Quabbin Valley Performance Open - Show Results

Were you an entrant at this show? If so, sign in and your placings will be highlighted in the results.
Joan Fauteux, Show Holder
April 28, 2018
10 Meadow Street
Spencer. MA

Entrants 25

Diane Balla (DBa)
Brenda Bednar (BBe)
Anne Field (AFi)
Donna Gruhn (DGr)
Sarah Hartman (SHa)
Terry Heath (THe)
Lianne Keary (LKe)
Abigail Keary (AKe)
Laurie Lape (LLa)
Hannah Mahardy (HMa)
Danielle Miller (DMi)
Stacylynn Mullady (SMu)
Jenna Newbegin (JNe)
Lawrence Nichols (LNi)
Paige Palen (PPa)
Leslie Phelps (LPh)
Beth Rappleyea (BRa)
Anna Smith (ASm)
Marci Smith Driscoll (MSm)
Nancy Stocky (NSt)
Margaret Suchow (MSu)
Nancy Timm (NTi)
Devan Waskiewicz (DWa)
Meredith Westner (MWe)
Donna Zsofka (DZs)

Original Finish

Judge: Karen Pajak

1. Performance (4)
1
Marina (SHa) 
2
LED ZEPPELIN (LLa) 
3
SRF Rumor has it (DGr) 
4
NLF Yankee Clipper (LNi) 
2. Other (5)
1
LED ZEPPELIN (LLa) 
2
Cocoa Fusion (BBe) 
3
Tara Blue White Tie Affair (NSt) 
4
Nicholane Golden Girl (LNi) 
5
Nicholane Flower Girl (LNi) 
3. Pleasure (4)
1
LED ZEPPELIN (LLa) 
2
Marina (SHa) 
3
NLF Yankee Clipper (LNi) 
4
SRF Rumor has it (DGr) 
4. Draft (0)
Harness Championship (0)
Champion: LED ZEPPELIN (Laurie Lape)
Reserve: Marina (Sarah Hartman)
5. Cross Country (13)
1
Citgo (SHa) 
2
MES Truely (PPa) 
3
Barrett's Privateer (LKe) 
4
NLF Brigadoon (LNi) 
5
Royal Emblem (MSu) 
6
Bezequille (JNe) 
6. Jumper (16)
1
NLF Brigadoon (LNi) 
2
Royal Emblem (MSu) 
3
Citgo (SHa) 
4
Skit Skat Skoodle (MSm) 
5
Barrett's Privateer (LKe) 
6
Bezequille (JNe) 
7. Hunter/Handy Hunter (15)
1
SRF Hamilton (DGr) 
2
Citgo (SHa) 
3
Havana (SMu) 
4
Omega Code (MSu) 
5
Thunderstruck (LPh) 
6
Skit Skat Skoodle (MSm) 
8. Dressage (13)
1
Omega Code (MSu) 
2
MES Truely (PPa) 
3
Citgo (SHa) 
4
Omega Rising (MSu) 
5
Tuesday Afternoon (NTi) 
6
Rubicon (MWe) 
Sporthorse Championship (0)
Champion: Citgo (Sarah Hartman)
Reserve: MES Truely (Paige Palen)
9. Games (11)
1
Skipper (MSu) 
2
Skit Skat Skoodle (MSm) 
3
Citgo (SHa) 
4
I'm Sort of a Big Dill (JNe) 
5
MES Truely (PPa) 
6
NLF Brigadoon (LNi) 
10. Other English Performance (9)
1
Omega Code (MSu) 
2
I'm Sort of a Big Dill (JNe) 
3
Citgo (SHa) 
4
MES Truely (PPa) 
5
Tuesday Afternoon (NTi) 
6
NLF Flugelhorn (LNi) 
11. Natural Trail (9)
1
Tuesday Afternoon (NTi) 
2
Skit Skat Skoodle (MSm) 
3
I'm Sort of a Big Dill (JNe) 
4
Omega Rising (MSu) 
5
Citgo (SHa) 
6
Omega Code (MSu) 
12. Arena Trail (14)
1
SRF Hamilton (DGr) 
2
Tuesday Afternoon (NTi) 
3
Havana (SMu) 
4
Omega Rising (MSu) 
5
Citgo (SHa) 
6
NLF Flugelhorn (LNi) 
13. Pleasure - Sport Type (10)
1
Thunderstruck (LPh) 
2
Omega Rising (MSu) 
3
Omega Code (MSu) 
4
SRF Northern Beach (DGr) 
5
NLF Flugelhorn (LNi) 
6
White Burgundy (LKe) 
14. Pleasure - Other Type (8)
1
Skit Skat Skoodle (MSm) 
2
Tuesday Afternoon (NTi) 
3
Havana (SMu) 
4
Kokomo (SMu) 
5
Bezequille (JNe) 
6
Red Dirt Road (SMu) 
English Championship (0)
Champion: Omega Code (Margaret Suchow)
Reserve: Tuesday Afternoon (Nancy Timm)
