Quabbin Valley Performance Open - Show Results

Were you an entrant at this show? If so, sign in and your placings will be highlighted in the results.
Joan Fauteux, Show Holder
April 27, 2019
144 West Stafford Road
Stafford Spring. CT

Entrants 20

Diane Balla (DBa)
Brenda Bednar (BBe)
Laura Bernardi (LBe)
Evie Burnett (EBu)
Margaret Durka (MSu)
Danielle Feldman (DFe)
Donna Gruhn (DGr)
Ann Harris (AHa)
Lianne Keary (LKe)
Abigail Keary (AKe)
Laurie Lape (LLa)
Hannah Mahardy (HMa)
Stacylynn Mullady (SMu)
Lawrence Nichols (LNi)
Beth Rappleyea (BRa)
Nancy Stocky (NSt)
Nancy Timm (NTi)
Devan Waskiewicz (DWa)
Meredith Westner (MWe)
Donna Zsofka (DZs)

Original Finish

Judge:

1. Performance (3)
1
SRF Artemis (DGr) 
2
Wildfire (LLa) 
3
NLF Unique Twist (LNi) 
2. Other (5)
1
Wildfire (LLa) 
2
Nicholane Flower Girl (LNi) 
3
NLF Kylian (LNi) 
4
Tara Blue White Tie Affair (NSt) 
5
Durty Nelly (MWe) 
3. Pleasure (3)
1
SRF Artemis (DGr) 
2
Wildfire (LLa) 
3
NLF Cricket (LNi) 
4. Draft (0)
Harness Championship (2)
Champion: Wildfire (Laurie Lape)
Reserve: SRF Artemis (Donna Gruhn)
5. Cross Country (11)
1
Eastside (LBe) 
2
Tuesday Afternoon (NTi) 
3
Bristol Stomp (BBe) 
4
Rubicon (MWe) 
5
SRF Meant2Be (DGr) 
6
Royal Emblem (MSu) 
6. Jumper (10)
1
Beer for my Horses (SMu) 
2
Eastside (LBe) 
3
Tuesday Afternoon (NTi) 
4
NLF Brigadoon (LNi) 
5
Royal Emblem (MSu) 
6
SRF Meant2Be (DGr) 
7. Hunter/Handy Hunter (7)
1
Tuesday Afternoon (NTi) 
2
Omega Rising (MSu) 
3
SRF Back in Time (DGr) 
4
Havana (SMu) 
5
Wildfire (LLa) 
6
Rubicon (MWe) 
8. Dressage (11)
1
NLF Flugelhorn (LNi) 
2
Havana (SMu) 
3
SRF Back in Time (DGr) 
4
Wildfire (LLa) 
5
NLF Raphael (LNi) 
6
Rubicon (MWe) 
Sporthorse Championship (2)
Champion: Tuesday Afternoon (Nancy Timm)
Reserve: Eastside (Laura Bernardi)
9. Games (9)
1
Royal Emblem (MSu) 
2
SRF Picture Perfect (DGr) 
3
Havana (SMu) 
4
Tuesday Afternoon (NTi) 
5
NLF Brigadoon (LNi) 
6
Rubicon (MWe) 
10. Other English Performance (4)
1
Omega Rising (MSu) 
2
Tuesday Afternoon (NTi) 
3
Royal Emblem (MSu) 
4
NLF Flugelhorn (LNi) 
11. Natural Trail (7)
1
SRF Artemis (DGr) 
2
Tuesday Afternoon (NTi) 
3
Omega Rising (MSu) 
4
Eastside (LBe) 
5
Thumbelina (MWe) 
6
Rubicon (MWe) 
12. Arena Trail (8)
1
Tuesday Afternoon (NTi) 
2
Omega Rising (MSu) 
3
Havana (SMu) 
4
Eastside (LBe) 
5
SRF Picture Perfect (DGr) 
6
Rubicon (MWe) 
13. Pleasure - Sport Type (6)
1
Omega Rising (MSu) 
2
Havana (SMu) 
3
SRF Back in Time (DGr) 
4
Athenry (LKe) 
5
Rubicon (MWe) 
6
NLF Flugelhorn (LNi) 
14. Pleasure - Other Type (3)
1
Tuesday Afternoon (NTi) 
2
SRF Picture Perfect (DGr) 
3
Bad Romance (SMu) 
English Championship (2)
Champion: Tuesday Afternoon (Nancy Timm)
