Pumpkins and Ponies - Show Results

Were you an entrant at this show? If so, sign in and your placings will be highlighted in the results.
Kc Jervis, Show Holder
October 2, 2021
100 Farrell Rd.
Syracuse. NY

Entrants 35

Ronald Bartholomew (RBa)
Chloe Bond (CBo)
Amy Brandes (ABr)
Robin Briscoe (RBr)
Anna Bruns AMB (ABr)
Samantha Ellis (SEl)
Ember Fanning (EFa)
Fiona Finlay-Hunt (FFi)
Devon Frinzi (DFr)
Jen Giblin (JGi)
Jenny/Jini Groen (JGr)
Andrea Harasta (AHa)
Terry Heath (THe)
Lisa Howes (LHo)
Michele Katz Grieder (MKa)
Tanya Kopkey (TKo)
Sylvia Kulwicki (SKu)
Beth Mallett (BMa)
Cassie Marvin (CMa)
Emily Meagher (EMe)
Danielle Miller (DMi)
Michelle Montesano (MMo)
Abigail Montgomery (AMo)
Sharon Mossy (SMo)
Valerie Parker (VPa)
Andrea Pituch (APi)
Jillian Rohde (JRo)
Michelle Sepiol (MSe)
Ellen Shaw-Maceko (ESh)
Renata Shura (RSh)
Mary Ann Snyder (MSn)
Belle Suhr (BSu)
Hannah Udave (HUd)
Cheyanne Vaughan (CVa)
Judy Wenrich (JWe)

OF Halter - Breyer/Other (Breed)

Judge:

