LIMHE - All Performance Party - the Everything is Awesome Edition - Show Results

Were you an entrant at this show? If so, sign in and your placings will be highlighted in the results.
Laura Rock-Smith, Show Holder
September 23, 2018
Girl Scouts of Suffolk County Juliette Low Friendship Center, Lake View Ave
Bayport. NY

Entrants 11

Diane Balla (DBa)
Evie Burnett (EBu)
Christina DiLorenzo (CDi)
Joan Fauteux (JFa)
Ann Harris (AHa)
Sarah Hartman (SHa)
Kathy Hartmann (KHa)
Nancy Stocky (NSt)
Margaret Suchow (MSu)
Cassie Thomas (CTh)
Nancy Timm (NTi)

OF Performance

Judge: Laura Rock-Smith

1. Pleasure (1)
1
Marina (SHa) 
2. Performance (1)
1
Marina (SHa) 
3. Saddleseat/Park (1)
1
Tara Blue White Tie Affair (NSt) 
4. Other Performance (0)
Harness Championship (2)
Champion: Marina (Sarah Hartman)
Reserve: Tara Blue White Tie Affair (Nancy Stocky)
5. Cross Country (3)
1
North by Northwest (JFa) 
2
Royal Emblem (MSu) 
3
Tuesday Afternoon (NTi) 
6. Jumper (5)
1
Hollywood Sequel (SHa) 
2
Painted Wings (CTh) 
3
Tuesday Afternoon (NTi) 
4
Castle Rock (CTh) 
5
Royal Emblem (MSu) 
7. Hunter/Handy Hunter (6)
1
Tuesday Afternoon (NTi) 
2
Omega Code (MSu) 
3
Hollywood Sequel (SHa) 
4
New Twist (KHa) 
5
Gorgeous In Gold (CTh) 
6
Castle Rock (CTh) 
8. Dressage (4)
1
Omega Code (MSu) 
2
Hollywood Sequel (SHa) 
3
Tuesday Afternoon (NTi) 
4
New Twist (KHa) 
Working English Championship (7)
Champion: Hollywood Sequel (Sarah Hartman)
Reserve: Omega Code (Margaret Suchow)
9. Hunter Under Saddle (7)
1
Tuesday Afternoon (NTi) 
2
Painted Wings (CTh) 
3
Hollywood Sequel (SHa) 
4
Omega Rising (MSu) 
5
Omega Code (MSu) 
6
New Twist (KHa) 
10. Natural Trail (5)
1
New Twist (KHa) 
2
Castle Rock (CTh) 
3
Tuesday Afternoon (NTi) 
4
Omega Code (MSu) 
5
Omega Rising (MSu) 
11. Arena Trail (8)
1
North by Northwest (JFa) 
2
Hollywood Sequel (SHa) 
3
Gorgeous In Gold (CTh) 
4
Painted Wings (CTh) 
5
Omega Code (MSu) 
6
New Twist (KHa) 
12. Games (5)
1
Tara Blue White Tie Affair (NSt) 
2
Painted Wings (CTh) 
3
Tuesday Afternoon (NTi) 
4
New Twist (KHa) 
5
Hollywood Sequel (SHa) 
13. Other English Performance (4)
1
Tuesday Afternoon (NTi) 
2
New Twist (KHa) 
3
Omega Code (MSu) 
4
Omega Rising (MSu) 
English Championship (8)
Champion: Tuesday Afternoon (Nancy Timm)