Reserve: Omega Rising (Margaret Durka)
15. Indian (0)
16. Arabian (5)
1
Hadiyya (NTi) 
2
Aly's Boy (LLa) 
3
Tara Blue Golden Falcon (NSt) 
4
Raingod (MSu) 
5
Tara Blue Al Sayeed (NSt) 
17. Parade (4)
1
Golden Heart (MSu) 
2
NLF Cricket (LNi) 
3
Tonto (LLa) 
4
FCR MAGIC ACT (LLa) 
18. Other (3)
1
Empire beauty (MSu) 
2
Maliana (NTi) 
3
Eastside (LBe) 
Costume Championship (2)
Champion: Golden Heart (Margaret Durka)
Reserve: Hadiyya (Nancy Timm)
19. Judged stockwork (cutting, reined cowhorse..) (6)
1
Dynamite Diva (MSu) 
2
Niangala Jack (NTi) 
3
Diamonds (SMu) 
4
NLF Misa (LNi) 
5
Hashtag (SMu) 
6
SRF Cookies and Cream (DGr) 
20. Timed stockwork (roping, penning, ect.) (5)
1
War Echo (MSu) 
2
SRF Cup O'Joe (DGr) 
3
Dynamite Diva (MSu) 
4
Niangala Jack (NTi) 
5
NLF A Cuppa Joe (LNi) 
21. Reining/Western Dressage (7)
1
War Echo (MSu) 
2
Dynamite Diva (MSu) 
3
SRF Cookies and Cream (DGr) 
4
Niangala Jack (NTi) 
5
NLF Misa (LNi) 
6
Hashtag (SMu) 
22. Extreme Cowboy (6)
1
Bristol Stomp (BBe) 
2
SRF Dark Side of the Moon (DGr) 
3
Dynamite Diva (MSu) 
4
War Echo (MSu) 
5
NLF Misa (LNi) 
6
Niangala Jack (NTi) 
Stockhorse Championship (2)
Champion: Dynamite Diva (Margaret Durka)
Reserve: War Echo (Margaret Durka)
23. Natural trail (5)
1
Niangala Jack (NTi) 
2
Omega Code (MSu) 
3
SRF Dark Side of the Moon (DGr) 
4
Golden Heart (MSu) 
5
Tara Blue Golden Falcon (NSt) 
24. Arena trail (10)
1
Golden Heart (MSu) 
2
Hashtag (SMu) 
3
Tara Blue Nighthawk (NSt) 
4
Niangala Jack (NTi) 
5
Omega Code (MSu) 
6
NLF Cricket (LNi) 
25. Games (9)
1
Dynamite Diva (MSu) 
2
Hashtag (SMu) 
3
Diamonds (SMu) 
4
Niangala Jack (NTi) 
5
Golden Heart (MSu) 
6
NLF Misa (LNi) 
26. Other western performance (includes ranch scene) (3)
1
Bristol Stomp (BBe) 
2
Dynamite Diva (MSu) 
3
Niangala Jack (NTi) 
27. Pleasure- stock type (4)
1
SRF Picture Perfect (DGr) 
2
Solid (SMu) 
3
Niangala Jack (NTi) 
4
Hashtag (SMu) 
28. Pleasure- other type (4)
1
Golden Heart (MSu) 
2
Tara Blue Golden Falcon (NSt) 
3
Omega Code (MSu) 
4
Tara Blue Nighthawk (NSt) 
Western Championship (2)
Champion: Niangala Jack (Nancy Timm)
Reserve: Golden Heart (Margaret Durka)
29. Showmanship (2)
1
SRF Picture Perfect (DGr) 
2
Solid (SMu) 
30. Scene (5)
1
SRF Dark Side of the Moon (DGr) 
2
Bad Romance (SMu) 
3
SRF Trabant (DGr) 
4
Solid (SMu) 
5
Empire beauty (MSu) 
31. Generic performance (3)
1
SRF Cup O'Joe (DGr) 
2
Gazelle (LKe) 
3
Bristol Stomp (BBe) 
32. Saddleseat/park (3)
1
Tara Blue White Tie Affair (NSt) 
2
SRF An Officer and A Gentleman (DGr) 
3
SRF Ms. Fancypants (DGr) 
Other Performance Championship (2)
Champion: Tara Blue White Tie Affair (Nancy Stocky)
Reserve: SRF Cup O'Joe (Donna Gruhn)

