New England Performance Challenge (NEPC) - Show Results

Were you an entrant at this show? If so, sign in and your placings will be highlighted in the results.
Nancy Timm, Show Holder
October 22, 2016
10 Meadow Rd
Spencer. MA

Entrants 13

Janice Allen (JAl)
Diane Balla (DBa)
Katherine Dwyer (KDw)
Joan Fauteux (JFa)
Anne Field (AFi)
Donna Gruhn (DGr)
Ann Harris (AHa)
Terry Heath (THe)
Danielle Miller (DMi)
Stacylynn Mullady (SMu)
Lawrence Nichols (LNi)
Kate Poltrack (KPo)
Margaret Suchow (MSu)

OF Harness

Judge: Marisa Evans

1. Harness Marathon (1)
1
NLF Ankra (LNi) 
2. Fine Harness (1)
1
Nicholane Flower Girl (LNi) 
3. Harness Dressage/Cones (2)
1
Cyfyngedig Argraffiad (KDw) 
2
NLF Ankra (LNi) 
4. Draft Harness (0)
5. Pleasure Driving (2)
1
Cyfyngedig Argraffiad (KDw) 
2
NLF Ankra (LNi) 
6. Other Harness (4)
1
Ladybug (KDw) 
2
NLF Ankra (LNi) 
3
Cyfyngedig Argraffiad (KDw) 
4
Nicholane Flower Girl (LNi) 
OF Harness Championship (2)
Champion: NLF Ankra (Lawrence Nichols)
Reserve: Cyfyngedig Argraffiad (Katherine Dwyer)

OF English

Judge: Marisa Evans

7. Jumper (4)
1
Schrodinger's Cat (KDw) 
2
Pumpkin Moonshine (MSu) 
3
NLF Koe (LNi) 
4
NLF Skipparope (LNi) 
8. Cross-Country (4)
1
Schrodinger's Cat (KDw) 
2
Verona (JFa) 
3
NLF Skipparope (LNi) 
4
Pumpkin Moonshine (MSu) 
9. Other English Performance (6)
1
Verona (JFa) 
2
Balancin (KDw) 
3
Schrodinger's Cat (KDw) 
4
Pumpkin Moonshine (MSu) 
5
NLF Skipparope (LNi) 
6
NLF Dixie Chix (LNi) 
10. English Games (6)
1
Schrodinger's Cat (KDw) 
2
Balancin (KDw) 
3
Red Dirt Road (SMu) 
4
NLF Koe (LNi) 
5
Pumpkin Moonshine (MSu) 
6
NLF Dixie Chix (LNi) 
11. English Trail - Natural (4)
1
Verona (JFa) 
2
Pumpkin Moonshine (MSu) 
3
Balancin (KDw) 
4
NLF Dixie Chix (LNi) 
12. English Trail - Arena (7)
1
Verona (JFa) 
2
Toffee Crunch (THe) 
3
Pumpkin Moonshine (MSu) 
4
Balancin (KDw) 
5
NLF Koe (LNi) 
6
NLF Dixie Chix (LNi) 
7
Red Dirt Road (SMu) 
13. Hunter Over Fences (7)
1
Toffee Crunch (THe) 
2
Verona (JFa) 
3
Balancin (KDw) 
4
NLF Koe (LNi) 
5
NLF Dixie Chix (LNi) 
6
Red Dirt Road (SMu) 
7
Pumpkin Moonshine (MSu) 
14. Dressage (5)
1
Balancin (KDw) 
2
Tropical Gale (THe) 
3
Vermeer (THe) 
4
Verona (JFa) 
5
Pumpkin Moonshine (MSu) 
15. Huntseat Pleasure - Sporthorse Type (6)
1
Verona (JFa) 
2
Balancin (KDw) 
3
Toffee Crunch (THe) 
4
Pumpkin Moonshine (MSu) 
5
NLF Flugelhorn (LNi) 
6
NLF Dixie Chix (LNi) 
16. Huntseat Pleasure - Other Type (2)
1
NLF Skipparope (LNi) 
2
Red Dirt Road (SMu) 
OF English Championship (2)
Champion: Verona (Joan Fauteux)
Reserve: Pumpkin Moonshine (Margaret Suchow)

