New England Performance Challenge - Show Results

Were you an entrant at this show? If so, sign in and your placings will be highlighted in the results.
Nancy Timm, Show Holder
June 10, 2018
10 Meadow Rd
Spencer. MA

Entrants 11

Barbara Connors (BCo)
Joan Fauteux (JFa)
Ann Harris (AHa)
Sarah Hartman (SHa)
Iva Kimmelman (IKi)
Laurie Lape (LLa)
Danielle Miller (DMi)
Lawrence Nichols (LNi)
Beth Rappleyea (BRa)
Christine Robinson (CRo)
Marci Smith Driscoll (MSm)

CM Harness

Judge: Renee Foust

1. Harness Marathon (1)
1
Fire Fall (LLa) 
2. Fine Harness (1)
1
Foxy's Melody Lad (LLa) 
3. Harness Dressage/Cones (2)
1
Kings Okie Leo (JFa) 
2
Fire Fall (LLa) 
4. Draft Harness (0)
5. Pleasure Driving (4)
1
Kings Okie Leo (JFa) 
2
Remus (SHa) 
3
Chowderhead (BCo) 
4
Fire Fall (LLa) 
6. Other Harness (2)
1
Kings Okie Leo (JFa) 
2
Fire Fall (LLa) 
Harness Championship (2)
Champion: Kings Okie Leo (Joan Fauteux)
Reserve: Fire Fall (Laurie Lape)

CM Costume/Other

Judge: Renee Foust

7. Arab Costume (2)
1
M I Nisan Nor (IKi) 
2
Twist Of Fate (IKi) 
8. Native American Costume (2)
1
Comanache (LLa) 
2
MI Rainmaker (IKi) 
9. Other Costume/Historical/Parade (4)
1
Kings Okie Leo (JFa) 
2
Dockers (DMi) 
3
NLF Ima Chickadee (LNi) 
4
Rob Roy (LLa) 
10. Showmanship (3)
1
Anazeh (BRa) 
2
M I First Luv (IKi) 
3
NLF Rudy (LNi) 
11. Scene (2)
1
Comanache (LLa) 
2
NLF Rudy (LNi) 
12. Other Performance (no English or Western) (1)
1
Comanache (LLa) 
Costume/Other Championship (2)
Champion: Comanache (Laurie Lape)
Reserve: Kings Okie Leo (Joan Fauteux)

CM Saddleseat

Judge: Renee Foust

13. Park (high action W-T-C only) (1)
1
The Arnold (LNi) 
14. Gaited Performance (0)
15. English/Country Pleasure (low action) (4)
1
Emotionally Jaded (DMi) 
2
Rob Roy (LLa) 
3
Foxy's Melody Lad (LLa) 
4
Maestro's Echo (BCo) 
16. Plantation Pleasure/Other Gaited (0)
17. Other Saddleseat (trail, games, etc.) (2)
1
Emotionally Jaded (DMi) 
2
The Arnold (LNi) 
Saddleseat Championship (2)
Champion: Emotionally Jaded (Danielle Miller)
Reserve: The Arnold (Lawrence Nichols)