Custom Finish

Judge:

33. Draft (0)
34. Performance (3)
1
Sunstrike Protocol (LKe) 
2
LD It's an Addiction (LLa) 
3
Loverly (DFe) 
35. Other (3)
1
Loverly (DFe) 
2
LD It's an Addiction (LLa) 
3
The Arnold (LNi) 
36. Pleasure (2)
1
Loverly (DFe) 
2
LD It's an Addiction (LLa) 
Harness Championship (2)
Champion: Loverly (Danielle Feldman)
Reserve: LD It's an Addiction (Laurie Lape)
37. Judged stockwork (cutting, reined cowhorse..) (5)
1
Coyote Dancer (MSu) 
2
Strawberry Rose (LLa) 
3
NLF Ima Chickadee (LNi) 
4
Hillbilly Hula Gal (AHa) 
5
Get 'er Dun (DFe) 
38. Timed stockwork (roping, penning, ect.) (4)
1
Coyote Dancer (MSu) 
2
Emilio de Redondelos (BRa) 
3
Get 'er Dun (DFe) 
4
Strawberry Rose (LLa) 
39. Reining/Western Dressage (7)
1
Hillbilly Hula Gal (AHa) 
2
NLF Ima Chickadee (LNi) 
3
Strawberry Rose (LLa) 
4
Coyote Dancer (MSu) 
5
Get 'er Dun (DFe) 
6
Cosmic Halo (MSu) 
7
Purty Darn Special (LLa) 
40. Extreme Cowboy (6)
1
Hillbilly Hula Gal (AHa) 
2
Coyote Dancer (MSu) 
3
NLF Ima Chickadee (LNi) 
4
Get 'er Dun (DFe) 
5
Purty Darn Special (LLa) 
6
Strawberry Rose (LLa) 
Stockhorse Championship (2)
Champion: Coyote Dancer (Margaret Durka)
Reserve: Hillbilly Hula Gal (Ann Harris)
41. Natural trail (8)
1
Heart Felt Charity (BBe) 
2
Flintlock (LLa) 
3
Cherokee Jewel (MSu) 
4
Kili (BRa) 
5
Mabel (DFe) 
6
Experimental Hydrox (LNi) 
42. Arena trail (11)
1
Cherokee Jewel (MSu) 
2
Bluebonnet Spring (AHa) 
3
Hollywood Bling (DFe) 
4
Mabel (DFe) 
5
Purty Darn Special (LLa) 
6
NLF Rudy (LNi) 
43. Games (7)
1
Kili (BRa) 
2
Coyote Dancer (MSu) 
3
Mabel (DFe) 
4
Cherokee Jewel (MSu) 
5
Experimental Hydrox (LNi) 
6
Flintlock (LLa) 
7
NLF Ima Chickadee (LNi) 
44. Other western performance (includes ranch scene) (8)
1
Hollywood Bling (DFe) 
2
Kili (BRa) 
3
Bluebonnet Spring (AHa) 
4
NLF Ima Chickadee (LNi) 
5
Comanache (LLa) 
6
In The Clouds (MSu) 
45. Pleasure- stock type (8)
1
Kili (BRa) 
2
NLF Ima Chickadee (LNi) 
3
Hollywood Bling (DFe) 
4
Cosmic Halo (MSu) 
5
Cherokee Jewel (MSu) 
6
Purty Darn Special (LLa) 
46. Pleasure- other type (3)
1
Mabel (DFe) 
2
Experimental Hydrox (LNi) 
3
Phases Of Godiva (NSt) 
Western Championship (2)
Champion: Kili (Beth Rappleyea)
Reserve: Hollywood Bling (Danielle Feldman)
