NY Breeders Association - Show Results

Were you an entrant at this show? If so, sign in and your placings will be highlighted in the results.
Jenny/Jini Groen, Show Holder
May 21, 2022
581 State Fair Blvd
Syracuse. NY

Entrants 25

Diane Balla (DBa)
Deborah Battaglia (DBa)
Elaine Boardway (EBo)
Amy Brandes (ABr)
Anna Bruns AMB (ABr)
Margaret Durka (MDu)
Renee Foust (RFo)
Jen Giblin (JGi)
Lydia Griffith (LGr)
Cathy Hahn (CHa)
Kathy Hartmann (KHa)
Nancy Heindorf (NHe)
Kc Jervis (KJe)
Tabitha Milano (TMi)
Lawrence Nichols (LNi)
Andrea Pituch (APi)
Jillian Rohde (JRo)
Michelle Sepiol (MSe)
Mary Ann Snyder (MSn)
Isabel Sprague (ISp)
Nancy Stocky (NSt)
Darleen Stoddard (DSt)
Cheyanne Vaughan (CVa)
Judy Wenrich (JWe)
Cardin Young (CYo)

Open OF Performance

Judge: Jenny Groen

1. Harness (4)
1
Catch Phrase (MSn) 
2
French Kissing (MSe) 
3
Jinx (MSe) 
4
Gracious Remarks (RFo) 
2. Saddle seat (2)
1
NLF Kylian (LNi) 
2
NLF Color Me Blue (LNi) 
3. Dressage (5)
1
TS Wiccan Woman (MSn) 
2
TS Allannah (MSn) 
3
NLF Raphael (LNi) 
4
NLF Dixie Chix (LNi) 
5
Blessed B the Rain (MSe) 
4. Costume/parade (5)
1
Diamond Girl (MSe) 
2
TS Counterpoint (MSn) 
3
TS Patricia (MSn) 
4
Canción de amor española (MSe) 
5
Prince (KJe) 
5. Other performance (6)
1
Ma Jik Carpet Ride (MSe) 
2
*Ruala Hashem (RFo) 
3
Gracious Remarks (RFo) 
4
NLF Koe (LNi) 
5
Resourceful Kit (MSn) 
6
NLF Show-n-Tell (LNi) 
Other Performance Championship (5)
Champion: TS Wiccan Woman (Mary Ann Snyder)
Reserve: Ma Jik Carpet Ride (Michelle Sepiol)
6. Western games (6)
1
TS Wiccan Woman (MSn) 
2
Power (MSe) 
3
Catch Phrase (MSn) 
4
Hobbs (KHa) 
5
Krispee Kreme (RFo) 
6
NLF Cricket (LNi) 
7. Western stock work (3)
1
Gunsmoke (MSe) 
2
Krispee Kreme (RFo) 
3
Catch Phrase (MSn) 
8. Western trail (6)
1
TS Wiccan Woman (MSn) 
2
RL Shilo (MSe) 
3
Krispee Kreme (RFo) 
4
Catch Phrase (MSn) 
5
NLF Mr. Smoothie (LNi) 
6
Minnesota Blue Boon (RFo) 
9. Other western (8)
1
PS Desperado (MSe) 
2
Catch Phrase (MSn) 
3
TS Wiccan Woman (MSn) 
4
Hobbs (KHa) 
5
Krispee Kreme (RFo) 
6
NLF A Pretty Penny (LNi) 
10. Western pleasure (10)
1
TS Brickyard (MSn) 
2
TS Wiccan Woman (MSn) 
3
Hobbs (KHa) 
4
Golden Heart (MDu) 
5
Krispee Kreme (RFo) 
6
Minnesota Blue Boon (RFo) 
Western Champion and reserve (5)
Champion: TS Wiccan Woman (Mary Ann Snyder)
Reserve: Krispee Kreme (Renee Foust)
11. Hunter/jumper (6)
1
TS Allannah (MSn) 
2
Silver Threads (MSe) 
3
NLF Galipoli (LNi) 
4
SMF Brandywine (MSe) 
5
Omega Rising (MDu) 
6
NLF Raphael (LNi) 
12. Cross country (3)
1
Unusual SuspecTS (MSn) 
2
NLF Galipoli (LNi) 
3
NLF Raphael (LNi) 
13. English trail (4)
1
TS Allannah (MSn) 
2
NLF Raphael (LNi) 
3
Blessed B the Rain (MSe) 
4
NLF Dixie Chix (LNi) 
14. English games (6)
1
Grey Goose (MSe) 
2
TS Allannah (MSn) 
3
SMF Brandywine (MSe) 
4
Catch Phrase (MSn) 
5
Omega Rising (MDu) 
6
NLF Dixie Chix (LNi) 
15. English pleasure (4)
1
TS Allannah (MSn) 
2
Blessed B the Rain (MSe) 
3
Omega Rising (MDu) 
4
NLF Dixie Chix (LNi) 
English Champion and Reserve (5)
Champion: TS Allannah (Mary Ann Snyder)
Reserve: Grey Goose (Michelle Sepiol)
Overall Championship (6)
Champion: TS Wiccan Woman (Mary Ann Snyder)
Reserve: TS Allannah (Mary Ann Snyder)

