Factory Ponies Live - NAMHSA Show Results

Marci Smith Driscoll, Show Holder
June 4, 2016
10 Meadow Road
Spencer. MA

Entrants 32

Jackie Arns-Rossi (JAr)
Haley Barton-Lech (HBa)
Brenda Bednar (BBe)
Jennifer Bolton Johnson (JBo)
Robin Briscoe (RBr)
Linda Carrier (LCa)
Mackenzie Coffey (MCo)
Barbara Connors (BCo)
Linda Dean (LDe)
Elizabeth (Betsy) Denning (EDe)
Katherine Dwyer (KDw)
Joan Fauteux (JFa)
Maria Firstenberg (MFi)
Gale Fligg (GFl)
Kristine Gardner (KGa)
Sarah Hartman (SHa)
Kathy Hartmann (KHa)
Terry Heath (THe)
Carly Kudalis (CKu)
Melissa Lee (MLe)
Kayla Lovejoy (KLo)
Stacylynn Mullady (SMu)
Lawrence Nichols (LNi)
Jill O'Connor (JO')
Lindy Pinkham (LPi)
Sara Roche (SRo)
Katy Schiller (KSc)
Nancy Timm (NTi)
Martina Vannelli (MVa)
Victoria Wiggins (VWi)
Shannon Wink (SWi)
Tegan Wink (TWi)

Performance , Judge: Anne Field
Harness (all types)
1
Balancin (Katherine Dwyer) 
2
Verona (Joan Fauteux) 
Cutting/Roping
1
Parr T in the CIA (Jackie Arns-Rossi) 
2
Orion (Nancy Timm) 
Other Stock Work
1
Marina (Sarah Hartman) 
2
Parr T in the CIA (Jackie Arns-Rossi) 
Other Western
1
Uptown Girl (Joan Fauteux) 
2
Heza Spottacular Guy (Joan Fauteux) 
Western Games
1
W-A-V Bobbi with an 'I' (Linda Dean) 
2
Marina (Sarah Hartman) 
Western Trail (natural or arena)
1
Uptown Girl (Joan Fauteux) 
2
Orion (Nancy Timm) 
Western Pleasure
1
Uptown Girl (Joan Fauteux) 
2
Bourbon (Joan Fauteux) 
Cross Country
1
Schrodinger's Cat (Katherine Dwyer) 
2
Verona (Joan Fauteux) 
Hunter/Jumper
1
Parr T in the CIA (Jackie Arns-Rossi) 
2
Verona (Joan Fauteux) 
English Games
1
Parr T in the CIA (Jackie Arns-Rossi) 
2
Balancin (Katherine Dwyer) 
English Trail
1
Verona (Joan Fauteux) 
2
Citgo (Sarah Hartman) 
Other English
1
Verona (Joan Fauteux) 
2
Skipper Dan (Jackie Arns-Rossi) 
Dressage
1
Balancin (Katherine Dwyer) 
2
NLF Skipparope (Lawrence Nichols) 
Huntseat Pleasure
1
Verona (Joan Fauteux) 
2
Balancin (Katherine Dwyer) 
Saddleseat
1
Here Comes The Sun (Terry Heath) 
Arabian Costume
1
Ilm Al-Khay (Martina Vannelli) 
2
Desert Falcon (Terry Heath) 
Other Costume
1
Radio Active (Lindy Pinkham) 
2
Maltese Tiger (Terry Heath) 
Other Performance
1
Pizzazz (Lindy Pinkham) 
2
Parr T in the CIA (Jackie Arns-Rossi) 
Breyer/Other Halter (Breed) , Judge: Laura Rock-Smith
TB/Standardbred
1
Big Bang (Maria Firstenberg) 
2
Buzz By You (Kristine Gardner) 
European Warmblood
1
Tortuga (Jennifer Bolton Johnson) 
2
Everon (Maria Firstenberg) 
Other Warmblood
1
Maltese Cat (Robin Briscoe) 
2
Rubicon (Maria Firstenberg) 
