Southern New England Winter Round Up - Show Results

Were you an entrant at this show? If so, Sign In and your placings will be highlighted in the results.

March 10 - 11, 2018
Brenda Bednar, Show Holder
10 Meadow Rd.
Spencer, MA

Entrants   

64
Janice Allen (JAl)
Morgan Barnes (MBa)
Deborah Battaglia (DBa)
Rebecca Benisch (RBe)
Lauren Berardino (LBe)
Laura Bernardi (LBe)
Robin Briscoe (RBr)
Kathie Chouinard (KCh)
Colette Clair (CCl)
Hannah Clark (HCl)
Mackenzie Coffey (MCo)
Alexandra Coffey (ACo)
Barbara Connors (BCo)
Emily Conway (ECo)
Linda Dean (LDe)
Elizabeth (Betsy) Denning (EDe)
Abby Duclos (ADu)
Meagan Duclos (MDu)
Katherine Dwyer (KDw)
Joan Fauteux (JFa)
Danielle Feldman (DFe)
Anne Field (AFi)
Elizabeth Freeman (EFr)
Emily Gerstle (EGe)
Holly Goldman-Craig (HGo)
Donna Gruhn (DGr)
Ann Harris (AHa)
Terry Heath (THe)
Stephanie Hicks (SHi)
Beth Hoffert (BHo)
Maria Johnsenberg (MFi)
Michele Katz Grieder (MKa)
Jennifer Keating (JKe)
Iva Kimmelman (IKi)
Carly Kudalis (CKu)
Melissa Lee (MLe)
Jade McClenon (JMc)
Sharon Mossy (SMo)
Amanda Mount (AMo)
Stacylynn Mullady (SMu)
Lauren Negrinelli (LNe)
Lawrence Nichols (LNi)
Briana Page (BPa)
Karen Pajak (KPa)
Paige Palen (PPa)
Valerie Parker (VPa)
Bernadette Phillips (BPh)
Kate Poltrack (KPo)
Claudia Rallis (CRa)
Beth Rappleyea (BRa)
Christine Robinson (CRo)
Taylor Santosuosso (TSa)
Renata Shura (RSh)
Taylor Simpson (TSi)
Lisa Smalley (LSm)
Anna Smith (ASm)
Marci Smith Driscoll (MSm)
Corrie Soboda (McDermott) (CMc)
Darleen Stoddard (DSt)
Anne Strieby Giles (ASt)
Scarlett Tanguay-Brown (STa)
Nancy Timm (NTi)
Linda White (LWh)
Victoria Wiggins (VWi)
Artist Resin - Breed
Judge: Brenda Bednar
1.
Sport Foals (11)
1
Elodie (HCl) 
2
Mozart's Master Piece (JMc) 
3
Brand New Day V (HGo) 
4
Gyda (TSi) 
5
Little Bug (TSi) 
6
Fartin Martin (LWh) 
2.
Pony Foals (11)
1
Forevermore (KCh) 
2
Rockinhorse Union Jack (ASt) 
3
Aubry (CMc) 
4
Spanky (DFe) 
5
PPR HOBGOBLIN (SHi) 
6
Tator Tot (SMo) 
3.
Draft Foals (4)
1
Frannie (AHa) 
2
Bailey (MKa) 
3
Buster (LWh) 
4
Arielle (ASt) 
4.
Stock Foals (11)
1
Handsome Ralph (ASt) 
2
Pepino (SMo) 
3
Misi (TSi) 
4
Sasha's Spots (JMc) 
5
Dun Dreamin' (AHa) 
6
Boomer (AHa) 
5.
Spanish/Gaited Foals (4)
1
Jax (DFe) 
2
OSS Free and Away (EDe) 
3
Jam Pot (EDe) 
4
LIBERATOR (KCh) 
6.
Light Foals (6)
1
Fruitloop (LWh) 
2
Ellie (DFe) 
3
Heart of Marvel (TSi) 
4
Party Girl (KCh) 
5
The Hash Slinging Slasher (TSi) 
6
Calypso (LWh) 
7.
Other Foals (Long-Ears, Exotics, etc) (9)
1
Jolt to the Senses (SMo) 
2
Bear (SMo) 
3
SRS Cupcake (ASt) 
4
Muffin (DSt) 
5
PPR SNUGGLES (SHi) 
6
Bellatrix (TSi) 
8.
Unrealistic Color Foals (Decorator) (0)
9.
Fantasy Foals (0)
 
Foal Championship (14)
Champion: Frannie (Ann Harris)
Reserve: Handsome Ralph (Anne Strieby Giles)
1.
Thoroughbred/Standardbred (14)
1
Orion (SMo) 
2
Loverly (DFe) 
3
Noble Elegance (SMo) 
4
Savoir Faire (BRa) 
5
Suicide Blonde (BRa) 
6
One Quiet Cove (MKa) 
2.
European Warmblood (17)
1
Mack Daddy (SMo) 
2
Darius (MKa) 
3
Impressive Aristocrat (SMo) 
4
Samurai (SMo) 
5
Hydraulic (EDe) 
6
FVS To Walk on Stormy Seas (AMo) 
3.
Other Warmblood (6)
1
KODIAK (EDe) 
2
Hazelnut (BHo) 
3
Crystal Ice (HCl) 
4
Occobbin (BHo) 
5
Hosanna (HCl) 
6
Orange Crush (EDe) 
4.
Other Sport Breeds (10)
1
Ghost (LWh) 
2
DB Karmen (DBa) 
3
Kildalton Countess (BRa) 
4
Simplicity (DFe) 
5
Willow (MSm) 
6
Labwa (BHo) 
5.
Other Coaching Breeds (12)
1
Eliminator (LWh) 
2
Shelmerdine (BRa) 
3
Camelot (SMo) 
4
Kalaboz (BHo) 
5
Phaustino (BRa) 
6
Infernal Machine (BHo) 
 
Sport Championship (10)
Champion: Mack Daddy (Sharon Mossy)
Reserve: Eliminator (Linda White)
6.
British Pony Breeds (23)
1
Rockinhorse Wild Rose (ASt) 
2
McLovin' (SMo) 
3
Niblick (AHa) 
4
Princess Munchkin (ASt) 
5
Jon Bon Poni (DSt) 
6
Kermit (DFe) 
7.
Other Pony Breed (14)
1
Fashionista (DFe) 
2
Dahlia (AHa) 
3
SNM Funky Diva (BRa) 
4
Cinder (BHo) 
5
PPR Cutie Pie (SHi) 
6
W-A-V Sandy (LDe) 
 
Pony Championship (4)
Champion: Rockinhorse Wild Rose (Anne Strieby Giles)
Reserve: McLovin' (Sharon Mossy)
8.
British Draft Breeds (15)
1
Aethelstan (ASt) 
2
Poblo Blanco (JMc) 
3
Troon (MKa) 
4
Cachaca (BRa) 
5
W-A-V Benny B Bad (LDe) 
6
NLF Dragonslayer (LNi) 
9.
Other European Draft Breeds (23)
1
Hollybeam Braveheart (BCo) 
2
Strike A Pose V (HGo) 
3
Atomic Heartbreaker (SMo) 
4
Amethyst (BHo) 
5
Hodor (TSi) 
6
Beatrice (LWh) 
10.
Other Draft Breeds - Pure (8)
1
Russkaya (EDe) 
2
Broadway the Hard Way (KCh) 
3
Painted Dreams (SMo) 
4
Stargazer (SMo) 
5
Morta (BHo) 
6
Fortune Hunter (BRa) 
11.
Other Draft Breeds - Part (8)
1
Epicenter (SMo) 
2
Heavy Doody (LWh) 
3
Mojo Jojo (SMo) 
4
Dubonnet (BRa) 
5
Big Black Horse (ASt) 
6
Ro-Nal (EDe) 
 
Draft Championship (8)
Champion: Epicenter (Sharon Mossy)
Reserve: Aethelstan (Anne Strieby Giles)
12.
Appaloosa (9)
1
Wa Wa (EDe) 
2
Cocoa Dust (AFi) 
3
W-A-V Billy Silver (LDe) 
4
PPR dun spotted (SHi) 
5
Hilariosity (DFe) 
6
Sadie (BHo) 
13.
Paint (16)
1
Lonesome Dove (SMo) 
2
FVS Lace 'Em Up (AMo) 
3
Down Home Chrome (DSt) 
4
Pop Tart (DSt) 
5
Show Me The Money (LWh) 
6
M I First Luv (IKi) 
14.
Quarter Horse (25)
1
Phantom (SMo) 
2
Boons Blue Moon (DBa) 
3
Twist of Fate (SMo) 
4
Vigilant Star (SMo) 
5
Isabelle's Last Request (ASt) 
6
Spicy Sangria V (HGo) 
15.
Mustang (23)
1
W-A-V Shady Lady (LDe) 
2
Kaya (SMo) 
3
Burning Tiger (BHo) 
4
Maximum Valour "Max" (DBa) 
5
Amalthea (BRa) 
6
Tiny Tornado (ASt) 
16.
Other Stock Breeds (4)
1
W-A-V Bad Moon Rising (LDe) 
2
Caramel Latte (AFi) 
3
Serendipity (DFe) 
4
Fault Line (SMo) 
 