15. Indian (3)
1
I'm Spotted (LLa) 
2
SRF Northern Beach (DGr) 
3
Tana Helah (THe) 
16. Arabian (5)
1
Earth to Doris (SHa) 
2
Sabre Dancer (THe) 
3
Tara Blue Al Sayeed (NSt) 
4
Hadiyya (NTi) 
5
NLF Queenie (LNi) 
17. Parade (4)
1
Pass The Buck (THe) 
2
NLF Cricket (LNi) 
3
FCR MAGIC ACT (LLa) 
4
I'm Spotted (LLa) 
18. Other (5)
1
Morzillo (THe) 
2
Maliana (NTi) 
3
MES Al Fahl Salam (PPa) 
4
Boondocks (SMu) 
5
Havana (SMu) 
Costume Championship (0)
Champion: Earth to Doris (Sarah Hartman)
Reserve: Pass The Buck (Terry Heath)
19. Judged stockwork (cutting, reined cowhorse..) (13)
1
Riot Grrrrl (JNe) 
2
Dynamite Diva (MSu) 
3
Bobby Sox (THe) 
4
Abigail (SHa) 
5
MES For Fox Sake (PPa) 
6
Dun Too Good (MWe) 
20. Timed stockwork (roping, penning, ect.) (10)
1
War Echo (MSu) 
2
SRF Cup O'Joe (DGr) 
3
Dynamite Diva (MSu) 
4
Bourbon Creme (NTi) 
5
Take The Bentley - DD (LLa) 
6
Riot Grrrrl (JNe) 
21. Reining/Western Dressage (14)
1
MES For Fox Sake (PPa) 
2
Twist Of Sterling (THe) 
3
Take The Bentley - DD (LLa) 
4
Marina (SHa) 
5
Riot Grrrrl (JNe) 
6
Abigail (SHa) 
22. Extreme Cowboy (9)
1
Riot Grrrrl (JNe) 
2
Bobby Sox (THe) 
3
Bourbon Creme (NTi) 
4
Dynamite Diva (MSu) 
5
War Echo (MSu) 
6
SRF Dark Side of the Moon (DGr) 
Stockhorse Championship (0)
Champion: Riot Grrrrl (Jenna Newbegin)
Reserve: Dynamite Diva (Margaret Suchow)
23. Natural trail (7)
1
Pumpkin Moonshine (MSu) 
2
Shoefly Pie (MSm) 
3
Take The Bentley - DD (LLa) 
4
War Echo (MSu) 
5
Bourbon Creme (NTi) 
6
Calypso (NTi) 
24. Arena trail (12)
1
Pumpkin Moonshine (MSu) 
2
Shoefly Pie (MSm) 
3
Tara Blue White Tie Affair (NSt) 
4
Riot Grrrrl (JNe) 
5
SRF Dark Side of the Moon (DGr) 
6
Take The Bentley - DD (LLa) 
25. Games (11)
1
Pumpkin Moonshine (MSu) 
2
Shoefly Pie (MSm) 
3
Take The Bentley - DD (LLa) 
4
Dynamite Diva (MSu) 
5
MES For Fox Sake (PPa) 
6
NLF Cricket (LNi) 
26. Other western performance (includes ranch scene) (8)
1
Pumpkin Moonshine (MSu) 
2
MES For Fox Sake (PPa) 
3
I'm Sort of a Big Dill (JNe) 
4
NLF Cricket (LNi) 
5
Dynamite Diva (MSu) 
6
Calypso (NTi) 
27. Pleasure- stock type (8)
1
Twist Of Sterling (THe) 
2
MES I Jesse Can (PPa) 
3
NLF Cricket (LNi) 
4
SRF Small Town Boy (DGr) 
5
Ebony Rose (MSu) 
6
SRF Dark Side of the Moon (DGr) 
28. Pleasure- other type (6)
1
Pumpkin Moonshine (MSu) 
2
Shoefly Pie (MSm) 
3
Take The Bentley - DD (LLa) 
4
Calypso (MSm) 
5
Casino Royale (THe) 
6
Tara Blue White Tie Affair (NSt) 
Western Championship (0)
Champion: Pumpkin Moonshine (Margaret Suchow)
Reserve: Shoefly Pie (Marci Smith Driscoll)
29. Showmanship (1)
1
SRF Dark Side of the Moon (DGr) 
30. Scene (3)
1
SRF Dark Side of the Moon (DGr) 
2
Maliana (NTi) 
3
Bezequille (JNe) 
31. Generic performance (2)
1
Bezequille (JNe) 
2
Hollywood Hot Rod (THe) 
32. Saddleseat/park (3)
1
Mike's Big Winn (LLa) 
2
Here Comes The Sun (THe) 
3
Tara Blue White Tie Affair (NSt) 
Other Performance Championship (0)
Champion: SRF Dark Side of the Moon (Donna Gruhn)
Reserve: Bezequille (Jenna Newbegin)