OF Western

Judge: Anne Field

17. Roping (1)
1
War Echo (MSu) 
18. Cutting (5)
1
Litsooi Lin (KDw) 
2
Bobby Sox (THe) 
3
NLF Jack Spratt (LNi) 
4
Texas Hold Em (THe) 
5
NLF Misa (LNi) 
19. Other Stockwork (4)
1
Dynamite Diva (MSu) 
2
Golden Heart (MSu) 
3
NLF A Cuppa Joe (LNi) 
4
NLF Misa (LNi) 
20. Gymkhana - Speed Games (3)
1
Dynamite Diva (MSu) 
2
NLF Misa (LNi) 
3
War Echo (MSu) 
21. Gymkhana - Nonspeed Games (3)
1
Girl on Fire (SMu) 
2
Golden Heart (MSu) 
3
Ebony Rose (MSu) 
22. Other Western Performance (8)
1
Crimson King (JFa) 
2
War Echo (MSu) 
3
Twist Of Sterling (THe) 
4
Dynamite Diva (MSu) 
5
Texas Hold Em (THe) 
6
NLF A Pretty Penny (LNi) 
7
Sheeza Painted Ratchett (KDw) 
8
NLF Cricket (LNi) 
23. Western Trail - Natural (4)
1
Golden Heart (MSu) 
2
Girl on Fire (SMu) 
3
Malibu Breeze (JFa) 
4
NLF Scrappy Queen (LNi) 
24. Western Trail - Arena (8)
1
Crimson King (JFa) 
2
Golden Heart (MSu) 
3
Ebony Rose (MSu) 
4
Twist Of Sterling (THe) 
5
Bobby Sox (THe) 
6
Nicholane Zoe (LNi) 
7
Girl on Fire (SMu) 
8
NLF Cricket (LNi) 
25. Western Pleasure - Stock Type (7)
1
Ebony Rose (MSu) 
2
Crimson King (JFa) 
3
Twist Of Sterling (THe) 
4
NLF Cricket (LNi) 
5
NLF A Pretty Penny (LNi) 
6
Kokomo (SMu) 
7
Harley's Legacy (THe) 
26. Western Pleasure - Other Type (3)
1
Golden Heart (MSu) 
2
Girl on Fire (SMu) 
3
Casino Royale (THe) 
OF Western Championship (2)
Champion: Golden Heart (Margaret Suchow)
Reserve: Crimson King (Joan Fauteux)

OF Saddleseat

Judge: Anne Field

27. Park (high action W-T-C only) (1)
1
Here Comes The Sun (THe) 
28. Gaited Performance (2)
1
NLF Kylian (LNi) 
2
Nicholane Golden Girl (LNi) 
29. English/Country Pleasure (low action) (0)
30. Plantation Pleasure/Other Gaited (0)
31. Other Saddleseat (trail, games, etc.) (2)
1
NLF Kylian (LNi) 
2
Nicholane Golden Girl (LNi) 
OF Saddleseat Championship (2)
Champion: NLF Kylian (Lawrence Nichols)
Reserve: Here Comes The Sun (Terry Heath)

OF Costume/Other

Judge: Anne Field

32. Arab Costume (1)
1
Sabre Dancer (THe) 
33. Native American Costume (2)
1
Tana Helah (THe) 
2
NLF Jack Spratt (LNi) 
34. Other Costume/Historical/Parade (2)
1
Maltese Tiger (THe) 
2
Empire beauty (MSu) 
35. Showmanship (3)
1
NLF Scrappy Queen (LNi) 
2
Warrior Rebel (MSu) 
3
NLF Koe (LNi) 
36. Scene (3)
1
Sandy Creek Gal (THe) 
2
NLF Scrappy Queen (LNi) 
3
Ol' Red (SMu) 
37. Other Performance (no English or Western) (0)
OF Costume/Other Championship (2)
Champion: NLF Scrappy Queen (Lawrence Nichols)
Reserve: Sandy Creek Gal (Terry Heath)

