Long Island Model Horse Expo - All Performance Party - the Stars Wars Edition - Show Results

Were you an entrant at this show? If so, sign in and your placings will be highlighted in the results.
Laura Rock-Smith, Show Holder
September 23, 2017
Girl Scouts of Suffolk County, Juliette Low Friendship Center, Lakeview Avenue
Bayport. NY

Entrants 9

Diane Balla (DBa)
Joan Fauteux (JFa)
Sue Hallwas (SHa)
Ann Harris (AHa)
Paige Palen (PPa)
Nancy Stocky (NSt)
Margaret Suchow (MSu)
Nancy Timm (NTi)
Cassie Walbrodt (CWa)

OF Performance

Judge: Renee Foust

1. Performance (2)
1
Ramona (JFa) 
2
North by Northwest (JFa) 
2. Other (1)
1
Tara Blue White Tie Affair (NSt) 
3. Pleasure (2)
1
Ramona (JFa) 
2
Tara Blue White Tie Affair (NSt) 
4. Draft (0)
Harness Championship (3)
Champion: Ramona (Joan Fauteux)
Reserve: Tara Blue White Tie Affair (Nancy Stocky)
5. Cross Country (4)
1
Gwendolyn (JFa) 
2
Royal Emblem (MSu) 
3
MES Jalapena Business (PPa) 
4
Stuart (NTi) 
6. Jumper (4)
1
Gwendolyn (JFa) 
2
Stuart (NTi) 
3
MES Jalapena Business (PPa) 
4
Royal Emblem (MSu) 
7. Hunter/Handy Hunter (5)
1
Stuart (NTi) 
2
Gwendolyn (JFa) 
3
MES Jalapena Business (PPa) 
4
Omega Code (MSu) 
5
Royal Emblem (MSu) 
Sporthorse Championship (6)
Champion: Gwendolyn (Joan Fauteux)
Reserve: Stuart (Nancy Timm)
8. Pleasure - Sport Type (2)
1
Roving Minstrel (MSu) 
2
Omega Code (MSu) 
9. Pleasure - Other Type (3)
1
Stuart (NTi) 
2
MES Jalapena Business (PPa) 
3
Gwendolyn (JFa) 
10. Natural Trail (4)
1
Stuart (NTi) 
2
Roving Minstrel (MSu) 
3
Gwendolyn (JFa) 
4
Royal Emblem (MSu) 
11. Arena Trail (4)
1
Stuart (NTi) 
2
MES Jalapena Business (PPa) 
3
Roving Minstrel (MSu) 
4
Omega Code (MSu) 
12. Games (3)
1
Stuart (NTi) 
2
MES Jalapena Business (PPa) 
3
Roving Minstrel (MSu) 
13. Other English Performance (4)
1
Stuart (NTi) 
2
Omega Code (MSu) 
3
MES Jalapena Business (PPa) 
4
Roving Minstrel (MSu) 
English Championship (12)
Champion: Stuart (Nancy Timm)
Reserve: Roving Minstrel (Margaret Suchow)
14. Indian (0)
15. Arabian (1)
1
Tara Blue Al Sayeed (NSt) 
16. Parade (0)
17. Other (3)