Custom Finish

Judge: Ann Harris

33. Draft (0)
34. Performance (3)
1
Lilacsandlaughter (BRa) 
2
Sunstrike Protocol (LKe) 
3
Fire Fall (LLa) 
35. Other (1)
1
Fire Fall (LLa) 
36. Pleasure (3)
1
Lilacsandlaughter (BRa) 
2
Fire Fall (LLa) 
3
Foxy's Melody Lad (LLa) 
Harness Championship (0)
Champion: Lilacsandlaughter (Beth Rappleyea)
Reserve: Fire Fall (Laurie Lape)
37. Judged stockwork (cutting, reined cowhorse..) (5)
1
Coyote Dancer (MSu) 
2
Guitars N' Tiki Bars (JNe) 
3
Strawberry Rose (LLa) 
4
Riptide (MSm) 
5
Magnum Force (BBe) 
38. Timed stockwork (roping, penning, ect.) (6)
1
Emilio de Redondelos (BRa) 
2
Kirigami (SHa) 
3
Riptide (MSm) 
4
Strawberry Rose (LLa) 
5
Coyote Dancer (MSu) 
6
Regordete (JNe) 
39. Reining/Western Dressage (8)
1
Coyote Dancer (MSu) 
2
Guitars N' Tiki Bars (JNe) 
3
Cosmic Halo (MSu) 
4
Riptide (MSm) 
5
Magnum Force (BBe) 
6
Final Notice (BBe) 
40. Extreme Cowboy (6)
1
Strawberry Rose (LLa) 
2
Emilio de Redondelos (BRa) 
3
NLF Ima Chickadee (LNi) 
4
Coyote Dancer (MSu) 
5
Greshen's Steel Candor (JNe) 
6
Riptide (MSm) 
Stockhorse Championship (0)
Champion: Coyote Dancer (Margaret Suchow)
Reserve: Emilio de Redondelos (Beth Rappleyea)
41. Natural trail (8)
1
Brickle (MSm) 
2
Caramel Latte (AFi) 
3
Kirigami (SHa) 
4
Comanache (LLa) 
5
Strawberry Rose (LLa) 
6
Cherokee Jewel (MSu) 
42. Arena trail (11)
1
Kirigami (SHa) 
2
Cherokee Jewel (MSu) 
3
Caramel Latte (AFi) 
4
Kensington's Khabernet (DMi) 
5
Magnum Force (BBe) 
6
NLF Ima Chickadee (LNi) 
7
Guitars N' Tiki Bars (JNe) 
8
Strawberry Rose (LLa) 
43. Games (12)
1
Caramel Latte (AFi) 
2
Brickle (MSm) 
3
Kirigami (SHa) 
4
Kensington's Khabernet (DMi) 
5
NLF Ima Chickadee (LNi) 
6
Mocha Latte (AFi) 
44. Other western performance (includes ranch scene) (10)
1
Kensington's Khabernet (DMi) 
2
Regordete (JNe) 
3
Caramel Latte (AFi) 
4
Comanache (LLa) 
5
Brickle (MSm) 
6
NLF Ima Chickadee (LNi) 
45. Pleasure- stock type (10)
1
Caramel Latte (AFi) 
2
Mocha Latte (AFi) 
3
NLF Ima Chickadee (LNi) 
4
Guitars N' Tiki Bars (JNe) 
5
Cherokee Jewel (MSu) 
6
Kirigami (SHa) 
7
NLF April Showers (LNi) 
46. Pleasure- other type (4)
1
Kensington's Khabernet (DMi) 
2
Tara Blue Amber Rose (NSt) 
3
Brickle (MSm) 
4
Regordete (JNe) 
Western Championship (0)
Champion: Caramel Latte (Anne Field)
Reserve: Kensington's Khabernet (Danielle Miller)
47. Showmanship (4)