1. Arabians (23)
1
Patience (RSh) 
2
Jasmin (RSh) 
2. Part Arabians (16)
1
Jumpin' Jack Flash (JGi) 
2
Zodiak (JGi) 
3. Morgans (22)
1
Storyteller (JGi) 
2
Bee (CMa) 
4. Other pure/ part light (10)
1
Habib (VPa) 
2
Major Storm (JRo) 
5. Light foals (15)
1
Picking Apples (DFr) 
2
Hearts Resourse (MSn) 
Light Breed Championship (0)
Champion: Patience (Renata Shura)
Reserve: Picking Apples (Devon Frinzi)
6. Thoroughbred (Mares/Geldings) (20)
1
Calamity Jinx (JRo) 
2
Ozzy Man (VPa) 
7. Thoroughbred (Stallions) (15)
1
Porthos (RSh) 
2
Paul (VPa) 
8. Standardbred (5)
1
The Dark Knight (VPa) 
2
Fade to Gold (MMo) 
9. German Warmbloods (16)
1
Once Upon a Time (JRo) 
2
Ahlmann (VPa) 
10. Other European Warmbloods (26)
1
Ralf (VPa) 
2
Breaking Bad (JGi) 
11. American & Other Warmbloods (15)
1
American Cowboy (DFr) 
2
Unusual SuspecTS (MSn) 
12. Gyspy Vanners (11)
1
Liam (AHa) 
2
Bondfire Hoedown (DFr) 
13. Carriage breeds (23)
1
Patrick (ABr) 
2
King Veer (EMe) 
14. Other pure/part sport (27)
1
Thrillseeker (VPa) 
2
Painted trillium (JGr) 
15. Sport foals (15)
1
Full of Beans (ESh) 
2
starvros (JRo) 
Sport breed Championship (0)
Champion: Porthos (Renata Shura)
Reserve: Ralf (Valerie Parker)
16. Clydesdale / Shire (23)
1
EJL King (EMe) 
2
Shady Side Shannon (ABr) 
17. Belgian / Percheron (6)
1
Nakima (BSu) 
2
Mamacita (HUd) 
18. Other European Draft (10)
1
Snickers (DFr) 
2
RADIENT REFLECTION (APi) 
19. American draft (20)
1
Cherry Oak (JRo) 
2
Purple Haze (EMe) 
20. Other pure/part draft (8)
1
Sound of Silence (JGi) 
2
SPICED RENEGADE (APi) 
21. Draft foals (21)
1
Resourceful Becky (MSn) 
2
castle rock (JRo) 
Draft breed Championship (0)
Champion: EJL King (Emily Meagher)
Reserve: Nakima (Belle Suhr)
22. British ponies (26)
1
Hawaiian Surfer (DFr) 
2
Walter (JRo) 
23. American ponies (26)
1
Kinetic (AHa) 
2
Sam I Am (JRo) 
24. Icelandics (7)
1
Grákollur (JGi) 
2
177-080 Tag Number Not Found (DFr )
25. Other pure/part ponies (21)
1
Airborne (JRo) 
2
A Flash Of App (SEl) 
26. Pony foals (14)
1
Mist away (EMe) 
2
Buckle Up (JGr) 
Pony breed Championship (0)
Champion: Kinetic (Andrea Harasta)
Reserve: Hawaiian Surfer (Devon Frinzi)
27. American Saddlebred (21)
1
Remember the Name (JGi) 
2
Andrew (VPa) 
28. TWH, Missouri Fox Trotter, Rocky Mtn Horse (10)
1
To kill a mockingbird (JRo) 
2
Legendary Memories (JGr) 
29. Other pure/part Gaited (10)
1
Apple Crisp (DFr) 
2
Lemon Wedges (SEl) 
30. Andalusians, Lusitano (20)
1
Domingo En Fuego (HUd) 
2
Mt. Everest (JRo) 
31. Paso Fino, Peruvian Paso (6)
1
Alejandro (AHa) 
2
HELL CAT (APi) 
32. Other pure/part Spanish (10)
1
Dipping Dots (DFr) 
2
Musical Ride (JRo) 
33. Gaited/Spanish foals (19)
1
César TS (MSn) 
2
Treasure warning (TKo) 
Gaited/Spanish breed Championship (0)
Champion: Remember the Name (Jen Giblin)
Reserve: Dipping Dots (Devon Frinzi)
34. Paint (38)
1
Iza Smokin' Gun (EFa) 
2
Skippy (BSu) 
35. Mustang (29)
1
Goldmine (SEl) 
2
PERCHICOREE (APi) 
36. Quarter horse (mares/geldings) (15)
1
All Dolled Up (EFa) 
2
Victoria's gotta secret (JRo) 
37. Quarter horse (stallions) (13)
1
Black Wave (BSu) 
2
Only in Gucci (JRo) 
38. Appaloosa (19)
1
Royal Empire (EFa) 
2
WellsFargo Express (JGr) 
39. Other pure/part stock (17)
1
Xylos (BSu) 
2
Achilles (BSu) 
40. Stock foals (11)
1
Filip (RSh) 
2
Javier (RSh) 
Stock breed Championship (0)
Champion: Filip (Renata Shura)
Reserve: Iza Smokin' Gun (Ember Fanning)
41. Donkeys/mules/exotics (29)
1
Clara (ABr) 
2
Half Assed (EFa) 
42. Other pure breeds (2)
1
Soldado TS (MSn) 
2
Welerman (CMa) 
43. Other part breeds (4)
1
Highly Suspect (MMo) 
2
Campeche (HUd) 
44. All other Foals (5)
1
TS Leander (MSn) 
2
Stripey Junior (VPa) 
Other breed Championship (0)
Champion: Clara (Anna Bruns AMB)
Reserve: Soldado TS (Mary Ann Snyder)
Overall Supreme Championship (0)
Champion: Clara (Anna Bruns AMB)
Reserve: EJL King (Emily Meagher)

OF Halter - Breyer/Other (Collectibility)

Judge:

