Baystate Models Live - Show Results

Were you an entrant at this show? If so, Sign In and your placings will be highlighted in the results.

August 15, 2015
Maria Johnsenberg, Show Holder
242 Adams Place
Boxborough, MA

Entrants   

64
Jennifer Al-Beik (JAl)
Leeza Antill (LAn)
Brenda Bednar (BBe)
Laura Bernardi (LBe)
Giana Biagioni (GBi)
Jennifer Bolton (JBo)
Morgan Booth (MBo)
Robin Briscoe (RBr)
Vaniel Brown (HBr)
Ashley Carver (ACa)
Haley Carver (HCa)
Sarah Codding (SCo)
Jocelyn Cote (JCo)
Christine Croarkin (CCr)
Linda Dean (LDe)
Elizabeth (Betsy) Denning (EDe)
Meagan Duclos (MDu)
Abby Duclos (ADu)
Katherine Dwyer (KDw)
Danielle Feldman (DFe)
Anne Field (AF511)
Amelia Fisher (AF232)
Ann Harris (AHa)
Sarah Hartman (SHa)
Terry Heath (THe)
Stephanie Hicks (SHi)
Charlotte Hughes (CHu)
Erika Ipes (EIp)
Michele Katz Grieder (MKa)
Carly Kudalis (CKu)
Ana Labato (ALa)
Shane Langbauer (SLa)
Caroline Lawler (CLa)
Melissa Lee (MLe)
Karen Lloyd (KLl)
Kelly Martin (KMa)
Colleen McNamara (CM258)
Tracy Meehan (TMe)
Sharon Mossy (SMo)
Stacylynn Mullady (SMu)
Jenna Newbegin (JNe)
Jill O'Connor (JO')
Karen Pajak (KPa)
Zoe Pepin (ZPe)
Lindy Pinkham (LPi)
Claudia Rallis (CRa)
Beth Rappleyea (BRa)
Amanda Reed (ARe)
Katy Schiller (KSc)
Renata Shura (RSh)
Taylor Simpson (TSi)
Corrie Soboda (McDermott) (CM434)
Emily Stjohn (ESt)
Nancy Stocky (NSt)
Darleen Stoddard (DSt)
Scarlett Tanguay-Brown (STa)
Nancy Timm (NTi)
Martina Vannelli (MVa)
Linda White (LWh)
Victoria Wiggins (VWi)
Kate Wilhelm (KWi)
Tegan Wink (TWi)
Shannon Wink (SWi)
Abby Yanovitch (AYa)
Beginner Novice Division
Judge: Jill O'Connor
1.
Sport Breeds (15)
1
Chivalry (AYa) 
2
talk derby to me (TWi) 
3
Black Caviar (ESt) 
4
Steadfast (AYa) 
5
Snowball (AF232) 
6
Dusty (ESt) 
7
Black Heartbeat (AYa) 
8
Eat my dust (TWi) 
9
Bailey (AF232) 
10
Midnight Memory (AYa) 
2.
Light Breeds (6)
1
Sunny Montana (AF232) 
2
Amelia Pond (AYa) 
3
I'm a wild fire (ESt) 
4
The River (AYa) 
5
Wild wind (ESt) 
6
Eye of the devil (ESt) 
3.
Gaited Breeds (1)
1
Falcon (MBo) 
4.
Spanish Breeds (4)
1
painted dream (TWi) 
2
Sam I am (TWi) 
3
Black magic (TWi) 
4
born to be wild (TWi) 
5.
Stock Breeds (7)
1
Blackjack (AF232) 
2
George (AYa) 
3
Alakazam! (MBo) 
4
The devil made me do it (ESt) 
5
Where's the Cash (AF232) 
6
C.B (ESt) 
7
Athena (AF232) 
6.
Draft Breeds (6)
1
Trooper (ESt) 
2
Peppermint (AF232) 
3
The royal prince (TWi) 
4
Ollie (AYa) 
5
Hershey kisses (TWi) 
6
Master of the stars (MBo) 
7.
Pony Breeds (7)
1
ghostly sound (TWi) 
2
Lucky (AF232) 
3
Matty (AYa) 
4
a dun deal (TWi) 
5
Milky Way (AYa) 
6
chocolate bliss (TWi) 
7
Blue Eyed Wonder (AYa) 
8.
Other Breeds (7)
1
cloudy sky (TWi) 
2
Galloping since day one (TWi) 
3
Hercules (MBo) 
4
A shiny pearl (TWi) 
5
Connect those dots (TWi) 
6
The main icandy (TWi) 
7
pull the trigger (TWi) 
 
Breed Halter Championship (16)
Champion: Trooper (Emily Stjohn)
Reserve: Falcon (Morgan Booth)
1.
English Scene/Diorama (1)
1
Photo Finish (TWi) 
2.
Western Scene/Diorama (0)
3.
Other Scene/Diorama (0)
4.
Most Loved Model (4)
1
Peppermint (AF232) 
2
lacy (ESt) 
3
cloudy sky (TWi) 
4
Steadfast (AYa) 
5.
Fantasy (0)
6.
Custom by Owner (Realistic) (9)
1
enchantment (SWi) 
2
Aphrodite (ZPe) 
3
Midnight Ride (TWi) 
4
Arabella (HCa) 
5
Midnight (GBi) 
6
Hodgepodge (LAn) 
7
Apollo (ZPe) 
8
Something special (SWi) 
9
Run From Alcatraz (LAn) 
7.
Custom by Owner (Decorator/Unrealistic/Fantasy) (1)
1
tiny (SWi) 
Intermediate Novice Division
Judge: Jill O'Connor
1.
English Pleasure (2)
1
True Destiny (ALa) 
2
Call Me Maybe (STa) 
2.
Other English (4)
1
Goffert (CLa) 
2
man in black (SWi) 
3
Call Me Maybe (STa) 
4
True Destiny (ALa) 
3.
Western Pleasure (3)
1
Way Past Cool (STa) 
2
Smoke (ALa) 
3
A New Machine (ALa) 
4.
Other Western (4)
1
Brass Cash (STa) 
2
Way Past Cool (STa) 
3
Elk Dog (CLa) 
4
i put that s*** on everything (SWi) 
5.
Harness (0)
6.
Other Performance (2)
1
Petey (LAn) 
2
Full of Spirit (ALa) 
7.
Other Scene/Diorama (5)
1
Can't Touch This (CLa) 
2
lone ranger (SWi) 
3
Caviar (ALa) 
4
man in black (SWi) 
5
Spare No Expense (ZPe) 
 
Performance Championship (11)
Champion: Way Past Cool (Scarlett Tanguay-Brown)
Reserve: True Destiny (Ana Labato)
1.
Breyer RR Before 1999 (7)
1
Breaking The Habit (STa) 
2
Comet (GBi) 
3
Dolly (CLa) 
4
Nico (HCa) 
5
Divergent (STa) 
6
Lacy (GBi) 
2.
Breyer RR 2000-Present (9)
1
Heartbraker (GBi) 
2
Mineshaft Minecraft (STa) 
3
Mr Bigshot (SWi) 
4
Way Past Cool (STa) 
5
Amazing Grace (HCa) 
6
rockyrock (SWi) 
3.
Breyer SR More than 1000 Made (9)
1
Tiki (CLa) 
2
Atlas (GBi) 
3
Golden Sunset (HCa) 
4
Kiba (STa) 
5
Razz (HCa) 
6
Ace of Spades (CLa) 
4.
Breyer SR 201-1000 Made (4)
1
Smurfette (STa) 
2
Sheryl Crow (STa) 
3
Milky Way Dreams (CHu) 
4
Super Size Me (STa) 
5.
Stone/Other Make (8)
1
Blue Skies (CHu) 
2
Sweet Innocence (HCa) 
3
Dream Weaver (STa) 
4
Luciana (HCa) 
5
Peanut Butter Cup (CHu) 
6
Hammer Time (STa) 
 
OF Collectibility Championship (10)
Champion: Blue Skies (Charlotte Hughes)
Reserve: Tiki (Caroline Lawler)
1.
Thoroughbred/Standardbred (15)
1
i put that s*** on everything (SWi) 
2
Secretariat (GBi) 
3
Matrix (STa) 
4
Pride and Joy (CLa) 
5
Talented love (CHu) 
6
Sheryl Crow (STa) 
2.
European Warmblood (14)
1
Be Mine (CHu) 
2
Heartbraker (GBi) 
3
Petey (LAn) 
4
Lucky Charm (STa) 
5
Cedric (GBi) 
6
Keltic (GBi) 
3.
Coaching Breeds (6)
1
Donkey Kong (STa) 
2
Zeus (ZPe) 
3
I'm No Accident (ZPe) 
4
Midnight Mysteries (CHu) 
5
Black Ice (STa) 
6
Goffert (CLa) 
4.
Other Warmblood Pure/Part (3)
1
Smurfette (STa) 
2
Snowman (CLa) 
3
Venus (CLa) 
5.
Sport Foals (7)
1
Cozmic One (CLa) 
2
Sebastian (GBi) 
3
Cosmic one (CHu) 
4
Kendant (CHu) 
5
Make My Bay (STa) 
6
Hudson Hornet (STa) 
 
