Quabbin Valley Performance Open (QVPO) - Show Results

Were you an entrant at this show? If so, sign in and your placings will be highlighted in the results.
Joan Fauteux, Show Holder
April 29, 2017
10 Meadow Rd
Spencer. MA

Entrants 17

Diane Balla (DBa)
Brenda Bednar (BBe)
Anne Field (AFi)
Donna Gruhn (DGr)
Ann Harris (AHa)
Terry Heath (THe)
Nichole Hertzog (NHe)
Lianne Keary (LKe)
Abigail Keary (AKe)
Caroline Lawler (CLa)
Danielle Miller (DMi)
Stacylynn Mullady (SMu)
Paige Palen (PPa)
Leslie Phelps (LPh)
Darleen Stoddard (DSt)
Margaret Suchow (MSu)
Nancy Timm (NTi)

Original Finish

Judge: Linda White

1. Performance (2)
1
Masque (NHe) 
2
Rose Royce (THe) 
2. Other (2)
1
Masque (NHe) 
2
Rose Royce (THe) 
3. Pleasure (2)
1
Rose Royce (THe) 
2
Masque (NHe) 
4. Draft (2)
1
Achilles Last Stand (BBe) 
2
Regal Intimidation (BBe) 
Harness Championship (2)
Champion: Masque (Nichole Hertzog)
Reserve: Rose Royce (Terry Heath)
5. Cross Country (4)
1
China Doll (NHe) 
2
Stuart (NTi) 
3
Barrett's Privateer (LKe) 
4
Jeeves (LKe) 
6. Jumper (5)
1
China Doll (NHe) 
2
Stuart (NTi) 
3
Roving Minstrel (MSu) 
4
Barrett's Privateer (LKe) 
5
Jeeves (LKe) 
7. Hunter/Handy Hunter (7)
1
China Doll (NHe) 
2
Omega Code (MSu) 
3
Stuart (NTi) 
4
Toffee Crunch (THe) 
5
Roving Minstrel (MSu) 
6
Red Dirt Road (SMu) 
7
Athenry (LKe) 
8. Dressage (6)
1
Tiberius (NHe) 
2
Omega Code (MSu) 
3
Stuart (NTi) 
4
Tropical Gale (THe) 
5
China Doll (NHe) 
6
Vermeer (THe) 
Sporthorse Championship (2)
Champion: China Doll (Nichole Hertzog)
Reserve: Stuart (Nancy Timm)
9. Games (5)
1
China Doll (NHe) 
2
Omega Code (MSu) 
3
Stuart (NTi) 
4
Roving Minstrel (MSu) 
5
Red Dirt Road (SMu) 
10. Other English Performance (5)
1
China Doll (NHe) 
2
Tropical Gale (THe) 
3
Stuart (NTi) 
4
Roving Minstrel (MSu) 
5
Omega Code (MSu) 
11. Natural Trail (3)
1
Stuart (NTi) 
2
Omega Code (MSu) 
3
Tropical Gale (THe) 
12. Arena Trail (6)
1
China Doll (NHe) 
2
Tropical Gale (THe) 
3
Stuart (NTi) 
4
Omega Code (MSu) 
5
Red Dirt Road (SMu) 
6
Roving Minstrel (MSu) 
13. Pleasure - Sport Type (1)
1
Tropical Gale (THe) 
14. Pleasure - Other Type (5)
1
Omega Code (MSu) 
2
Stuart (NTi) 
3
China Doll (NHe) 
4
Roving Minstrel (MSu) 
5
Red Dirt Road (SMu) 
English Championship (2)
Champion: China Doll (Nichole Hertzog)
Reserve: Stuart (Nancy Timm)
15. Indian (1)
1
Tana Helah (THe) 
16. Arabian (1)
1
Sabre Dancer (THe) 
17. Parade (2)
1
Maltese Tiger (THe) 
2
Piece by Piece (SMu) 
18. Other (3)
1
Decorative Flourish (NHe) 
2
Empire beauty (MSu) 
3
Leaving Liverpool (SMu) 