47. Showmanship (4)
1
NLF Rudy (LNi) 
2
Experimental Hydrox (LNi) 
3
Heart Felt Charity (BBe) 
4
November Rain (BRa) 
48. Scene (7)
1
Hollywood Bling (DFe) 
2
Comanache (LLa) 
3
Anazeh (BRa) 
4
NLF Rudy (LNi) 
5
Cherokee Jewel (MSu) 
6
Mabel (DFe) 
49. Generic performance (3)
1
Hollywood Bling (DFe) 
2
Rob Roy (LLa) 
3
Mabel (DFe) 
50. Saddleseat/park (3)
1
Rob Roy (LLa) 
2
The Arnold (LNi) 
3
LD It's an Addiction (LLa) 
Other Performance Championship (2)
Champion: Hollywood Bling (Danielle Feldman)
Reserve: Rob Roy (Laurie Lape)
51. Cross Country (5)
1
Arctic Moon (BRa) 
2
Sorcha (AHa) 
3
Mind Your Biscuits (DFe) 
4
NLF Tucker (LNi) 
5
Blonde Ambition (DFe) 
52. Jumper (2)
1
Arctic Moon (BRa) 
2
Mind Your Biscuits (DFe) 
53. Hunter/Handy Hunter (4)
1
November Rain (BRa) 
2
Blonde Ambition (DFe) 
3
Loverly (DFe) 
4
Flintlock (LLa) 
54. Dressage (5)
1
November Rain (BRa) 
2
NLF Tucker (LNi) 
3
Blonde Ambition (DFe) 
4
Loverly (DFe) 
5
Flintlock (LLa) 
Sporthorse Championship (2)
Champion: November Rain (Beth Rappleyea)
Reserve: Arctic Moon (Beth Rappleyea)
55. Games (4)
1
Sorcha (AHa) 
2
November Rain (BRa) 
3
NLF Tucker (LNi) 
4
Blonde Ambition (DFe) 
56. Other English Performance (6)
1
November Rain (BRa) 
2
Sorcha (AHa) 
3
Blonde Ambition (DFe) 
4
Emilio de Redondelos (BRa) 
5
Purty Darn Special (LLa) 
6
Loverly (DFe) 
57. Natural Trail (4)
1
November Rain (BRa) 
2
Sorcha (AHa) 
3
Blonde Ambition (DFe) 
4
Flintlock (LLa) 
58. Arena Trail (6)
1
November Rain (BRa) 
2
Loverly (DFe) 
3
Purty Darn Special (LLa) 
4
NLF Tucker (LNi) 
5
Flintlock (LLa) 
6
Blonde Ambition (DFe) 
59. Pleasure - Sport Type (3)
1
Loverly (DFe) 
2
Blonde Ambition (DFe) 
3
NLF Tucker (LNi) 
60. Pleasure - Other Type (3)
1
November Rain (BRa) 
2
Purty Darn Special (LLa) 
3
Flintlock (LLa) 
English Championship (2)
Champion: November Rain (Beth Rappleyea)
Reserve: Sorcha (Ann Harris)
61. Indian (3)
1
Purty Darn Special (LLa) 
2
Comanache (LLa) 
3
Tomobi (DFe) 
62. Arabian (2)
1
Marah (DFe) 
2
Tara Blue Verlaine (NSt) 
63. Parade (1)
1
American Honey (DFe) 
64. Other (1)
1
Comanache (LLa) 
Costume Championship (2)
Champion: Comanache (Laurie Lape)
Reserve: Marah (Danielle Feldman)