CM Harness

Judge: Margaret Suchow

1. Harness Marathon (0)
2. Fine Harness (0)
3. Harness Dressage/Cones (0)
4. Draft Harness (0)
5. Pleasure Driving (1)
1
Docs Fancy Chic (JFa) 
6. Other Harness (0)
Harness Championship (1)
Champion: Docs Fancy Chic (Joan Fauteux)

CM Costume/Other

Judge: Margaret Suchow

7. Arab Costume (1)
1
Khatarina (DMi) 
8. Native American Costume (0)
9. Other Costume/Historical/Parade (1)
1
Dockers (DMi) 
10. Showmanship (2)
1
Caramel Latte (AFi) 
2
NLF Rudy (LNi) 
11. Scene (2)
1
Caramel Latte (AFi) 
2
NLF Rudy (LNi) 
12. Other Performance (no English or Western) (0)
Costume/Other Championship (2)
Champion: Khatarina (Danielle Miller)
Reserve: Caramel Latte (Anne Field)

CM Saddleseat

Judge: Margaret Suchow

13. Park (high action W-T-C only) (0)
14. Gaited Performance (0)
15. English/Country Pleasure (low action) (1)
1
Kharmel Khreme (DMi) 
16. Plantation Pleasure/Other Gaited (0)
17. Other Saddleseat (trail, games, etc.) (0)
Saddleseat Championship (1)
Champion: Kharmel Khreme (Danielle Miller)

CM English

Judge: Karen Pajak

18. Jumper (5)
1
Pictures At Eleven (KDw) 
2
McQueen (JFa) 
3
Three Day Bender (AFi) 
4
Experimental Hydrox (LNi) 
5
NLF Tango Tycoon (LNi) 
19. Cross-Country (4)
1
Friendly Fire (KDw) 
2
Pictures At Eleven (KDw) 
3
NLF Tango Tycoon (LNi) 
4
NLF Tucker (LNi) 
20. Other English Performance (3)
1
Pictures At Eleven (KDw) 
2
Experimental Hydrox (LNi) 
3
Padraig (AHa) 
21. English Games (3)
1
Lady Violet (AHa) 
2
NLF Tucker (LNi) 
3
McQueen (JFa) 
22. English Trail - Natural (2)
1
Lady Violet (AHa) 
2
Experimental Hydrox (LNi) 
23. English Trail - Arena (4)
1
Lady Violet (AHa) 
2
McQueen (JFa) 
3
Experimental Hydrox (LNi) 
4
NLF Tucker (LNi) 
24. Hunter Over Fences (3)
1
Padraig (AHa) 
2
Experimental Hydrox (LNi) 
3
NLF Tango Tycoon (LNi) 
25. Dressage (3)
1
Experimental Hydrox (LNi) 
2
Pocos Lady J (JFa) 
3
NLF Tango Tycoon (LNi) 
26. Huntseat Pleasure - Sporthorse Type (2)
1
Lady Violet (AHa) 
2
Texas Lexus (DMi) 
27. Huntseat Pleasure - Other Type (4)
1
Pocos Lady J (JFa) 
2
Experimental Hydrox (LNi) 
3
NLF Tango Tycoon (LNi) 
4
McQueen (JFa) 
English Championship (2)
Champion: Lady Violet (Ann Harris)
Reserve: Experimental Hydrox (Lawrence Nichols)

