiger (Terry Heath)
19. Judged stockwork (cutting, reined cowhorse..) (8)
1
Dynamite Diva (MSu) 
2
Pull My Finger (LWh) 
3
Written in Stardust (NHe) 
4
Texas Hold Em (THe) 
5
Paint Me Roany (JCa) 
6
Orion (NTi) 
20. Timed stockwork (roping, penning, ect.) (7)
1
War Echo (MSu) 
2
Pull My Finger (LWh) 
3
Written in Stardust (NHe) 
4
Orion (NTi) 
5
Little Wanderer (JMe) 
6
Dynamite Diva (MSu) 
21. Reining (10)
1
Written in Stardust (NHe) 
2
Pull My Finger (LWh) 
3
Little Wanderer (JMe) 
4
Orion (NTi) 
5
War Echo (MSu) 
6
Casper (NHe) 
22. Extreme Cowboy (5)
1
Little Wanderer (JMe) 
2
Orion (NTi) 
3
Written in Stardust (NHe) 
4
Dynamite Diva (MSu) 
5
Pull My Finger (LWh) 
Stockhorse Championship (2)
Champion: Written in Stardust (Nichole Hertzog)
Reserve: Pull My Finger (Linda White)
23. Natural trail (6)
1
Orion (NTi) 
2
Pull My Finger (LWh) 
3
Whiskey in the Water (JMe) 
4
White Burgundy (LKe) 
5
Mohawk Romeo (MSu) 
6
Written in Stardust (NHe) 
24. Arena trail (14)
1
Expensive Confetti (NHe) 
2
Twist Of Sterling (THe) 
3
Harley's Legacy (THe) 
4
Orion (NTi) 
5
Written in Stardust (NHe) 
6
Mohawk Romeo (MSu) 
25. Games (9)
1
Orion (NTi) 
2
Pull My Finger (LWh) 
3
War Echo (MSu) 
4
Esme's Squalid Faculties (JMe) 
5
Written in Stardust (NHe) 
6
Paint Me Roany (JCa) 
26. Other western performance (includes ranch scene) (10)
1
Little Wanderer (JMe) 
2
Orion (NTi) 
3
Pull My Finger (LWh) 
4
Tara Blue Moonshadow (NSt) 
5
Twist Of Sterling (THe) 
6
Painted by Pastels (JCa) 
27. Pleasure- stock type (12)
1
Ebony Rose (MSu) 
2
Orion (NTi) 
3
Written in Stardust (NHe) 
4
Harley's Legacy (THe) 
5
Whiskey in the Water (JMe) 
6
Casper (NHe) 
28. Pleasure- other type (7)
1
On a Prayer (NHe) 
2
Esme's Squalid Faculties (JMe) 
3
Expensive Confetti (NHe) 
4
Azraf (JCa) 
5
White Burgundy (LKe) 
6
Tara Blue Moonshadow (NSt) 
Western Championship (2)
Champion: Orion (Nancy Timm)
Reserve: Pull My Finger (Linda White)
29. Showmanship (5)
1
Rumpletumskins (JMe) 
2
On a Prayer (NHe) 
3
Lady Liberty (AFi) 
4
Twlight Tear (MSu) 
5
Sunflake (MSu) 
30. Scene (4)
1
Sandy Creek Gal (THe) 
2
Premier Parr T (JAr) 
3
Rumpletumskins (JMe) 
4
Speed Deamon (JCa) 
31. Generic performance (6)
1
Rescate de Rey (SHa) 
2
Little Wanderer (JMe) 
3
On a Prayer (NHe) 
4
Premier Parr T (JAr) 
5
Gazelle (LKe) 
6
Voodoo Tales (MSu) 
32. Saddleseat/park (6)
1
Affairs of the Heart (NHe) 
2
Here Comes The Sun (THe) 
3
Lady Jane (JCa) 
4
Huxley (JMe) 
5
Hip-Hop (JCa) 
6
Achilles Last Stand (BBe) 
Other Performance Championship (2)
Champion: Rumpletumskins (Jenna Newbegin)
Reserve: On a Prayer (Nichole Hertzog)