Intermediate

Judge:

1. Harness Performance (2)
1
BES Chocolate Mocca (HMa) 
2
BES PumpkinSpiceAndEverythingNice (HMa) 
2. Harness Pleasure (2)
1
Maximus (EBu) 
2
BES PumpkinSpiceAndEverythingNice (HMa) 
Harness Championship (2)
Champion: BES PumpkinSpiceAndEverythingNice (Hannah Mahardy)
Reserve: Maximus (Evie Burnett)
3. Hunter/Jumper (9)
1
BES Running Out of Time (HMa) 
2
Mayor Mare (EBu) 
3
Peanut Butter (EBu) 
4
BES General (HMa) 
5
Madam Cora (DZs) 
6
Remus (AKe) 
4. Trail (8)
1
Sanjay (DZs) 
2
Marissa (EBu) 
3
White Lightning (DBa) 
4
BES General (HMa) 
5
Vanilla Milkshake (EBu) 
6
Ginger (AKe) 
5. Pleasure (8)
1
BES Stop and Stare (HMa) 
2
Marissa (EBu) 
3
Vanilla Milkshake (EBu) 
4
Sanjay (DZs) 
5
Cruise (DWa) 
6
White Lightning (DBa) 
6. Other English (7)
1
BES Softy Falling Snowflakes (HMa) 
2
Peanut Butter (EBu) 
3
Cruise (DWa) 
4
White Lightning (DBa) 
5
Marissa (EBu) 
6
BES Running Out of Time (HMa) 
English Championship (2)
Champion: Marissa (Evie Burnett)
Reserve: Peanut Butter (Evie Burnett)
7. Stockwork (7)
1
BES American Lady (HMa) 
2
Cruise (DWa) 
3
Sandstone (DBa) 
4
Vanilla Milkshake (EBu) 
5
Sabastian (DZs) 
6
Icicle (EBu) 
8. Western Trail (9)
1
Hairy Trotter (AKe) 
2
Cruise (DWa) 
3
Bellatrix (AKe) 
4
BES Stop and Stare (HMa) 
5
Vanilla Milkshake (EBu) 
6
Icicle (EBu) 
9. Pleasure (9)
1
BES Stop and Stare (HMa) 
2
Lady Black (DBa) 
3
Mohegan Sun (DZs) 
4
Sabastian (DZs) 
5
Cruise (DWa) 
6
Bar Code (DBa) 
10. Other Western (9)
1
BES Stop and Stare (HMa) 
2
Cruise (DWa) 
3
Bar Code (DBa) 
4
Icicle (EBu) 
5
BES American Lady (HMa) 
6
Sabastian (DZs) 
Western Championship (2)
Champion: BES Stop and Stare (Hannah Mahardy)
Reserve: Cruise (Devan Waskiewicz)
11. Costume (8)
1
The Night King (EBu) 
2
BES PumpkinSpiceAndEverythingNice (HMa) 
3
BES Softy Falling Snowflakes (HMa) 
4
Zaahir (DZs) 
5
Ourdate (DBa) 
6
Emerald’s tateltail (DBa) 
12. Scene (7)
1
Icicle (EBu) 
2
BES Never Tickle a Sleeping Dragon (HMa) 
3
Ginger (AKe) 
4
Hermione (AKe) 
5
Bar Code (DBa) 
6
Versachie (DZs) 
13. Other Performance (6)
1
BES Chocolate Mocca (HMa) 
2
Wild Thing (DBa) 
3
BES PumpkinSpiceAndEverythingNice (HMa) 
4
Mohegan Sun (DZs) 
5
Marissa (EBu) 
6
Chester (DBa) 
Other Performance Championship (2)
Champion: Icicle (Evie Burnett)
Reserve: BES PumpkinSpiceAndEverythingNice (Hannah Mahardy)