Costume Championship (2)
Champion: Maltese Tiger (Terry Heath)
Reserve: Decorative Flourish (Nichole Hertzog)
19. Judged stockwork (cutting, reined cowhorse..) (6)
1
Dynamite Diva (MSu) 
2
Bobby Sox (THe) 
3
MES Sanchez (PPa) 
4
Casually Late (NHe) 
5
Orion (NTi) 
6
Diamonds (SMu) 
20. Timed stockwork (roping, penning, ect.) (7)
1
Casually Late (NHe) 
2
War Echo (MSu) 
3
Dynamite Diva (MSu) 
4
Orion (NTi) 
5
MES Sanchez (PPa) 
6
Incessantly Hot (BBe) 
21. Reining/Western Dressage (7)
1
Twist Of Sterling (THe) 
2
War Echo (MSu) 
3
Bobby Sox (THe) 
4
Dynamite Diva (MSu) 
5
Figment of Imagination (NHe) 
6
MES Sanchez (PPa) 
7
Orion (NTi) 
22. Extreme Cowboy (7)
1
Orion (NTi) 
2
Bobby Sox (THe) 
3
Casually Late (NHe) 
4
MES Sanchez (PPa) 
5
Dynamite Diva (MSu) 
6
Incessantly Hot (BBe) 
7
Scooter (NTi) 
Stockhorse Championship (2)
Champion: Dynamite Diva (Margaret Suchow)
Reserve: Casually Late (Nichole Hertzog)
23. Natural trail (4)
1
Pumpkin Moonshine (MSu) 
2
Scooter (NTi) 
3
Orion (NTi) 
4
Girl on Fire (SMu) 
24. Arena trail (8)
1
Skip De Sugar (NHe) 
2
Orion (NTi) 
3
MES Sanchez (PPa) 
4
Bobby Sox (THe) 
5
Pumpkin Moonshine (MSu) 
6
Ebony Rose (MSu) 
25. Games (11)
1
Skip De Sugar (NHe) 
2
A Girl Has No Name (DSt) 
3
MES Sanchez (PPa) 
4
Orion (NTi) 
5
Scooter (NTi) 
6
Dynamite Diva (MSu) 
7
Bobby Sox (THe) 
8
Diamonds (SMu) 
9
War Echo (MSu) 
26. Other western performance (includes ranch scene) (7)
1
Skip De Sugar (NHe) 
2
MES Sanchez (PPa) 
3
Dynamite Diva (MSu) 
4
Incessantly Hot (BBe) 
5
Pumpkin Moonshine (MSu) 
6
Scooter (NTi) 
7
Orion (NTi) 
27. Pleasure- stock type (7)
1
Twist Of Sterling (THe) 
2
MES Sanchez (PPa) 
3
Skip De Sugar (NHe) 
4
Orion (NTi) 
5
Piece by Piece (SMu) 
6
Ebony Rose (MSu) 
7
Painted Fox (THe) 
28. Pleasure- other type (4)
1
Pumpkin Moonshine (MSu) 
2
Champagne Wishes (BBe) 
3
Scooter (NTi) 
4
Girl on Fire (SMu) 
Western Championship (2)
Champion: Skip De Sugar (Nichole Hertzog)
Reserve: Pumpkin Moonshine (Margaret Suchow)
29. Showmanship (4)
1
Skip De Sugar (NHe) 
2
Julian (NHe) 
3
Warrior Rebel (MSu) 
4
Achilles Last Stand (BBe) 
30. Scene (4)
1
Decorative Flourish (NHe) 
2
Sandy Creek Gal (THe) 
3
Girl on Fire (SMu) 
4
Pumpkin Moonshine (MSu) 
31. Generic performance (5)
1
Hollywood Hot Rod (THe) 
2
Skip De Sugar (NHe) 
3
Gazelle (LKe) 
4
Pumpkin Moonshine (MSu) 
5
Ol' Red (SMu) 
32. Saddleseat/park (2)
1
Here Comes The Sun (THe) 
2
Achilles Last Stand (BBe) 
Other Performance Championship (2)
Champion: Hollywood Hot Rod (Terry Heath)
Reserve: Skip De Sugar (Nichole Hertzog)