Open AR/CM Performance

Judge: Jillian Rohde

1. Harness (0)
2. Saddle seat (0)
3. Dressage (0)
4. Costume/parade (2)
1
Not My Idea (EBo) 
2
Scam Art (EBo) 
5. Other performance (0)
Other Performance Championship (2)
Champion: Not My Idea (Elaine Boardway)
Reserve: Scam Art (Elaine Boardway)
6. Western games (5)
1
Real Quiet (MDu) 
2
Popcorn (DBa) 
3
Coyote Dancer (MDu) 
4
NLF Ima Chickadee (LNi) 
5
Experimental Hydrox (LNi) 
7. Western stock work (4)
1
Coyote Dancer (MDu) 
2
Popcorn (DBa) 
3
Spooks Gambler (DBa) 
4
Salt City Sue (EBo) 
8. Western trail (5)
1
NLF Ima Chickadee (LNi) 
2
Prince Hadeed (NSt) 
3
Real Quiet (MDu) 
4
Salt City Sue (EBo) 
5
Experimental Hydrox (LNi) 
9. Other western (7)
1
Coyote Dancer (MDu) 
2
NLF Ima Chickadee (LNi) 
3
Real Quiet (MDu) 
4
Spooks Gambler (DBa) 
5
Popcorn (DBa) 
6
Salt City Sue (EBo) 
10. Western pleasure (6)
1
Real Quiet (MDu) 
2
Prince Hadeed (NSt) 
3
Boons Blue Moon (DBa) 
4
Salt City Sue (EBo) 
5
NLF Ima Chickadee (LNi) 
6
NLF April Showers (LNi) 
Western Champion and reserve (5)
Champion: Real Quiet (Margaret Durka)
Reserve: Coyote Dancer (Margaret Durka)
11. Hunter/jumper (2)
1
Salute to America (MDu) 
2
NLF Tucker (LNi) 
12. Cross country (3)
1
Salute to America (MDu) 
2
NLF Tucker (LNi) 
3
NLF Tango Tycoon (LNi) 
13. English trail (4)
1
Salute to America (MDu) 
2
NLF Tucker (LNi) 
3
NLF Tango Tycoon (LNi) 
4
Scam Art (EBo) 
14. English games (3)
1
Salute to America (MDu) 
2
NLF Tucker (LNi) 
3
Scam Art (EBo) 
15. English pleasure (4)
1
NLF Tucker (LNi) 
2
Salute to America (MDu) 
3
NLF Tango Tycoon (LNi) 
4
Scam Art (EBo) 
English Champion and Reserve (5)
Champion: Salute to America (Margaret Durka)
Reserve: NLF Tucker (Lawrence Nichols)
Overall Championship (6)
Champion: Real Quiet (Margaret Durka)
Reserve: Salute to America (Margaret Durka)