Sport Breeds Championship (9)
Champion: Donkey Kong (Scarlett Tanguay-Brown)
Reserve: Cosmic one (Charlotte Hughes)
6.
British Pony (10)
1
All That Jazz (CHu) 
2
Fly High (CHu) 
3
Canadian Soul (HCa) 
4
Bahama Breeze (STa) 
5
Rosie (CLa) 
6
Half & Half (GBi) 
7.
Other Pony Breeds Pure/Part (6)
1
Lightfeather (CHu) 
2
Balloon (GBi) 
3
Silver Wolf (CHu) 
4
Luke (LAn) 
5
Misty (CLa) 
6
Express (GBi) 
8.
British Draft (6)
1
Phoenix (GBi) 
2
Morning Frost (ZPe) 
3
Big Bang (STa) 
4
Bud (GBi) 
5
Lured In (ZPe) 
6
Flame Of The Phoenix (CHu) 
9.
Other Draft Breeds Pure/Part (10)
1
Super Size Me (STa) 
2
Silver Lining (ZPe) 
3
Bourbon (CHu) 
4
LXS Chocolate Crumble (ZPe) 
5
Sloppy Joe (STa) 
6
Struck by Lightning (HCa) 
10.
Pony/Draft Foals (3)
1
Luciana (HCa) 
2
Bud JR. (GBi) 
3
Stormy (CLa) 
 
Pony/Draft Breeds Championship (9)
Champion: All That Jazz (Charlotte Hughes)
Reserve: Phoenix (Giana Biagioni)
11.
Appaloosa (4)
1
Elk Dog (CLa) 
2
Okami (STa) 
3
Indigo (CLa) 
4
Ichabod (CLa) 
12.
Paint (6)
1
Shadow Of A Doubt (STa) 
2
Splash (ZPe) 
3
Baldie (GBi) 
4
Sandstorm (STa) 
5
Keener Than Keen (CHu) 
6
Storm (GBi) 
13.
Quarter Horse (15)
1
Haley's Comet (HCa) 
2
Kiss Me (CHu) 
3
Big Chex (GBi) 
4
Fooled Me Twice (ZPe) 
5
Way Past Cool (STa) 
6
Storm (LAn) 
14.
Mustang/Other Stock Breeds Pure/Part (9)
1
Mineshaft Minecraft (STa) 
2
Elegant Crime (ZPe) 
3
Flame Bow (GBi) 
4
Easier Said Than Dun (ZPe) 
5
Silver (GBi) 
6
Cookie Dough (CLa) 
15.
Stock Foals (7)
1
Fantasia (ZPe) 
2
Apple Pie (GBi) 
3
Sweet Innocence (HCa) 
4
Almond (CLa) 
5
Fool's Gold (ZPe) 
6
Clementine (CLa) 
 
Stock Breeds Championship (10)
Champion: Haley's Comet (Haley Carver)
Reserve: Fantasia (Zoe Pepin)
16.
American Gaited Breeds (10)
1
Dawning Hope (HCa) 
2
Dream Weaver (STa) 
3
Maverick (CHu) 
4
Hammer Time (STa) 
5
Silver Cocoa (ZPe) 
6
Midnight Light (CHu) 
17.
Spanish Breeds (4)
1
Delirious (STa) 
2
Twix (STa) 
3
Just Call Me Sonic (STa) 
4
Noel (GBi) 
18.
Arabian (7)
1
Chance (ZPe) 
2
Toboe (STa) 
3
Copper (STa) 
4
Hermes (ZPe) 
5
Arabic Rain Dancer (CHu) 
6
Finnegan (LAn) 
19.
Part Arabian (8)
1
Tipperary (LAn) 
2
Eragon (STa) 
3
Black Tie (GBi) 
4
Elusive Enchantment (CHu) 
5
Marble (CLa) 
6
Tris (STa) 
20.
Other Light Breeds Pure/Part (8)
1
Breaking The Habit (STa) 
2
Moon Glow (CHu) 
3
Milky Way Dreams (CHu) 
4
Amazing Grace (HCa) 
5
Arabian Knights (STa) 
6
Tiki (CLa) 
21.
Light Foals (3)
1
Phantom's Night (STa) 
2
Comet (GBi) 
3
Vanilla (CLa) 
 
Light Breeds Championship (12)
Champion: Breaking The Habit (Scarlett Tanguay-Brown)
Reserve: Tipperary (Leeza Antill)
22.
Mules/Donkeys/Exotics (1)
1
Dolly (CLa) 
23.
Other Breeds Not Listed Pure/Part (2)
1
Santiago (CLa) 
2
Razz (HCa) 
24.
Longear/Exotic/Other Foals (2)
1
Daring to Dream (HCa) 
2
Paxton (CLa) 
 
Longear/Exotic Breeds Championship (5)
Champion: Dolly (Caroline Lawler)
Reserve: Daring to Dream (Haley Carver)
 
Overall OF Breed Championship (10)
Champion: Haley's Comet (Haley Carver)
Reserve: All That Jazz (Charlotte Hughes)
Breyer/Other Make OF Plastic (Breed)
Judge: Brenda Bednar
1.
Thoroughbred (33)
1
W-A-V Magellan (LDe) 
2
Narrow Escape (ALa) 
3
Derby Day (ADu) 
4
Two to Tango (ADu) 
5
Salem Cat (HBr) 
6
Wild Stride (SCo) 
2.
Standardbred (18)
1
Robin Gallith (JCo) 
2
Second Time Around (ADu) 
3
Caramel Slice (ARe) 
4
Fantasia (MDu) 
5
Waterloo (VWi) 
6
Adios, Not Mesa! (MLe) 
3.
European Warmblood (30)
1
Royal Tenenbaum (JCo) 
2
Casanova (ALa) 
3
Light on my Feet (ALa) 
4
Boody's Glory (MLe) 
5
White Noise (CRa) 
6
Valiant Knight (JBo) 
4.
Coaching Breeds (12)
1
Amazing Grace (SMu) 
2
Effortlessly Cool (JCo) 
3
Shadowplay (JCo) 
4
Save the Last Dance for Me (DFe) 
5
Borch (MVa) 
6
Chocolate Chip (MDu) 
5.
Other Warmblood (19)
1
Gael Force (JNe) 
2
Standing Ovation (JBo) 
3
Catch The Wind (THe) 
4
Frozen Artillery (VWi) 
5
Phoebus (CRa) 
6
Perfect Imperfections (ADu) 
6.
Other Sport/Coaching Breeds (39)
1
Maltese Cat (RBr) 
2
Funk Rhythm N Poise (KMa) 
3
Cupid Shuffle (CKu) 
4
Homecoming (CM258) 
5
Heaven Sent (JBo) 
6
Positive Thoughts (TMe) 
7.
Sport Foals (24)
1
SkipaBeat (JBo) 
2
Hope (VWi) 
3
Ghost Town (CKu) 
4
PPS Fleeting Moments (ARe) 
5
Cherry Peel (JCo) 
6
Drumer Boy (MDu) 
 
Sport Championship (14)
Champion: Royal Tenenbaum (Jocelyn Cote)
Reserve: Standing Ovation (Jennifer Bolton)
8.
British Pony (33)
1
Rocky Don't You Dare (MVa) 
2
Foxy Lady (JBo) 
3
Sunkissed (SCo) 
4
Franny (MDu) 
5
Muira (CM434) 
6
Alyth (CM434) 
9.
Other European Pony (17)
1
Vinur Dynfari (KLl) 
2
Nimbus (CRa) 
3
Vulnicura (JCo) 
4
Coming to America (SMu) 
5
PPS Silver Shadow (ARe) 
6
Helicopter (VWi) 
10.
Other Pony Breeds Pure (31)
1
Dust Bunny (ACa) 
2
Stealing Eden (SLa) 
3
Connect the Spots (KLl) 
4
Hollywood Undead (SLa) 
5
Evidently (CM258) 
6
Bob (JBo) 
11.
Other Pony Breeds Part (22)
1
Kings of Twilight (ACa) 
2
Hasta La Vista (ADu) 
3
Nadina (RBr) 
4
Coco Chanel (JBo) 
5
Micromanage (CM258) 
6
Cryptogram (JCo) 
12.
Pony Foals (23)
1
Tart (ADu) 
2
Love Me Tender (SMu) 
3
Safra (RBr) 
4
PPS Don't Stop Believing (ARe) 
5
Miss Elusive (CM434) 
6
Sweetums (JBo) 
 
Pony Championship (10)
Champion: Kings of Twilight (Ashley Carver)
Reserve: Dust Bunny (Ashley Carver)
13.
British Draft (32)
1
Magic Lantern (SCo) 
2
You Wish (ADu) 
3
California Dream (JBo) 
4
Fuzzy Astronaut (VWi) 
5
Julys Jewel (MDu) 
6
Meeting In the Aisle (JCo) 
14.
Other European Draft (25)
1
Soft Bronze (ALa) 
2
Rolling Punches (CKu) 
3
Wildwind Rayne (THe) 
4
Good Golly Miss Molly (KMa) 
5
Blaser (VWi) 
6
Time to Tango (ALa) 
15.
Other Draft - Pure (29)
1
Big Bertha (MVa) 
2
Jokes on You (ADu) 
3
Uproarious George (JNe) 
4
Galway Trooper (THe) 
5
Perry (MDu) 
6
Charlemagne (JBo) 
16.
Other Draft - Part (17)
1
Oh Henry (MVa) 
2
Sir Galleth (ADu) 
3
Memphis (MDu) 
4
Wells Magic (ADu) 
5
Break My Stride (JCo) 
6
Butternut Rum (VWi) 
17.
Draft Foals (22)
1
Silke Roos (THe) 
2
It's Destiny (CKu) 
3
Misty Shoals (RSh) 
4
PPS Go Figure (ARe) 
5
Feather (JBo) 
6
Misbehavin' Raven (THe) 
 