Custom Finish

Judge: Karen Pajak

33. Draft (0)
34. Performance (1)
1
Caramel Latte (AFi) 
35. Other (0)
36. Pleasure (0)
Harness Championship (11)
Champion: Caramel Latte (Anne Field)
37. Judged stockwork (cutting, reined cowhorse..) (6)
1
Mr. Joe Lonesome (AHa) 
2
Tardis (NHe) 
3
Coyote Dancer (MSu) 
4
Bootlegger (AFi) 
5
Royal Charger (MSu) 
6
Casually Elegant (NHe) 
38. Timed stockwork (roping, penning, ect.) (4)
1
Tardis (NHe) 
2
Coyote Dancer (MSu) 
3
Buckshot Bandolier (BBe) 
4
Casually Elegant (NHe) 
39. Reining/Western Dressage (7)
1
DS Cherokee Sundance (DSt) 
2
Chex N' Balances (BBe) 
3
Rum-Soaked Piratess (NHe) 
4
Casually Elegant (NHe) 
5
Bootlegger (AFi) 
6
Coyote Dancer (MSu) 
40. Extreme Cowboy (8)
1
Mr. Joe Lonesome (AHa) 
2
Down Home Chrome (DSt) 
3
Tardis (NHe) 
4
Bootlegger (AFi) 
5
Cherokee Jewel (MSu) 
6
Casually Elegant (NHe) 
Stockhorse Championship (2)
Champion: Mr. Joe Lonesome (Ann Harris)
Reserve: Tardis (Nichole Hertzog)
41. Natural trail (5)
1
Mr. Joe Lonesome (AHa) 
2
Cherokee Jewel (MSu) 
3
Casually Elegant (NHe) 
4
Tango's Grand Finale (BBe) 
5
Raggedy Ann (LKe) 
42. Arena trail (9)
1
Rum-Soaked Piratess (NHe) 
2
Caramel Latte (AFi) 
3
Cherokee Jewel (MSu) 
4
Kensington's Khabernet (DMi) 
5
Mr. Joe Lonesome (AHa) 
6
Tango's Grand Finale (BBe) 
43. Games (9)
1
Down Home Chrome (DSt) 
2
Kensington's Khabernet (DMi) 
3
Caramel Latte (AFi) 
4
Coyote Dancer (MSu) 
5
Casually Elegant (NHe) 
6
Cherokee Jewel (MSu) 
44. Other western performance (includes ranch scene) (7)
1
Mr. Joe Lonesome (AHa) 
2
Chex N' Balances (BBe) 
3
Kensington's Khabernet (DMi) 
4
Caramel Latte (AFi) 
5
DS Cherokee Sundance (DSt) 
6
Casually Elegant (NHe) 
7
Rum-Soaked Piratess (NHe) 
45. Pleasure- stock type (7)
1
Caramel Latte (AFi) 
2
Casually Elegant (NHe) 
3
Mr. Joe Lonesome (AHa) 
4
Cherokee Jewel (MSu) 
5
Rum-Soaked Piratess (NHe) 
6
DS Cherokee Sundance (DSt) 
7
Tango's Grand Finale (BBe) 
46. Pleasure- other type (1)
1
Kensington's Khabernet (DMi) 
Western Championship (2)
Champion: Mr. Joe Lonesome (Ann Harris)
Reserve: Caramel Latte (Anne Field)
47. Showmanship (5)
1
Tango's Grand Finale (BBe) 
2
Down Home Chrome (DSt) 
3
Caramel Latte (AFi) 
4
Autumn's Dying Light (NHe) 
5
Rum-Soaked Piratess (NHe) 
48. Scene (4)
1
Caramel Latte (AFi) 
2
Buckshot Bandolier (BBe) 
3
Casually Elegant (NHe) 
4
Cherokee Jewel (MSu) 
49. Generic performance (4)
1
Down Home Chrome (DSt) 
2
Casually Elegant (NHe) 
3
Autumn's Dying Light (NHe) 
4
Smokin Glacken (MSu) 
50. Saddleseat/park (2)
1
IAMNOTACOW (NHe) 
2
Just Beachy (AHa) 
Other Performance Championship (2)
Champion: Down Home Chrome (Darleen Stoddard)
Reserve: Caramel Latte (Anne Field)
51. Cross Country (2)
1
Mr. Heinz (BBe) 
2
Casually Elegant (NHe) 
52. Jumper (2)
1
Porsche (DSt) 
2
Casually Elegant (NHe) 
53. Hunter/Handy Hunter (3)
1
Padraig (AHa) 
2
Casually Elegant (NHe) 
3
Porsche (DSt) 
54. Dressage (3)
1
Padraig (AHa) 
2
Raggedy Ann (LKe) 
3
Casually Elegant (NHe) 
Sporthorse Championship (2)
Champion: Padraig (Ann Harris)
Reserve: Casually Elegant (Nichole Hertzog)
55. Games (4)
1
Caramel Latte (AFi) 
2
Gracie (DMi) 
3
Casually Elegant (NHe) 
4
Smokin Glacken (MSu) 
56. Other English Performance (4)
1
Caramel Latte (AFi) 
2
Gracie (DMi) 
3
Casually Elegant (NHe) 
4
Padraig (AHa) 
57. Natural Trail (4)
1
Smokin Glacken (MSu) 
2
Casually Elegant (NHe) 
3
Porsche (DSt) 
4
Raggedy Ann (LKe) 
58. Arena Trail (6)
1
Padraig (AHa) 
2
Gracie (DMi) 
3
Caramel Latte (AFi) 
4
Raggedy Ann (LKe) 
5
Casually Elegant (NHe) 
6
Smokin Glacken (MSu) 
59. Pleasure - Sport Type (4)
1
Porsche (DSt) 
2
Padraig (AHa) 
3
Gracie (DMi) 
4
Raggedy Ann (LKe) 
60. Pleasure - Other Type (3)
1
Casually Elegant (NHe) 
2
Smokin Glacken (MSu) 
3
Caramel Latte (AFi) 
English Championship (2)
Champion: Casually Elegant (Nichole Hertzog)
Reserve: Caramel Latte (Anne Field)
61. Indian (0)
62. Arabian (0)
63. Parade (1)
1
Caramel Latte (AFi) 
64. Other (1)
1
Dockers (DMi) 
Costume Championship (2)
Champion: Dockers (Danielle Miller)
Reserve: Caramel Latte (Anne Field)