CM Western

Judge: Karen Pajak

28. Roping (0)
29. Cutting (0)
30. Other Stockwork (1)
1
Loud Howard (AHa) 
31. Gymkhana - Speed Games (4)
1
Loud Howard (AHa) 
2
Mocha Latte (AFi) 
3
NLF Ima Chickadee (LNi) 
4
NLF April Showers (LNi) 
32. Gymkhana - Nonspeed Games (1)
1
Caramel Latte (AFi) 
33. Other Western Performance (5)
1
Mocha Latte (AFi) 
2
Loud Howard (AHa) 
3
McQueen (JFa) 
4
NLF Ima Chickadee (LNi) 
5
Caramel Latte (AFi) 
34. Western Trail - Natural (3)
1
Sprite (JFa) 
2
Caramel Latte (AFi) 
3
Pocos Primadonna (JFa) 
35. Western Trail - Arena (7)
1
Kensington's Khabernet (DMi) 
2
McQueen (JFa) 
3
Experimental Hydrox (LNi) 
4
Docs Fancy Chic (JFa) 
5
NLF Ima Chickadee (LNi) 
6
Caramel Latte (AFi) 
7
Mocha Latte (AFi) 
36. Western Pleasure - Stock Type (6)
1
Mocha Latte (AFi) 
2
Docs Fancy Chic (JFa) 
3
Caramel Latte (AFi) 
4
Texas Lexus (DMi) 
5
NLF Ima Chickadee (LNi) 
6
NLF April Showers (LNi) 
37. Western Pleasure - Other Type (3)
1
McQueen (JFa) 
2
Kensington's Khabernet (DMi) 
3
Experimental Hydrox (LNi) 
Western Championship (2)
Champion: Mocha Latte (Anne Field)
Reserve: Loud Howard (Ann Harris)

Novice Performance

Judge: Karen Pajak & Marisa Evans

1. Harness (1)
1
Badger (DBa) 
2. Hunter/Jumper (6)
1
Fit to Print (KPo) 
2
Time After Time (DGr) 
3
Flying Colors (KPo) 
4
Lady Black (DBa) 
5
Roll The Dice (JAl) 
6
SRF No Doubt (DGr) 
3. English Trail (Natural or Arena) (5)
1
Fit to Print (KPo) 
2
SRF No Doubt (DGr) 
3
Flying Colors (KPo) 
4
SRF Paint By Numbers (DGr) 
5
Lady Black (DBa) 
4. Other English Performance (Dressage, Cross-Country) (4)
1
Fit to Print (KPo) 
2
Flying Colors (KPo) 
3
Lady Black (DBa) 
4
SRF Hamilton (DGr) 
5. Huntseat Pleasure (4)
1
SRF Paint By Numbers (DGr) 
2
Flying Colors (KPo) 
3
Lady Black (DBa) 
4
SRF Hamilton (DGr) 
English Championship (2)
Champion: Fit to Print (Kate Poltrack)
Reserve: Flying Colors (Kate Poltrack)
6. Roping/Cutting (2)
1
Bar Code (DBa) 
2
SRF Boston Zip (DGr) 
7. Western Trail (Natural or Arena) (4)
1
Bar Code (DBa) 
2
A Dreamy Asset (JAl) 
3
SRF See Spot Run (DGr) 
4
Sandstone (DBa) 
8. Other Western Performance (Gymkhana, Games) (5)
1
SRF Cup O'Joe (DGr) 
2
A Dreamy Asset (JAl) 
3
Sandstone (DBa) 
4
SRF Northern Beach (DGr) 
5
Bar Code (DBa) 
9. Western Pleasure (4)
1
SRF See Spot Run (DGr) 
2
Bar Code (DBa) 
3
A Dreamy Asset (JAl) 
4
Sandstone (DBa) 
Western Championship (2)
Champion: Bar Code (Diane Balla)
Reserve: A Dreamy Asset (Janice Allen)
10. Saddleseat/Park (1)
1
SRF Good as Gold (DGr) 
11. Open Costume (4)
1
Domino (JAl) 
2
Don Juan (DBa) 
3
Banker's Hours (JAl) 
4
Dubai (DBa) 
12. Other Performance (4)
1
SRF Jules (DGr) 
2
SRF Beto (DGr) 
3
Dancer's Chief (DBa) 
4
Wild Thing (DBa) 
Other Performance Championship (2)
Champion: Domino (Janice Allen)
Reserve: SRF Jules (Donna Gruhn)