Stock Championship (10)
Champion: Phantom (Sharon Mossy)
Reserve: Lonesome Dove (Sharon Mossy)
17.
American Gaited Breeds (18)
1
Hitman (SMo) 
2
Kristaal (KCh) 
3
Ironman (SMo) 
4
Shaman (SMo) 
5
J2 Tennessee Whiskey (ASt) 
6
Crickets for Jack (ASt) 
18.
Arabian (18)
1
Khambat Dancer (BHo) 
2
Batteries Not Included (TSi) 
3
Ca d'Zan (BRa) 
4
Saizal (BHo) 
5
Polaris (SMo) 
6
Rahmim (RBr) 
19.
Part Arabian (9)
1
Moon Warrior (SMo) 
2
Tribal Dancer (SMo) 
3
Desert Topaz (LWh) 
4
Khosmopolitan V (HGo) 
5
MW Enchanted V (HGo) 
6
Maxine (LWh) 
20.
Morgan (17)
1
Political Comet (BHo) 
2
Montego Bay (KCh) 
3
Chocolate Decadence (DSt) 
4
Kona (MKa) 
5
UVM Rebel Yell (KCh) 
6
Hershey's Gentleman (BHo) 
21.
Spanish/Other Gaited (17)
1
Talisman (SMo) 
2
Aurora (LBe) 
3
High Flyin' (SMo) 
4
Xileanana (BHo) 
5
Ambrosia (LBe) 
6
Schwarz (MKa) 
22.
Other Light Breeds (10)
1
Marojiwoo (BHo) 
2
Impulse (SMo) 
3
Hermosa Diosa (TSi) 
4
Classical Elegance (CMc) 
5
Mind Drift (LWh) 
6
FVS Bronz ateş (AMo) 
 
Light Championship (12)
Champion: Talisman (Sharon Mossy)
Reserve: Political Comet (Beth Hoffert)
23.
Long-Ears (11)
1
Mini Me (DBa) 
2
Sand In My Pants (LWh) 
3
Bonnie (DBa) 
4
Pauline (DSt) 
5
Antoinette (ASt) 
6
Panzy (BHo) 
24.
Exotics (3)
1
Ima Fleabag (LWh) 
2
Dustin (MKa) 
3
PPR COFFEE SPOT (SHi) 
25.
Other Pure Breeds (15)
1
Rachmaninov (HCl) 
2
Nat (EDe) 
3
Luka (DSt) 
4
W-A-V Sweet Vydalia (LDe) 
5
Honey (SMo) 
6
Anya (LWh) 
26.
Gypsy Vanner (11)
1
Heart Throb Rob (SMo) 
2
Bad Romance (ASt) 
3
Cyr (HCl) 
4
Everafter (BRa) 
5
Talisman (BRa) 
6
W-A-V Thunder Road (LDe) 
27.
Other Half/Part-Bred/Grades (12)
1
K2 (AHa) 
2
Apricot (LBe) 
3
Pippa (TSi) 
4
Adalon (LBe) 
5
The Mistress (LBe) 
6
Maybelline (SMo) 
 
Other Breeds Championship (10)
Champion: Rachmaninov (Hannah Clark)
Reserve: K2 (Ann Harris)
 
Overall Grand Championship (12)
Champion: Epicenter (Sharon Mossy)
Reserve: Aethelstan (Anne Strieby Giles)
Artist Resin - Workmanship
Judge: Laura Rock-Smith
1.
Sport Foals (11)
1
Solar Chrome (SMo) 
2
Fartin Martin (LWh) 
3
Slim Shady (SMo) 
4
Elodie (HCl) 
5
Brand New Day V (HGo) 
6
Pacific Redeemer (AFi) 
2.
Pony Foals (11)
1
PPR HOBGOBLIN (SHi) 
2
Gas Factory (LWh) 
3
Tic-Tac (SMo) 
4
Forevermore (KCh) 
5
W-A-V Pebbles (LDe) 
6
Tinker Toy (SMo) 
3.
Draft Foals (4)
1
Buster (LWh) 
2
Bailey (MKa) 
3
Frannie (AHa) 
4
Arielle (ASt) 
4.
Stock Foals (11)
1
Dun Dreamin' (AHa) 
2
Handsome Ralph (ASt) 
3
Pepino (SMo) 
4
Boomer (AHa) 
5
Cozzin A Ruckus (RBr) 
6
Misi (TSi) 
5.
Spanish/Gaited Foals (4)
1
Jax (DFe) 
2
OSS Free and Away (EDe) 
3
LIBERATOR (KCh) 
4
Jam Pot (EDe) 
6.
Light Foals (6)
1
Ellie (DFe) 
2
Party Girl (KCh) 
3
Fruitloop (LWh) 
4
The Hash Slinging Slasher (TSi) 
5
Calypso (LWh) 
6
Heart of Marvel (TSi) 
7.
Other Foals (Long-Ears, Exotics, etc) (9)
1
Jolt to the Senses (SMo) 
2
Muffin (DSt) 
3
Bear (SMo) 
4
Bellatrix (TSi) 
5
SRS Cupcake (ASt) 
6
Maia (LBe) 
8.
Unrealistic Color Foals (Decorator) (0)
9.
Fantasy Foals (1)
1
Firefly (LWh) 
 
Foal Championship (16)
Champion: Dun Dreamin' (Ann Harris)
Reserve: Ellie (Danielle Feldman)
1.
Thoroughbred/Standardbred (14)
1
MI Swoon Song (IKi) 
2
Noble Elegance (SMo) 
3
Loverly (DFe) 
4
Suicide Blonde (BRa) 
5
Just Beachy (AHa) 
6
Stinkadink (LWh) 
2.
European Warmblood (17)
1
Samurai (SMo) 
2
Volandra (BRa) 
3
Darius (MKa) 
4
Impressive Aristocrat (SMo) 
5
Mack Daddy (SMo) 
6
FVS To Walk on Stormy Seas (AMo) 
3.
Other Warmblood (6)
1
Occobbin (BHo) 
2
Hazelnut (BHo) 
3
KODIAK (EDe) 
4
Hosanna (HCl) 
5
Crystal Ice (HCl) 
6
Orange Crush (EDe) 
4.
Other Sport Breeds (10)
1
Flame (CMc) 
2
Kildalton Countess (BRa) 
3
Willow (MSm) 
4
Icarus (BRa) 
5
Labwa (BHo) 
6
Spill The Wine (BRa) 
5.
Other Coaching Breeds (12)
1
Phaustino (BRa) 
2
Sorcha (AHa) 
3
Padraig (AHa) 
4
Camelot (SMo) 
5
Captain Rosefall (TSi) 
6
Inigo Montoya (DSt) 
 
Sport Championship (10)
Champion: Phaustino (Beth Rappleyea)
Reserve: Samurai (Sharon Mossy)
6.
British Pony Breeds (23)
1
Apple Jack (DSt) 
2
Princess Munchkin (ASt) 
3
Jon Bon Poni (DSt) 
4
McLovin' (SMo) 
5
Highland Heather (ASt) 
6
Tora the Grey (ASt) 
7.
Other Pony Breed (14)
1
Molten Defiance (SMo) 
2
Dahlia (AHa) 
3
SNM Funky Diva (BRa) 
4
PPR Cutie Pie (SHi) 
5
Fashionista (DFe) 
6
Baraxus (LBe) 
 
Pony Championship (4)
Champion: Apple Jack (Darleen Stoddard)
Reserve: Molten Defiance (Sharon Mossy)
8.
British Draft Breeds (15)
1
Thor Odinson (TSi) 
2
Aethelstan (ASt) 
3
Fiona (AFi) 
4
Big Bill (ASt) 
5
Zenith (SMo) 
6
NLF Dragonslayer (LNi) 
9.
Other European Draft Breeds (23)
1
FVS Mjölnir Thunder (AMo) 
2
Yvette (AHa) 
3
Atomic Heartbreaker (SMo) 
4
Hodor (TSi) 
5
Hennessy (SMo) 
6
Beatrice (LWh) 
10.
Other Draft Breeds - Pure (8)
1
Broadway the Hard Way (KCh) 
2
Stargazer (SMo) 
3
Morta (BHo) 
4
Fortune Hunter (BRa) 
5
Russkaya (EDe) 
6
Painted Dreams (SMo) 
11.
Other Draft Breeds - Part (7)
1
Epicenter (SMo) 
2
Sunshine in My Pocket (MSm) 
3
Mojo Jojo (SMo) 
4
Ro-Nal (EDe) 
5
Heavy Doody (LWh) 
6
Big Black Horse (ASt) 
 
Draft Championship (8)
Champion: FVS Mjölnir Thunder (Amanda Mount)
Reserve: Epicenter (Sharon Mossy)
12.
Appaloosa (9)
1
Hilariosity (DFe) 
2
Loud Howard (AHa) 
3
Cocoa Dust (AFi) 
4
Sadie (BHo) 
5
Wa Wa (EDe) 
6
W-A-V Billy Silver (LDe) 
13.
Paint (16)
1
Lonesome Dove (SMo) 
2
Down Home Chrome (DSt) 
3
FVS Lace 'Em Up (AMo) 
4
Constellation (SMo) 
5
Zips Myth Zapper (CMc) 
6
NLF Ima Chickadee (LNi) 
14.
Quarter Horse (25)
1
Mr. Joe Lonesome (AHa) 
2
Queen City Cowgirl (SMo) 
3
Get 'er Dun (DFe) 
4
Vigilant Star (SMo) 
5
Rhinestone Romeo (DFe) 
6
Boons Blue Moon (DBa) 
15.
Mustang (23)
1
W-A-V Shady Lady (LDe) 
2
Kaya (SMo) 
3
Du Mal (BRa) 
4
Maximum Valour "Max" (DBa) 
5
Amalthea (BRa) 
6
Burning Tiger (BHo) 
16.
Other Stock Breeds (4)
1
Fault Line (SMo) 
2
Caramel Latte (AFi) 
3
Serendipity (DFe) 
4
W-A-V Bad Moon Rising (LDe) 
 