Reserve: New Twist (Kathy Hartmann)
14. Judged Stockwork (7)
1
Niangala Jack (NTi) 
2
Dynamite Diva (MSu) 
3
Sundrunk (SHa) 
4
Kids Classic Style (CTh) 
5
Illiones (KHa) 
6
Bourbon Creme (NTi) 
15. Timed Stockwork (6)
1
War Echo (MSu) 
2
Dynamite Diva (MSu) 
3
Niangala Jack (NTi) 
4
Sundrunk (SHa) 
5
Bourbon Creme (NTi) 
6
Illiones (KHa) 
16. Reining (6)
1
Bourbon Creme (NTi) 
2
Illiones (KHa) 
3
Sundrunk (SHa) 
4
Dynamite Diva (MSu) 
5
War Echo (MSu) 
6
Kids Classic Style (CTh) 
16A. Western Riding/Dressage (6)
1
Splashidoches (JFa) 
2
Invite Only (CTh) 
3
CJ7 (KHa) 
4
Niangala Jack (NTi) 
5
I Am The Party (CTh) 
6
Pumpkin Moonshine (MSu) 
17. Extreme Cowboy (6)
1
Sundrunk (SHa) 
2
Illiones (KHa) 
3
CJ7 (KHa) 
4
Coats N Tails (CTh) 
5
So Suddenly Hot (CTh) 
6
Niangala Jack (NTi) 
Stockhorse Championship (10)
Champion: Sundrunk (Sarah Hartman)
Reserve: Niangala Jack (Nancy Timm)
18. Western Pleasure (9)
1
Sundrunk (SHa) 
2
Splashidoches (JFa) 
3
Tara Blue Moonshadow (NSt) 
4
Rustic Rose (KHa) 
5
Bourbon Creme (NTi) 
6
I Am The Party (CTh) 
19. Arena Trail (6)
1
CJ7 (KHa) 
2
Bourbon Creme (NTi) 
3
Sundrunk (SHa) 
4
Illiones (KHa) 
5
Splashidoches (JFa) 
6
Invite Only (CTh) 
20. Natural Trail (6)
1
Bourbon Creme (NTi) 
2
War Echo (MSu) 
3
Illiones (KHa) 
4
CJ7 (KHa) 
5
Pumpkin Moonshine (MSu) 
6
Tara Blue Golden Falcon (NSt) 
21. Games (7)
1
Dynamite Diva (MSu) 
2
Sundrunk (SHa) 
3
Bourbon Creme (NTi) 
4
Illiones (KHa) 
5
906-110 Tag Number Not Found (CTh )
6
CJ7 (KHa) 
22. Other Western Performance (3)
1
Bourbon Creme (NTi) 
2
CJ7 (KHa) 
3
Illiones (KHa) 
Western Championship (10)
Champion: Bourbon Creme (Nancy Timm)
Reserve: Sundrunk (Sarah Hartman)
23. Native Costume (3)
1
Maliana (NTi) 
2
Tara Blue Al Sayeed (NSt) 
3
Tara Blue Desert Twlight (NSt) 
24. Parade / Other Costume (3)
1
Earth to Doris (SHa) 
2
Empire beauty (MSu) 
3
Poker Face (CTh) 
25. Other Performance - Non-scene (3)
1
Cloud Walker (CTh) 
2
Tara Blue White Tie Affair (NSt) 
3
Rusty (NSt) 
26. Other Performance - Scene (1)
1
Tara Blue Desert Twlight (NSt) 
Costume/Other Championship (7)
Champion: Cloud Walker (Cassie Thomas)
Reserve: Tara Blue White Tie Affair (Nancy Stocky)
Overall Championship (10)
Champion: Tuesday Afternoon (Nancy Timm)
Reserve: Bourbon Creme (Nancy Timm)