Draft Championship (10)
Champion: Silke Roos (Terry Heath)
Reserve: It's Destiny (Carly Kudalis)
18.
Appaloosa (31)
1
Painted Dream (ALa) 
2
Two Bar's Kick up your Heels (RBr) 
3
Like the Ceiling Fan (ADu) 
4
Say Geronimo (SMu) 
5
Quick Break (CKu) 
6
Tribal Design (ADu) 
19.
Paint (38)
1
Orlando (MDu) 
2
Twisted Tea (VWi) 
3
Lizzy Monster (TMe) 
4
Keep me in Mind (ADu) 
5
Moon Shadow (SCo) 
6
Punch Your Ex (JCo) 
20.
Quarter Horse (40)
1
Fairway Frank (JCo) 
2
Gem (SCo) 
3
Mr. Jones (JBo) 
4
Image of Perfection (ADu) 
5
Downton Abbey (VWi) 
6
Halo (SMu) 
21.
Mustang (42)
1
Blue Cheyanne (JNe) 
2
Fight Song (SMu) 
3
A Shot in the Dark (ADu) 
4
Sidewinder (KMa) 
5
15 Minutes of Fame (JCo) 
6
Mojave (CRa) 
22.
Other Stock Breeds Pure/Part (33)
1
Bizarro (MDu) 
2
Oops, Shouldn't Have Spent That (MLe) 
3
Aslan (JBo) 
4
Uncalled For Mini (ADu) 
5
Arturus (CRa) 
6
Tully (MVa) 
23.
Stock Foals (27)
1
Whirlwind (ARe) 
2
Zigzag (CM258) 
3
Discharge (CM258) 
4
Katniss (VWi) 
5
I've Been Spotted (CRa) 
6
Flicka's Legacy (KLl) 
 
Stock Championship (12)
Champion: Blue Cheyanne (Jenna Newbegin)
Reserve: Fight Song (Stacylynn Mullady)
24.
Saddlebred (25)
1
Monty Carlo (CKu) 
2
Tara Blue Dixie King (NSt) 
3
Bombay (VWi) 
4
Rolex (HBr) 
5
Enhanced Melody (CKu) 
6
Americana (RBr) 
25.
Tennessee Walking Horse/Missouri Fox Trotter (22)
1
His Majesty (ARe) 
2
Whiskey Tango Foxtrot (JCo) 
3
We Are Young (SMu) 
4
PPS Dixie Heart (ARe) 
5
Black Swan (SCo) 
6
Swingin' Bluegrass (KMa) 
26.
National Show Horse (11)
1
Summer Breeze (SCo) 
2
PPS Windstorm (ARe) 
3
Foliage Mountain (ARe) 
4
Pacific Mist (THe) 
5
supernova (TMe) 
6
Make Me Bold (JBo) 
27.
Other American Gaited Breeds Pure/Part (14)
1
Ciottoli (RBr) 
2
Arosa (JBo) 
3
Foxglove (JBo) 
4
Chocolate Thunderstorm (VWi) 
5
Golden Ruler (MDu) 
6
Whiskey (NSt) 
28.
American Gaited Foals (16)
1
Southern Miss (JBo) 
2
Starlight (THe) 
3
Spotted Charm (ACa) 
4
Skip it (ADu) 
5
Sour Apple (VWi) 
6
Amber's Angel (HBr) 
 
American Gaited Championship (10)
Champion: His Majesty (Amanda Reed)
Reserve: Whiskey Tango Foxtrot (Jocelyn Cote)
29.
Andalusian (22)
1
Pastel de Fresa (KLl) 
2
PPS Daedric Lord (ARe) 
3
Fire and Ice (ADu) 
4
El Rey del Carrusel (THe) 
5
No Rain on my Parade (ADu) 
6
PPS It's Official (ARe) 
30.
Paso Fino/Peruvian Paso (19)
1
Manifesto (ARe) 
2
PPS Brio (ARe) 
3
Night Challenger (JBo) 
4
Desiderio (CM258) 
5
Vesper (VWi) 
6
Abranselo (RBr) 
31.
Other Spanish - Pure (19)
1
Chocolate Volcano (VWi) 
2
Catching Fire (CKu) 
3
Bella Rose (JBo) 
4
Taynara (THe) 
5
Hpnotiq Chocolate Rum (VWi) 
6
Moonlight Dancer (JBo) 
32.
Other Spanish - Part (13)
1
Lady Nymeria (KMa) 
2
Hototo (ADu) 
3
Mercedes-Benz (CKu) 
4
Steel (ADu) 
5
Pyrotechnics (KMa) 
6
Supernatural (ACa) 
33.
Spanish Foals (12)
1
Brilhante (THe) 
2
Duke (JBo) 
3
Sir Syrio (KMa) 
4
Toyota Ford (CKu) 
5
Mocking Jay (VWi) 
6
Crumpet (ADu) 
 
Spanish Championship (10)
Champion: Chocolate Volcano (Victoria Wiggins)
Reserve: Lady Nymeria (Kelly Martin)
34.
Arabian (33)
1
Shareena (MVa) 
2
Mhysa (CRa) 
3
Pixie Dust (VWi) 
4
ashquar (TMe) 
5
Summer Wages (HBr) 
6
Love Letters (ADu) 
35.
Part Arabian (22)
1
Majeed (ADu) 
2
Premier (THe) 
3
Cirque (RBr) 
4
Aurora (MDu) 
5
Mystic Sunset (SCo) 
6
Black Beauty (MLe) 
36.
Morgan (21)
1
Clarity (SMu) 
2
Elliot (CM434) 
3
Tongo (VWi) 
4
Secret Wish (SCo) 
5
PPS Fireflies (ARe) 
6
Texas Ranger (ADu) 
37.
Other Light - Pure (10)
1
Exotic Prize (JBo) 
2
Crackling Comet (VWi) 
3
kane (TMe) 
4
Qahlan (CRa) 
5
Hourglass (VWi) 
6
Straight To Hell (LPi) 
38.
Other Light - Part (8)
1
Paparazzi (JBo) 
2
Shananagins (ADu) 
3
Summer of 69 (SMu) 
4
Demo (VWi) 
5
Teenage Dream (SMu) 
6
Corona (VWi) 
39.
Light Foals (21)
1
Zayetta (RBr) 
2
Little Thunderbolt (JBo) 
3
Melesar (THe) 
4
Smytten (ARe) 
5
PPS Little Black Dress (ARe) 
6
Kahlua (VWi) 
 
Light Breed Championship (10)
Champion: Majeed (Abby Duclos)
Reserve: Zayetta (Robin Briscoe)
40.
Mules (14)
1
PPS Last Minute (ARe) 
2
Pepper (ADu) 
3
Norval (VWi) 
4
franklin (TMe) 
5
Spot (NSt) 
6
PPS Dirt Devil (ARe) 
41.
Donkeys (17)
1
Moxie (ACa) 
2
PPS Sea What I Can Doo (ARe) 
3
Eeyore (MDu) 
4
Buster (VWi) 
5
Munchkin (ADu) 
6
Bright and Shiny (ARe) 
42.
Other Longear / Exotics (7)
1
Dandy (VWi) 
2
Odin (ARe) 
3
Stripes (JBo) 
4
Pin Wheel (VWi) 
5
Racing Stripes (CKu) 
6
Mr. Stripes (JBo) 
43.
Longear / Exotic Foals (6)
1
Stripette (JBo) 
2
Lilliputian (ARe) 
3
Ziggy (VWi) 
4
Zoodle (VWi) 
5
Henry (CRa) 
6
Lucky (JBo) 
 
Longear/Exotic Championship (8)
Champion: Dandy (Victoria Wiggins)
Reserve: Odin (Amanda Reed)
44.
Winged Fantasy - All Scales (0)
45.
Other Fantasy - Traditional Scale (0)
46.
Other Fantasy - Classic Scale & Smaller (0)
47.
Fantasy Foals - All Scales (0)
 
Fantasy Championship
 
Overall Championship (14)
Champion: Chocolate Volcano (Victoria Wiggins)
Reserve: Majeed (Abby Duclos)
Breyer/Other Make OF Plastic (Collectibility)
Judge: Katy Schiller
1.
Thoroughbred (32)
1
Jet Fire (JBo) 
2
War Horse (ADu) 
3
PPS I Have a Dream (ARe) 
4
Quicksilver (JBo) 
5
Hidden Enemi (CKu) 
6
Reese (VWi) 
2.
Standardbred (18)
1
I'm Missing Something (CM258) 
2
Hasta Luego (CKu) 
3
Luck of the Draw (JBo) 
4
Alden's Black Magic (JO') 
5
Im no Consolation Prize (ADu) 
6
Mesa (JBo) 
3.
European Warmblood (30)
1
White Noise (CRa) 
2
Royal Tenenbaum (JCo) 
3
Heartbeat Song (SMu) 
4
Tortuga (JBo) 
5
DeNiro (THe) 
6
Chocolate Addiction (CM258) 
4.
Coaching Breeds (12)
1
Borch (MVa) 
2
Shadowplay (JCo) 
3
Escher (JBo) 
4
Kingsley (JBo) 
5
Interstellar Burst (JCo) 
6
Flying Colors (ARe) 
5.
Other Warmblood (19)
1
Standing Ovation (JBo) 
2
Camelot (RSh) 
3
In a Blue Moon (MVa) 
4
Chance (JBo) 
5
Gael Force (JNe) 
6
Laconia (MVa) 
6.
Other Sport/Coaching Breeds (38)
1
Fascination Street (JCo) 
2
Palermo (MVa) 
3
Cosmo (JBo) 
4
Sterling Disco (SLa) 
5
Smokey Robin (TMe) 
6
Obanje (JCo) 
7.
Sport Foals (23)
1
Hope (VWi) 
2
Little Heartbreaker (JBo) 
3
PPS Fleeting Moments (ARe) 
4
Little Zee (JBo) 
5
Sputnik (MVa) 
6
Fixing A Shadow (RBr) 
 