Stock Championship (10)
Champion: W-A-V Shady Lady (Linda Dean)
Reserve: Mr. Joe Lonesome (Ann Harris)
17.
American Gaited Breeds (18)
1
Shaman (SMo) 
2
Hitman (SMo) 
3
24 Carat (SMo) 
4
Kristaal (KCh) 
5
EH Midsummer Nights Dream (EFr) 
6
J2 Tennessee Whiskey (ASt) 
18.
Arabian (18)
1
Hearts a Fire (CMc) 
2
Time Lord (AFi) 
3
Marah (DFe) 
4
Tamina (SMo) 
5
Ca d'Zan (BRa) 
6
Shayna (SMo) 
19.
Part Arabian (19)
1
Tribal Dancer (SMo) 
2
Moon Warrior (SMo) 
3
MW Enchanted V (HGo) 
4
Desert Topaz (LWh) 
5
Maxine (LWh) 
6
As Handsome Does (DFe) 
20.
Morgan (17)
1
Elf Hollow Sin-sational (EFr) 
2
Ventus (SMo) 
3
Non Pariel (BHo) 
4
Montego Bay (KCh) 
5
Chocolate Decadence (DSt) 
6
Kettrick (CMc) 
21.
Spanish/Other Gaited (24)
1
High Flyin' (SMo) 
2
Xileanana (BHo) 
3
Balendin (KCh) 
4
Sidewinder (SMo) 
5
Anduril (BRa) 
6
Azulito (DFe) 
22.
Other Light (10)
1
FVS Toxic Impression (AMo) 
2
Impulse (SMo) 
3
Marojiwoo (BHo) 
4
Classical Elegance (CMc) 
5
FVS Bronz ateş (AMo) 
6
Mind Drift (LWh) 
 
Light Championship (12)
Champion: Tribal Dancer (Sharon Mossy)
Reserve: Elf Hollow Sin-sational (Elizabeth Freeman)
23.
Long-Ears (11)
1
Mini Me (DBa) 
2
Pauline (DSt) 
3
Sand In My Pants (LWh) 
4
Bulls Eye Bandit (LWh) 
5
Cornbread Red (AHa) 
6
Antoinette (ASt) 
24.
Exotics (3)
1
Dustin (MKa) 
2
Ima Fleabag (LWh) 
3
PPR COFFEE SPOT (SHi) 
25.
Other Pure Breeds (15)
1
A Little Mayhem (AFi) 
2
Luka (DSt) 
3
Bodhisattva (AHa) 
4
Gypsy (BRa) 
5
Honey (SMo) 
6
Rachmaninov (HCl) 
26.
Gypsy Vanner (11)
1
Bad Romance (ASt) 
2
Heart Throb Rob (SMo) 
3
Lucky Charm (DSt) 
4
Everafter (BRa) 
5
Lego (SMo) 
6
W-A-V Thunder Road (LDe) 
27.
Other Half/Part-Bred/Grades (12)
1
Hurricane Deck (AFi) 
2
The Mistress (LBe) 
3
Ransom Paycheck (SMo) 
4
Guinness (SMo) 
5
Apricot (LBe) 
6
Powder Keg (HCl) 
 
Other Breeds Championship (10)
Champion: Mini Me (Deborah Battaglia)
Reserve: Bad Romance (Anne Strieby Giles)
28.
Winged Fantasy (3)
1
Hell's Inferno (LWh) 
2
W-A-V Scarlett Devil (LDe) 
3
Rainbow (MDu) 
29.
Other/Non-Winged Fantasy (5)
1
Aether (LWh) 
2
Rig R Mortis (LWh) 
3
Maleficent (LBe) 
4
Valhalla (LBe) 
5
W-A-V Dearly Departed (LDe) 
30.
Unrealistic Color (Decorator) (0)
 
Fantasy Championship (4)
Champion: Hell's Inferno (Linda White)
Reserve: Aether (Linda White)
 
Overall Grand Championship (16)
Champion: Mini Me (Deborah Battaglia)
Reserve: W-A-V Shady Lady (Linda Dean)
Customized Halter - Breed
Judge: Bernadette Phillips
1.
Sport Foals (10)
1
Fibonacci (BCo) 
2
Tyra (MKa) 
3
Erelin (TSi) 
4
Jackson Foal (MSm) 
5
Big Baby Blues (MCo) 
6
Cricket (AFi) 
2.
Pony Foals (4)
1
Tucker (CMc) 
2
Cloud Dancer (MCo) 
3
Yurio (TSi) 
4
Elmer (CMc) 
3.
Draft Foals (3)
1
Inkling (MKa) 
2
Feather (CMc) 
3
Black Magic (MCo) 
4.
Stock Foals (14)
1
PPR JILEY (SHi) 
2
Tongaweho (BRa) 
3
George (MDu) 
4
Denali (ASt) 
5
Hermione (CMc) 
6
Faline (ADu) 
5.
Spanish/Gaited Foals (4)
1
Splash (CMc) 
2
Vogue (ADu) 
3
One Scotch (MKa) 
4
Stike a Pose (ADu) 
6.
Light Foals (9)
1
Tiger V (HGo) 
2
Liling (BCo) 
3
Mochaccino (KCh) 
4
Covenant Renewed V (HGo) 
5
Rhode Island Sunset (MDu) 
6
Walking in the Dark (MDu) 
7.
Other Foals (Long-Ears, Exotics, etc) (11)
1
The Heartbreak Kid (CMc) 
2
Rio (ADu) 
3
Shiloh (HCl) 
4
Feithleann (BCo) 
5
Princess Euphemia (TSi) 
6
Zahara (CMc) 
8.
Unrealistic Color Foals (Decorator) (0)
9.
Fantasy Foals (0)
 
Foal Championship (14)
Champion: The Heartbreak Kid (Corrie Soboda (McDermott))
Reserve: PPR JILEY (Stephanie Hicks)
1.
Thoroughbred/Standardbred (15)
1
Message in the Sand (MSm) 
2
Attention Please V (HGo) 
3
Lumiere (MKa) 
4
Gracie (ASt) 
5
Molasses (DSt) 
6
Pharoah's Storm (CMc) 
2.
European Warmblood (14)
1
Eriksson Silver (ASt) 
2
Shenandoah Sunrise (MSm) 
3
Copic (MKa) 
4
Nikolai (BCo) 
5
Grey Worm (DSt) 
6
Octane (MKa) 
3.
Other Warmblood (2)
1
Velocet (RBr) 
2
Zinnia (BCo) 
4.
Other Sport Breeds (10)
1
Rumor Hazit (BRa) 
2
Mortimer (BCo) 
3
Deslauriers (BRa) 
4
Kopy Kat V (HGo) 
5
Bridget Jones (MKa) 
6
Wine and Roses (BRa) 
5.
Other Coaching Breeds (4)
1
Snap Apple Night (RBr) 
2
Freckles (MCo) 
3
Fastachi (RBr) 
4
Whispers in he Dark (MCo) 
 
Sport Championship (10)
Champion: Message in the Sand (Marci Smith Driscoll)
Reserve: Eriksson Silver (Anne Strieby Giles)
6.
British Pony Breeds (14)
1
Tootsie Roll (DSt) 
2
Isla (CMc) 
3
Nessa (MKa) 
4
Hash Brown (MKa) 
5
Pippa (MKa) 
6
Khaleesi (TSi) 
7.
Other Pony Breed (8)
1
Aella (BCo) 
2
Pika (LWh) 
3
Kaboom (RBr) 
4
Halestorm (AFi) 
5
Ribetejo V (HGo) 
6
Zeke (ADu) 
 
Pony Championship (4)
Champion: Tootsie Roll (Darleen Stoddard)
Reserve: Aella (Barbara Connors)
8.
British Draft Breeds (17)
1
Hollybeam Oberon (BCo) 
2
Red Top Victoria (ADu) 
3
Cleopatra (MKa) 
4
Wrecking Crew (LWh) 
5
Rebecca (BCo) 
6
Brownie (TSi) 
9.
Other European Draft Breeds (11)
1
Boromir (TSi) 
2
Dannie (ASt) 
3
Dropspace V (HGo) 
4
Pleine D'Allant (HCl) 
5
Bam Bam (MKa) 
6
Prince Poppycock (TSi) 
10.
Other Draft Breeds - Pure (3)
1
Sugarbush Andromeda (BRa) 
2
Daisy (BCo) 
3
Akuma (TSi) 
11.
Other Draft Breeds - Part (4)
1
Maximillion (BRa) 
2
Pale Face (ADu) 
3
Big Shotta Spot (HCl) 
4
Chromie is my Homie (ADu) 
 
Draft Championship (8)
Champion: Maximillion (Beth Rappleyea)
Reserve: Boromir (Taylor Simpson)
12.
Appaloosa (16)
1
DS Cherokee Sundance (DSt) 
2
Jazz It Up (KCh) 
3
M I Chief Seattle (IKi) 
4
Pastiche V (HGo) 
5
The Emancipation of Mimi (MKa) 
6
Rio Grand (CMc) 
13.
Paint (13)
1
Rainfall (BRa) 
2
Twist of Fate (MDu) 
3
Rainy Day Genius (LWh) 
4
Zune (CMc) 
5
Dust in the Wind (KCh) 
6
M I Always In Your Favor (IKi) 
14.
Quarter Horse (10)
1
Marilyn (CMc) 
2
Ravenel (TSi) 
3
Gutbuster (LWh) 
4
Doppler Effect (LWh) 
5
Honey Badger V (HGo) 
6
Lady Lullaby (MCo) 
15.
Mustang (11)
1
Viento (CMc) 
2
Neapolitan (CKu) 
3
W-A-V Loose Cannon (LDe) 
4
PHF Splash Fire (MSm) 
5
Hell on the Heart (CMc) 
6
Geyser (HCl) 
16.
Other Stock Breeds (4)
1
Mika (EDe) 
2
Flick (MKa) 
3
Sleepy Cyan (BCo) 
4
Winesap (BCo) 
 