1. Arabians (23)
1
Patience (RSh) 
2
Olivia (VPa) 
2. Part Arabians (16)
1
Rainy Bay Surprise (TKo) 
2
Tequila Sunrise (VPa) 
3. Morgans (22)
1
Druid (RSh) 
2
Stonewall (VPa) 
4. Other pure/ part light (10)
1
Steve (DFr) 
2
Major Storm (JRo) 
5. Light foals (16)
1
Elliot (VPa) 
2
Wren (VPa) 
Light Breed Championship (0)
Champion: Patience (Renata Shura)
Reserve: Druid (Renata Shura)
6. Thoroughbred (Mares/Geldings) (20)
1
Mojo Jojo (AHa) 
2
Aramis (RSh) 
7. Thoroughbred (Stallions) (15)
1
Hershey (DFr) 
2
Puzzling Resource (MSn) 
8. Standardbred (5)
1
The Dark Knight (VPa) 
2
Pumpkin Spice (DFr) 
9. German Warmbloods (16)
1
Kricket (BSu) 
2
Ahlmann (VPa) 
10. Other European Warmbloods (26)
1
Elusive Elipsis (JRo) 
2
Teutonic Knight (VPa) 
11. American & Other Warmbloods (15)
1
Unusual SuspecTS (MSn) 
2
Sparks fly (DFr) 
12. Gyspy Vanners (11)
1
Bondfire Hoedown (DFr) 
2
Dharma Karma (RSh) 
13. Carriage breeds (15)
1
King Arthur (RSh) 
2
King Veer (EMe) 
14. Other pure/part sport (27)
1
With Honors (TKo) 
2
X Static (VPa) 
15. Sport foals (15)
1
Counted Sorrows (TKo) 
2
Walk on Broadway (JRo) 
Sport breed Championship (0)
Champion: Unusual SuspecTS (Mary Ann Snyder)
Reserve: Mojo Jojo (Andrea Harasta)
16. Clydesdale / Shire (23)
1
Eleanor (VPa) 
2
Pumpkin Feilds (DFr) 
17. Belgian / Percheron (6)
1
Danny (VPa) 
2
Nakima (BSu) 
18. Other European Draft (11)
1
Beauregard (AHa) 
2
177-066 Tag Number Not Found (DFr )
19. American draft (20)
1
Raggedy Ann (VPa) 
2
Earth to Wanda (ESh) 
20. Other pure/part draft (8)
1
Luck o' the Irish (RSh) 
2
Say Anything (AHa) 
21. Draft foals (14)
1
Angus (VPa) 
2
Gandalf (VPa) 
Draft breed Championship (0)
Champion: Angus (Valerie Parker)
Reserve: Eleanor (Valerie Parker)
22. British ponies (28)
1
Source Of Joy (MSn) 
2
Iza Breezin' About (EFa) 
23. American ponies (26)
1
Shady Side Misty (ABr) 
2
177-281 Tag Number Not Found (DFr )
24. Icelandics (7)
1
Falcor's Inferno (JRo) 
2
Thor (VPa) 
25. Other pure/part ponies (21)
1
Snow Miser (VPa) 
2
Merl the Pearl (VPa) 
26. Pony foals (14)
1
Jaden (VPa) 
2
Casey (VPa) 
Pony breed Championship (0)
Champion: Source Of Joy (Mary Ann Snyder)
Reserve: Snow Miser (Valerie Parker)