Sport Championship (14)
Champion: I'm Missing Something (Colleen McNamara)
Reserve: Jet Fire (Jennifer Bolton)
8.
British Pony (34)
1
Short Stop (CKu) 
2
Sublime (RSh) 
3
Last Hurrah (JCo) 
4
Barely There (CKu) 
5
Kipper (LPi) 
6
It'a A Red Dun Small World (MLe) 
9.
Other European Pony (17)
1
Astraia (CM258) 
2
Olaf (ARe) 
3
Foggy (MVa) 
4
Ballylee (JBo) 
5
Peaches N' Cream (CRa) 
6
Vinur Dynfari (KLl) 
10.
Other Pony Breeds Pure (31)
1
April (BRa) 
2
Eurwyn (JO') 
3
Mistyfied (CM434) 
4
Captain America (CM258) 
5
MacRuari (CM434) 
6
Hollywood Undead (SLa) 
11.
Other Pony Breeds Part (22)
1
It's A Liver Chestnut Small World (MLe) 
2
Sampson (CM434) 
3
Nadina (RBr) 
4
Bon Appetit (RBr) 
5
Rumblefish (JCo) 
6
Athena (THe) 
12.
Pony Foals (23)
1
Little Twerp (MVa) 
2
Safra (RBr) 
3
Snot Nose (MVa) 
4
Magic Cloud (THe) 
5
Reef (SCo) 
6
Macy (RBr) 
 
Pony Championship (10)
Champion: Little Twerp (Martina Vannelli)
Reserve: Short Stop (Carly Kudalis)
13.
British Draft (32)
1
Big Ticket (EDe) 
2
Bonnie Lass (RBr) 
3
Guster (MVa) 
4
Riptide (SCo) 
5
Big Jake (EDe) 
6
Elusive Lady (MVa) 
14.
Other European Draft (25)
1
Big E (EDe) 
2
Mattoon's Tugboat (MVa) 
3
Ayrton (RBr) 
4
French Twist (JBo) 
5
Big Apple (EDe) 
6
Luke (RBr) 
15.
Other Draft - Pure (29)
1
Big Kahuna (EDe) 
2
Big Halsey (EDe) 
3
Caesar (JBo) 
4
Harvest Moon (CRa) 
5
Stepping Stones (SCo) 
6
Dirty Boots (JCo) 
16.
Other Draft - Part (17)
1
Oh Henry (MVa) 
2
Big Chimney (EDe) 
3
Saffron Diamond (THe) 
4
Chester (JBo) 
5
Big Love (EDe) 
6
Black Raspberry (VWi) 
17.
Draft Foals (21)
1
Scotch Plaid (RBr) 
2
Murphy (MVa) 
3
Hank (ADu) 
4
BHR Season of Fate (ARe) 
5
Cyra (JBo) 
6
Misbehavin' Raven (THe) 
 
Draft Championship (10)
Champion: Oh Henry (Martina Vannelli)
Reserve: Big Kahuna (Elizabeth (Betsy) Denning)
18.
Appaloosa (32)
1
Denni California (KMa) 
2
Nineteen Eighty Seven (CM434) 
3
Spots May Vary (MLe) 
4
Spotted Legend (SCo) 
5
King Pin (MVa) 
6
Two Bar's Kick up your Heels (RBr) 
19.
Paint (38)
1
Iron Eyes Cody (MVa) 
2
Yellow Mount Chalky (MLe) 
3
I am Sam (CM434) 
4
Farmer Ted (JCo) 
5
W-A-V Tribal Dance (LDe) 
6
Lizzy Monster (TMe) 
20.
Quarter Horse (38)
1
Dirt Road Dixon (RBr) 
2
Phased Out (CM434) 
3
Don't Be So Salty (CM258) 
4
Bucky (RSh) 
5
Donoma (EDe) 
6
Last Dance (LPi) 
21.
Mustang (42)
1
Capone (LPi) 
2
Ghost II (RSh) 
3
Diablo (JBo) 
4
Aylen (EDe) 
5
Wade (KMa) 
6
Hetta (CM434) 
22.
Other Stock Breeds Pure/Part (31)
1
Butterscotch (BRa) 
2
Toronado (RBr) 
3
Cedarwood Road (KLl) 
4
Eternal Flame (SMu) 
5
Hot Diggity (VWi) 
6
Chalk Dust (RBr) 
23.
Stock Foals (27)
1
Free Spirit (RSh) 
2
High Cotton (BRa) 
3
Just Chalk it Up (CM434) 
4
Speck-ill'd (MLe) 
5
Sweet Mother of Pearl (CM434) 
6
Blaze (JBo) 
 
Stock Championship (10)
Champion: Butterscotch (Beth Rappleyea)
Reserve: Capone (Lindy Pinkham)
24.
Saddlebred (24)
1
Western Black Beauty (CM434) 
2
Overdo Chit Chat (RBr) 
3
Sultan of Swing (RBr) 
4
Bonnie (SMu) 
5
Runaway Smile (JCo) 
6
Unbreakable Heart (ADu) 
25.
Tennessee Walking Horse/Missouri Fox Trotter (22)
1
Bite the Dust (CKu) 
2
Flint (MVa) 
3
Rochester (RBr) 
4
Butterfly Kisses (JBo) 
5
Dream Of Mine (MDu) 
6
Calabria (JBo) 
26.
National Show Horse (11)
1
supernova (TMe) 
2
Make Me Bold (JBo) 
3
PPS Windstorm (ARe) 
4
Pacific Mist (THe) 
5
On the Rocks (ADu) 
6
Foliage Mountain (ARe) 
27.
Other American Gaited Breeds Pure/Part (14)
1
Clockwork Orange (CM434) 
2
Ciottoli (RBr) 
3
Whiskey (NSt) 
4
Golden Ruler (MDu) 
5
Arosa (JBo) 
6
Foxglove (JBo) 
28.
American Gaited Foals (16)
1
High Flyer Andrews (RBr) 
2
Jedi (ADu) 
3
Minuet (RSh) 
4
PPS Midnite Storm (ARe) 
5
Southern Miss (JBo) 
6
Sour Apple (VWi) 
 
American Gaited Championship (8)
Champion: Clockwork Orange (Corrie Soboda (McDermott))
Reserve: Bite the Dust (Carly Kudalis)
29.
Andalusian (22)
1
Ethereal Mist (RSh) 
2
Regalo (MVa) 
3
Ivory Escape (SCo) 
4
PPS Daedric Lord (ARe) 
5
Me Gusta Bailar (KLl) 
6
W-A-V Blue Bayou (LDe) 
30.
Paso Fino/Peruvian Paso (19)
1
Abranselo (RBr) 
2
Toruk Makto (SLa) 
3
Californio (THe) 
4
Fidencio (RBr) 
5
Sparkle Star (ARe) 
6
Magnifico (THe) 
31.
Other Spanish - Pure (18)
1
She's a Sure Speculation (CKu) 
2
Trabajar (MVa) 
3
Chocolate Volcano (VWi) 
4
Catching Fire (CKu) 
5
Jose (TMe) 
6
PPS Odd Man Out (ARe) 
32.
Other Spanish - Part (14)
1
Mercedes-Benz (CKu) 
2
Pumpkin Waffle (VWi) 
3
Dundee (RBr) 
4
Pyrotechnics (KMa) 
5
Pandion (RBr) 
6
Hototo (ADu) 
33.
Spanish Foals (12)
1
Toyota Ford (CKu) 
2
Duke (JBo) 
3
Brilhante (THe) 
4
Mocking Jay (VWi) 
5
Crumpet (ADu) 
6
Dottie (JBo) 
 
Spanish Championship (10)
Champion: Ethereal Mist (Renata Shura)
Reserve: Abranselo (Robin Briscoe)
34.
Arabian (33)
1
Ruby Slippers (BRa) 
2
BHR Desert Wind (JBo) 
3
Sham Rudish (RBr) 
4
Faatina (JO') 
5
Desert Mirage (ACa) 
6
Kamaka (RBr) 
35.
Part Arabian (22)
1
Cuchulain (RBr) 
2
Cirque (RBr) 
3
Stanislaw (RSh) 
4
Taking Chances (MDu) 
5
Congressional (CM434) 
6
Premier (THe) 
36.
Morgan (20)
1
Moro Magic (JO') 
2
Elliot (CM434) 
3
Blue Moon (RSh) 
4
Tongo (VWi) 
5
Rawhide (SMu) 
6
Clarity (SMu) 
37.
Other Light - Pure (10)
1
StarFire (JBo) 
2
Exotic Prize (JBo) 
3
Crackling Comet (VWi) 
4
Mighty Tempest (JBo) 
5
kane (TMe) 
6
Qahlan (CRa) 
38.
Other Light - Part (8)
1
Five O' Clock Chalk (CM434) 
2
Paparazzi (JBo) 
3
Demo (VWi) 
4
Shananagins (ADu) 
5
Corona (VWi) 
6
Rajah (JBo) 
39.
Light Foals (21)
1
Beywitching (MVa) 
2
Ascencion (JO') 
3
Blending In (CKu) 
4
Zayetta (RBr) 
5
Awalia (THe) 
6
Aziz (RBr) 
 
Light Breed Championship (10)
Champion: Ruby Slippers (Beth Rappleyea)
Reserve: Cirque (Robin Briscoe)
40.
Mules (14)
1
Two Bar's Cactus (RBr) 
2
lucy (TMe) 
3
PPS Last Minute (ARe) 
4
Pepper (ADu) 
5
PPS Dirt Devil (ARe) 
6
Norval (VWi) 
41.
Donkeys (17)
1
Wagon Stop (CKu) 
2
W-A-V Cisco (LDe) 
3
De Dandylion (JO') 
4
Buster (VWi) 
5
Bright and Shiny (ARe) 
6
Bright Chalk (CM434) 
42.
Other Longear / Exotics (7)
1
Pin Wheel (VWi) 
2
Dandy (VWi) 
3
Odin (ARe) 
4
Racing Stripes (CKu) 
5
Stripes (JBo) 
6
Mr. Stripes (JBo) 
43.
Longear / Exotic Foals (6)
1
Lucky (JBo) 
2
Lilliputian (ARe) 
3
Henry (CRa) 
4
Stripette (JBo) 
5
Ziggy (VWi) 
6
Zoodle (VWi) 
 