Stock Championship (10)
Champion: Marilyn (Corrie Soboda (McDermott))
Reserve: DS Cherokee Sundance (Darleen Stoddard)
17.
American Gaited Breeds (12)
1
Socialite (KCh) 
2
Volantis (TSi) 
3
Odysseus (STa) 
4
Scruples (MKa) 
5
Sister Act (LWh) 
6
Sheik your Booty (KCh) 
18.
Arabian (9)
1
Anazeh (BRa) 
2
Kuldahar (LBe) 
3
Ivanka (MKa) 
4
Amirat jazirih alearab (MCo) 
5
Blessed Wine (BRa) 
6
Mira V (HGo) 
19.
Part Arabian (6)
1
Kaelar (LBe) 
2
Tatiana V (HGo) 
3
Dr. Who (TSi) 
4
Clarion (KCh) 
5
Rabzi (EDe) 
6
Eb Al Azim (MCo) 
20.
Morgan (5)
1
Jacksyn (MKa) 
2
Rise (MKa) 
3
Dalcrest Dancingtime (BRa) 
4
Romantic Remedy (MCo) 
5
Yankee Swap (CMc) 
21.
Spanish/Other Gaited (11)
1
Almeria (CMc) 
2
Halagueno (BRa) 
3
BWS crazy chip (JMc) 
4
Mateo V (HGo) 
5
Mise en Scène (HCl) 
6
Forty Albee (MKa) 
22.
Other Light (5)
1
Rhainnon (IKi) 
2
Kindle (MKa) 
3
Mickelson (MKa) 
4
Golden Girl (MCo) 
5
Averti (TSi) 
 
Light Championship (12)
Champion: Kaelar (Laura Bernardi)
Reserve: Jacksyn (Michele Katz Grieder)
23.
Long-Ears (11)
1
GURDY (KCh) 
2
Trixie (ASt) 
3
Cinnamon Toast (ASt) 
4
Corn Muffin (MSm) 
5
Terawatt (HCl) 
6
Jumbo Shrimp (TSi) 
24.
Exotics (2)
1
Aneela (BCo) 
2
Pegi Soo (CMc) 
25.
Other Pure Breeds (9)
1
Fluffernutter (DSt) 
2
Thumbalina (STa) 
3
Reykjavik V (HGo) 
4
Puffball (BCo) 
5
Rose (DFe) 
6
Hawt Latte (KCh) 
26.
Gypsy Vanner (3)
1
Mystic Warrior (ADu) 
2
Rumor (BCo) 
3
Camelot Warrior (KCh) 
27.
Other Half/Part-Bred/Grades (3)
1
Selita (MKa) 
2
Khoomei (RBr) 
3
W-A-V Afterglow (LDe) 
 
Other Breeds Championship (10)
Champion: GURDY (Kathie Chouinard)
Reserve: Fluffernutter (Darleen Stoddard)
 
Overall Grand Championship (14)
Champion: Kaelar (Laura Bernardi)
Reserve: Marilyn (Corrie Soboda (McDermott))
Customized Halter - Workmanship
Judge: Beth Hoffert
1.
Sport Foals (10)
1
Gabriel (CMc) 
2
Kelty (MSm) 
3
Jackson Foal (MSm) 
4
Fibonacci (BCo) 
5
Big Baby Blues (MCo) 
6
Erelin (TSi) 
2.
Pony Foals (4)
1
Tucker (CMc) 
2
Elmer (CMc) 
3
Yurio (TSi) 
4
Cloud Dancer (MCo) 
3.
Draft Foals (3)
1
Inkling (MKa) 
2
Feather (CMc) 
3
Black Magic (MCo) 
4.
Stock Foals (14)
1
Impressive Lady (CMc) 
2
Rascal (ASt) 
3
George (MDu) 
4
PPR JILEY (SHi) 
5
Hermione (CMc) 
6
Tongaweho (BRa) 
5.
Spanish/Gaited Foals (5)
1
Splash (CMc) 
2
One Scotch (MKa) 
3
Vogue (ADu) 
4
Stike a Pose (ADu) 
6.
Light Foals (9)
1
Tiger V (HGo) 
2
Aranea (TSi) 
3
Liling (BCo) 
4
Death Sentence (BPa) 
5
Covenant Renewed V (HGo) 
7.
Other Foals (Long-Ears, Exotics, etc) (11)
1
The Heartbreak Kid (CMc) 
2
Shiloh (HCl) 
3
Myka (BCo) 
4
Rio (ADu) 
5
Princess Euphemia (TSi) 
6
Misa (TSi) 
8.
Unrealistic Color Foals (Decorator) (0)
9.
Fantasy Foals (3)
1
Layla (STa) 
2
Chibiterasu (STa) 
3
Pandora (MCo) 
 
Foal Championship (16)
Champion: The Heartbreak Kid (Corrie Soboda (McDermott))
Reserve: Gabriel (Corrie Soboda (McDermott))
1.
Thoroughbred/Standardbred (17)
1
Message in the Sand (MSm) 
2
Pharoah's Storm (CMc) 
3
Lumiere (MKa) 
4
Winning Ticket (KCh) 
5
Molasses (DSt) 
6
Nineties Baby (MCo) 
2.
European Warmblood (15)
1
Captivate (BRa) 
2
Eriksson Silver (ASt) 
3
Shenandoah Sunrise (MSm) 
4
Speculation V (HGo) 
5
Accolade V (HGo) 
6
Copic (MKa) 
3.
Other Warmblood (2)
1
Velocet (RBr) 
2
Zinnia (BCo) 
4.
Other Sport Breeds (10)
1
Mortimer (BCo) 
2
Rumor Hazit (BRa) 
3
Bridget Jones (MKa) 
4
Kopy Kat V (HGo) 
5
Deslauriers (BRa) 
6
Gyrfalcon (HCl) 
5.
Other Coaching Breeds (4)
1
Snap Apple Night (RBr) 
2
Freckles (MCo) 
3
Fastachi (RBr) 
4
Whispers in he Dark (MCo) 
 
Sport Championship (10)
Champion: Captivate (Beth Rappleyea)
Reserve: Mortimer (Barbara Connors)
6.
British Pony Breeds (14)
1
Jellybean (DSt) 
2
Isla (CMc) 
3
Khaleesi (TSi) 
4
Tootsie Roll (DSt) 
5
Van Helsing (BCo) 
6
Nessa (MKa) 
7.
Other Pony Breed (8)
1
Aella (BCo) 
2
Kaboom (RBr) 
3
Halestorm (AFi) 
4
Zeke (ADu) 
5
Pika (LWh) 
6
Cledwyn (CMc) 
 
Pony Championship (4)
Champion: Jellybean (Darleen Stoddard)
Reserve: Aella (Barbara Connors)
8.
British Draft Breeds (17)
1
Hollybeam Oberon (BCo) 
2
Brookside Excaliber (ADu) 
3
Rebecca (BCo) 
4
Ridley (MKa) 
5
LRS Chunky Bum (JMc) 
6
Red Top Striker (ADu) 
9.
Other European Draft Breeds (11)
1
Boromir (TSi) 
2
Dannie (ASt) 
3
R.M.S New Parent Life (ADu) 
4
Prince Poppycock (TSi) 
5
Bam Bam (MKa) 
6
Pleine D'Allant (HCl) 
10.
Other Draft Breeds - Pure (3)
1
Akuma (TSi) 
2
Sugarbush Andromeda (BRa) 
3
Daisy (BCo) 
11.
Other Draft Breeds - Part (4)
1
Maximillion (BRa) 
2
Big Shotta Spot (HCl) 
3
Chromie is my Homie (ADu) 
4
Pale Face (ADu) 
 
Draft Championship (8)
Champion: Hollybeam Oberon (Barbara Connors)
Reserve: Maximillion (Beth Rappleyea)
12.
Appaloosa (16)
1
DS Cherokee Sundance (DSt) 
2
M I Chief Seattle (IKi) 
3
Pastiche V (HGo) 
4
Jazz It Up (KCh) 
5
The Emancipation of Mimi (MKa) 
6
Kiss My Grass (LWh) 
13.
Paint (13)
1
Rainfall (BRa) 
2
LRS Speckled Spots (JMc) 
3
M I Always In Your Favor (IKi) 
4
Dust in the Wind (KCh) 
5
Rainy Day Genius (LWh) 
6
Chowderhead (BCo) 
14.
Quarter Horse (10)
1
Marilyn (CMc) 
2
Ravenel (TSi) 
3
Doppler Effect (LWh) 
4
Gutbuster (LWh) 
5
Honey Badger V (HGo) 
6
Blonde Roast (MKa) 
15.
Mustang (13)
1
Bonheur (BCo) 
2
Neapolitan (CKu) 
3
W-A-V Bats in my Belfry (LDe) 
4
W-A-V Loose Cannon (LDe) 
5
PHF Splash Fire (MSm) 
6
Hell on the Heart (CMc) 
16.
Other Stock Breeds (4)
1
Mika (EDe) 
2
Sleepy Cyan (BCo) 
3
Flick (MKa) 
4
Winesap (BCo) 
 
Stock Championship (10)
Champion: Bonheur (Barbara Connors)
Reserve: Rainfall (Beth Rappleyea)
17.
American Gaited Breeds (13)
1
BMS Hot Commodity (KDw) 
2
Livesey (CMc) 
3
Scruples (MKa) 
4
Odysseus (STa) 
5
The Names Bond (MCo) 
6
Lady Mary V (HGo) 
18.
Arabian (10)
1
Anazeh (BRa) 
2
Blessed Wine (BRa) 
3
Mira V (HGo) 
4
Ivanka (MKa) 
5
Kuldahar (LBe) 
6
W-A-V Twiggy (LDe) 
19.
Part Arabian (6)
1
Kaelar (LBe) 
2
Clarion (KCh) 
3
Dr. Who (TSi) 
4
Rabzi (EDe) 
5
Eb Al Azim (MCo) 
20.
Morgan (5)
1
Jacksyn (MKa) 
2
Dalcrest Dancingtime (BRa) 
3
Rise (MKa) 
4
Yankee Swap (CMc) 
5
Romantic Remedy (MCo) 
21.
Spanish/Other Gaited (14)
1
Halagueno (BRa) 
2
Almeria (CMc) 
3
Broquel (HCl) 
4
Mateo V (HGo) 
5
Forty Albee (MKa) 
6
Mnemosyne (HCl) 
22.
Other Light (5)
1
Kindle (MKa) 
2
Mickelson (MKa) 
3
Rhainnon (IKi) 
4
Averti (TSi) 
5
Golden Girl (MCo) 
 