Open OF Halter - Breed

Judge: Jenny Groen

16. lt. foals (20)
1
Habenero (ABr) 
2
parquette (JRo) 
17. arabians/ part arabians (Breyer/Others) (15)
1
Muharib (ABr) 
2
Diamond in the Rough (JRo) 
17b. arabians/ part arabians (Stone) (12)
1
Password (ABr) 
2
Fire N Ice (CHa) 
18. morgan (22)
1
Bedford (ABr) 
2
Promises Promises (ABr) 
19. other lt. pure/mixed (15)
1
Black Mamba (JRo) 
2
Gunsmoke (ABr) 
19b. American Saddlebreds (22)
1
Remember the Name (JGi) 
2
Rochester's Kodak Gold (JGi) 
Light Breed Championship (6)
Champion: Password (Amy Brandes)
Reserve: Remember the Name (Jen Giblin)
20. sport/warmblood foals (10)
1
Spontaneous Chrome (ABr) 
2
Walk on Broadway (JRo) 
21. thoroughbred/standardbred (21)
1
Zenyatta (CYo) 
2
Calamity Jinx (JRo) 
22. warmblood (21)
1
Unstoppable (JGi) 
2
Connect the Dots (ABr) 
23. carriage breeds (26)
1
Force of Nature (ABr) 
2
Cheesecake (CYo) 
24. other pure/mixed sport (12)
1
Montclair (ABr) 
2
Marshall (ABr) 
Warmblood/Sport Championship (5)
Champion: Montclair (Amy Brandes)
Reserve: Force of Nature (Amy Brandes)
25. gaited/ spanish foals (5)
1
Roll the Dice (JRo) 
2
Falcon (JRo) 
26. american gaited (16)
1
BEYOND THE BREEZE (APi) 
2
True Love (ABr) 
27. spainish breeds (Breyer/Others) (22)
1
Noble Venetian (ABr) 
2
Enchantment (ABr) 
27b. spainish breeds (Stone) (0)
28. other pure/mixed spanish and gaited (7)
1
Mr. Goodbar (ABr) 
2
Alacazam (JRo) 
Spanish/gaited Championship (4)
Champion: Noble Venetian (Amy Brandes)
Reserve: Mr. Goodbar (Amy Brandes)
29. stock foals (14)
1
Collateral Damage (MDu) 
2
Lily of the Valley (ABr) 
30. quarter horse (Breyer/Others) (21)
1
Ima Cover Girl (LGr) 
2
Dun Under Pressure (JGi) 
30b. quarter horse (Stone) (12)
1
Stop and Stare (ABr) 
2
War Echo (MDu) 
31. appaloosa (Breyer/Others) (13)
1
NLF Mr. Smoothie (LNi) 
2
Eagle Flies (LGr) 
31b. appaloosa (Stone) (9)
1
Zip Seeker (ABr) 
2
War Academy (MDu) 
32. paint (Breyer/Others) (9)
1
WLS So Sick Of Your Fake Love (ISp) 
2
King of Hearts (JRo) 
32b. paint (Stone) (8)
1
War Hawk (MDu) 
2
Covered in Chrome (ABr) 
33. mustang (19)
1
PERCHICOREE (APi) 
2
Pickett (ABr) 
34. other pure/ mixed stock (12)
1
Fly the Red Eye (ABr) 
2
ZEPHYR (APi) 
Stock breed Championship (9)
Champion: Zip Seeker (Anna Bruns AMB)
Reserve: Fly the Red Eye (Anna Bruns AMB)
35. draft foals (9)
1
Resourceful Theo (MSn) 
2
castle rock (JRo) 
36. British draft (Breyer/Others) (15)
1
Panzer (LGr) 
2
Leap Frog (JRo) 
36b. British draft (Stone) (10)
1
Shady Side Strong (ABr) 
2
Resourceful Karma (MSn) 
37. American draft (Breyer/Others) (15)
1
CRICKET (APi) 
2
Resourceful Arbi (MSn) 
37b. American draft (Stone) (8)
1
Titan Hanover (MDu) 
2
Resourceful Sugar (MSn) 
38. French draft (Breyer/Others) (3)
1
Resourceful Belle (MSn) 
2
Chevalier de TS (MSn) 
38b. French draft (Stone) (9)
1
Shady Side Poppy (ABr) 
2
Resourceful Silvie (MSn) 
39. other pure draft (12)
1
Resourceful Queenie (MSn) 
2
RADIENT REFLECTION (APi) 
40. mixed draft (9)
1
Georgette (ABr) 
2
Resourceful Vic (MSn) 
Draft Championship (9)
Champion: Titan Hanover (Margaret Durka)
Reserve: Shady Side Strong (Anna Bruns AMB)
41. pony foals (8)
1
Zippy (ABr) 
2
Raisin in the Sun (ABr) 
42. British pony (16)
1
TS Silver Belle (MSn) 
2
WLS Winchester's Fortune (ISp) 
43. American pony (12)
1
Acorn (ABr) 
2
BAXTER (APi) 
44. other pure pony breeds (11)
1
Falcor's Inferno (JRo) 
2
Summer Love (ABr) 
45. mixed breed pony (3)
1
South Coast (CHa) 
2
TS Attitude Adjustment (MSn) 
Pony Championship (5)
Champion: Falcor's Inferno (Jillian Rohde)
Reserve: Zippy (Anna Bruns AMB)
46. long ear/ exotic foals (1)
1
Playing with fire (KJe) 
47. long ears (16)
1
Coconino (ABr) 
2
TS Buttercup (MSn) 
48. exotics (1)
1
Nicholane Zenabi (LNi) 
49. Other pure/mixed (3)
1
Destroyer Ensign (MDu) 
2
Funfetti (JRo) 
Other Championship (4)
Champion: Coconino (Amy Brandes)
Reserve: Destroyer Ensign (Margaret Durka)
Grand Championship (14)
Champion: Titan Hanover (Margaret Durka)
Reserve: Coconino (Amy Brandes)