Custom Finish

Judge: Marci Driscoll

33. Performance Harness (4)
1
Heidi (JAr) 
2
Doubletap (LWh) 
3
Loverly (DFe) 
4
Check My Brain (LWh) 
34. Other Harness (6)
1
Heidi (JAr) 
2
Doubletap (LWh) 
3
Loverly (DFe) 
4
Check My Brain (LWh) 
5
Winterfell Patriot (JAr) 
6
Tara Blue Alexa (NSt) 
35. Pleasure Harness (1)
1
Check My Brain (LWh) 
36. Draft Harness (1)
1
Single Digit Salute (LWh) 
Harness Championship (2)
Champion: Heidi (Jackie Arns-Rossi)
Reserve: Doubletap (Linda White)
37. Judged stockwork (cutting, reined cowhorse..) (13)
1
Catlike (AHa) 
2
Coyote Dancer (MSu) 
3
Royal Charger (MSu) 
4
Angus (LWh) 
5
Skeeter (LWh) 
6
Heidi (JAr) 
38. Timed stockwork (roping, penning, ect.) (13)
1
Midas Man (BBe) 
2
Brown Sugar Babe (DSt) 
3
HHJ Bob's Yer Uncle (GHi) 
4
Rhinestone Romeo (DFe) 
5
Angus (LWh) 
6
Polka Parr T (JAr) 
39. Reining (13)
1
Bootlegger (AFi) 
2
Catlike (AHa) 
3
Brown Sugar Babe (DSt) 
4
Rhinestone Romeo (DFe) 
5
Skeeter (LWh) 
6
Coyote Dancer (MSu) 
40. Extreme Cowboy (11)
1
Bootlegger (AFi) 
2
Angus (LWh) 
3
Hurricane Deck (AFi) 
4
Brown Sugar Babe (DSt) 
5
Rhinestone Magic (MSu) 
6
Datta Liberty (DBat) 
Stockhorse Championship (2)
Champion: Bootlegger (Anne Field)
Reserve: Brown Sugar Babe (Darleen Stoddard)
41. Natural trail (10)
1
Mr. Joe Lonesome (AHa) 
2
Phazes of Godiva (AFi) 
3
Real Quiet (MSu) 
4
Whisper In My Ear (BBe) 
5
Sheza Purdy Copper Penny (DMi) 
6
Amarna Kingslayer (JAr) 
42. Arena trail (16)
1
Mocha Latte (AFi) 
2
Mr. Joe Lonesome (AHa) 
3
Kensington's Khabernet (DMi) 
4
Hollywood Bling (DFe) 
5
Sheza Purdy Copper Penny (DMi) 
6
Down Home Chrome (DSt) 
7
Real Quiet (MSu) 
8
Whisper In My Ear (BBe) 
43. Games (15)
1
Phazes of Godiva (AFi) 
2
Angus (LWh) 
3
Mocha Latte (AFi) 
4
Rhinestone Romeo (DFe) 
5
Down Home Chrome (DSt) 
6
Skeeter (LWh) 
7
Heidi (JAr) 
8
King Of Sarrow (FRo) 
44. Other western performance (includes ranch scene) (14)
1
Hollywood Bling (DFe) 
2
Mr. Joe Lonesome (AHa) 
3
Down Home Chrome (DSt) 
4
King Of Sarrow (FRo) 
5
Mocha Latte (AFi) 
6
Rhinestone Magic (MSu) 
45. Pleasure- stock type (9)
1
Down Home Chrome (DSt) 
2
Mocha Latte (AFi) 
3
Hollywood Bling (DFe) 
4
Bootlegger (AFi) 
5
Mr. Joe Lonesome (AHa) 
6
Rhinestone Magic (MSu) 
46. Pleasure- other type (9)
1
Kensington's Khabernet (DMi) 
2
King Of Sarrow (FRo) 
3
Whisper In My Ear (BBe) 
4
Real Quiet (MSu) 
5
Amarna Kingslayer (JAr) 
6
American Honey (DFe) 
Western Championship (2)
Champion: Mr. Joe Lonesome (Ann Harris)
Reserve: Mocha Latte (Anne Field)
47. Showmanship (5)
1
Down Home Chrome (DSt) 
2
Hollywood Bling (DFe) 
3
Hurricane Deck (AFi) 
4
Tricks of the Trade (BBe) 
5
Hide Your Crazy (LBe) 
48. Scene (5)
1
Polka Parr T (JAr) 
2
Hurricane Deck (AFi) 
3
Doubletap (LWh) 
4
Penelope (AFi) 
5
Red Hawk (NSt) 
49. Generic performance (8)
1
Heidi (JAr) 
2
Common Sense (LBe) 
3
Castanateo (DFe) 
4
Doubletap (LWh) 
5
King Of Sarrow (FRo) 
6
Winterfell Patriot (JAr) 
50. Saddleseat/park (3)
1
Khaleesi (DMi) 
2
Winterfell Patriot (JAr) 
3
Amarna Kingslayer (JAr) 
Other Performance Championship (2)
Champion: Hurricane Deck (Anne Field)
Reserve: Polka Parr T (Jackie Arns-Rossi)
51. Cross Country (7)
1
Tranquility Bay (LBe) 
2
Three Martini Lunch (LWh) 
3
Heidi (JAr) 
4
HHJ Bob's Yer Uncle (GHi) 
5
Loverly (DFe) 
6
Quantico (LBe) 
52. Jumper (6)
1
Tranquility Bay (LBe) 
2
Three Martini Lunch (LWh) 
3
Heidi (JAr) 
4
McQueen (AFi) 
5
Quantico (LBe) 
6
HHJ Bob's Yer Uncle (GHi) 
53. Hunter/Handy Hunter (9)
1
Heidi (JAr) 
2
McQueen (AFi) 
3
Three Martini Lunch (LWh) 
4
Halestorm (AFi) 
5
Tranquility Bay (LBe) 
6
Pembleton (DFe) 
54. Dressage (8)
1
Halestorm (AFi) 
2
Three Martini Lunch (LWh) 
3
Tranquility Bay (LBe) 
4
Heidi (JAr) 
5
Selene (LBe) 
6
Pembleton (DFe) 
Sporthorse Championship (2)
Champion: Tranquility Bay (Laura Bernardi)
Reserve: Three Martini Lunch (Linda White)
55. Games (10)
1
King Of Sarrow (FRo) 
2
Caramel Latte (AFi) 
3
Brown Sugar Babe (DSt) 
4
Halestorm (AFi) 
5
Pembleton (DFe) 
6
Heidi (JAr) 
56. Other English Performance (7)
1
Heidi (JAr) 
2
Pembleton (DFe) 
3
Uptown Girl (DFe) 
4
Caramel Latte (AFi) 
5
Selene (LBe) 
6
King Of Sarrow (FRo) 
57. Natural Trail (5)
1
Selene (LBe) 
2
Uptown Girl (DFe) 
3
Heidi (JAr) 
4
Pembleton (DFe) 
5
Wistar (SHa) 
58. Arena Trail (13)
1
Lady Violet (AHa) 
2
Regordete (JMe) 
3
Brown Sugar Babe (DSt) 
4
Caramel Latte (AFi) 
5
Hide Your Crazy (LBe) 
6
Pembleton (DFe) 
59. Pleasure - Sport Type (5)
1
Loverly (DFe) 
2
Three Martini Lunch (LWh) 
3
Lady Violet (AHa) 
4
Heidi (JAr) 
5
Hide Your Crazy (LBe) 
60. Pleasure - Other Type (9)
1
Halestorm (AFi) 
2
Caramel Latte (AFi) 
3
King Of Sarrow (FRo) 
4
Pembleton (DFe) 
5
Brown Sugar Babe (DSt) 
6
Amarna Kingslayer (JAr) 
English Championship (2)
Champion: Caramel Latte (Anne Field)
Reserve: Heidi (Jackie Arns-Rossi)
61. Indian (4)
1
Tomobi (DFe) 
2
Hurricane Deck (AFi) 
3
Hollywood Bling (DFe) 
4
Tricks of the Trade (BBe) 
62. Arabian (6)
1
Khatarina (DMi) 
2
Marah (DFe) 
3
Jazira (AFi) 
4
Time Lord (AFi) 
5
Amarna Kingslayer (JAr) 
6
Jewel of the Desert (BBe) 
63. Parade (3)
1
Down Home Chrome (DSt) 
2
American Honey (DFe) 
3
Datta Liberty (DBat) 
64. Other (2)
1
Heidi (JAr) 
2
Hurricane Deck (AFi) 
Costume Championship (2)
Champion: Khatarina (Danielle Miller)
Reserve: Down Home Chrome (Darleen Stoddard)