1
Final Notice (BBe) 
2
Caramel Latte (AFi) 
3
Soucoupe Volante (LPh) 
4
NLF Rudy (LNi) 
48. Scene (8)
1
Caramel Latte (AFi) 
2
Regordete (JNe) 
3
Comanache (LLa) 
4
NLF Rudy (LNi) 
5
Anazeh (BRa) 
6
Brickle (MSm) 
49. Generic performance (6)
1
Mocha Latte (AFi) 
2
Emotionally Jaded (DMi) 
3
Regordete (JNe) 
4
The Arnold (LNi) 
5
Soucoupe Volante (LPh) 
6
Rob Roy (LLa) 
50. Saddleseat/park (5)
1
Emotionally Jaded (DMi) 
2
The Arnold (LNi) 
3
Rob Roy (LLa) 
4
Mocha Latte (AFi) 
5
Foxy's Melody Lad (LLa) 
Other Performance Championship (0)
Champion: Emotionally Jaded (Danielle Miller)
Reserve: Caramel Latte (Anne Field)
51. Cross Country (8)
1
Tickle My Toes (BBe) 
2
Ballytiegue Castle (BRa) 
3
Josephine (LKe) 
4
Kathy's Klown (LLa) 
5
NLF Tucker (LNi) 
6
Brickle (MSm) 
52. Jumper (6)
1
Velvet Goldmine (BRa) 
2
Brickle (MSm) 
3
Devil's Ruler (MSu) 
4
NLF Tucker (LNi) 
5
Strawberry Rose (LLa) 
6
NLF Tango Tycoon (LNi) 
53. Hunter/Handy Hunter (4)
1
Brickle (MSm) 
2
Lilacsandlaughter (BRa) 
3
Victorian Lace (LPh) 
4
BABE (LLa) 
54. Dressage (4)
1
Lilacsandlaughter (BRa) 
2
Victorian Lace (LPh) 
3
Brickle (MSm) 
4
BABE (LLa) 
Sporthorse Championship (0)
Champion: Brickle (Marci Smith Driscoll)
Reserve: Lilacsandlaughter (Beth Rappleyea)
55. Games (4)
1
LuLu Blue (DMi) 
2
Brickle (MSm) 
3
Caramel Latte (AFi) 
4
NLF Tucker (LNi) 
56. Other English Performance (5)
1
Lilacsandlaughter (BRa) 
2
Brickle (MSm) 
3
Regordete (JNe) 
4
LuLu Blue (DMi) 
5
Caramel Latte (AFi) 
57. Natural Trail (2)
1
Caramel Latte (AFi) 
2
Brickle (MSm) 
58. Arena Trail (8)
1
Brickle (MSm) 
2
Caramel Latte (AFi) 
3
Lilacsandlaughter (BRa) 
4
NLF Tucker (LNi) 
5
NLF Rudy (LNi) 
6
Regordete (JNe) 
59. Pleasure - Sport Type (3)
1
Lilacsandlaughter (BRa) 
2
Victorian Lace (LPh) 
3
NLF Tucker (LNi) 
60. Pleasure - Other Type (4)
1
Caramel Latte (AFi) 
2
Brickle (MSm) 
3
Regordete (JNe) 
4
NLF Tango Tycoon (LNi) 
English Championship (0)
Champion: Caramel Latte (Anne Field)
Reserve: Brickle (Marci Smith Driscoll)
61. Indian (2)
1
Comanache (LLa) 
2
Brickle (MSm) 
62. Arabian (2)
1
Kharma Zaafirah (DMi) 
2
Tara Blue Verlaine (NSt) 
63. Parade (2)
1
Mocha Latte (AFi) 
2
NLF Ima Chickadee (LNi) 
64. Other (2)
1
Regordete (JNe) 
2
Mocha Latte (AFi) 
Costume Championship (0)
Champion: Comanache (Laurie Lape)
Reserve: Mocha Latte (Anne Field)