Custom and Artist Resin Performance

Judge: Renee Foust

27. Saddleseat/Park (0)
28. Other Performance (1)
1
Kings Okie Leo (JFa) 
29. Pleasure (1)
1
Kings Okie Leo (JFa) 
30. Performance (1)
1
Kings Okie Leo (JFa) 
Harness Championship (1)
Champion: Kings Okie Leo (Joan Fauteux)
31. Judged Stockwork (3)
1
Coyote Dancer (MSu) 
2
Johnny Karate (CTh) 
3
Invited After Dark (CTh) 
32. Timed Stockwork (3)
1
Kirigami (SHa) 
2
Loud Howard (AHa) 
3
Coyote Dancer (MSu) 
33. Reining (2)
1
Marlin (JFa) 
2
Coyote Dancer (MSu) 
33A. Western Riding (5)
1
Dun with Sue (AHa) 
2
Marlin (JFa) 
3
Johnny Karate (CTh) 
4
Invited After Dark (CTh) 
5
Unbridled Warrior (MSu) 
34. Extreme Cowboy (4)
1
Kirigami (SHa) 
2
Johnny Karate (CTh) 
3
Chics Casual Affair (JFa) 
4
Coyote Dancer (MSu) 
Stockhorse Championship (9)
Champion: Kirigami (Sarah Hartman)
Reserve: Marlin (Joan Fauteux)
35. Western Pleasure (8)
1
Dun with Sue (AHa) 
2
Phases Of Godiva (NSt) 
3
Marlin (JFa) 
4
Johnny Karate (CTh) 
5
Chics Casual Affair (JFa) 
6
Invited After Dark (CTh) 
36. Arena Trail (6)
1
Dun with Sue (AHa) 
2
Marlin (JFa) 
3
Johnny Karate (CTh) 
4
Phases Of Godiva (NSt) 
5
Invited After Dark (CTh) 
6
Unbridled Warrior (MSu) 
37. Natural Trail (1)
1
Chics Casual Affair (JFa) 
38. Games (4)
1
Loud Howard (AHa) 
2
Kirigami (SHa) 
3
Marlin (JFa) 
4
Coyote Dancer (MSu) 
39. Other Western Performance (3)
1
Loud Howard (AHa) 
2
Johnny Karate (CTh) 
3
Kirigami (SHa) 
Western Championship (9)
Champion: Dun with Sue (Ann Harris)
Reserve: Loud Howard (Ann Harris)
40. Native Costume (1)
1
Tara Blue Verlaine (NSt) 
41. Parade / Other Costume (1)
1
Kings Okie Leo (JFa) 
42. Other Performance - Non-scene (0)
43. Other Performance - Scene (1)
1
In The Clouds (MSu) 
Costume/Other Championship (3)
Champion: Tara Blue Verlaine (Nancy Stocky)
Reserve: Kings Okie Leo (Joan Fauteux)
44. Cross Country (0)
45. Jumper (3)
1
Specialized (AHa) 
2
James (SHa) 
3
Hakuna Matata (CTh) 
46. Hunter/Handy Hunter (5)
1
Specialized (AHa) 
2
Keva (JFa) 
3
James (SHa) 
4
Hakuna Matata (CTh) 
5
Hakuna Matata (CTh) 
47. Dressage (2)
1
Keva (JFa) 
2
James (SHa) 
Working English Championship (3)
Champion: Specialized (Ann Harris)
Reserve: Keva (Joan Fauteux)
48. Hunter Under Saddle (3)
1
Lady Violet (AHa) 
2
Scouts Honor (CTh) 
3
James (SHa) 
49. Natural Trail (2)
1
Hakuna Matata (CTh) 
2
Keva (JFa) 
50. Arena Trail (4)
1
Lady Violet (AHa) 
2
Keva (JFa) 
3
Scouts Honor (CTh) 
4
James (SHa) 
51. Games (1)
1
James (SHa) 
52. Other English Performance (1)
1
James (SHa) 
English Championship (6)
Champion: Lady Violet (Ann Harris)
Reserve: James (Sarah Hartman)
Overall Championship (8)
Champion: James (Sarah Hartman)
Reserve: Kirigami (Sarah Hartman)