Other Sport Breeds Pure/Part
1
Broken Glass (Carly Kudalis) 
2
Miss Thang (Linda Carrier) 
Sport Breed Foals
1
Makin Those Benjamins (Kayla Lovejoy) 
2
Sputnik (Martina Vannelli) 
QH
1
Last Dance (Lindy Pinkham) 
2
You Cant Phase Me (Kristine Gardner) 
Appaloosa
1
Confetti Confection (Sara Roche) 
2
Battle Cry (Carly Kudalis) 
Paint
1
Patriot's Portrait (Maria Firstenberg) 
2
Don't Call Me Yellow (Kristine Gardner) 
Mustang
1
Cheyenne (Kristine Gardner) 
2
Iron Knight (Lindy Pinkham) 
Other Stock Breeds Pure/Part
1
Incendie du Couchant (Maria Firstenberg) 
2
Kruz Kontrol (Kayla Lovejoy) 
Stock Breed Foals
1
Wyanokie (Kathy Hartmann) 
2
Blaze of Glory (Jill O'Connor) 
Arabian/Part Arabian
1
In Kahootz (Kristine Gardner) 
2
Shakira (Sara Roche) 
Morgan
1
Navarre (Sara Roche) 
2
Vermont Pride (Maria Firstenberg) 
American Gaited Breeds
1
Need a Vacation (Carly Kudalis) 
2
Dance The Tango (Kristine Gardner) 
Spanish Breeds
1
Mercedes-Benz (Carly Kudalis) 
2
New Beginnings (Kayla Lovejoy) 
Other Light Breeds Pure/Part
1
Straight To Hell (Lindy Pinkham) 
2
Aadavan (Maria Firstenberg) 
Light Breed Foals
1
Triple Chocolate Gelato (Katy Schiller) 
2
Bint-El-Nil (Maria Firstenberg) 
British Draft Breeds
1
Red Pheonix Rising (Kayla Lovejoy) 
2
California Dream (Jennifer Bolton Johnson) 
Other Draft Breeds Pure/Part
1
Lorelei (Maria Firstenberg) 
2
Maggie Ashe (Katy Schiller) 
Draft Breed Foals
1
American Pie (Gale Fligg) 
2
Pennies From Heaven (Sara Roche) 
British Pony Breeds
1
Sold (Stacylynn Mullady) 
2
Take Your Time (Stacylynn Mullady) 
Other Pony Breeds Pure/Part
1
Gunnarr (Maria Firstenberg) 
2
duranimo (Shannon Wink) 
Pony Breed Foals
1
Love Me Tender (Stacylynn Mullady) 
2
Watching You (Stacylynn Mullady) 
Donkeys
1
Vixen (Terry Heath) 
2
Pain in the Butt (Victoria Wiggins) 
Mules/Other Hybrids
1
lone ranger (Shannon Wink) 
2
Take Me Home (Stacylynn Mullady) 
Zebra/Other Exotic
1
Dandy (Victoria Wiggins) 
2
Nicholane Zenabi (Lawrence Nichols) 
Longear/Exotic Foals
1
Zoodle (Victoria Wiggins) 
Breyer/Other Halter (Collectibility) , Judge: Robin Roberts
TB/Standardbred
1
Adios, Not Mesa! (Melissa Lee) 
2
Davidson (Robin Briscoe) 
European Warmblood
1
Flambeau (Sara Roche) 
2
Rock Salt (Robin Briscoe) 
Other Warmblood
1
Laconia (Martina Vannelli) 
2
In a Blue Moon (Martina Vannelli) 
Other Sport Breeds Pure/Part
1
Watermelon Twist (Sara Roche) 
2
Hollywood Hunk (Maria Firstenberg) 
Sport Breed Foals
1
Kozmic Blues (Sara Roche) 
2
Loomi (Kristine Gardner) 
QH
1
Last Dance (Lindy Pinkham) 
2