1
Maliana (NTi) 
2
Empire beauty (MSu) 
3
Maestro (CWa) 
Costume Championship (3)
Champion: Tara Blue Al Sayeed (Nancy Stocky)
Reserve: Maliana (Nancy Timm)
18. Judged Stockwork (4)
1
MES Jalapena Business (PPa) 
2
Dynamite Diva (MSu) 
3
Golden Heart (MSu) 
4
Orion (NTi) 
19. Timed Stockwork (4)
1
War Echo (MSu) 
2
MES Jalapena Business (PPa) 
3
Dynamite Diva (MSu) 
4
Orion (NTi) 
20. Reining (5)
1
Heza Spottacular Guy (JFa) 
2
MES Jalapena Business (PPa) 
3
War Echo (MSu) 
4
Dynamite Diva (MSu) 
5
Orion (NTi) 
21. Extreme Cowboy (4)
1
MES Jalapena Business (PPa) 
2
Ebony Rose (MSu) 
3
Orion (NTi) 
4
Golden Heart (MSu) 
Stockhorse Championship (6)
Champion: MES Jalapena Business (Paige Palen)
Reserve: War Echo (Margaret Suchow)
22. Other Western Performance (5)
1
Orion (NTi) 
2
MES Jalapena Business (PPa) 
3
Tara Blue Moonshadow (NSt) 
4
Golden Heart (MSu) 
5
Crimson King (JFa) 
23. Games (4)
1
Dynamite Diva (MSu) 
2
Orion (NTi) 
3
MES Jalapena Business (PPa) 
4
War Echo (MSu) 
24. Natural Trail (3)
1
Crimson King (JFa) 
2
Orion (NTi) 
3
Golden Heart (MSu) 
25. Arena Trail (6)
1
Crimson King (JFa) 
2
Tara Blue Rumrunner (NSt) 
3
MES Jalapena Business (PPa) 
4
Tara Blue Moonshadow (NSt) 
5
Ebony Rose (MSu) 
6
Golden Heart (MSu) 
26. Pleasure - Stock Type (4)
1
Crimson King (JFa) 
2
Ebony Rose (MSu) 
3
MES Jalapena Business (PPa) 
4
Orion (NTi) 
27. Pleasure - Other Type (4)
1
Bourbon (JFa) 
2
Tara Blue Moonshadow (NSt) 
3
Golden Heart (MSu) 
4
Tara Blue Rumrunner (NSt) 
Western Championship (10)
Champion: Crimson King (Joan Fauteux)
Reserve: Orion (Nancy Timm)
28. Showmanship (1)
1
Warrior Rebel (MSu) 
29. Scene (1)
1
Omega Code (MSu) 
30. Generic Performance (3)
1
Golden Heart (MSu) 
2
MES Jalapena Business (PPa) 
3
Omega Code (MSu) 
31. Saddleseat/Park (2)
1
Tara Blue White Tie Affair (NSt) 
2
Rusty (NSt) 
Other Performance Championship (6)
Champion: Omega Code (Margaret Suchow)
Reserve: Tara Blue White Tie Affair (Nancy Stocky)
Overall Championship (14)
Champion: Stuart (Nancy Timm)
Reserve: Tara Blue White Tie Affair (Nancy Stocky)