Light Championship (12)
Champion: Halagueno (Beth Rappleyea)
Reserve: Jacksyn (Michele Katz Grieder)
23.
Long-Ears (11)
1
GURDY (KCh) 
2
Corn Muffin (MSm) 
3
Trixie (ASt) 
4
Terawatt (HCl) 
5
Gigabite (HCl) 
6
Jumbo Shrimp (TSi) 
24.
Exotics (2)
1
Pegi Soo (CMc) 
2
Aneela (BCo) 
25.
Other Pure Breeds (9)
1
Fluffernutter (DSt) 
2
Fudge River (HCl) 
3
Reykjavik V (HGo) 
4
Alfrofaxi (BCo) 
5
Ymur (DSt) 
6
Hawt Latte (KCh) 
26.
Gypsy Vanner (3)
1
Camelot Warrior (KCh) 
2
Mystic Warrior (ADu) 
3
Rumor (BCo) 
27.
Other Half/Part-Bred/Grades (3)
1
Selita (MKa) 
2
W-A-V Afterglow (LDe) 
3
Khoomei (RBr) 
 
Other Breeds Championship (10)
Champion: GURDY (Kathie Chouinard)
Reserve: Pegi Soo (Corrie Soboda (McDermott))
28.
Winged Fantasy (6)
1
Iris (BRa) 
2
Everdeen's Guardian (STa) 
3
Djinn (BCo) 
4
Yang (BCo) 
5
Lady Lunastre (TSi) 
6
Swampmaster (BPa) 
29.
Other/Non-Winged Fantasy (13)
1
Vive La France (BRa) 
2
Marlin (BRa) 
3
Ragnarr (BCo) 
4
Apparition (BRa) 
5
W-A-V Excalibur (LDe) 
6
Alectrona (LBe) 
30.
Unrealistic Color (Decorator) (0)
 
Fantasy Championship (4)
Champion: Iris (Beth Rappleyea)
Reserve: Everdeen's Guardian (Scarlett Tanguay-Brown)
 
Overall Grand Championship (16)
Champion: Captivate (Beth Rappleyea)
Reserve: The Heartbreak Kid (Corrie Soboda (McDermott))
OF Plastic Performance
Judge: Elizabeth Freeman-Dumais; Laura Rene (E); Danielle Feldman (W)
1a.
Harness - Performance (5)
1
Etiquette (KDw) 
2
Balancin (KDw) 
3
Ramona (JFa) 
4
SRF Rumor has it (DGr) 
5
NLF Yankee Clipper (LNi) 
1b.
Harness - Pleasure (6)
1
Etiquette (KDw) 
2
Balancin (KDw) 
3
Ramona (JFa) 
4
Nothin but Net (MDu) 
5
NLF Yankee Clipper (LNi) 
6
Muscles (ADu) 
1c.
Harness - Other (3)
1
Ladybug (KDw) 
2
Ramona (JFa) 
3
Nicholane Flower Girl (LNi) 
1d.
Harness - Draft (2)
1
Righ Na H' Animaie (KDw) 
2
Sonotkate (KDw) 
 
Harness Championship (8)
Champion: Etiquette (Katherine Dwyer)
Reserve: Ladybug (Katherine Dwyer)
2.
Park Saddleseat (3)
1
Nicholane Golden Girl (LNi) 
2
SRF Ms. Fancypants (DGr) 
3
SRF Figure's Legacy (DGr) 
3.
Other Saddleseat (2)
1
Nicholane Golden Girl (LNi) 
2
SRF An Officer and A Gentleman (DGr) 
4.
Showmanship (6)
1
W-A-V Fire on the Mountain (LDe) 
2
NLF Koe (LNi) 
3
Simonized (IKi) 
4
SRF Northern Beach (DGr) 
5
NLF Scrappy Queen (LNi) 
6
Texas Walker Ranger (MCo) 
5.
Arabian Costume (5)
1
W-A-V Sasha (LDe) 
2
Baracnar (IKi) 
3
Etiquette (KDw) 
4
White Sand (ADu) 
5
NLF Queenie (LNi) 
6.
Other Costume (3)
1
Cesky (BPh) 
2
Owl Be Home For Christmas (BPa) 
3
HLS Night Sky (BPa) 
7.
Other Performance (13)
1
Etiquette (KDw) 
2
M I Rainbow Sky (IKi) 
3
W-A-V Southern Comfort (LDe) 
4
Sugarland (BPh) 
5
W-A-V Gatsby (LDe) 
6
SRF Samson (DGr) 
8.
Anything Goes! (non-NAN) (5)
1
52NANcardpickup (ASm) 
2
NLF Scrappy Queen (LNi) 
3
Fly like an eagle (BPa) 
4
SATAN'S CHALLENGE (BPa) 
5
Papa' s Paycheck (MCo) 
 
Other Performance Championship (14)
Champion: Etiquette (Katherine Dwyer)
Reserve: W-A-V Sasha (Linda Dean)
9.
Cross Country (6)
1
Schrodinger's Cat (KDw) 
2
NLF Raphael (LNi) 
3
NLF Brigadoon (LNi) 
4
Gwendolyn (JFa) 
5
M I Ghost In The Machine (IKi) 
6
MES Adoration (PPa) 
10.
Hunter Over Fences/Jumper (15)
1
MES Adoration (PPa) 
2
MI That Brilliant (IKi) 
3
Flip Flop Flee (MSm) 
4
Gwendolyn (JFa) 
5
North by Northwest (JFa) 
6
Beer for my Horses (SMu) 
11.
English Games (8)
1
MES Adoration (PPa) 
2
Gwendolyn (JFa) 
3
Etiquette (KDw) 
4
Flip Flop Flee (MSm) 
5
SRF See Spot Run (DGr) 
6
NLF Flugelhorn (LNi) 
12.
English Trail (12)
1
Sea Sway (KDw) 
2
Gwendolyn (JFa) 
3
MES Adoration (PPa) 
4
Flip Flop Flee (MSm) 
5
Etiquette (KDw) 
6
SRF Northern Beach (DGr) 
13.
Other English (7)
1
Sea Sway (KDw) 
2
Etiquette (KDw) 
3
MES Adoration (PPa) 
4
Flip Flop Flee (MSm) 
5
Gwendolyn (JFa) 
6
SRF Northern Beach (DGr) 
14.
Dressage (8)
1
Sea Sway (KDw) 
2
Etiquette (KDw) 
3
Gwendolyn (JFa) 
4
NLF Raphael (LNi) 
5
MES Adoration (PPa) 
6
9 Minutes in Heaven (ADu) 
15.
Huntseat Pleasure / Hunter Under Saddle (11)
1
MES Adoration (PPa) 
2
NLF Flugelhorn (LNi) 
3
Etiquette (KDw) 
4
Gwendolyn (JFa) 
5
T.G.I.F (ADu) 
6
SRF See Spot Run (DGr) 
 
English Championship (14)
Champion: MES Adoration (Paige Palen)
Reserve: Sea Sway (Katherine Dwyer)
16.
Cutting/Roping (11)
1
Sheeza Painted Ratchett (KDw) 
2
SRF Cookies and Cream (DGr) 
3
SRF Rebel Without a Cause (DGr) 
4
Diamonds (SMu) 
5
NLF Misa (LNi) 
6
Litsooi Lin (KDw) 
17.
Other Stock Work (8)
1
Sheeza Painted Ratchett (KDw) 
2
Rock on Doc (JFa) 
3
M I Dirty Dancer (IKi) 
4
Cupid (DBa) 
5
SRF Boston Zip (DGr) 
6
Banner (DBa) 
18.
Other Western (14)
1
W-A-V Risky Business (LDe) 
2
NLF Cricket (LNi) 
3
M I Rainbow Sky (IKi) 
4
SRF See Spot Run (DGr) 
5
Pale Spice Ale (DBa) 
6
Rock on Doc (JFa) 
19.
Western Games (12)
1
M I Dirty Dancer (IKi) 
2
Rock on Doc (JFa) 
3
NLF Misa (LNi) 
4
NLF Cricket (LNi) 
5
Sheeza Painted Ratchett (KDw) 
6
Banner (DBa) 
20.
Natural Western Trail (5)
1
Sheeza Painted Ratchett (KDw) 
2
Rock on Doc (JFa) 
3
Tacoma (STa) 
4
Ol' Red (SMu) 
5
Gigabyte (BPa) 
21.
Arena Western Trail (11)
1
Rock on Doc (JFa) 
2
NLF Cricket (LNi) 
3
SRF Small Town Boy (DGr) 
4
Sheeza Painted Ratchett (KDw) 
5
NLF Koe (LNi) 
6
SRF Northern Beach (DGr) 
22.
Western Pleasure (13)
1
Rock on Doc (JFa) 
2
SRF Small Town Boy (DGr) 
3
NLF Cricket (LNi) 
4
Cupid (DBa) 
5
SRF Northern Beach (DGr) 
6
NLF A Pretty Penny (LNi) 
 
Western Championship (14)
Champion: Rock on Doc (Joan Fauteux)
Reserve: Sheeza Painted Ratchett (Katherine Dwyer)
 