Open OF Halter - Collectibility

Judge: Dianne L. Thomas

16. lt. foals (20)
1
Espartero Star (LGr) 
2
Cactus (LGr) 
17. arabians/ part arabians (Breyer/Others) (15)
1
The Cashew Queen (MDu) 
2
SNOW MAIDEN (APi) 
17b. arabians/ part arabians (Stone) (12)
1
Blue Diamond (DBa) 
2
Password (ABr) 
18. morgan (22)
1
It's Burning Daylight (MDu) 
2
Whippoorwill Yucaipa (RFo) 
19. other lt. pure/mixed (16)
1
Nutmeg's Delight (MDu) 
2
Prince Charming (ABr) 
19b. American Saddlebreds (16)
19b. American Saddlebreds (22)
1
Special Effects (MDu) 
2
STAR PRANCER (APi) 
Light Breed Championship (0)
Champion: Nutmeg's Delight (Margaret Durka)
Reserve: Special Effects (Margaret Durka)
20. sport/warmblood foals (10)
1
Pocket Medal (MDu) 
2
starvros (JRo) 
21. thoroughbred/standardbred (21)
1
Warrior Ace (MDu) 
2
Amber Dancer (CHa) 
22. warmblood (21)
1
Elusive Elipsis (JRo) 
2
Kane Brown (ABr) 
23. carriage breeds (6)
1
Force of Nature (ABr) 
2
CINNAMON TOAST (APi) 
24. other pure/mixed sport (Breyer/Others) (12)
1
Charlie (DBa) 
2
Marshall (ABr) 
24b. other pure/mixed sport (Stone) (0)
Warmblood/Sport Championship (0)
Champion: Elusive Elipsis (Jillian Rohde)
Reserve: Charlie (Deborah Battaglia)
25. gaited/ spanish foals (5)
1
Prince Caspian (ABr) 
2
Falcon (JRo) 
26. american gaited (16)
1
Heathcliff (ABr) 
2
ZYDECO RUE (APi) 
27. spainish breeds (Breyer/Others) (22)
1
Noble Venetian (ABr) 
2
Senior Snow (ABr) 
27b. spainish breeds (Stone) (0)
28. other pure/mixed spanish and gaited (6)
1
Lamento (ABr) 
2
Alacazam (JRo) 
Spanish/gaited Championship (0)
Champion: Noble Venetian (Amy Brandes)
Reserve: Alacazam (Jillian Rohde)
29. stock foals (14)
1
Zip For Love (ABr) 
2
Hint of Frost (LGr) 
30. quarter horse (Breyer/Others) (21)
1
Dun Under Pressure (JGi) 
2
Admiral Byrd (MDu) 
30b. quarter horse (Stone) (12)
1
Storm Warning (CHa) 
2
War Echo (MDu) 
31. appaloosa (Breyer/Others) (13)
1
Wapitis Gold (LGr) 
2
HotJava (JRo) 
31b. appaloosa (Stone) (9)
1
Dynamite Diva (MDu) 
2
Zip Seeker (ABr) 
32. paint (Breyer/Others) (19)
1
Behind Blue Eyes (JGi) 
2
King of Hearts (JRo) 
32b. paint (Stone) (8)
1
Covered in Chrome (ABr) 
2
Sugar Pie (ABr) 
33. mustang (19)
1
Prince of Dreams (MDu) 
2
Mohawk Warrior (MDu) 
34. other pure/ mixed stock (12)
1
Zip A Buck (ABr) 
2
ZEPHYR (APi) 
Stock breed Championship (0)
Champion: Prince of Dreams (Margaret Durka)
Reserve: Mohawk Warrior (Margaret Durka)
35. draft foals (9)
1
Takoda (ABr) 
2
Van Hagke (JRo) 
36. British draft (Breyer/Others) (15)
1
Brownie (LGr) 
2
Resourceful Dan (MSn) 
36b. British draft (Stone) (10)
1
HOT STEEL (APi) 
2
Power and Grace (MSn) 
37. American draft (Breyer/Others) (15)
1
Resourceful Sid (MSn) 
2
QUINN (APi) 
37b. American draft (Stone) (8)
1
Titan Hanover (MDu) 
2
Royal Jewels (ABr) 
38. French draft (Breyer/Others) (3)
1
Resourceful Belle (MSn) 
2
Chevalier de TS (MSn) 
38b. French draft (Stone) (9)
1
Plain Jane (ABr) 
2
Resourceful Kit (MSn) 
39. other pure draft (12)
1
Elusive Knight (MDu) 
2
Shady Side Surprise (ABr) 
40. mixed draft (9)
1
Georgette (ABr) 
2
TS Great Heart (MSn) 
Draft Championship (0)
Champion: Elusive Knight (Margaret Durka)
Reserve: Resourceful Belle (Mary Ann Snyder)
41. pony foals (8)
1
TS Smoky Vale (MSn) 
2
Zippy (ABr) 
42. British pony (16)
1
Shadowman (ABr) 
2
Checkers (LGr) 
43. American pony (12)
1
Shady Side Misty (ABr) 
2
Candy Man (JRo) 
44. other pure pony breeds (11)
1
Falcor's Inferno (JRo) 
2
NLF Arion (LNi) 
45. mixed breed pony (3)
1
TS Attitude Adjustment (MSn) 
2
South Coast (CHa) 
Pony Championship (0)
Champion: Shady Side Misty (Anna Bruns AMB)
Reserve: TS Smoky Vale (Mary Ann Snyder)
46. long ear/ exotic foals (1)
1
Playing with fire (KJe) 
47. long ears (16)
1
Bright T (ABr) 
2
Coconino (ABr) 
48. exotics (1)
1
Nicholane Zenabi (LNi) 
49. Other pure/mixed (3)
1
Destroyer Ensign (MDu) 
2
Funfetti (JRo) 
50. Decorator (6)
1
THUNDER CLOUD (APi) 
2
SPARK OF RADIENCE (APi) 
51. Fantasy (8)
1
NighTS Shadow (MSn) 
2
Colonel Sanders (DBa) 
Other Championship (0)
Champion: Bright T (Anna Bruns AMB)
Reserve: Nicholane Zenabi (Lawrence Nichols)
Grand Championship (0)
Champion: Elusive Elipsis (Jillian Rohde)
Reserve: Elusive Knight (Margaret Durka)