Longear/Exotic Championship (8)
Champion: Two Bar's Cactus (Robin Briscoe)
Reserve: Wagon Stop (Carly Kudalis)
44.
Winged Fantasy - All Scales (3)
1
W-A-V Flying Dutchman (LDe) 
2
Mystic (SCo) 
3
Elegant Flight (ARe) 
45.
Other Fantasy - Traditional Scale (4)
1
The One That Got Away (MDu) 
2
Emerald (MDu) 
3
Bendithio (KLl) 
4
Extreme Dream (VWi) 
46.
Other Fantasy - Classic Scale & Smaller (5)
1
W-A-V Gem (LDe) 
2
Leonora (JBo) 
3
Winter Delight (VWi) 
4
Expectations (MDu) 
5
Bella (JBo) 
47.
Fantasy Foals - All Scales (7)
1
Belldandy (ARe) 
2
Mozart (JBo) 
3
Twinkle (JBo) 
4
Frosty Magic (VWi) 
5
Island Paradise (MDu) 
6
PPS Galatea (ARe) 
 
Fantasy Championship (8)
Champion: The One That Got Away (Meagan Duclos)
Reserve: W-A-V Flying Dutchman (Linda Dean)
 
Overall Championship (18)
Champion: Little Twerp (Martina Vannelli)
Reserve: Big Kahuna (Elizabeth (Betsy) Denning)
Stone OF Plastic (Breed)
Judge: Renata Shura
1.
Thoroughbred/Standardbred - NFCM (7)
1
W-A-V Hot Chocolate (LDe) 
2
Irresistable (CRa) 
3
Red Roy (TMe) 
4
Ellen's Rules (JNe) 
5
Hit or Miss (MDu) 
6
Sand Castle (MDu) 
2.
Thoroughbred/Standardbred - FCM (3)
1
Longmeadow (TMe) 
2
W-A-V Almost a Triple (LDe) 
3
Hit The Big Time (THe) 
3.
Other Warmblood/Sport/Coaching - NFCM (13)
1
Harley Quinn (THe) 
2
Crash of Thunder (ADu) 
3
Honey Bun (VWi) 
4
Red Rocket (HBr) 
5
tabloid fever (TMe) 
6
PPS Gildedroy (ARe) 
4.
Other Warmblood/Sport/Coaching - FCM (12)
1
Flight Director (RBr) 
2
Warlock (TMe) 
3
High Society (BRa) 
4
Rhythm 'n' Blues (NSt) 
5
Waltz Right In (THe) 
6
Pursuit of Happyness (KSc) 
 
Sport Championship (8)
Champion: Flight Director (Robin Briscoe)
Reserve: Warlock (Tracy Meehan)
5.
PSA Arabian/Part Arabian - NFCM (16)
1
Gone Coastal (ALa) 
2
Tara Blue Al Sayeed (NSt) 
3
Birth Stone (KSc) 
4
Mystic Charm (ADu) 
5
Desert Dreams (THe) 
6
Lex's Hot Heart (RBr) 
6.
PSA Arabian/Part Arabian - FCM (23)
1
Jilfa (RBr) 
2
Gold Digger (LPi) 
3
W-A-V Dark O' the Moon (LDe) 
4
W-A-V Shaheen (LDe) 
5
St. Moritz (SCo) 
6
Jelmior (CRa) 
7.
Other Mold Arabian/Part Arabian - NFCM (1)
1
Chocolate Chips (ADu) 
8.
Other Mold Arabian/Part Arabian - FCM (4)
1
Miggin (MVa) 
2
Sunflower (LPi) 
3
Spindle Top (ADu) 
4
W-A-V Aswad (LDe) 
 
Arabian/Part Arabian Championship (7)
Champion: Gone Coastal (Ana Labato)
Reserve: Jilfa (Robin Briscoe)
9.
Other Light Breed Pure/Part - NFCM (14)
1
OTW Patina (JO') 
2
Kennebec Salt Air (RBr) 
3
Stranger Than Fiction (ALa) 
4
Colonel Brandon (CM434) 
5
uvm hampden (TMe) 
6
uvm heywood (TMe) 
10.
Other Light Breed Pure/Part - FCM (17)
1
W-A-V Buck Dynasty (LDe) 
2
Ready for Battle (ALa) 
3
Trillium (LPi) 
4
Lucky Charm (SCo) 
5
Farnsworth (RBr) 
6
Tara Blue Rumrunner (NSt) 
11.
Gaited Breeds Pure/Part - NFCM (15)
1
Rusty (NSt) 
2
Walk On The Wild Side (THe) 
3
Decatur (CM434) 
4
Silver Express (TMe) 
5
Wing Man (TMe) 
6
PPS Love At First Sight (ARe) 
12.
Gaited Breeds Pure/Part - FCM (5)
1
Here Comes The Judge (THe) 
2
Born To Fly (THe) 
3
W-A-V King Strut (LDe) 
4
Cinema (VWi) 
5
Tara Blue Formal Invitation (NSt) 
 
Other Light/Gaited Championship (8)
Champion: OTW Patina (Jill O'Connor)
Reserve: Rusty (Nancy Stocky)
13.
Draft Breeds Pure/Part Solid- NFCM (8)
1
Lucifer (ADu) 
2
Sara's Gemstone (KSc) 
3
Nor'easter (MVa) 
4
Silver Charm (ADu) 
5
Tara Blue Monarch (NSt) 
6
Ed's Diamond (KSc) 
14.
Draft Breeds Pure/Part Solid - FCM (8)
1
Aslan (JO') 
2
Maestro (THe) 
3
Jolie's Pride (THe) 
4
sunset on nantucket (TMe) 
5
O'Breaslahain (RBr) 
6
Thirty Minute Mile (KMa) 
15.
Draft Breeds Pure/Part Patterned- NFCM (5)
1
Balinger (VWi) 
2
Jupiter (NSt) 
3
Tara Blue Millie My Sweet (NSt) 
4
Stake SR (EDe) 
5
Stake Test (EDe) 
16.
Draft Breeds Pure/Part Patterned- FCM (6)
1
Captain (LPi) 
2
Bronwen (THe) 
3
Simon Says (CRa) 
4
Patchwork Galaxy (THe) 
5
Lil Troublemaker (CRa) 
6
Stormy (BRa) 
 
Draft Championship (8)
Champion: Aslan (Jill O'Connor)
Reserve: Captain (Lindy Pinkham)
17.
Pony Breeds Pure/Part Solid - NFCM (10)
1
Silver Mist (ACa) 
2
Brigitta (THe) 
3
Red Velvet (CRa) 
4
Clover (CRa) 
5
Butterfinger (VWi) 
6
W-A-V Sweet 'n Sassy (LDe) 
18.
Pony Breeds Pure/Part Solid - FCM (9)
1
Flash Of Magic (THe) 
2
Easy Breezy (THe) 
3
Snickerdoodle (MVa) 
4
Tommy Tucker (THe) 
5
Widgeon (VWi) 
6
Sophie (CRa) 
19.
Pony Breeds Pure/Part Patterned - NFCM (11)
1
W-A-V Kahlua (LDe) 
2
Buckaroo (TMe) 
3
Snapdragon (CRa) 
4
Doodlebug (CRa) 
5
Pacific Pride (VWi) 
6
Spindrift (THe) 
20.
Pony Breeds Pure/Part Patterned - FCM (10)
1
Buzz Kill (LPi) 
2
Autumnshade (CRa) 
3
First Base (MVa) 
4
Penobscot (RBr) 
5
Sasyr (THe) 
6
Yum Yum Bubblegum (MVa) 
 
Pony Championship (8)
Champion: Silver Mist (Ashley Carver)
Reserve: W-A-V Kahlua (Linda Dean)
21.
ISH Stock Breeds Pure/Part Solid - NFCM (9)
1
I'm a Little Teapot (MDu) 
2
Wathaview Dunn (RBr) 
3
Benassi (VWi) 
4
My Chic A Dee (THe) 
5
Undone Wrap (ACa) 
6
Razzle Dazzle (CM434) 
22.
ISH Stock Breeds Pure/Part Solid - FCM (16)
1
Day Trader (ACa) 
2
PPS The Only Exception (ARe) 
3
Smart and Quick (THe) 
4
Stryker (CRa) 
5
Rona (RBr) 
6
Buster Brown (KSc) 
23.
ISH Stock Breeds Pure/Part Patterned - NFCM (19)
1
Skip A Star (THe) 
2
Ima Hot Spot (CM434) 
3
PPS Mirage (ARe) 
4
Irish Luck (TMe) 
5
Caddo Warrior (THe) 
6
The River of Dreams (SMu) 
24.
ISH Stock Appaloosa - FCM (8)
1
Spot Check (CRa) 
2
Street Smarts (RBr) 
3
Bode's Galaxy (THe) 
4
Brogan (CM434) 
5
ap fitch (TMe) 
6
Wap Rosco (TMe) 
24a.
ISH Stock Paint - FCM (14)
1
Ring O' Fire (CRa) 
2
Survivor (KSc) 
3
Rengo (MVa) 
4
Amoskeag (RBr) 
5
Oliver Twist (ACa) 
6
Spectral Evidence (RBr) 
 