Gabriel (Maria Firstenberg) 
Appaloosa
1
Confetti Confection (Sara Roche) 
2
Peloton (Robin Briscoe) 
Paint
1
Yellow Mount (Kristine Gardner) 
2
Heart Skippa Beat (Robin Briscoe) 
Mustang
1
Big Sky Montana (Kristine Gardner) 
2
Cheyenne (Kristine Gardner) 
Other Stock Breeds Pure/Part
1
Sherwood (Martina Vannelli) 
2
OTW Jake (Jill O'Connor) 
Stock Breed Foals
1
Mayberry RFD (Linda Carrier) 
2
Blue Jean (Sara Roche) 
Arabian/Part Arabian
1
Dark Angel (Sara Roche) 
2
Shakira (Sara Roche) 
Morgan
1
Navarre (Sara Roche) 
2
Fortunate Son (Sara Roche) 
American Gaited Breeds
1
Golden Axiom (Sara Roche) 
2
Disco Lady (Sara Roche) 
Spanish Breeds
1
Bolero (Jennifer Bolton Johnson) 
2
Alarico (Sara Roche) 
Other Light Breeds Pure/Part
1
Straight To Hell (Lindy Pinkham) 
2
Sorprendente Rapidez (Maria Firstenberg) 
Light Breed Foals
1
Vesper (Sara Roche) 
2
Mystery (Kristine Gardner) 
British Draft Breeds
1
Mr Fantastic (Sara Roche) 
2
Cornerstone (Kristine Gardner) 
Other Draft Breeds Pure/Part
1
Arryn (Sara Roche) 
2
Systematic Shock (Carly Kudalis) 
Draft Breed Foals
1
Pennies From Heaven (Sara Roche) 
2
Murphy (Martina Vannelli) 
British Pony Breeds
1
Short Stop (Carly Kudalis) 
2
Merci Beaucoup (Kathy Hartmann) 
Other Pony Breeds Pure/Part
1
Mrs. Frederic (Sara Roche) 
2
Eurwyn (Jill O'Connor) 
Pony Breed Foals
1
Little Twerp (Martina Vannelli) 
2
Snot Nose (Martina Vannelli) 
Donkeys
1
Nester (Kristine Gardner) 
2
Trevor (Sara Roche) 
Mules/Other Hybrids
1
Attila (Gale Fligg) 
2
Black Pepper (Kayla Lovejoy) 
Zebra/Other Exotic
1
Nicholane Zenabi (Lawrence Nichols) 
2
Pin Wheel (Victoria Wiggins) 
Longear/Exotic Foals
1
Zoodle (Victoria Wiggins) 
Fantasy Collectability
1
Icarus (Maria Firstenberg) 
2
Valeroso (Nancy Timm) 
Stone Halter (Breed) , Judge: Amanda Reed
TB/STB
1
Tabernathy (Barbara Connors) 
2
Jaz (Lindy Pinkham) 
Warmbloods
1
Tango (Barbara Connors) 
2
The Night Watchman (Martina Vannelli) 
Other sport/coaching
1
Moose (Martina Vannelli) 
2
Tommy Two Step (Sara Roche) 
Sport breed foals
1
Chocolate Honeybee (Victoria Wiggins) 
2
Watermark Brandy (Terry Heath) 
QH
1
Sheza Wild Girl (Sara Roche) 
2
Curly Sue (Sara Roche) 
Paint
1
All That Jazz (Kayla Lovejoy) 
2
Rubber Ducky (Kathy Hartmann) 
Appaloosa
1
Mr. October (Sara Roche) 
2
Blackberry Frost (Victoria Wiggins) 
Other Stock
1
Maitland Matilda (Jill O'Connor) 
2
W-A-V Southern Comfort (Linda Dean) 
Stock breed foals
1
Pineapple Express (Victoria Wiggins) 
2
Shady Lady (Terry Heath) 
Arab/Part Arab
1
Khlassic Dreamer (Sara Roche) 
2