Open AR Halter- Breed

Judge: KC Jervis

16. lt. foals (1)
1
PB and Jammy (ABr) 
17. arabians/ part arabians (8)
1
Wicked Persuasion (MDu) 
2
Jag (ABr) 
18. morgan (4)
1
Irishtocrate (JWe) 
2
Tara Blue Shadowfyre (NSt) 
19. other lt. pure/mixed (4)
1
Strike A Pose (ABr) 
2
MW Southern Comfort (ABr) 
19b. American Saddlebreds (4)
Light Breed Championship (4)
Champion: Wicked Persuasion (Margaret Durka)
Reserve: Strike A Pose (Amy Brandes)
20. sport/warmblood foals (1)
1
Tia (NHe) 
21. thoroughbred/standardbred (2)
1
Gunter (JWe) 
2
Killington (NHe) 
22. warmblood (4)
1
Rainwalker (DBa) 
2
Villars Lunn (JWe) 
23. carriage breeds (3)
1
Inigo Montoya (DSt) 
2
Mt. Everest (JWe) 
24. other pure/mixed sport (2)
1
Jump the Moon (ABr) 
2
Experimental Hydrox (LNi) 
Warmblood/Sport Championship (5)
Champion: Rainwalker (Deborah Battaglia)
Reserve: Gunter (Judy Wenrich)
25. gaited/ spanish foals (0)
26. american gaited (0)
27. spainish breeds (6)
1
Solar Flare (JWe) 
2
Piro (DBa) 
28. other pure/mixed spanish and gaited (1)
1
Paquilla Rose (JWe) 
Spanish/gaited Championship (3)
Champion: Solar Flare (Judy Wenrich)
Reserve: Paquilla Rose (Judy Wenrich)
29. stock foals (3)
1
pickadily Lily (JWe) 
2
Blue eyed Fox (LGr) 
30. quarter horse (8)
1
Boons Blue Moon (DBa) 
2
Jack (DBa) 
31. appaloosa (3)
1
Fleetwood (ABr) 
2
SweeTart (DSt) 
32. paint (3)
1
Spooks Gambler (DBa) 
2
Good To B Blue (LGr) 
33. mustang (4)
1
Maximum Valour "Max" (DBa) 
2
Spellbound (JWe) 
34. other pure/ mixed stock (2)
1
Chiparific (NHe) 
2
Straw Berry (ABr) 
Stock breed Championship (6)
Champion: Spooks Gambler (Deborah Battaglia)
Reserve: pickadily Lily (Judy Wenrich)
35. draft foals (1)
1
Juju Be (DSt) 
36. British draft (2)
1
Take A Bow (JWe) 
2
Lord Gryphon (ABr) 
37. American draft (0)
38. French draft (3)
1
Emmett (NHe) 
2
Shady Side Scarlett (ABr) 
39. other pure draft (5)
1
Fallon (ABr) 
2
Fancy Like (DSt) 
40. mixed draft (1)
1
Big Dave (DSt) 
Draft Championship (5)
Champion: Fallon (Amy Brandes)
Reserve: Emmett (Nancy Heindorf)
41. pony foals (0)
42. British pony (4)
1
Jon Bon Poni (DSt) 
2
Numb Little Bug (DSt) 
43. American pony (2)
1
NLF Rudy (LNi) 
2
Excalibur (MDu) 
44. other pure pony breeds (0)
45. mixed breed pony (1)
1
Vinnie Vedi Vici (EBo) 
Pony Championship (3)
Champion: NLF Rudy (Lawrence Nichols)
Reserve: Jon Bon Poni (Darleen Stoddard)
46. long ear/ exotic foals (3)
1
Molly (DBa) 
2
Gunter (JWe) 
47. long ears (7)
1
Hiccup (NHe) 
2
Pauline (DSt) 
48. exotics (0)
49. Other pure/mixed (0)
Other Championship (2)
Champion: Hiccup (Nancy Heindorf)
Reserve: Molly (Deborah Battaglia)
Grand Championship (14)
Champion: Wicked Persuasion (Margaret Durka)
Reserve: Fallon (Amy Brandes)