ISH Stock Championship (10)
Champion: Spot Check (Claudia Rallis)
Reserve: Ring O' Fire (Claudia Rallis)
25.
Other Mold Stock Breeds Pure/Part Solid- NFCM (9)
1
Special Dinner (JNe) 
2
Famous Endeavor (HBr) 
3
Dream Catcher (LPi) 
4
Flashstorm (LPi) 
5
Page Turner (ALa) 
6
Blue Moon (VWi) 
26.
Other Mold Stock Breeds Pure/Part Solid- FCM (7)
1
Maitland Matilda (JO') 
2
Bridge Engineer (RBr) 
3
Two Bar's Rupert (RBr) 
4
Kwick Silver (CRa) 
5
PPS Challenge Accepted (ARe) 
6
e (KSc) 
27.
Other Mold Stock Breeds Pure/Part Patterned-NFCM (9)
1
Wendy's Andradite (KSc) 
2
Devils Money (KSc) 
3
Jack Frost (HBr) 
4
W-A-V Paint Chip (LDe) 
5
Avicii (VWi) 
6
He Went to Jared (ADu) 
28.
Other Mold Stock Breeds Pure/Part Patterned-FCM (5)
1
Blackberry Frost (VWi) 
2
Two Bar's Mariner (RBr) 
3
Hollywood Hot Rod (THe) 
4
Tolinka (RBr) 
5
Decoupage (BRa) 
 
Other Stock Championship (8)
Champion: Maitland Matilda (Jill O'Connor)
Reserve: Special Dinner (Jenna Newbegin)
29.
Mules/Longears/Exotics - NFCM (1)
1
Anderson (CM434) 
30.
Mules/Longears/Exotics - FCM (6)
1
Zahar (CM434) 
2
4 Square (CM434) 
3
W-A-V Jack-B-Little (LDe) 
4
W-A-V Dun in Paint (LDe) 
5
Gustopher (RBr) 
6
Sammule (THe) 
31.
Other Breeds Not Listed Pure/Part - NFCM (4)
1
Jumanji (VWi) 
2
Bruno (LPi) 
3
El Dorado (THe) 
4
PPS Always the One (ARe) 
32.
Other Breeds Not Listed Pure/Part - FCM (3)
1
Keeta (CM434) 
2
Tempa (CM434) 
3
Artic Fox (THe) 
 
Other Championship (7)
Champion: Zahar (Corrie Soboda (McDermott))
Reserve: Keeta (Corrie Soboda (McDermott))
33.
Light/Other Breed Foals - NFCM (9)
1
Xenia (THe) 
2
Skylark (CM434) 
3
chamblee (TMe) 
4
creative talent (TMe) 
5
Magic Potion (THe) 
6
Magnifico Bronze (CM434) 
34.
Light/Other Breed Foals - FCM (7)
1
Watermark Sienna (THe) 
2
W-A-V No Date Kate (LDe) 
3
Shiny Bauble (CRa) 
4
Sunspot (CRa) 
5
Desert Mystique (THe) 
6
Kamikaze (VWi) 
35.
Stock Breed Foals - NFCM (10)
1
Citronella (VWi) 
2
Arry (CM434) 
3
Lil Miss Susie Q (ADu) 
4
Dun To Perfection (THe) 
5
Skip's Starlet (THe) 
6
Light Of Earendil (BRa) 
36.
Stock Breed Foals - FCM (17)
1
Kikkan (RBr) 
2
Appsolute Dream (THe) 
3
Ima Sweet Thing (THe) 
4
W-A-V Buckle Bunny (LDe) 
5
Blonde Bombshell (CRa) 
6
Mocking Jay (LPi) 
 
Foal Championship (8)
Champion: Kikkan (Robin Briscoe)
Reserve: Citronella (Victoria Wiggins)
37.
Fantasy (0)
38.
Decorator - Scene (0)
39.
Decorator - Color (0)
 
Fantasy/Decorator Championship
 
Overall Championship (18)
Champion: Flight Director (Robin Briscoe)
Reserve: Gone Coastal (Ana Labato)
Stone OF Plastic (Collectibility)
Judge: Colleen McNamara
1.
Thoroughbred/Standardbred - NFCM (7)
1
Red Roy (TMe) 
2
Irresistable (CRa) 
3
Sand Castle (MDu) 
4
Ellen's Rules (JNe) 
5
Hit or Miss (MDu) 
6
London Sky (THe) 
2.
Thoroughbred/Standardbred - FCM (3)
1
W-A-V Almost a Triple (LDe) 
2
Hit The Big Time (THe) 
3
Longmeadow (TMe) 
3.
Other Warmblood/Sport/Coaching - NFCM (13)
1
Crash of Thunder (ADu) 
2
Special Effects (BRa) 
3
Christmas in July (RBr) 
4
Harley Quinn (THe) 
5
tabloid fever (TMe) 
6
Avaccado (VWi) 
4.
Other Warmblood/Sport/Coaching - FCM (12)
1
Rocher (THe) 
2
High Society (BRa) 
3
Waltz Right In (THe) 
4
Pursuit of Happyness (KSc) 
5
Esme's Squalid Faculties (JNe) 
6
Worthington (MVa) 
 
Sport Championship (8)
Champion: Crash of Thunder (Abby Duclos)
Reserve: Rocher (Terry Heath)
5.
PSA Arabian/Part Arabian - NFCM (16)
1
Nimoy (ADu) 
2
Piccolo (VWi) 
3
Lex's Hot Heart (RBr) 
4
Beholded (ALa) 
5
Ed's Heliodor (KSc) 
6
Nadaflaw (SCo) 
6.
PSA Arabian/Part Arabian - FCM (23)
1
Mad Irishman (RBr) 
2
Qridronnor (CRa) 
3
St. Moritz (SCo) 
4
Rare and Racey (MVa) 
5
W-A-V Dark O' the Moon (LDe) 
6
Desert Desperado (KMa) 
7.
Other Mold Arabian/Part Arabian - NFCM (1)
1
Chocolate Chips (ADu) 
8.
Other Mold Arabian/Part Arabian - FCM (4)
1
Sunflower (LPi) 
2
Spindle Top (ADu) 
3
Miggin (MVa) 
4
W-A-V Aswad (LDe) 
 
Arabian/Part Arabian Championship (7)
Champion: Kenduskeag (Robin Briscoe)
Reserve: Qridronnor (Claudia Rallis)
9.
Other Light Breed Pure/Part - NFCM (14)
1
Kennebec Salt Air (RBr) 
2
OTW Patina (JO') 
3
Crystal Rain (ALa) 
4
Stranger Than Fiction (ALa) 
5
Jamaica Rum (NSt) 
6
All American Glory (ALa) 
10.
Other Light Breed Pure/Part - FCM (17)
1
W-A-V American Hero (LDe) 
2
Tara Blue Rumrunner (NSt) 
3
Lucky Charm (SCo) 
4
W-A-V Buck Dynasty (LDe) 
5
Full of Heart (ALa) 
6
Towne-Ayr Nobility (THe) 
11.
Gaited Breeds Pure/Part - NFCM (15)
1
Macchiato (VWi) 
2
PPS Love At First Sight (ARe) 
3
Ambulare (ACa) 
4
Wing Man (TMe) 
5
Tazo Frappuccino (VWi) 
6
Rusty (NSt) 
12.
Gaited Breeds Pure/Part - FCM (5)
1
Here Comes The Judge (THe) 
2
Born To Fly (THe) 
3
W-A-V King Strut (LDe) 
4
Cinema (VWi) 
5
Tara Blue Formal Invitation (NSt) 
 
Other Light/Gaited Championship (8)
Champion: Kennebec Salt Air (Robin Briscoe)
Reserve: Here Comes The Judge (Terry Heath)
13.
Draft Breeds Pure/Part Solid- NFCM (9)
1
Silver Charm (ADu) 
2
Sara's Gemstone (KSc) 
3
Tara Blue Monarch (NSt) 
4
Ed's Diamond (KSc) 
5
Shnookums (ADu) 
6
Nor'easter (MVa) 
14.
Draft Breeds Pure/Part Solid - FCM (8)
1
O'Breaslahain (RBr) 
2
Maestro (THe) 
3
sunset on nantucket (TMe) 
4
Voltaire (VWi) 
5
Thirty Minute Mile (KMa) 
6
Aslan (JO') 
15.
Draft Breeds Pure/Part Patterned- NFCM (5)
1
Jupiter (NSt) 
2
Balinger (VWi) 
3
Stake Test (EDe) 
5
Stake SR (EDe) 
16.
Draft Breeds Pure/Part Patterned- FCM (6)
1
Bronwen (THe) 
2
Captain (LPi) 
3
Patchwork Galaxy (THe) 
4
Lil Troublemaker (CRa) 
5
Stormy (BRa) 
6
Simon Says (CRa) 
 
Draft Championship (8)
Champion: O'Breaslahain (Robin Briscoe)
Reserve: Bronwen (Terry Heath)
17.
Pony Breeds Pure/Part Solid - NFCM (10)
1
W-A-V Sweet 'n Sassy (LDe) 
2
Red Velvet (CRa) 
3
Brigitta (THe) 
4
andras (TMe) 
5
Lucky Charm (LPi) 
6
Silver Mist (ACa) 
18.
Pony Breeds Pure/Part Solid - FCM (9)
1
Sophie (CRa) 
2
Tommy Tucker (THe) 
3
Snickerdoodle (MVa) 
4
Flash Of Magic (THe) 
5
Sunset Superman (BRa) 
6
Widgeon (VWi) 
19.
Pony Breeds Pure/Part Patterned - NFCM (11)
1
Buttonwood Playboy (MVa) 
2
Swashbuckler (LPi) 
3
Spindrift (THe) 
4
Buckaroo (TMe) 
5
Misty's Legacy (LPi) 
6
Snapdragon (CRa) 
20.
Pony Breeds Pure/Part Patterned - FCM (10)
1
Dragonfire (THe) 
2
Penobscot (RBr) 
3
Sheza Love Bug (KMa) 
4
Buzz Kill (LPi) 
5
Yum Yum Bubblegum (MVa) 
6
Autumnshade (CRa) 
 