CM English

Judge: Karen Pajak

18. Jumper (6)
1
Specialized (AHa) 
2
Keva (JFa) 
3
Brickle (MSm) 
4
James (SHa) 
5
Experimental Hydrox (LNi) 
6
Eowyn (BRa) 
19. Cross-Country (7)
1
Brickle (MSm) 
2
Eowyn (BRa) 
3
NLF Tucker (LNi) 
4
NLF Tango Tycoon (LNi) 
5
Kathy's Klown (LLa) 
6
James (SHa) 
7
Storyteller (JFa) 
20. Other English Performance (6)
1
Specialized (AHa) 
2
Experimental Hydrox (LNi) 
3
Brickle (MSm) 
4
Flintlock (LLa) 
5
James (SHa) 
6
Emilio de Redondelos (BRa) 
21. English Games (6)
1
Eowyn (BRa) 
2
Brickle (MSm) 
3
Experimental Hydrox (LNi) 
4
Biszkopt (DMi) 
5
James (SHa) 
6
Flintlock (LLa) 
22. English Trail - Natural (3)
1
Brickle (MSm) 
2
Flintlock (LLa) 
3
Experimental Hydrox (LNi) 
23. English Trail - Arena (7)
1
Brickle (MSm) 
2
Storyteller (JFa) 
3
Experimental Hydrox (LNi) 
4
Biszkopt (DMi) 
5
M I DynaMyte (IKi) 
6
Flintlock (LLa) 
7
M I Holus Bolus (IKi) 
24. Hunter Over Fences (4)
1
Storyteller (JFa) 
2
Specialized (AHa) 
3
Flintlock (LLa) 
4
Brickle (MSm) 
25. Dressage (4)
1
Storyteller (JFa) 
2
Brickle (MSm) 
3
James (SHa) 
4
Flintlock (LLa) 
26. Huntseat Pleasure - Sporthorse Type (3)
1
Storyteller (JFa) 
2
M I Holus Bolus (IKi) 
3
M I DynaMyte (IKi) 
27. Huntseat Pleasure - Other Type (7)
1
Experimental Hydrox (LNi) 
2
Brickle (MSm) 
3
Biszkopt (DMi) 
4
Flintlock (LLa) 
5
Flashpan (CRo) 
6
NLF Tango Tycoon (LNi) 
7
James (SHa) 
English Championship (2)
Champion: Brickle (Marci Smith Driscoll)
Reserve: Storyteller (Joan Fauteux)

CM Western

Judge: Karen Pajak

28. Roping (2)
1
Kirigami (SHa) 
2
Flintlock (LLa) 
29. Cutting (2)
1
Brickle (MSm) 
2
Flintlock (LLa) 
30. Other Stockwork (5)
1
Emilio de Redondelos (BRa) 
2
Re-Bob (JFa) 
3
Flintlock (LLa) 
4
Brickle (MSm) 
5
Flashpan (CRo) 
31. Gymkhana - Speed Games (5)
1
Brickle (MSm) 
2
Kirigami (SHa) 
3
Flintlock (LLa) 
4
M I Panning For Gold (IKi) 
5
NLF Ima Chickadee (LNi) 
32. Gymkhana - Nonspeed Games (4)
1
LuLu Blue (DMi) 
2
Brickle (MSm) 
3
NLF Ima Chickadee (LNi) 
4
Kirigami (SHa) 
33. Other Western Performance (7)
1
Brickle (MSm) 
2
LuLu Blue (DMi) 
3
Flintlock (LLa) 
4
NLF Ima Chickadee (LNi) 
5
Kirigami (SHa) 
6
MI Rainmaker (IKi) 
7
M I Panning For Gold (IKi) 
34. Western Trail - Natural (4)
1
Kirigami (SHa) 
2
Brickle (MSm) 
3
Chics Casual Affair (JFa) 
4
Flintlock (LLa) 
35. Western Trail - Arena (8)
1
Pocos Primadonna (JFa) 
2
Brickle (MSm) 
3
LuLu Blue (DMi) 
4
NLF Rudy (LNi) 
5
Flintlock (LLa) 
6
NLF Ima Chickadee (LNi) 
7
Kirigami (SHa) 
8
MI Winchester (IKi) 
36. Western Pleasure - Stock Type (9)
1
Kirigami (SHa) 
2
Chics Casual Affair (JFa) 
3
Re-Bob (JFa) 
4
M I Always In Your Favor (IKi) 
5
Flintlock (LLa) 
6
MI Rainmaker (IKi) 
7
LuLu Blue (DMi) 
8
NLF Ima Chickadee (LNi) 
9
Sheza Paint by Numbers (DMi) 
37. Western Pleasure - Other Type (1)
1
Brickle (MSm) 
Western Championship (2)
Champion: Brickle (Marci Smith Driscoll)
Reserve: Kirigami (Sarah Hartman)