Open AR Halter- Workmanship

Judge: KC Jervis

16. lt. foals (1)
1
PB and Jammy (ABr) 
17. arabians/ part arabians (8)
1
Jag (ABr) 
2
Wicked Persuasion (MDu) 
18. morgan (4)
1
Irishtocrate (JWe) 
2
Charming Charmin (DSt) 
19. other lt. pure/mixed (4)
1
MW Southern Comfort (ABr) 
2
Golden Boy (DBa) 
19b. American Saddlebreds (4)
Light Breed Championship (4)
Champion: Jag (Amy Brandes)
Reserve: MW Southern Comfort (Anna Bruns AMB)
20. sport/warmblood foals (1)
1
Tia (NHe) 
21. thoroughbred/standardbred (2)
1
Gunter (JWe) 
2
Killington (NHe) 
22. warmblood (4)
1
Villars Lunn (JWe) 
2
Rainwalker (DBa) 
23. carriage breeds (3)
1
Mt. Everest (JWe) 
2
Inigo Montoya (DSt) 
24. other pure/mixed sport (2)
1
Jump the Moon (ABr) 
2
Experimental Hydrox (LNi) 
Warmblood/Sport Championship (5)
Champion: Jump the Moon (Amy Brandes)
Reserve: Villars Lunn (Judy Wenrich)
25. gaited/ spanish foals (0)
26. american gaited (0)
27. spainish breeds (6)
1
Shamey (DBa) 
2
Alderon (NHe) 
28. other pure/mixed spanish and gaited (1)
1
Paquilla Rose (JWe) 
Spanish/gaited Championship (2)
Champion: Shamey (Deborah Battaglia)
Reserve: Alderon (Nancy Heindorf)
29. stock foals (3)
1
Blue eyed Fox (LGr) 
2
pickadily Lily (JWe) 
30. quarter horse (8)
1
Popcorn (DBa) 
2
Mister Miyagi (DSt) 
31. appaloosa (3)
1
Rock Star (DBa) 
2
Fleetwood (ABr) 
32. paint (3)
1
NLF Ima Chickadee (LNi) 
2
Spooks Gambler (DBa) 
33. mustang (4)
1
Maximum Valour "Max" (DBa) 
2
Thomas Equinous (EBo) 
34. other pure/ mixed stock (2)
1
Straw Berry (ABr) 
2
Chiparific (NHe) 
Stock breed Championship (6)
Champion: Maximum Valour "Max" (Deborah Battaglia)
Reserve: Rock Star (Deborah Battaglia)
35. draft foals (1)
1
Juju Be (DSt) 
36. British draft (2)
1
Lord Gryphon (ABr) 
2
Take A Bow (JWe) 
37. American draft (0)
38. French draft (3)
1
Shady Side Scarlett (ABr) 
2
Emmett (NHe) 
39. other pure draft (5)
1
Mack (LGr) 
2
Fallon (ABr) 
40. mixed draft (1)
1
Big Dave (DSt) 
Draft Championship (5)
Champion: Shady Side Scarlett (Anna Bruns AMB)
Reserve: Lord Gryphon (Amy Brandes)
41. pony foals (0)
42. British pony (4)
1
Numb Little Bug (DSt) 
2
Jon Bon Poni (DSt) 
43. American pony (2)
1
Excalibur (MDu) 
2
NLF Rudy (LNi) 
44. other pure pony breeds (0)
45. mixed breed pony (1)
1
Vinnie Vedi Vici (EBo) 
Pony Championship (3)
Champion: Numb Little Bug (Darleen Stoddard)
Reserve: Excalibur (Margaret Durka)
46. long ear/ exotic foals (3)
1
Molly (DBa) 
2
Muffin (DSt) 
47. long ears (7)
1
Cindy (DBa) 
2
Mini Me (DBa) 
48. exotics (0)
49. Other pure/mixed (0)
50. Decorator (0)
51. Fantasy (2)
1
Ronald McDonald (DSt) 
2
Gigit (DBa) 
Other Championship (3)
Champion: Cindy (Deborah Battaglia)
Reserve: Ronald McDonald (Darleen Stoddard)
Grand Championship (14)
Champion: Numb Little Bug (Darleen Stoddard)
Reserve: Jump the Moon (Amy Brandes)