Pony Championship (8)
Champion: Sophie (Claudia Rallis)
Reserve: Dragonfire (Terry Heath)
21.
ISH Stock Breeds Pure/Part Solid - NFCM (9)
1
Wathaview Dunn (RBr) 
2
I'm a Little Teapot (MDu) 
3
Raising the Bar (CRa) 
4
4GS Lil Miss Double Trouble (CM434) 
5
Undone Wrap (ACa) 
6
My Chic A Dee (THe) 
22.
ISH Stock Breeds Pure/Part Solid - FCM (16)
1
Stryker (CRa) 
2
PPS The Only Exception (ARe) 
3
Fashionably Late (CRa) 
4
Kileen (CM434) 
5
Eye Gotta Whiz (MVa) 
6
Touch Of Mink (THe) 
23.
ISH Stock Breeds Pure/Part Patterned - NFCM (19)
1
Skip A Star (THe) 
2
PPS Masquerade (ARe) 
3
Hank the Tank (MVa) 
4
Irish Luck (TMe) 
5
PPS Mystique (ARe) 
6
The River of Dreams (SMu) 
24.
ISH Stock Appaloosa - FCM (8)
1
Spot Check (CRa) 
2
Street Smarts (RBr) 
3
Brogan (CM434) 
4
Summer Song (BRa) 
5
ap fitch (TMe) 
6
Bode's Galaxy (THe) 
24a.
ISH Stock Paint - FCM (14)
1
Ring O' Fire (CRa) 
2
Oliver Twist (ACa) 
3
Survivor (KSc) 
4
Gamma Knife (CRa) 
5
Spectral Evidence (RBr) 
6
Amoskeag (RBr) 
 
ISH Stock Championship (10)
Champion: Spot Check (Claudia Rallis)
Reserve: Stryker (Claudia Rallis)
25.
Other Mold Stock Breeds Pure/Part Solid- NFCM (9)
1
Dream Catcher (LPi) 
2
Famous Endeavor (HBr) 
3
Flashstorm (LPi) 
4
Special Dinner (JNe) 
5
Kiger Nomad (THe) 
6
Drifter (RBr) 
26.
Other Mold Stock Breeds Pure/Part Solid- FCM (7)
1
Bridge Engineer (RBr) 
2
Whiskey River (BRa) 
3
Maitland Matilda (JO') 
4
Two Bar's Rupert (RBr) 
5
Kwick Silver (CRa) 
6
e (KSc) 
27.
Other Mold Stock Breeds Pure/Part Patterned-NFCM (9)
1
Riptide (THe) 
2
Twin Peaks Rusler (THe) 
3
Wendy's Andradite (KSc) 
4
Avicii (VWi) 
5
Devils Money (KSc) 
6
W-A-V Paint Chip (LDe) 
28.
Other Mold Stock Breeds Pure/Part Patterned-FCM (5)
1
Decoupage (BRa) 
2
Blackberry Frost (VWi) 
3
Tolinka (RBr) 
4
Hollywood Hot Rod (THe) 
5
Two Bar's Mariner (RBr) 
 
Other Stock Championship (8)
Champion: Bridge Engineer (Robin Briscoe)
Reserve: Riptide (Terry Heath)
29.
Mules/Longears/Exotics - NFCM (1)
1
Anderson (CM434) 
30.
Mules/Longears/Exotics - FCM (6)
1
Zahar (CM434) 
2
Sammule (THe) 
3
4 Square (CM434) 
4
W-A-V Dun in Paint (LDe) 
5
W-A-V Jack-B-Little (LDe) 
6
Gustopher (RBr) 
31.
Other Breeds Not Listed Pure/Part - NFCM (4)
1
El Dorado (THe) 
2
PPS Always the One (ARe) 
3
Bruno (LPi) 
4
Jumanji (VWi) 
32.
Other Breeds Not Listed Pure/Part - FCM (3)
1
Tempa (CM434) 
2
Keeta (CM434) 
3
Artic Fox (THe) 
 
Other Championship (7)
Champion: El Dorado (Terry Heath)
Reserve: Tempa (Corrie Soboda (McDermott))
33.
Light/Other Breed Foals - NFCM (9)
1
Xenia (THe) 
2
Skylark (CM434) 
3
W-A-V Femme Fatale (LDe) 
4
Magnifico Bronze (CM434) 
5
chamblee (TMe) 
6
Magic Potion (THe) 
34.
Light/Other Breed Foals - FCM (7)
1
Watermark Sienna (THe) 
2
Desert Mystique (THe) 
3
Sunspot (CRa) 
4
Saltwater Taffy (VWi) 
5
W-A-V No Date Kate (LDe) 
6
Shiny Bauble (CRa) 
35.
Stock Breed Foals - NFCM (10)
1
Skip's Starlet (THe) 
2
Dun To Perfection (THe) 
3
Citronella (VWi) 
4
Light Of Earendil (BRa) 
5
W-A-V Tiger Rag (LDe) 
6
Cinnabar (KSc) 
36.
Stock Breed Foals - FCM (17)
1
Appsolute Dream (THe) 
2
Kaleidoscope (VWi) 
3
Pineapple Express (VWi) 
4
Telki (RBr) 
5
Cinnamon Sugar (CRa) 
6
Blonde Bombshell (CRa) 
 
Foal Championship (8)
Champion: Watermark Sienna (Terry Heath)
Reserve: Desert Mystique (Terry Heath)
37.
Fantasy (8)
1
W-A-V Blue Moon (LDe) 
2
Black Pearl (BRa) 
3
Aslan (MDu) 
4
W-A-V Imagine That (LDe) 
5
Tanabrus (MVa) 
6
W-A-V Stardust (LDe) 
38.
Decorator - Scene (3)
1
Ichabod (RBr) 
2
Cape Codder (MVa) 
39.
Decorator - Color (11)
1
Jasper (LPi) 
2
Shannon (RBr) 
3
W-A-V Fly Like a Bird (LDe) 
4
Thunder (ADu) 
5
Envy (LPi) 
6
Fluttermouse (RBr) 
 
Fantasy/Decorator Championship (6)
Champion: W-A-V Blue Moon (Linda Dean)
Reserve: Ichabod (Robin Briscoe)
 
Overall Championship (20)
Champion: O'Breaslahain (Robin Briscoe)
Reserve: Spot Check (Claudia Rallis)
Open Custom Performance
Judge: Laura Rock-Smith
1.
Harness (4)
1
Loverly (DFe) 
2
Aly's Crown Jewel (KDw) 
3
Doubletap (LWh) 
4
Latemarch Lark (KDw) 
2.
Park Saddleseat (2)
1
Tara Blue Regal Promise (NSt) 
2
Sherwood's Show N' Tell (JNe) 
3.
Other Saddleseat (0)
4.
Arabian Costume (5)
1
Marah (DFe) 
2
W-A-V Dancing on Ice (LDe) 
3
Ansata Luminere (BRa) 
4
Tara Blue Verlaine (NSt) 
5
Tara Blue Antares (NSt) 
5.
Other Costume (7)
1
Regordete (JNe) 
2
Tomobi (DFe) 
3
W-A-V Knight 'n Gale (LDe) 
4
Hollywood Bling (DFe) 
5
Spill The Wine (BRa) 
6
Vive La France (BRa) 
6.
Parade (3)
1
American Honey (DFe) 
2
Kennebec Topaz Storm (LPi) 
3
Down Home Chrome (DSt) 
7.
Other Performance (8)
1
Aly's Crown Jewel (KDw) 
2
Fyre (LPi) 
3
Hollywood Bling (DFe) 
4
Doubletap (LWh) 
5
Castanateo (DFe) 
6
W-A-V Buck Nekkid (LDe) 
 
Other Performance Championship (11)
Champion: Aly's Crown Jewel (Katherine Dwyer)
Reserve: Loverly (Danielle Feldman)
8.
Cross Country (6)
1
Friendly Fire (KDw) 
2
Aly's Crown Jewel (KDw) 
3
Telemachus Rhade (BRa) 
4
Loverly (DFe) 
5
Tortilla Jackson (JNe) 
6
Three Martini Lunch (LWh) 
9.
Hunter/Jumper (11)
1
Friendly Fire (KDw) 
2
Sorcha (AHa) 
3
Pembleton (DFe) 
4
November Rain (BRa) 
5
Telemachus Rhade (BRa) 
6
A Little Mayhem (AF511) 
10.
English Games (10)
1
Bootlegger (AF511) 
2
Mr. MeeSeeks Can Do (JNe) 
3
Telemachus Rhade (BRa) 
4
Sorcha (AHa) 
5
Loverly (DFe) 
6
Aly's Crown Jewel (KDw) 
11.
English Trail (11)
1
November Rain (BRa) 
2
Lady Adelaide (JNe) 
3
Bootlegger (AF511) 
4
Loverly (DFe) 
5
Aly's Crown Jewel (KDw) 
6
A Little Mayhem (AF511) 
12.
Other English (8)
1
A Little Mayhem (AF511) 
2
Uptown Girl (DFe) 
3
Mr. MeeSeeks Can Do (JNe) 
4
Loverly (DFe) 
5
Telemachus Rhade (BRa) 
6
Friendly Fire (KDw) 
13.
Dressage (7)
1
Telemachus Rhade (BRa) 
2
Bootlegger (AF511) 
3
Three Martini Lunch (LWh) 
4
Aly's Crown Jewel (KDw) 
5
Uptown Girl (DFe) 
6
Loverly (DFe) 
14.
Huntseat Pleasure (11)
1
Loverly (DFe) 
2
Telemachus Rhade (BRa) 
3
Bootlegger (AF511) 
4
November Rain (BRa) 
5
A Little Mayhem (AF511) 
6
Three Martini Lunch (LWh) 
 