Suitable to Become

Judge: Karen Pajak

53. Western Pleasure - Non Stock Type (4)
1
Ronan (CDi) 
2
Cinema (CDi) 
3
Cirrus (EBu) 
4
Arrow (EBu) 
54. Western Pleasure - Stock Type (4)
1
Lasso (EBu) 
2
Europa (CDi) 
3
Gallivant (CDi) 
4
Rice Pudding (EBu) 
55. Working Western (4)
1
Appledale (EBu) 
2
City Living (CDi) 
3
Vanilla Milkshake (EBu) 
4
Pizzazz (CDi) 
56. Hunter Under Saddle - Light Type (4)
1
Metropolitan (CDi) 
2
Icicle (EBu) 
3
Cirrus (EBu) 
4
Ronan (CDi) 
57. Hunter Under Saddle - Non Light Type (4)
1
Europa (CDi) 
2
Gallivant (CDi) 
3
Baron Von Douzalberry (EBu) 
4
Black Magic (EBu) 
58. Working English (4)
1
Cloudy with a Chance of Meatballs (EBu) 
2
Mr. Dappleappleopolis (EBu) 
3
City Living (CDi) 
4
Pizzazz (CDi) 
59. Harness - Gaited/Fine Type (3)
1
Hot Stepper (CDi) 
2
Eclipse (EBu) 
3
Kingston (CDi) 
60. Harness - All Others Type, non draft (3)
1
Ruffles (EBu) 
2
Metropolitan (CDi) 
3
Gravity (CDi) 
61. Harness - Draft (2)
1
Black Magic (EBu) 
2
Baron Von Douzalberry (EBu) 
62. Saddleseat/Park - All Types (3)
1
Starry Night (EBu) 
2
Hot Stepper (CDi) 
3
Kingston (CDi) 
63. Other Performance Type not listed+ (0)
Championship (16)
Champion: Cloudy with a Chance of Meatballs (Evie Burnett)
Reserve: Metropolitan (Christina DiLorenzo)

Novice Performance

Judge: Karen Pajak

64. Western Pleasure (0)
65. Western Trail (0)
66. Other Western (0)
67. Huntseat Pleasure (0)
68. English Trail (0)
69. Other English (0)
70. Costume (0)
Novice Performance Championship (0)

Intermediate Performance

Judge: Karen Pajak

64. Western Pleasure (3)
1
Lady Black (DBa) 
2
Bar Code (DBa) 
3
Lasso (EBu) 
65. Western Arena Trail (2)
1
Lady Black (DBa) 
2
Lasso (EBu) 
66. Western Natural Trail (2)
1
Bar Code (DBa) 
2
Arrow (EBu) 
67. Stock Work (2)
1
Sandstone (DBa) 
2
Lady Black (DBa) 
68. Games (3)
1
Gus the Cereal Bowl (EBu) 
2
Lady Black (DBa) 
3
Bar Code (DBa) 
69. Other Western (2)
1
Dancer's Chief (DBa) 
2
Lasso (EBu) 
Western Championship (6)
Champion: Lady Black (Diane Balla)
Reserve: Gus the Cereal Bowl (Evie Burnett)
70. Huntseat Pleasure (4)
1
Eclipse (EBu) 
2
Cinema (CDi) 
3
White Lightning (DBa) 
4
Gravity (CDi) 
71. English Trail (All) (3)
1
Cirrus (EBu) 
2
White Lightning (DBa) 
3
Eclipse (EBu) 
72. Hunter Over Fences (3)
1
Mr. Dappleappleopolis (EBu) 
2
Cinema (CDi) 
3
White Lightning (DBa) 
73. Jumper Over Fences (2)
1
Peanut Butter (EBu) 
2
Cinema (CDi) 
74. English Games (4)
1
Cinema (CDi) 
2
White Lightning (DBa) 
3
Eclipse (EBu) 
4
Metropolitan (CDi) 
75. Other English (4)
1
Cinema (CDi) 
2
Metropolitan (CDi) 
3
White Lightning (DBa) 
4
Burnt Toast the Third (EBu) 
English Championship (10)
Champion: Cinema (Christina DiLorenzo)
Reserve: Peanut Butter (Evie Burnett)
76. Other Performance (3)
1
559-250 Tag Number Not Found (DBa )
2
Laurel the Mule (EBu) 
3
Wild Thing (DBa) 
77. Costume (3)
1
Arrow (EBu) 
2
Emerald’s tateltail (DBa) 
3
Red (DBa) 
78. Scene (2)
1
Bar Code (DBa) 
2
Laurel the Mule (EBu) 
Other Championship (6)
Champion: Arrow (Evie Burnett)
Novice/Intermediate Overall Championship (8)
Champion: Lady Black (Diane Balla)
Reserve: Cinema (Christina DiLorenzo)