27. American Saddlebred (21)
1
Pure Chaos (ABr) 
2
Discord and Rhyme (VPa) 
28. TWH, Missouri Fox Trotter, Rocky Mtn Horse (10)
1
Legendary Memories (JGr) 
2
Swing to the beat (JRo) 
29. Other pure/part Gaited (10)
1
Apple Crisp (DFr) 
2
Lemon Wedges (SEl) 
30. Andalusians, Lusitano (22)
1
Spanish Dancer (VPa) 
2
Roses are Red (JRo) 
31. Paso Fino, Peruvian Paso (6)
1
CASHMERE SPICE (APi) 
2
HELL CAT (APi) 
32. Other pure/part Spanish (10)
1
Guns and roses (DFr) 
2
Manchado (ABr) 
33. Gaited/Spanish foals (19)
1
Pure Pandemonium (ABr) 
2
Nightshine (AHa) 
Gaited/Spanish breed Championship (0)
Champion: Pure Chaos (Anna Bruns AMB)
Reserve: Spanish Dancer (Valerie Parker)
34. Paint (38)
1
Gilbert (VPa) 
2
Blue Eyed Wonder (SEl) 
35. Mustang (29)
1
NOR'EASTER (APi) 
2
Boss Hoss (VPa) 
36. Quarter horse (mares/geldings) (15)
1
Badger (VPa) 
2
Miss Independent (EFa) 
37. Quarter horse (stallions) (13)
1
Only in Gucci (JRo) 
2
Black Wave (BSu) 
38. Appaloosa (19)
1
Magnum Opus (VPa) 
2
Chalky Spots (VPa) 
39. Other pure/part stock (17)
1
Xylos (BSu) 
2
Acapella (RSh) 
40. Stock foals (11)
1
Black Pearl (VPa) 
2
Dark Star (AHa) 
Stock breed Championship (0)
Champion: NOR'EASTER (Andrea Pituch)
Reserve: Xylos (Belle Suhr)
41. Donkeys/mules/exotics (29)
1
Bright T (ABr) 
2
Eeyorita (VPa) 
42. Other pure breeds (2)
1
Soldado TS (MSn) 
2
Welerman (CMa) 
43. Other part breeds (4)
1
Campeche (HUd) 
2
Highly Suspect (MMo) 
44. All other Foals (5)
1
Blue Shadow (JRo) 
2
TS Leander (MSn) 
Other Breed Championship (0)
Reserve: Campeche (Hannah Udave)
45. Vintage decorators (pre-1980) (7)
1
THUNDER CLOUD (APi) 
2
Flirt (AHa) 
46. Vintage decorators (post-1980) Solid (14)
1
Gossamer (ESh) 
2
PYRITE (APi) 
47. Vintage decorators (post-1980) Patterned (28)
1
TS Gold & Ivory (MSn) 
2
Absolute Favorite (SEl) 
48. Fantasy (7)
1
Ember's Solar Eclipse (EFa) 
2
Sword Fight (JRo) 
49. Decorator & Fantasy Foals (9)
1
Blu Fantasioso (AHa) 
2
Tiny Chance (JRo) 
Decorator & Fantasy Championship (0)
Champion: TS Gold & Ivory (Mary Ann Snyder)
Reserve: Gossamer (Ellen Shaw-Maceko)
Overall Supreme Championship (0)
Champion: Patience (Renata Shura)
Reserve: Pure Chaos (Anna Bruns AMB)