English Performance Championship (11)
Champion: Telemachus Rhade (Beth Rappleyea)
Reserve: Bootlegger (Anne Field)
15.
Cutting/Roping (6)
1
Loud Howard (AHa) 
2
Suicide Blonde (BRa) 
3
Skeeter (LWh) 
4
Rhinestone Romeo (DFe) 
5
I Want My Name to be Spaghetti (JNe) 
6
Regordete (JNe) 
16.
Other Stock Work (8)
1
Catlike (AHa) 
2
Skeeter (LWh) 
3
Bootlegger (AF511) 
4
Angus (LWh) 
5
A Little Mayhem (AF511) 
6
Lady Adelaide (JNe) 
17.
Other Western (10)
1
Loud Howard (AHa) 
2
Skeeter (LWh) 
3
Bootlegger (AF511) 
4
Suicide Blonde (BRa) 
5
DS Cherokee Sundance (DSt) 
6
American Honey (DFe) 
18.
Western Games (11)
1
I Want My Name to be Spaghetti (JNe) 
2
Loud Howard (AHa) 
3
A Little Mayhem (AF511) 
4
Suicide Blonde (BRa) 
5
Skeeter (LWh) 
6
Bootlegger (AF511) 
19.
Natural Western Trail (4)
1
Lady Adelaide (JNe) 
2
Bootlegger (AF511) 
3
A Little Mayhem (AF511) 
4
Suicide Blonde (BRa) 
20.
Arena Western Trail (10)
1
Hollywood Bling (DFe) 
2
DS Cherokee Sundance (DSt) 
3
Lady Adelaide (JNe) 
4
Regordete (JNe) 
5
A Little Mayhem (AF511) 
6
No Fix 4 Dumb (LWh) 
21.
Western Pleasure (11)
1
Suicide Blonde (BRa) 
2
Bootlegger (AF511) 
3
American Honey (DFe) 
4
DS Cherokee Sundance (DSt) 
5
No Fix 4 Dumb (LWh) 
6
Hollywood Bling (DFe) 
 
Western Performance Championship (8)
Champion: Loud Howard (Ann Harris)
Reserve: Suicide Blonde (Beth Rappleyea)
 
Overall Championship (6)
Champion: Bootlegger (Anne Field)
Reserve: Telemachus Rhade (Beth Rappleyea)
Artist Resin (Breed)
Judge: Abbey Duclos
1.
Thoroughbred / Standardbred (11)
1
Suicide Blonde (BRa) 
2
Drop Dead Red (SMo) 
3
One Quiet Cove (MKa) 
4
Artemisia (CCr) 
5
Attraction (CM258) 
6
Rockin' The Spots (BBe) 
2.
European Warmblood (14)
1
Poseidon's Gift (SMo) 
2
Grimoire (BBe) 
3
Telemachus Rhade (BRa) 
4
Snozzlebert Humperdink (CM258) 
5
Argo (CM258) 
6
Darius (MKa) 
3.
Other Sport / Coaching breeds (19)
1
Bella (SMo) 
2
Ghost (LWh) 
3
Meia Luna (CM258) 
4
On the Rocks (LBe) 
5
Smoke and Mirrors (KWi) 
6
KODIAK (EDe) 
4.
Sport Foals (9)
1
Precious (CM258) 
2
Little Bug (TSi) 
3
Tribute (BBe) 
4
Gyda (TSi) 
5
Slim Shady (SMo) 
6
Fartin Martin (LWh) 
 
Sport Championship (8)
Champion: Bella (Sharon Mossy)
Reserve: Suicide Blonde (Beth Rappleyea)
5.
British Pony (15)
1
Solari (LBe) 
2
Crankshaft (LWh) 
3
Llangollen (TMe) 
4
Akenhurst Absinthe (BRa) 
5
Hob Nob Swell (EDe) 
6
Peekaboo (BBe) 
6.
Other Pony - Pure (22)
1
MMS June (KLl) 
2
Simply Irresistible (BBe) 
3
Dangerous Toltage (SMo) 
4
Cataclysm (CM258) 
5
Tebow (CM258) 
6
Tabitha (MKa) 
7.
Other Pony - Part (13)
1
Pippa (TSi) 
2
Await the Dawn (LBe) 
3
Sprinkles (CCr) 
4
Captain Frosty (AHa) 
5
A Casual Glance (BBe) 
6
Fizzing Whizbee (KMa) 
8.
Pony Foals (8)
1
troubador flame (TMe) 
2
Bear (SMo) 
3
Dewey (KMa) 
4
Tator Tot (SMo) 
5
Sammy (CM258) 
6
PPR COWBOY CHARISMA (SHi) 
 
Pony Championship (8)
Champion: Pippa (Taylor Simpson)
Reserve: troubador flame (Tracy Meehan)
9.
British Draft (15)
1
MMS Monson (KLl) 
2
Zenith (SMo) 
3
Luscious N' Licorice (CCr) 
4
Evander (MKa) 
5
I'm Pooped (CM258) 
6
Cumulus (BBe) 
10.
Other Draft - Pure (32)
1
Beatrice (LWh) 
2
Hodor (TSi) 
3
Russkaya (EDe) 
4
Bartholomew (SMo) 
5
Heart Throb Rob (SMo) 
6
Color Me Up (BBe) 
11.
Other Draft - Part (5)
1
Beowulf (BBe) 
2
Thor (SMo) 
3
Rainna (CM258) 
4
Dubonnet (BRa) 
5
Mojo Jojo (SMo) 
12.
Draft Foals (9)
1
Frannie (AHa) 
2
Buster (LWh) 
3
PPR MAKE LOTS OF NOISE (SHi) 
4
Alice (CM258) 
5
Lilly (ACa) 
6
Bailey (MKa) 
 
Draft Championship (8)
Champion: Frannie (Ann Harris)
Reserve: MMS Monson (Karen Lloyd)
13.
Appaloosa (10)
1
Summary Judgment (CM258) 
2
Blood Moon (CCr) 
3
Major Hazzard (BBe) 
4
Too Much Bling (CM258) 
5
Cabela (JO') 
6
Look Who's Here (CM258) 
14.
Paint (12)
1
Act Quickly (CM258) 
2
Austin (EIp) 
3
Down Home Chrome (DSt) 
4
Squint (CM258) 
5
Lonesome Dove (SMo) 
6
Show Me The Money (LWh) 
15.
Quarter Horse (14)
1
High Noon (BBe) 
2
Mr. Joe Lonesome (AHa) 
3
Canis Major (SMo) 
4
W-A-V Shady Lady (LDe) 
5
Undisputed (CM258) 
6
Honey (DSt) 
16.
Other Stock Breeds / Mustang (16)
1
Tempestade (SMo) 
2
Valkyrie (LBe) 
3
Du Mal (BRa) 
4
Ghetto Master Fly (LWh) 
5
Zips Party Girl (CM258) 
6
Lester (SMo) 
17.
Stock Foals (7)
1
Cloudburst (KWi) 
2
Oklahoma Rose (CM258) 
3
MMS Spotlight Destined (KLl) 
4
Turbo Blue (CM258) 
5
War Pistol (BBe) 
6
pumpkin patch (TMe) 
 
Stock Championship (10)
Champion: High Noon (Brenda Bednar)
Reserve: Act Quickly (Colleen McNamara)
18.
American Gaited Breeds (15)
1
24 Carat (SMo) 
2
Lady Aspen (ACa) 
3
Shaman (SMo) 
4
A Taste of Champagne (BBe) 
5
Carlee (EDe) 
6
Ironman (SMo) 
19.
Spanish Breeds (27)
1
Andromeda Z (CM258) 
2
Spirit Arrow (SMo) 
3
Solena (LBe) 
4
Callisto (LBe) 
5
el cid (TMe) 
6
Vincenzo (NTi) 
20.
Other Gaited/Spanish (6)
1
Janaara Jesselia (BBe) 
2
Mind Drift (LWh) 
3
Radioactive (CM258) 
4
Luna (CCr) 
5
Key Largo (CM258) 
6
Luz del Sol (CM258) 
21.
Gaited/Spanish Foals (6)
1
Diggin' The Blues (BBe) 
2
OSS Free and Away (EDe) 
3
Sassy Business (CM258) 
4
Tang (SMo) 
5
Drunken Lotus (CM258) 
6
Fancy Pants (BBe) 
 
Gaited/Spanish Championship (8)
Champion: Diggin' The Blues (Brenda Bednar)
Reserve: 24 Carat (Sharon Mossy)
22.
Arabian (18)
1
Khaptive Assassin (SMo) 
2
Aziza (EIp) 
3
Light Bringer (CM258) 
4
Batteries Not Included (TSi) 
5
Ca d'Zan (BRa) 
6
Tsunami (CM258) 
23.
Part Arabian (7)
1
Not Guilty (CM258) 
2
Supernova (SMo) 
3
Maxine (LWh) 
4
Girl on Fire (CM258) 
5
Valyria (CM258) 
6
Everlasting Love (ACa) 
24.
Morgan (19)
1
No Restrictions (BRa) 
2
Prince Charming (SLa) 
3
Minuet (CM258) 
4
MMS Man Of My Dreams (KLl) 
5
Chocolate Decadence (DSt) 
6
Sharp Dressed Man (SMo) 
25.
Other Light (7)
1
Lukashka (AHa) 
2
Evgeni (CM258) 
3
Something Fierce (BBe) 
4
Melosa (LBe) 
5
Mariska (CM258) 
6
Umaid Singh (BBe) 
26.
Light Foals (10)
1
PPR FUDGE FLAKES (SHi) 
2
TupeloHoney (CCr) 
3
OTW Lizabeth (JO') 
4
The Hash Slinging Slasher (TSi) 
5
PPR GINGER (SHi) 
6
PPR Whiskey n a gun (SHi) 
 
Light Breed Championship (10)
Champion: Lukashka (Ann Harris)
Reserve: No Restrictions (Beth Rappleyea)
27.
Donkeys/Mules (7)
1
Trojan Man (LWh) 
2
Boom (CM258) 
3
PPR PAINTED LADY (SHi) 
4