Overall OF Performance Championship (8)
Champion: Etiquette (Katherine Dwyer)
Reserve: Rock on Doc (Joan Fauteux)
OF Plastic - Breed
Judge: Larry Nichols
1.
Sport Foals (35)
1
Sarragon (CMc) 
2
Kaleidoscope (VWi) 
3
Galaxy Warrior (TSa) 
4
Into the Abyss (ECo) 
5
Tomfoolery (CRa) 
6
Girls Just Wanna Have Fun (SMu) 
7
Haxor (CRa) 
8
Ritter Sport (MSm) 
9
Willow (JKe) 
2.
Pony Foals (29)
1
Diego (STa) 
2
Sunspot (CRa) 
3
Shiny Bauble (CRa) 
4
MES Merrylegs McGee (PPa) 
5
Serena (RSh) 
6
Bubble Toes (MSm) 
7
Apple (TSa) 
8
Nimbus 2000 (STa) 
9
Louie (BCo) 
3.
Draft Foals (24)
1
The Grey King (MSm) 
2
My Last Ten Bucks (TSa) 
3
Twitchytail (BCo) 
4
Galen (VPa) 
5
Garrison (RBr) 
6
Gertrude (MFi) 
7
Hot Fudge Sundae (VWi) 
8
Tuffy (MSm) 
9
Ring Around the Rosie (SMu) 
4.
Stock Foals (52)
1
CHF Dragonfly (ECo) 
2
CHF Spot the Difference (ECo) 
3
Shady Lady (THe) 
4
W-A-V Git-R-Dun (LDe) 
5
Rumor Mill (ASt) 
6
Sparklin Gem (CRa) 
7
Pineapple Express (VWi) 
8
Pipsqueek (JKe) 
9
Spotted Moon (CRo) 
5.
Spanish/Gaited Foals (25)
1
Scars to your Beautiful (SMu) 
2
Tucker Trucker (TSa) 
3
Skinny Love (CKu) 
4
Brilhante (THe) 
5
HHSS Milo's Shasta Daisy (EGe) 
6
Gozer (BCo) 
7
Saltwater Taffy (VWi) 
8
MacGyver (VWi) 
9
Not Your Average Little Star (CKu) 
6.
Light Foals (39)
1
W-A-V Barely Legal (LDe) 
2
Truffle (THe) 
3
Pretty Pixie (VWi) 
4
HHSS Strike A Pose (EGe) 
5
Freres Jacques (SMu) 
6
The Chief (STa) 
7
Tiny Duster (CRo) 
8
Dua (BCo) 
9
Skylark (CMc) 
7.
Other Foals (Long-Ears, Exotics, etc) (20)
1
Socket To Me (MSm) 
2
House on Pooh Corner (SMu) 
3
Stripes (BPa) 
4
Rhaspsody (MFi) 
5
Blame it on the Rain (MDu) 
6
Granni (MSm) 
7
Platinum Card (STa) 
8
Ziggy (JKe) 
9
Oreo (TSa) 
8.
Unrealistic Color Foals (Decorator) (0)
9.
Fantasy Foals (0)
 
Foal Championship (14)
Champion: CHF Dragonfly (Emily Conway)
Reserve: Socket To Me (Marci Smith Driscoll)
1.
Thoroughbred (45)
1
Edward Cullen (STa) 
2
Take a Back Road (SMu) 
3
Just Dance (SMu) 
4
Savior (MFi) 
5
Kikyo (STa) 
6
Happy Clever After (CKu) 
7
LRS Sassy in Brown (JMc) 
8
Adonis (RSh) 
9
Lance (JKe) 
2.
Standardbred (20)
1
Second Time Around (ADu) 
2
R.M.S Enterprise (MDu) 
3
LRS Chunky Girl (JMc) 
4
Phantom Knight (MFi) 
5
Testarossa (CRa) 
6
Enchanted (JAl) 
7
Hollywood Shuffle (MDu) 
8
Irresistible (CRa) 
9
Annabelle (VWi) 
3.
European Warmblood (41)
1
Shark In The Water (BCo) 
2
Lady Gemini (CKu) 
3
Northern Lights (TSa) 
4
Tornado (JKe) 
5
Million Reasons (SMu) 
6
Everon (MFi) 
7
MES Brummagem (PPa) 
8
Sheer Elegance (ASt) 
9
White Noise (CRa) 
4.
Other Warmblood (34)
1
Voodoo Daddy (MFi) 
2
Frozen Artillery (VWi) 
3
MES Truely (PPa) 
4
True Story (ECo) 
5
Be My Dream (TSa) 
6
Underdark (BCo) 
7
Solar Ice (VWi) 
8
Limerick (JAl) 
9
Chronicles of Rio (RBr) 
5.
Other Sport Breeds (43)
1
Charlie's Angel (MSm) 
2
Dun in Stone (CRo) 
3
M I Ghost In The Machine (IKi) 
4
HHSS Brigadier’s Shadow Hunter (EGe) 
5
MES Primrose (PPa) 
6
Rembrandt (BCo) 
7
Griffin (MDu) 
8
Finnegan (ACo) 
9
Maltese Cat (RBr) 
6.
Other Coaching Breeds (No Vanners) (24)
1
Flight Director (RBr) 
2
EH Carnegie Hall (EFr) 
3
Fancy Pants (ACo) 
4
Shadows of the Moon (MDu) 
5
Bombay (VWi) 
6
Dianne (JKe) 
7
Percy (JKe) 
8
New Ransom (BCo) 
9
Pyrodex (VWi) 
 
Sport Championship (12)
Champion: Edward Cullen (Scarlett Tanguay-Brown)
Reserve: Charlie's Angel (Marci Smith Driscoll)
7.
British Pony Breeds (51)
1
Possum (MSm) 
2
Jack Frost (MDu) 
3
Blizzard of 2013 (ADu) 
4
Tasmanian Devil (MDu) 
5
Terrwyn (CMc) 
6
Guns and Roses (ECo) 
7
Himself The Elf (TSa) 
8
Take Your Time (SMu) 
9
CHF Able Promise (ECo) 
8.
Other European pony breeds (18)
1
Havana (SMu) 
2
Skit Skat Skoodle (MSm) 
3
Firefly (RSh) 
4
Maddox (VWi) 
5
Sophie (CRa) 
6
Autumnshade (CRa) 
7
H.O.L.Y. (SMu) 
8
Felvideki (BCo) 
9
Dahlia (MSm) 
9.
Other Pony Breeds pure (33)
1
Showgirl (JKe) 
2
Rootbeer Lollipop (VWi) 
3
Penobscot (RBr) 
4
German Chocolate (ECo) 
5
Mylo Xyloto (ECo) 
6
A Horse with no Name (SMu) 
7
Felton (RSh) 
8
Fireball (ADu) 
9
West Coast (CKu) 
10.
Other part pony breeds (Welara, Quarterpony etc) (35)
1
Valentino (JKe) 
2
Amelia (LNe) 
3
Cricket (MSm) 
4
Hettie (ASt) 
5
I'm a lover (BPa) 
6
EH Dormouse (EFr) 
7
Nilla Wafer (LNe) 
8
Marble and Chrome (ASt) 
9
Tango (MSm) 
 
Pony Championship (8)
Champion: Possum (Marci Smith Driscoll)
Reserve: Valentino (Jennifer Keating)
11.
British draft Breeds (42)
1
O'Breaslahain (RBr) 
2
Sutter's Fort (RBr) 
3
Stuck In Traffic (ASt) 
4
Maestro (THe) 
5
Green Fields Fancy (HCl) 
6
Castle in the Sky (SMu) 
7
Vanilla Cream (VWi) 
8
On Tap (STa) 
9
Thunderstorm (CRo) 
12.
Other European draft breeds (36)
1
Sunrise Abby (THe) 
2
Bagels (ACo) 
3
Rose of Sharon (MFi) 
4
Made Ya Look (ECo) 
5
Super Size Me (STa) 
6
Arcadius (ECo) 
7
Kong (RSh) 
8
Lucifer (ADu) 
9
Paco (JKe) 
13.
Other draft Breeds pure (37)
1
Thea (BCo) 
2
Sugardaddy (RSh) 
3
Miss Bobbie (RBr) 
4
Zippidee Doo Dah (ADu) 
5
Contessa BelAire (BPa) 
6
Harvest Moon (CRa) 
7
MES You Need Something? (PPa) 
8
Balinger (VWi) 
9
Lorelei (MFi) 
14.
Other draft breeds part (24)
1
Vigoroso (VWi) 
2
Black Raspberry (VWi) 
3
Charlie (MSm) 
4
Empire to Ashes (MDu) 
5
Paradigm Shift (CRa) 
6
Markus (LNe) 
7
Sir Galleth (ADu) 
8
Visander (HCl) 
9
Incendie du Couchant (MFi) 
 