OF Halter - Stone (Breed)

Judge:

50. Arabians (19)
1
Juliet (ESh) 
2
Aramus (THe) 
51. Part Arabians (26)
1
Catch The Wind (ABr) 
2
Miss Fire (ABr) 
52. Morgans (13)
1
Over Yonder (ESh) 
2
Maplewood Bronze (THe) 
53. Other pure/ part light (4)
1
Elan (ESh) 
2
Toko Haver (MSn) 
54. Light foals (16)
1
Bewitching (ABr) 
2
Cookie With Sprinkles (ABr) 
Light Breed Championship (0)
Champion: Over Yonder (Ellen Shaw-Maceko)
Reserve: Bewitching (Anna Bruns AMB)
55. Thoroughbred / Standardbred (11)
1
Jodi (ABr) 
2
Ardala (ESh) 
56. European Warmbloods (17)
1
Race Bannon (ESh) 
2
Cosmopolitan (ABr) 
57. American & Other Warmbloods (13)
1
Desert Splendor (THe) 
2
Mixing Potions (EFa) 
58. Gyspy Vanners (3)
1
Uishneach (ESh) 
2
That Blue Eyed Charm (EFa) 
59. Carriage breeds (8)
1
Johan (THe) 
2
The Last Watch (ESh) 
60. Other pure/part sport (15)
1
TS Aaron (MSn) 
2
Apparition (ESh) 
61. Sport foals (5)
1
Watermark Sienna (THe) 
2
Watermark Brandy (THe) 
Sport breed Championship (0)
Champion: Jodi (Anna Bruns AMB)
Reserve: TS Aaron (Mary Ann Snyder)
62. Clydesdale / Shire (10)
1
Red Caillin (ABr) 
2
Shady Side Strong (ABr) 
63. Other European Draft (16)
1
Clemence (ESh) 
2
Second Chance (ESh) 
64. American draft (7)
1
Dalhia (THe) 
2
Royal Jewels (ABr) 
65. Other pure/part draft (10)
1
Arland Cove (ESh) 
2
Kilt and Claymore (ESh) 
66. Draft foals (0)
Draft breed Championship (0)
Champion: Dorset (Ellen Shaw-Maceko)
Reserve: Shady Side Strong (Anna Bruns AMB)
67. British ponies (6)
1
Bozo (ABr) 
2
Kilts (ESh) 
68. American ponies (14)
1
Acorn (ABr) 
2
Penobscot (RBr) 
69. Icelandics (1)
1
Trinket (THe) 
70. Other pure/part ponies (7)
1
Vale of Glamorgan (ESh) 
2
Jack Frost (THe) 
71. Pony foals (2)
1
Zippy (ABr) 
2
Merlyn (THe) 
Pony breed Championship (0)
Champion: Acorn (Amy Brandes)
Reserve: Vale of Glamorgan (Ellen Shaw-Maceko)
72. American Saddlebred (15)
1
Rollercoaster of Emotions (EFa) 
2
Anarchy (ABr) 
73. TWH, Missouri Fox Trotter, Rocky Mtn Horse (7)
1
Cameryn (ABr) 
2
Something Special (JWe) 
74. Other pure/part Gaited (11)
1
Whit (ESh) 
2
Pequeñito (ABr) 
75. Andalusians, Lusitano (18)
1
Delicado Rosa (ABr) 
2
Pop Art (ESh) 
76. Other pure/part Spanish (15)
1
Ushuaia (ESh) 
2
Bond Girl (ESh) 
77. Gaited/Spanish foals (4)
1
Marquesa (THe) 
2
Antebellum (ESh) 
Gaited/Spanish breed Championship (0)
Champion: Ushuaia (Ellen Shaw-Maceko)
Reserve: Delicado Rosa (Anna Bruns AMB)
78. Paint (15)
1
Covered in Chrome (ABr) 
2
Dream Lover (THe) 
79. Mustang (13)
1
Roosevelt (ABr) 
2
Whirlwind (THe) 
80. QH Mares/Geldings (10)
1
Oakley (THe) 
2
Stop and Stare (ABr) 
80a. QH Stallions (10)
81. Appaloosa (15)
1
Zip Seeker (ABr) 
2
Red Eagle (THe) 
82. Other pure/part stock (11)
1
Fly the Red Eye (ABr) 
2
ZEPHYR (APi) 
83. Stock foals (20)
1
Jenna (ESh) 
2
TS Smart Shooter (MSn) 
Stock breed Championship (0)
Champion: Zip Seeker (Anna Bruns AMB)
Reserve: Roosevelt (Amy Brandes)
84. Donkeys/mules/exotics (6)
1
Dream Big (ABr) 
2
Dream Small (ABr) 
85. Other pure/part breeds (4)
1
Fishmerman out of Ireland (ESh) 
2
Shell Seeker (ESh) 
86. All other Foals (2)
1
Classy Chic (THe) 
2
Ginger Spice (THe) 
Other Breed Championship (0)
Champion: Fishmerman out of Ireland (Ellen Shaw-Maceko)
Reserve: Classy Chic (Terry Heath)
Overall Supreme Championship (0)
Champion: Over Yonder (Ellen Shaw-Maceko)
Reserve: Zip Seeker (Anna Bruns AMB)

OF Halter - Stone (Collectibility)

Judge:

50. Arabians (19)
1
Juliet (ESh) 
2
Trinidad (ESh) 
51. Part Arabians (26)
1
Chateau Rogue (ABr) 
2
Penelope Pitstop (ESh) 
52. Morgans (13)
1
Over Yonder (ESh) 
2
Maplewood Eternity (THe) 
53. Other pure/ part light (4)
1
Buffalo Soldier (EFa) 
2
Elan (ESh) 
54. Light foals (16)
1
Madison Square (JRo) 
2
Truffle (THe) 
Light Breed Championship (0)
Champion: Over Yonder (Ellen Shaw-Maceko)
Reserve: Madison Square (Jillian Rohde)
55. Thoroughbred / Standardbred (11)
1
Jodi (ABr) 
2
Oberon (ESh) 
56. European Warmbloods (17)
1
Jonny Quest (ESh) 
2
Hopscotch (JGr) 
57. American & Other Warmbloods (13)
1
Nevermore (ESh) 
2
Charlie on Bail (HUd) 
58. Gyspy Vanners (3)
1
Uishneach (ESh) 
2
That Blue Eyed Charm (EFa) 
59. Carriage breeds (8)
1
Baroque Master (ESh) 
2
Johan (THe) 
60. Other pure/part sport (15)
1
Dulcina (ESh) 
2
Perigee (ABr) 
61. Sport foals (5)
1
Watermark Sienna (THe) 
2
Spontaneous Chrome (ABr) 
Sport breed Championship (0)
Champion: Jonny Quest (Ellen Shaw-Maceko)
Reserve: Uishneach (Ellen Shaw-Maceko)
62. Clydesdale / Shire (10)
1
Shady Side Strong (ABr) 
2
NOTHING BETTER (APi) 
63. Other European Draft (17)
1
Dorset (ESh) 
2
Lady Luck (THe) 
64. American draft (7)
1
Sybil (ESh) 
2
Dalhia (THe) 
65. Other pure/part draft (10)
1
Decidedly Scottish (ESh) 
2
Kilt and Claymore (ESh) 
66. Draft foals (0)
Draft breed Championship (0)
Champion: Clemence (Ellen Shaw-Maceko)
Reserve: Arland Cove (Ellen Shaw-Maceko)
67. British ponies (5)
1
Shadowman (ABr) 
2
Bozo (ABr) 
68. American ponies (13)
1
Riptide (THe) 
2
BAXTER (APi) 
69. Icelandics (1)
1
Trinket (THe) 
70. Other pure/part ponies (7)
1
Summer Love (ABr) 
2
Vale of Glamorgan (ESh) 
71. Pony foals (2)
1
Zippy (ABr) 
2
Merlyn (THe) 
Pony breed Championship (0)
Champion: Shadowman (Amy Brandes)
Reserve: Zippy (Anna Bruns AMB)
72. American Saddlebred (15)
1
Anarchy (ABr) 
2
Etched In Glory (ABr) 
73. TWH, Missouri Fox Trotter, Rocky Mtn Horse (7)
1
Something Special (JWe) 
2
Pandemonium (ABr) 
74. Other pure/part Gaited (11)
1
Serres (ESh) 
2
Whit (ESh) 
75. Andalusians, Lusitano (18)
1
Castile (ESh) 
2
Adalio TS (MSn) 
76. Other pure/part Spanish (15)
1
Ushuaia (ESh) 
2
Hidden Treasure (ABr) 
77. Gaited/Spanish foals (4)
1
Frosty Gem (THe) 
2
Antebellum (ESh) 
Gaited/Spanish breed Championship (0)
Champion: Whit (Ellen Shaw-Maceko)
Reserve: Castile (Ellen Shaw-Maceko)
78. Paint (15)
1
TS Next Time Back (MSn) 
2
Oh Klahoma (CMa) 
79. Mustang (14)
1
Roosevelt (ABr) 
2
Evangeline (ESh) 
80. QH Mares/Geldings (9)
1
Eliphalet (RBr) 
2
Birthday Buddy (HUd) 
80a. QH Stallions (9)
81. Appaloosa (15)
1
Bode's Galaxy (THe) 
2
Zip Seeker (ABr) 
82. Other pure/part stock (11)
1
ZEPHYR (APi) 
2
Countenance (ESh) 
83. Stock foals (20)
1
Zip For Love (ABr) 
2
Pepper (ABr) 
Stock breed Championship (0)
Champion: Bode's Galaxy (Terry Heath)
Reserve: Kiss The Girls (Terry Heath)
84. Donkeys/mules/exotics (6)
1
Dream Big (ABr) 
2
Capetown (TKo) 
85. Other pure/part breeds (4)
1
Fishmerman out of Ireland (ESh) 
2
Shell Seeker (ESh) 
86. All other Foals (2)
1
Classy Chic (THe) 
2
Ginger Spice (THe) 
Other Breed Championship (0)
Champion: Fishmerman out of Ireland (Ellen Shaw-Maceko)
Reserve: Dream Big (Anna Bruns AMB)
87. Decorators (run 100+) (0)
88. Decorators (run 2-99) (13)
1
Simply Abserd (EFa) 
2
BLUE JAY (APi) 
89. Decorators OOAK (11)
1
Resourceful Kit (MSn) 
2
Confetti (ABr) 
90. Fantasy (7)
1
Prismatic Attention (HUd) 
2
Hidden in Mist (EFa) 
91. Decorator & Fantasy Foals (3)
1
NighTS Shadow (MSn) 
2
TS Indigo Blue (MSn) 
Decorator & Fantasy Championship (0)
Champion: Rigel (Ellen Shaw-Maceko)
Reserve: Resourceful Kit (Mary Ann Snyder)
Overall Supreme Championship (0)
Champion: Dorset (Ellen Shaw-Maceko)
Reserve: Bode's Galaxy (Terry Heath)