Bodice Ripper (Martina Vannelli) 
Morgan
1
Towne-Ayr Nobility (Terry Heath) 
2
The Magical Mystery Tour (Kristine Gardner) 
Gaited breeds
1
Here Comes The Judge (Terry Heath) 
2
Born To Fly (Terry Heath) 
Other light breeds
1
Artic Fox (Terry Heath) 
2
W-A-V Terra Nova (Linda Dean) 
Light breed foals
1
Imkara (Terry Heath) 
2
Zuleika (Sara Roche) 
British draft
1
Volantis (Sara Roche) 
2
O'Breaslahain (Robin Briscoe) 
Other draft
1
Sunrise Abby (Terry Heath) 
2
Davenport (Sara Roche) 
British Pony
1
Merida (Barbara Connors) 
2
Ollivander (Sara Roche) 
Other pony
1
W-A-V Punkin' Pie (Linda Dean) 
2
Elusive (Barbara Connors) 
Pony foals
1
Sasparilla Sunset (Terry Heath) 
2
Desert Moonlight (Terry Heath) 
Longears/exotic
1
Zeeko (Sara Roche) 
2
Dakota Doc (Kathy Hartmann) 
Longear/exotic foals
1
W-A-V Bessie (Linda Dean) 
2
Ginger Spice (Terry Heath) 
Stone Halter (Collectibility) , Judge: Marci Driscoll
TB/STB
1
W-A-V Speed Bump (Linda Dean) 
2
W-A-V From Len, a Ten (Linda Dean) 
Warmbloods
1
W-A-V Kashmir (Linda Dean) 
2
Rocher (Terry Heath) 
Other sport/coaching
1
Moose (Martina Vannelli) 
2
Milori (Barbara Connors) 
Sport breed foals
1
Watermark Brandy (Terry Heath) 
2
Silja (Terry Heath) 
QH
1
Sheza Wild Girl (Sara Roche) 
2
Ice Pick (Robin Briscoe) 
Paint
1
Holding The Matches (Robin Briscoe) 
2
Amoskeag (Robin Briscoe) 
Appaloosa
1
Mr. October (Sara Roche) 
2
Danny North (Barbara Connors) 
Other Stock
1
W-A-V Southern Comfort (Linda Dean) 
2
Snapple (Lindy Pinkham) 
Stock breed foals
1
Pineapple Express (Victoria Wiggins) 
2
Kikkan (Robin Briscoe) 
Arab/Part Arab
1
Desert Quartz (Terry Heath) 
2
Desert Sheikh (Terry Heath) 
Morgan
1
Teramo (Sara Roche) 
2
OTW Patina (Jill O'Connor) 
Gaited breeds
1
Midnight Confessions (Sara Roche) 
2
Macchiato (Victoria Wiggins) 
Other light breeds
1
Sansom (Sara Roche) 
2
Naleli (Robin Briscoe) 
Light breed foals
1
Corazon (Terry Heath) 
2
W-A-V Femme Fatale (Linda Dean) 
British draft
1
Volantis (Sara Roche) 
2
Cornelius (Sara Roche) 
Other draft
1
Sunrise Abby (Terry Heath) 
2
Thea (Barbara Connors) 
British Pony
1
Brutal Poodle (Kathy Hartmann) 
2
Merida (Barbara Connors) 
Other pony
1
Penobscot (Robin Briscoe) 
2
Buttonwood Playboy (Martina Vannelli) 
Pony foals
1
Desert Moonlight (Terry Heath) 
2
Sasparilla Sunset (Terry Heath) 
Longears/exotic
1
Zeeko (Sara Roche) 
2
Pork Chop (Lindy Pinkham) 
Longear/exotic foals
1
Ginger Spice (Terry Heath) 
2
W-A-V Bessie (Linda Dean) 
Fantasy
1
W-A-V Sailing Chip (Linda Dean) 
2
Frequent Flyer (Martina Vannelli)