Intermediate

Judge: Joan Fauteux

1. Harness Performance (2)
1
Candlelight Touch (DBa) 
2
SRF Rumor has it (DGr) 
2. Harness Pleasure (1)
1
SRF Rumor has it (DGr) 
Harness Championship (2)
Champion: SRF Rumor has it (Donna Gruhn)
Reserve: Candlelight Touch (Diane Balla)
3. Hunter/Jumper (3)
1
SRF No Doubt (DGr) 
2
White Lightning (DBa) 
3
Bounty (AKe) 
4. Trail (5)
1
White Lightning (DBa) 
2
SRF Northern Beach (DGr) 
3
Sundae (AKe) 
4
Wind Chaser (AKe) 
5
SRF Paint By Numbers (DGr) 
5. Pleasure (5)
1
SRF Northern Beach (DGr) 
2
White Lightning (DBa) 
3
SRF Paint By Numbers (DGr) 
4
Phoenix (AKe) 
5
Sundae (AKe) 
6. Other English (3)
1
White Lightning (DBa) 
2
SRF Hamilton (DGr) 
3
SRF Cafe Americano (DGr) 
English Championship (2)
Champion: White Lightning (Diane Balla)
Reserve: SRF Northern Beach (Donna Gruhn)
7. Stockwork (2)
1
Lady Black (DBa) 
2
SRF Paint By Numbers (DGr) 
8. Western Trail (5)
1
SRF Cookies and Cream (DGr) 
2
Ginger (AKe) 
3
Bar Code (DBa) 
4
Man In The Mirror (CLa) 
5
SRF Paint By Numbers (DGr) 
9. Pleasure (6)
1
SRF See Spot Run (DGr) 
2
Man In The Mirror (CLa) 
3
Ginger (AKe) 
4
SRF Boomer (DGr) 
5
Lady Black (DBa) 
6
Bar Code (DBa) 
10. Other Western (7)
1
Wild Thing (DBa) 
2
Paint Me A Pepto (CLa) 
3
Why Not (AKe) 
4
Bar Code (DBa) 
5
SRF Cup O'Joe (DGr) 
6
SRF Cookies and Cream (DGr) 
Western Championship (2)
Champion: Lady Black (Diane Balla)
Reserve: SRF Cookies and Cream (Donna Gruhn)
11. Costume (5)
1
SRF Random Thoughts (DGr) 
2
Don Juan (DBa) 
3
559-243 Tag Number Not Found (DBa )
4
Cinnamon Toast (CLa) 
5
TS Black Tie Affair (CLa) 
12. Scene (5)
1
SRF Beto (DGr) 
2
Can't Touch This (CLa) 
3
Sandstone (DBa) 
4
Wind Chaser (AKe) 
5
Mooshroom (CLa) 
13. Other Performance (4)
1
SRF Jules (DGr) 
2
SRF See Spot Run (DGr) 
3
Lady Black (DBa) 
4
Dancer's Chief (DBa) 
Other Performance Championship (2)
Champion: SRF Jules (Donna Gruhn)
Reserve: SRF See Spot Run (Donna Gruhn)