OF Resin/China Halter (Breed)

Judge:

92. Arabians / Part Arabians (3)
1
Mady (ABr) 
2
Qaisar (ABr) 
93. Morgans (1)
1
Lippett's Daydream (AHa) 
94. Other light (0)
95. Light foals (4)
1
Personality Plus (AHa) 
2
Up the Ante (ABr) 
Light Breed Championship (0)
Champion: Mady (Anna Bruns AMB)
Reserve: Applause (Andrea Harasta)
96. Thoroughbred/Standardbred (5)
1
Racing Greyhound (EFa) 
2
Jellyfish (ABr) 
97. Gypsy Vanners (1)
1
Melchior (AHa) 
98. Warmbloods / Carriage breeds (5)
1
Das Dotado (ABr) 
2
Tados (ABr) 
99. Other pure/part sport (1)
1
Anastasia (AHa) 
100. Sport foals (2)
1
Begabt (ABr) 
2
Darling Clementine (SEl) 
Sport breed Championship (0)
Champion: Das Dotado (Anna Bruns AMB)
Reserve: Racing Greyhound (Ember Fanning)
101. European draft (5)
1
Shady Side Rana (ABr) 
2
Shady Side Peterbilt (ABr) 
102. American draft (2)
1
Shady Side Lettie (ABr) 
2
Shady Side Gustavo (ABr) 
103. Other pure/part draft (2)
1
Shady Side Corvette (ABr) 
2
Shady Side Bo (ABr) 
104. Draft foals (1)
1
Shady Side Churchill (ABr) 
Draft breed Championship (0)
Champion: Shady Side Gustavo (Anna Bruns AMB)
Reserve: Shady Side Peterbilt (Anna Bruns AMB)
105. British ponies (5)
1
Filomena (ABr) 
2
Sycamore Meadow (ABr) 
106. American ponies (3)
1
Caramel Corn (ABr) 
2
Weebiscuit (ABr) 
107. Icelandics (0)
108. Other pure/part ponies (0)
109. Pony foals (1)
1
Gamble (ABr) 
Pony breed Championship (0)
Champion: Caramel Corn (Anna Bruns AMB)
Reserve: Filomena (Anna Bruns AMB)
110. ASB, TWH, Missouri Fox Trotter, Rocky Mtn Horse (3)
1
Mother May I (ABr) 
2
Shady Lady (ABr) 
111. Other pure/part Gaited (0)
112. Andalusians, Lusitano (3)
1
Sergio (ABr) 
2
Lucia (ABr) 
113. Other pure/part Spanish (2)
1
Claudio (ABr) 
2
Nubarron (ABr) 
114. Gaited/Spanish foals (0)
Gaited/Spanish breed Championship (0)
Champion: Sergio (Anna Bruns AMB)
Reserve: Claudio (Anna Bruns AMB)
115. Paint (0)
116. Mustang (1)
1
Umber (ABr) 
2
Catawba (ABr) 
117. Quarter horse (4)
1
Shady Bits (ABr) 
2
What In Blazes (AHa) 
118. Appaloosa (1)
1
Petite Zip (ABr) 
119. Other pure/part stock (1)
1
Buster (ABr) 
120. Stock foals (1)
1
Skippy (ABr) 
Stock breed Championship (0)
Champion: Petite Zip (Anna Bruns AMB)
Reserve: Shady Bits (Anna Bruns AMB)
121. Donkeys/mules/exotics (2)
1
Molly Malone (ABr) 
2
Toasted Marshmallow (ABr) 
122. Other pure/part breeds (0)
123. All other Foals (0)
Other breed Championship (0)
Champion: Molly Malone (Anna Bruns AMB)
Reserve: Toasted Marshmallow (Anna Bruns AMB)
Overall Supreme Championship (0)
Champion: Das Dotado (Anna Bruns AMB)
Reserve: Sergio (Anna Bruns AMB)