Open CM Halter- Breed

Judge: Lydia Griffith

16. lt. foals (1)
1
Liquid Gold (JWe) 
17. arabians/ part arabians (4)
1
371-601 Tag Number Not Found (NHe )
2
Joker (JGi) 
18. morgan (2)
1
Idle Conversation (NHe) 
2
POINTS IN TIME (APi) 
19. other lt. pure/mixed (1)
1
DAWSON (APi) 
19b. American Saddlebreds (2)
1
Breaking The Silence (JWe) 
2
Cotton Eye Joe (DSt) 
Light Breed Championship (4)
Reserve: Breaking The Silence (Judy Wenrich)
20. sport/warmblood foals (1)
1
Penuche (DSt) 
21. thoroughbred/standardbred (3)
1
371-563 Tag Number Not Found (NHe )
2
Arkle (NHe) 
22. warmblood (3)
1
Korena (NHe) 
2
Ragaboon (NHe) 
23. carriage breeds (1)
1
ADALRIC (APi) 
24. other pure/mixed sport (1)
1
Scam Art (EBo) 
Warmblood/Sport Championship (5)
Reserve: Penuche (Darleen Stoddard)
25. gaited/ spanish foals (0)
26. american gaited (2)
1
Honey Heaven (NHe) 
2
ZEPHYRUS (APi) 
27. spainish breeds (0)
28. other pure/mixed spanish and gaited (3)
1
Valiante (NHe) 
2
Dominus (NHe) 
Spanish/gaited Championship (2)
Champion: Honey Heaven (Nancy Heindorf)
Reserve: Valiante (Nancy Heindorf)
29. stock foals (2)
1
Banksy (EBo) 
2
Whiskey (NHe) 
30. quarter horse (2)
1
Key to the Moon (MDu) 
2
Cool Dude (NHe) 
31. appaloosa (4)
1
Smooth As A Cat (NHe) 
2
Wicket (NHe) 
32. paint (2)
1
Yellowstone (NHe) 
2
Wrangler (NHe) 
33. mustang (2)
1
Taz Man (NHe) 
2
Drifter (NHe) 
34. other pure/ mixed stock (3)
1
Captivating I Am (NHe) 
2
Chubby Genius (NHe) 
Stock breed Championship (6)
Champion: Smooth As A Cat (Nancy Heindorf)
Reserve: Key to the Moon (Margaret Durka)
35. draft foals (1)
1
Marietta (JWe) 
36. British draft (3)
1
MULDER (APi) 
2
Theodorus (NHe) 
3
Sid (NHe) 
37. American draft (4)
1
DA Fearghal (NHe) 
2
Donatella (JWe) 
38. French draft (0)
39. other pure draft (1)
1
Paddy (DSt) 
40. mixed draft (0)
Draft Championship (4)
Champion: Donatella (Judy Wenrich)
Reserve: MULDER (Andrea Pituch)
41. pony foals (0)
42. British pony (2)
1
Guinness (NHe) 
2
Tawney Bell (NHe) 
43. American pony (1)
1
Knock'n it out (NHe) 
44. other pure pony breeds (2)
1
Fluffernutter (DSt) 
2
Booker (NHe) 
45. mixed breed pony (0)
Pony Championship (3)
Champion: Knock'n it out (Nancy Heindorf)
Reserve: Guinness (Nancy Heindorf)
46. long ear/ exotic foals (1)
1
Chili (NHe) 
47. long ears (3)
1
Mr. Gibbs (JWe) 
2
Charlie (NHe) 
48. exotics (0)
49. Other pure/mixed (0)
Other Championship (2)
Champion: Chili (Nancy Heindorf)
Reserve: Charlie (Nancy Heindorf)
Grand Championship (14)
Champion: Donatella (Judy Wenrich)
Reserve: Chili (Nancy Heindorf)