Draft Championship (8)
Champion: Thea (Barbara Connors)
Reserve: O'Breaslahain (Robin Briscoe)
15.
Breyer / Other Make Appaloosa (33)
1
Raini Daze (ECo) 
2
Burning Sage (ECo) 
3
Piccadilly (VWi) 
4
Ha' Penny (RSh) 
5
Flash 'N Gone (HCl) 
6
Cheyenne (BPa) 
7
Cheap Thrills (SMu) 
8
The Rose (SMu) 
9
Lady Liberty (TSa) 
16.
Stone Appaloosa (18)
1
Spot Check (CRa) 
2
W-A-V Loose Change (LDe) 
3
Well Worth the Wait (CMc) 
4
Polka Dancer (STa) 
5
BWS Ghost Hunter (JMc) 
6
Appy (MSm) 
7
Kenduskeag (RBr) 
8
KM Illusionist (RBr) 
9
W-A-V U-Turn (LDe) 
17.
Breyer / Other Make Paint (44)
1
Heart of the Sunrise (BRa) 
2
Patriot's Portrait (MFi) 
3
Kodelia (BCo) 
4
Chevrolet (ECo) 
5
EH Storm Warning (EFr) 
6
Santa's Surprise (MFi) 
7
HLS Grim Grinning Ghosts (BPa) 
8
Restricted Agent (RBr) 
9
Cashen Mixed Gravity (CKu) 
18.
Stone Paint (20)
1
Holding The Matches (RBr) 
2
Dundino (ECo) 
3
LP Tilt A Whirl (CMc) 
4
Amoskeag (RBr) 
5
Ring O' Fire (CRa) 
6
Mr. Magic Man (TSa) 
7
Top Dollar (CRa) 
8
The River of Dreams (SMu) 
9
Alchemist (STa) 
19.
Breyer / Other Make Quarter Horse (37)
1
Galaxy (ECo) 
2
Royal Sprite (VWi) 
3
Smoke N' Mirrors (TSa) 
4
Chase (CKu) 
5
EH Fog Advisory (EFr) 
6
Risky Business (JAl) 
7
Lexos (VWi) 
8
Constance (BCo) 
9
MES Jalapena Business (PPa) 
20.
Stone Quarter Horse (30)
1
Stryker (CRa) 
2
Benassi (VWi) 
3
Dun It (EFr) 
4
Bud the Stud (BPa) 
5
Dun in Stone (CRo) 
6
Tip me Over and Pour me Out (ADu) 
7
Sweet Serendipity (MSm) 
8
I Like My Computer (STa) 
9
Purple Reign (RBr) 
21.
Mustang (52)
1
Cassiopeia (CRa) 
2
Cherokee Phoenix (BRa) 
3
Two Bar's Totsi (RBr) 
4
Freigeist (HCl) 
5
HHSS Regretfully So (EGe) 
6
Mojave (CRa) 
7
Disco ain't Dead (MDu) 
8
West Side Story (ADu) 
9
Salvaje (MFi) 
22.
Other Stock Breeds pure/part (34)
1
Losin My Mind (CKu) 
2
Buenos Aires (CKu) 
3
Authority Figure (CRa) 
4
EH Fancy Francine (EFr) 
5
Spotty McFly (RSh) 
6
Bizarro (MDu) 
7
Freefall (TSa) 
8
Happy Go Lucky (TSa) 
9
LRS King of Knights (JMc) 
 
Stock Championship (16)
Champion: Spot Check (Claudia Rallis)
Reserve: Losin My Mind (Carly Kudalis)
23.
American Saddlebreds (36)
1
W-A-V Made U Look (LDe) 
2
Macchiato (VWi) 
3
Hollywood Hit (CKu) 
4
Charm Me (TSa) 
5
Milady in Red (HCl) 
6
Da Vinci Code (STa) 
7
Tuxedo Creme (MFi) 
8
Dream Weaver (STa) 
9
Tupelo Honey (BRa) 
24.
Other American Gaited Breeds (44)
1
Hammer Time (STa) 
2
Livingston (TSa) 
3
Magic Mystery (ACo) 
4
Bandit (RSh) 
5
Ciottoli (RBr) 
6
Hennessee (JKe) 
7
R.M.S Bernese Mountain Dog Song (ADu) 
8
Black Magick (CRa) 
9
W-A-V Papa Loves Mambo (LDe) 
25.
Andalusians (31)
1
Colorful Charade (ECo) 
2
Elegida (HCl) 
3
W-A-V Cordoba (LDe) 
4
Order of the Phoenix (TSa) 
5
Libertad (THe) 
6
Spanish Rose (BPa) 
7
Celestial (RSh) 
8
Eternal Flame (SMu) 
9
Rolling in the Deep (SMu) 
26.
Other Spanish Breeds (20)
1
Cielo (RBr) 
2
Love on the Brain (SMu) 
3
Flor Del Atardecer (TSa) 
4
Gato (VPa) 
5
Two Bar's Hermes (RBr) 
6
Not in Big Mommas House (ADu) 
7
Dan's the Man (MDu) 
8
Mokema (HCl) 
9
Nienna (BCo) 
27.
Other Spanish/Gaited pure/part (25)
1
Stormy Outlook (ECo) 
2
Madrid (RSh) 
3
W-A-V Ring of Fire (LDe) 
4
Pieces to the Puzzle (ADu) 
5
Del Fuego (MFi) 
6
Genaro (VPa) 
7
That Will Be The Bay (STa) 
8
Paso Juan (JKe) 
9
Forever Warped (MDu) 
 
Spanish/Gaited Championship (10)
Champion: W-A-V Made U Look (Linda Dean)
Reserve: Stormy Outlook (Emily Conway)
28.
Breyer / Other Make Arabian (48)
1
Snake Eyes (CKu) 
2
Kamala (MFi) 
3
Mhysa (CRa) 
4
Delilah (LNe) 
5
Ruby Slippers (BRa) 
6
Mirana (BRa) 
7
Attic Treasure (MFi) 
8
Just Like Fire (SMu) 
9
Devil's Advocate (TSa) 
29.
Stone Arabian (12)
1
Aramus (THe) 
2
Shalimar Paiute (RSh) 
3
Nafayteza (BCo) 
4
Dracarys (CRa) 
5
Jilfa (RBr) 
6
Little Red Khorvette (JKe) 
7
R'hllor (CRa) 
8
Mystic Charm (ADu) 
9
W-A-V Fire on the Mountain (LDe) 
30.
Part Arabian (29)
1
W-A-V Viva Tonga! (LDe) 
2
Fathom (BCo) 
3
Fruity Pebbles (ECo) 
4
Ziyadah (TSa) 
5
EH Bambino (EFr) 
6
Evangeline (LNe) 
7
Jaelagon (CRa) 
8
Piccolo (VWi) 
9
EH Avis (EFr) 
31.
Morgan (28)
1
W-A-V Fade to Black (LDe) 
2
Summer of Sam (ECo) 
3
Rhasmus (BCo) 
4
Kennebec Orlan (RBr) 
5
Reverse Polarity (MFi) 
6
Kodak Moment (ADu) 
7
Derringer (VWi) 
8
Clarity (SMu) 
9
Kannon (RSh) 
32.
Other Light Breeds pure/ part (20)
1
Raindrops On Roses (TSa) 
2
Crackling Comet (VWi) 
3
Samurai (RSh) 
4
Nikita Ninja (TSa) 
5
Titanium Salute (VWi) 
6
Lord Of The Ring (STa) 
7
Reagan (ECo) 
8
Dances With Dragons (STa) 
9
Mannaro (BCo) 
 
Light Championship (10)
Champion: Aramus (Terry Heath)
Reserve: Raindrops On Roses (Taylor Santosuosso)
33.
Long-Ears (Mule, Donkey, Hinny, etc) (23)
1
Take Me Home (SMu) 
2
Pumpkin Spice (MSm) 
3
Pasha (BCo) 
4
Jon Henry (JKe) 
5
Pepper (ADu) 
6
HHSS Wall Street (EGe) 
34.
Exotics (7)
1
Mapacha (BCo) 
2
Pin Wheel (VWi) 
3
I Will Survive (SMu) 
4
Quilan (BCo) 
5
Dandy (VWi) 
6
Attila the Hun (BPa) 
35.
Other Pure Breeds Not Listed (29)
1
Gunnarr (MFi) 
2
Hi, Ho, Silver (RSh) 
3
White Mocha Frappuccino (VWi) 
4
Nefertiti (BCo) 
5
Fredrick's Fable (MSm) 
6
Aadavan (MFi) 
36.
Gypsy Vanner (6)
1
Systematic Shock (CKu) 
2
In Reality (ECo) 
3
Cat (TSa) 
4
Silver Spring's a Flowing (HCl) 
5
86 Calling Control (MDu) 
6
R.M.S A Thousand Years (ADu) 
37.
Other Half/Part-Bred/Grades (14)
1
Jody (VPa) 
2
Matthew (VPa) 
3
Vivid Verno (VWi) 
4
Nightfall (VWi) 
5
Lascaux's Painted Pony (MSm) 
6
Bent Rim (MDu) 
 
Other Championship (10)
Champion: Gunnarr (Maria Johnsenberg)
Reserve: Jody (Valerie Parker)
 
Overall Grand Championship (16)
Champion: CHF Dragonfly (Emily Conway)
Reserve: W-A-V Made U Look (Linda Dean)
OF Plastic - Collectibility
Judge: Laura Rock-Smith
1.
Sport Foals (36)
1
W-A-V imagine Dragon (LDe) 
2
Darling (MFi) 
3
Bindy (RSh) 
4
Vapor (RBr) 
5
Sarragon (CMc) 
6
Haxor (CRa) 
7
Young and Reckless (ADu) 
8
Willow (JKe) 
9
Chocolate Honeybee (VWi) 
2.
Pony Foals (29)
1
Pearly Palomino Princess (VPa) 
2
Casey (VPa) 
3
Safra (RBr) 
4
Bubble Toes (MSm) 
5
Falling Leaves (ACo) 
6
Talented love (ACo) 
7
Snickerdoodle (MSm) 
8
White Chocolate (ADu) 
9
Serena (RSh) 
3.
Draft Foals (24)
1
Angus (VPa) 
2
Julie's gift (RSh) 
3
Scotch Plaid (RBr) 
4
Galen (VPa) 
5
Garrison (RBr) 
6
Black Magic (ASt) 
7
Twitchytail (BCo) 
8
Chalky Chompers (BCo) 
9
My Last Ten Bucks (TSa) 
4.
Stock Foals (52)
1
Petey (RSh) 
2
Texas Poet (RBr) 
3
Black Pearl (VPa) 
4
Walker Boh (VPa) 
5
Reflections (JAl) 
6
Reflections (JAl) 
7
Lil' Bud (MFi) 
8
Speckle (JKe) 
9
Light Of Earendil (BRa) 
5.
Spanish/Gaited Foals (25)
1
Festival (MFi) 
2
Demelza (VPa) 
3
Brilhante (THe) 
4
Skinny Love (CKu) 
5
Not Your Average Little Star (CKu) 
6
High Flyer Andrews (RBr) 
7
Minuet (RSh) 
8
Arabian Dancer (ACo) 
9
Saltwater Taffy (VWi) 
6.
Light Foals (39)
1
Greeba (RSh) 
2
Blue Xmas (RSh) 
3
Twinkle Twinkle Little Star (SMu) 
4
Aziz (RBr) 
5
Emi (VPa) 
6
Arya (VPa) 
7
Black Tide (JAl) 
8
Shelborne (CRo) 
9
Bint-El-Nil (MFi) 
7.
Other Foals (Long-Ears, Exotics, etc) (20)
1
Socket To Me (MSm) 
2
Granni (MSm) 
3
Oreo (TSa) 
4
Shaker (RSh) 
5
Rhaspsody (MFi) 
6
Risktaker (TSa) 
7
Platinum Card (STa) 
8
Brogue (RSh) 
9
Henry (CRa) 
8.
Unrealistic Color Foals (Decorator) (0)
9.
Fantasy Foals (9)
1
CHF Enchantress (ECo) 
2
Aslan (MDu) 
3
HHSS Picture Perfect (EGe) 
4
Full of Goodness (MSm) 
5
Samorog (ECo) 
6
Island Paradise (MDu) 
7
Frosty Magic (VWi) 
8
Celeste (CRa) 
9
Morgan (LNe) 
 