Custom and Artist Resin Performance

Judge: Laura Rock-Smith

32. Draft (0)
33. Performance (0)
34. Other (0)
35. Pleasure (1)
1
Docs Fancy Chic (JFa) 
Harness Championship (1)
Champion: Docs Fancy Chic (Joan Fauteux)
36. Judged Stockwork (3)
1
Loud Howard (AHa) 
2
Royal Charger (MSu) 
3
Coyote Dancer (MSu) 
37. Timed Stockwork (2)
1
Loud Howard (AHa) 
2
Royal Charger (MSu) 
38. Reining (3)
1
Coyote Dancer (MSu) 
2
Loud Howard (AHa) 
3
Royal Charger (MSu) 
39. Extreme Cowboy (4)
1
Chocolate Diva (JFa) 
2
Loud Howard (AHa) 
3
Cherokee Jewel (MSu) 
4
Coyote Dancer (MSu) 
Stockhorse Championship (5)
Champion: Loud Howard (Ann Harris)
Reserve: Coyote Dancer (Margaret Suchow)
40. Other Western Performance (3)
1
Loud Howard (AHa) 
2
Amelia Riker (JFa) 
3
Cherokee Jewel (MSu) 
41. Games (3)
1
Amelia Riker (JFa) 
2
Coyote Dancer (MSu) 
3
Royal Charger (MSu) 
42. Natural Trail (3)
1
Amelia Riker (JFa) 
2
Cherokee Jewel (MSu) 
3
Royal Charger (MSu) 
43. Arena Trail (3)
1
Chocolate Diva (JFa) 
2
Phases Of Godiva (NSt) 
3
Cherokee Jewel (MSu) 
44. Pleasure - Stock Type (3)
1
Amelia Riker (JFa) 
2
Low Buck Bob (JFa) 
3
Cherokee Jewel (MSu) 
45. Pleasure - Other Type (2)
1
Chocolate Diva (JFa) 
2
Phases Of Godiva (NSt) 
Western Championship (4)
Champion: Amelia Riker (Joan Fauteux)
Reserve: Chocolate Diva (Joan Fauteux)
46. Showmanship (1)
1
Docs Fancy Chic (JFa) 
47. Scene (1)
1
Cherokee Jewel (MSu) 
48. Generic Performance (1)
1
Cherokee Jewel (MSu) 
49. Saddleseat/Park (1)
1
Tara Blue Shadowfyre (NSt) 
Other Performance Championship (3)
Champion: Cherokee Jewel (Margaret Suchow)
Reserve: Tara Blue Shadowfyre (Nancy Stocky)
50. Cross Country (3)
1
Sorcha (AHa) 
2
Kings Okie Leo (JFa) 
3
Smokin Glacken (MSu) 
51. Jumper (3)
1
Sorcha (AHa) 
2
Kings Okie Leo (JFa) 
3
Smokin Glacken (MSu) 
52. Hunter/Handy Hunter (3)
1
Kings Okie Leo (JFa) 
2
Smokin Glacken (MSu) 
Sporthorse Championship (3)
Champion: Sorcha (Ann Harris)
Reserve: Kings Okie Leo (Joan Fauteux)
53. Pleasure - Sport Type (1)
1
Lady Violet (AHa) 
54. Pleasure - Other Type (2)
1
Kings Okie Leo (JFa) 
2
Smokin Glacken (MSu) 
55. Natural Trail (3)
1
Lady Violet (AHa) 
2
Kings Okie Leo (JFa) 
3
Smokin Glacken (MSu) 
56. Arena Trail (3)
1
Kings Okie Leo (JFa) 
2
Lady Violet (AHa) 
3
Smokin Glacken (MSu) 
57. Games (1)
1
Lady Violet (AHa) 
58. Other English Performance (2)
1
Sky Marshal (JFa) 
2
Kings Okie Leo (JFa) 
English Championship (4)
Champion: Lady Violet (Ann Harris)
Reserve: Kings Okie Leo (Joan Fauteux)
59. Indian (0)
60. Arabian (1)
1
Tara Blue Verlaine (NSt) 
61. Parade (0)
62. Other (0)
Costume Championship (1)
Champion: Tara Blue Verlaine (Nancy Stocky)
Overall Championship (13)
Champion: Loud Howard (Ann Harris)
Reserve: Kings Okie Leo (Joan Fauteux)

Open Mini Performance

Judge: Laura Rock-Smith

63. Harness Pleasure (0)
64. Other Harness (1)
1
Candlelight Touch (DBa) 
65. Saddleseat/Park (0)
66. Costume (3)
1
Ghost Dancer (CWa) 
2
Tasiwu Wanahau (SHa) 
3
Esa Nahubiya (SHa) 
67. English Pleasure (3)
1
Skip the Small Talk (CWa) 
2
Shyanne (MSu) 
3
Borrowed Something Blue (CWa) 
68. All Over Fence (3)
1
Skip the Small Talk (CWa) 
2
Borrowed Something Blue (CWa) 
3
Shyanne (MSu) 
69. Arena Trail (4)
1
Borrowed Something Blue (CWa) 
2
Sotaju (SHa) 
3
Shyanne (MSu) 
4
Skip the Small Talk (CWa) 
70. Games (3)
1
Five Alarm Chili (CWa) 
2
Sotaju (SHa) 
3
Aristocratic (MSu) 
71. Western Pleasure (4)
1
Alhambra (CWa) 
2
Sotaju (SHa) 
3
Winged Eagle (MSu) 
4
Aristocratic (MSu) 
72. All Stockwork (3)
1
Sotaju (SHa) 
2
Winged Eagle (MSu) 
3
Alhambra (CWa) 
73. Showmanship (0)
74. Other Performance (5)
1
Rescate de Rey (SHa) 
2
Winter Park (CWa) 
3
Shyanne (MSu) 
4
Viennese Waltz (CWa) 
5
Sotaju (SHa) 
Overall Championship (10)
Champion: Skip the Small Talk (Cassie Walbrodt)
Reserve: Sotaju (Sue Hallwas)