Open CM Halter- Workmanship

Judge: Lydia Griffith

16. lt. foals (1)
1
Liquid Gold (JWe) 
17. arabians/ part arabians (4)
1
371-601 Tag Number Not Found (NHe )
2
Joker (JGi) 
18. morgan (2)
1
POINTS IN TIME (APi) 
2
Idle Conversation (NHe) 
19. other lt. pure/mixed (1)
1
DAWSON (APi) 
19b. American Saddlebreds (2)
1
Breaking The Silence (JWe) 
2
Cotton Eye Joe (DSt) 
Light Breed Championship (5)
Champion: Breaking The Silence (Judy Wenrich)
20. sport/warmblood foals (1)
1
Penuche (DSt) 
21. thoroughbred/standardbred (3)
1
371-563 Tag Number Not Found (NHe )
2
Poor Richard (EBo) 
22. warmblood (3)
1
Korena (NHe) 
2
Fortunate Son (ABr) 
23. carriage breeds (1)
1
ADALRIC (APi) 
24. other pure/mixed sport (1)
1
Scam Art (EBo) 
Warmblood/Sport Championship (5)
Reserve: Fortunate Son (Amy Brandes)
25. gaited/ spanish foals (0)
26. american gaited (2)
1
ZEPHYRUS (APi) 
2
Honey Heaven (NHe) 
27. spainish breeds (0)
28. other pure/mixed spanish and gaited (3)
1
IVAN (APi) 
2
Valiante (NHe) 
Spanish/gaited Championship (2)
Champion: IVAN (Andrea Pituch)
Reserve: ZEPHYRUS (Andrea Pituch)
29. stock foals (2)
1
Banksy (EBo) 
2
Whiskey (NHe) 
30. quarter horse (2)
1
Key to the Moon (MDu) 
2
Cool Dude (NHe) 
31. appaloosa (4)
1
Wicket (NHe) 
2
Smooth As A Cat (NHe) 
32. paint (2)
1
Yellowstone (NHe) 
2
Wrangler (NHe) 
33. mustang (2)
1
Taz Man (NHe) 
2
Drifter (NHe) 
34. other pure/ mixed stock (3)
1
Chubby Genius (NHe) 
2
Dark Chocolate Twist (ABr) 
Stock breed Championship (6)
Champion: Key to the Moon (Margaret Durka)
Reserve: Wicket (Nancy Heindorf)
35. draft foals (1)
1
Marietta (JWe) 
36. British draft (3)
1
Theodorus (NHe) 
2
MULDER (APi) 
37. American draft (4)
1
Donatella (JWe) 
2
Elliot (JWe) 
38. French draft (0)
39. other pure draft (1)
1
Paddy (DSt) 
40. mixed draft (0)
Draft Championship (4)
Champion: Paddy (Darleen Stoddard)
Reserve: Donatella (Judy Wenrich)
41. pony foals (0)
42. British pony (2)
1
Tawney Bell (NHe) 
2
Guinness (NHe) 
43. American pony (1)
1
Knock'n it out (NHe) 
44. other pure pony breeds (2)
1
Fluffernutter (DSt) 
2
Booker (NHe) 
45. mixed breed pony (0)
Pony Championship (3)
Champion: Knock'n it out (Nancy Heindorf)
Reserve: Tawney Bell (Nancy Heindorf)
46. long ear/ exotic foals (1)
1
Chili (NHe) 
47. long ears (3)
1
Charlie (NHe) 
2
Mr. Gibbs (JWe) 
48. exotics (0)
49. Other pure/mixed (0)
50. Decorator (2)
1
WILD THUNDER (APi) 
2
GALAXSIEZE (APi) 
51. Fantasy (1)
1
Cotton Candy (DSt) 
Other Championship (2)
Champion: Mr. Gibbs (Judy Wenrich)
Reserve: Chili (Nancy Heindorf)
Grand Championship (14)
Champion: Key to the Moon (Margaret Durka)
Reserve: Knock'n it out (Nancy Heindorf)

Open China Halter- Breed

Judge: Jillian Rohde

16. lt. foals (2)
1
Controlled Chaos (ABr) 
2
Up the Ante (ABr) 
17. arabians/ part arabians (3)
1
Qaisar (ABr) 
2
Winner Takes All (ABr) 
18. morgan (0)
19. other lt. pure/mixed (0)
19b. American Saddlebreds (2)
1
Mother May I (ABr) 
2
Clamor (ABr) 
Light Breed Championship (3)