Intermediate

Judge:

1. Harness Performance (1)
1
BES Chocolate Mocca (HMa) 
2. Harness Pleasure (0)
Harness Championship (0)
Champion: BES Chocolate Mocca (Hannah Mahardy)
3. Hunter/Jumper (7)
1
Remus (AKe) 
2
White Lightning (DBa) 
3
No Flash Photography (ASm) 
4
BES Softy Falling Snowflakes (HMa) 
5
Greyson (DZs) 
6
Athena (DWa) 
4. Trail (8)
1
Ruby (DWa) 
2
Pohatu (ASm) 
3
BES Softy Falling Snowflakes (HMa) 
4
Remus (AKe) 
5
White Lightning (DBa) 
6
Greyson (DZs) 
5. Pleasure (8)
1
Greyson (DZs) 
2
Pohatu (ASm) 
3
Ruby (DWa) 
4
Remus (AKe) 
5
BES Frecklewish (HMa) 
6
White Lightning (DBa) 
6. Other English (9)
1
Mango (DWa) 
2
BES Softy Falling Snowflakes (HMa) 
3
Greyson (DZs) 
4
American Glamour (DWa) 
5
Pohatu (ASm) 
6
No Flash Photography (ASm) 
English Championship (0)
Champion: Remus (Abigail Keary)
Reserve: Pohatu (Anna Smith)
7. Stockwork (7)
1
Shinnecock (ASm) 
2
Golden Rose (DWa) 
3
Bar Code (DBa) 
4
Sabastian (DZs) 
5
Puzzle (DWa) 
6
Bellatrix (AKe) 
8. Western Trail (10)
1
Sabastian (DZs) 
2
Golden Rose (DWa) 
3
Painted Memories (DWa) 
4
BES Softy Falling Snowflakes (HMa) 
5
BES Frecklewish (HMa) 
6
I Need A Nap (ASm) 
9. Pleasure (8)
1
Eli Manning (ASm) 
2
I Need A Nap (ASm) 
3
BES Frecklewish (HMa) 
4
Ginger (AKe) 
5
Sabastian (DZs) 
6
Painted Memories (DWa) 
10. Other Western (9)
1
BES American Lady (HMa) 
2
BES Softy Falling Snowflakes (HMa) 
3
Bar Code (DBa) 
4
Sabastian (DZs) 
5
Shinnecock (ASm) 
6
I Need A Nap (ASm) 
Western Championship (0)
Champion: Sabastian (Donna Zsofka)
Reserve: Golden Rose (Devan Waskiewicz)
11. Costume (7)
1
BES Softy Falling Snowflakes (HMa) 
2
BES Slate (HMa) 
3
Pride of Kamino (ASm) 
4
Black Shadows (DWa) 
5
Ourdate (DBa) 
6
Empires Crown (DZs) 
12. Scene (5)
1
52NANcardpickup (ASm) 
2
BES Never Tickle a Sleeping Dragon (HMa) 
3
Greyson (DZs) 
4
Ginger (AKe) 
5
Bar Code (DBa) 
13. Other Performance (8)
1
BES Softy Falling Snowflakes (HMa) 
2
BES Chocolate Mocca (HMa) 
3
Sabastian (DZs) 
4
Wild Thing (DBa) 
5
559-250 Tag Number Not Found (DBa )
6
I Need A Nap (ASm) 
Other Performance Championship (0)
Champion: BES Softy Falling Snowflakes (Hannah Mahardy)
Reserve: 52NANcardpickup (Anna Smith)