Intermediate

Judge: Joan Fauteux

Harness Performance (2)
1
Doctor Zip (AFe) 
2
Diesel (DBal) 
Harness Pleasure (1)
1
Doctor Zip (AFe) 
Harness Championship (2)
Champion: Doctor Zip (Audrey Feldman)
Reserve: Diesel (Diane Balla)
Hunter/Jumper/Cross Country (4)
1
Red Dirt Road (SMu) 
2
Capital Ride (AFe) 
3
Free Verse (AFe) 
4
Lady Black (DBal) 
Trail (4)
1
Heartbeat Song (SMu) 
2
Free Verse (AFe) 
3
Lady Black (DBal) 
4
Capital Ride (AFe) 
Pleasure (4)
1
Lady Black (DBal) 
2
Capital Ride (AFe) 
3
Heartbeat Song (SMu) 
4
Free Verse (AFe) 
Other English (5)
1
Free Verse (AFe) 
2
Capital Ride (AFe) 
3
Lady Black (DBal) 
4
All That Light (SLa) 
5
Red Dirt Road (SMu) 
English Championship (2)
Champion: Free Verse (Audrey Feldman)
Reserve: Capital Ride (Audrey Feldman)
Stockwork (4)
1
Sandstone (DBal) 
2
Bar Code (DBal) 
3
Moments (SMu) 
4
Up By One (AFe) 
Trail (6)
1
Bad Romance (SMu) 
2
Sandstone (DBal) 
3
Teaka (JAl) 
4
Red Carpet Revenge (SLa) 
5
Doctor Zip (AFe) 
6
Cloud Nine (AFe) 
Pleasure (6)
1
Teaka (JAl) 
2
Cloud Nine (AFe) 
3
Bar Code (DBal) 
4
hey dude (DBal) 
5
Doctor Zip (AFe) 
6
Say Geronimo (SMu) 
Other western (5)
1
Domino (JAl) 
2
Up By One (AFe) 
3
wild thing (DBal) 
4
Doctor Zip (AFe) 
5
Sandstone (DBal) 
Western Championship (2)
Champion: Teaka (Janice Allen)
Reserve: Bar Code (Diane Balla)