Foal Championship (16)
Champion: Petey (Renata Shura)
Reserve: Angus (Valerie Parker)
1.
Thoroughbred (45)
1
Letters From Home (RBr) 
2
Sterling's Have a Pot of Tea (MSm) 
3
Savior (MFi) 
4
Black Beatle (ECo) 
5
Paul (VPa) 
6
War Horse (ADu) 
7
Eye of The Tiger (BPa) 
8
Adonis (RSh) 
9
HLS Thunderin' Champion (BPa) 
2.
Standardbred (20)
1
Im no Consolation Prize (ADu) 
2
Phantom Knight (MFi) 
3
Alden (JAl) 
4
Enchanted (JAl) 
5
Mr. Bates (RSh) 
6
Viktor (RSh) 
7
Peppermint Patty (VWi) 
8
Testarossa (CRa) 
9
Irresistible (CRa) 
3.
European Warmblood (41)
1
Outlandish (RSh) 
2
Lady Gemini (CKu) 
3
Mandarb (MFi) 
4
Two Bar's WEG Big Ben (RBr) 
5
Lucy Rose (CKu) 
6
Positively Platinum (ECo) 
7
White Noise (CRa) 
8
Tyron (RBr) 
9
Ralf (VPa) 
4.
Other Warmblood (34)
1
Footloose (CKu) 
2
Palomar (RSh) 
3
Camelot (RSh) 
4
Be My Dream (TSa) 
5
Voodoo Daddy (MFi) 
6
Stellaluna (MFi) 
7
Chronicles of Rio (RBr) 
8
Phoebus (CRa) 
9
"It's German" (CKu) 
5.
Other Sport Breeds (43)
1
X Static (VPa) 
2
Paddington (MSm) 
3
H'agnes (CKu) 
4
Enola Gay (RSh) 
5
Hollywood Hunk (MFi) 
6
Jasper (VPa) 
7
Fact Or Fiction (BCo) 
8
Solar Storm (CRa) 
9
Spotted the Champ (CKu) 
6.
Other Coaching Breeds (No Vanners) (24)
1
EH Carnegie Hall (EFr) 
2
Luck of Te Irish (CKu) 
3
Gold Fever (BPa) 
4
Flight Director (RBr) 
5
Royal Copper (JAl) 
6
Leap Of Faith (CCl) 
7
LRS Touch of Gold (JMc) 
8
His Eminence (HCl) 
9
Gold Rush (MDu) 
 
Sport Championship (12)
Champion: Letters From Home (Robin Briscoe)
Reserve: X Static (Valerie Parker)
7.
British Pony Breeds (51)
1
Prismacolor (RBr) 
2
Keeping Up (CKu) 
3
Llewelyn Fawr (MFi) 
4
Chevalier Noir (MFi) 
5
Guns and Roses (ECo) 
6
Andraste (CRa) 
7
Woodchuck (RBr) 
8
Easter Lilly (JAl) 
9
Agave (RSh) 
8.
Other European pony breeds (18)
1
Andromeda (MFi) 
2
Firefly (RSh) 
3
Clark Kent (MDu) 
4
Sophie (CRa) 
5
Dahlia (MSm) 
6
Sugarlace (BCo) 
7
Buccaneer (RSh) 
8
H.O.L.Y. (SMu) 
9
Rioichi (ADu) 
9.
Other Pony Breeds pure (33)
1
April (BRa) 
2
Navajo (MSm) 
3
Astra (RSh) 
4
Mylo Xyloto (ECo) 
5
German Chocolate (ECo) 
6
Nata's Gift (VPa) 
7
Westie (EDe) 
8
West Coast (CKu) 
9
Fireball (ADu) 
10.
Other part pony breeds (Welara, Quarterpony etc) (36)
1
Derwent (RBr) 
2
Digital Shades (ECo) 
3
Snow Miser (VPa) 
4
Sophie (RSh) 
5
Chalky Windsong (VPa) 
6
Bon Appetit (RBr) 
7
Ivy (BCo) 
8
Best 4 Last (CKu) 
9
EH Dormouse (EFr) 
 
Pony Championship (8)
Champion: April (Beth Rappleyea)
Reserve: Prismacolor (Robin Briscoe)
11.
British draft Breeds (42)
1
Big Sky (EDe) 
2
Eleanor (VPa) 
3
Colleen (VPa) 
4
Rosie (MFi) 
5
Elaine (MFi) 
6
Big Pink (EDe) 
7
Clifton Park (RSh) 
8
Just a Jinx (CKu) 
9
EH Testudo (EFr) 
12.
Other European draft breeds (36)
1
Eric (RBr) 
2
Rose of Sharon (MFi) 
3
Kong (RSh) 
4
Big River (EDe) 
5
Ayrton (RBr) 
6
Brugge Belle (MFi) 
7
In Color (SMu) 
8
Veronika (RSh) 
9
The Black Pearl (BCo) 
13.
Other draft Breeds pure (37)
1
Raggedy Ann (VPa) 
2
When My Sweetheart Returns (MFi) 
3
Sugardaddy (RSh) 
4
Goldilocks (RSh) 
5
Madame Schumann-Heink (BCo) 
6
Silver Bells (HCl) 
7
Cole (VPa) 
8
Thea (BCo) 
9
Woody (JKe) 
14.
Other draft breeds part (24)
1
Two Bar's Yankee Doodle Dandy (RBr) 
2
Oslo Lagos (CKu) 
3
Charlie (MSm) 
4
Incendie du Couchant (MFi) 
5
Silverado (MFi) 
6
Edward (VPa) 
7
Eleanor (BCo) 
8
Black Raspberry (VWi) 
9
Paradigm Shift (CRa) 
 
Draft Championship (8)
Champion: Big Sky (Elizabeth (Betsy) Denning)
Reserve: Raggedy Ann (Valerie Parker)
15.
Breyer / Other Make Appaloosa (33)
1
Battle Cry (CKu) 
2
Two Bar's Breezing Dixie (RBr) 
3
Red Defiance (VPa) 
4
Buzzby (RSh) 
5
Boomerang (CRa) 
6
Chalky Spots (VPa) 
7
Cheap Thrills (SMu) 
8
Raini Daze (ECo) 
9
Sunshine Ash (ADu) 
16.
Stone Appaloosa (18)
1
EH Jojo Turner (EFr) 
2
Appy (MSm) 
3
Spot Check (CRa) 
4
EH Houdini (EFr) 
5
KM Illusionist (RBr) 
6
Well Worth the Wait (CMc) 
7
Blackberry Frost (VWi) 
8
W-A-V U-Turn (LDe) 
9
Danny North (BCo) 
17.
Breyer / Other Make Paint (44)
1
Raggedy Andy (VPa) 
2
Golden Eye (RSh) 
3
Santa's Surprise (MFi) 
4
EH Storm Warning (EFr) 
5
Dare to Dream (ECo) 
6
Prairie Song (JAl) 
7
Young Dumb & Broke (SMu) 
8
Heart of the Sunrise (BRa) 
9
Smokin' Java (RSh) 
18.
Stone Paint (20)
1
Top Dollar (CRa) 
2
Amoskeag (RBr) 
3
Holding The Matches (RBr) 
4
Ring O' Fire (CRa) 
5
LP Tilt A Whirl (CMc) 
6
Dundino (ECo) 
7
The River of Dreams (SMu) 
8
Estevan (JKe) 
9
Alchemist (STa) 
19.
Breyer / Other Make Quarter Horse (37)
1
Chase (CKu) 
2
Gabriel (MFi) 
3
Galaxy (ECo) 
4
EH Fog Advisory (EFr) 
5
Gold Mine (CKu) 
6
Annie (MFi) 
7
The Terminator (ADu) 
8
Ipswich Pine (RBr) 
9
Chocolate Chip (RSh) 
20.
Stone Quarter Horse (30)
1
John Deere Green (SMu) 
2
Sweet Serendipity (MSm) 
3
Dun It (EFr) 
4
Bombogenesis (MSm) 
5
Satyr (JKe) 
6
Stryker (CRa) 
7
BWS Mighty Aspen (JMc) 
8
Frozen Tundra (CKu) 
9
Contessa (RSh) 
21.
Mustang (52)
1
Nefandus (MFi) 
2
Merl the Pearl (VPa)