OF Resin/China Halter (Collectibility)

Judge:

92. Arabians / Part Arabians (3)
1
Mady (ABr) 
2
Qaisar (ABr) 
93. Morgans (1)
1
Lippett's Daydream (AHa) 
94. Other light (0)
95. Light foals (4)
1
Applause (AHa) 
2
Up the Ante (ABr) 
Light Breed Championship (0)
Champion: Mady (Anna Bruns AMB)
Reserve: Lippett's Daydream (Andrea Harasta)
96. Thoroughbred/Standardbred (5)
1
Ranch Water (ABr) 
2
Pendragon (VPa) 
97. Gypsy Vanners (1)
1
Melchior (AHa) 
98. Warmbloods / Carriage breeds (5)
1
Das Dotado (ABr) 
2
Dotada (ABr) 
99. Other pure/part sport (1)
1
Anastasia (AHa) 
100. Sport foals (2)
1
Begabt (ABr) 
2
Darling Clementine (SEl) 
Sport breed Championship (0)
Champion: Das Dotado (Anna Bruns AMB)
Reserve: Begabt (Anna Bruns AMB)
101. European draft (5)
1
Shady Side Rana (ABr) 
2
Shady Side Peterbilt (ABr) 
102. American draft (2)
1
Shady Side Gustavo (ABr) 
2
Shady Side Lettie (ABr) 
103. Other pure/part draft (2)
1
Shady Side Corvette (ABr) 
2
Shady Side Bo (ABr) 
104. Draft foals (1)
1
Shady Side Churchill (ABr) 
Draft breed Championship (0)
Champion: Shady Side Corvette (Anna Bruns AMB)
Reserve: Pequeñito (Anna Bruns AMB)
105. British ponies (5)
1
Sycamore Meadow (ABr) 
2
Filomena (ABr) 
106. American ponies (3)
1
Caramel Corn (ABr) 
2
Copper Coin (VPa) 
107. Icelandics (0)
108. Other pure/part ponies (0)
109. Pony foals (1)
1
Gamble (ABr) 
Pony breed Championship (0)
Champion: I Spot Zip (Anna Bruns AMB)
Reserve: Shady Side Celebrate (Anna Bruns AMB)
110. ASB, TWH, Missouri Fox Trotter, Rocky Mtn Horse (3)
1
Mother May I (ABr) 
2
Shady Lady (ABr) 
111. Other pure/part Gaited (0)
112. Andalusians, Lusitano (3)
1
Sergio (ABr) 
2
Lucia (ABr) 
113. Other pure/part Spanish (2)
1
Claudio (ABr) 
2
Nubarron (ABr) 
114. Gaited/Spanish foals (0)
Gaited/Spanish breed Championship (0)
Champion: Claudio (Anna Bruns AMB)
Reserve: Lucia (Anna Bruns AMB)
115. Paint (0)
116. Mustang (2)
1
Umber (ABr) 
2
Max (ABr) 
117. Quarter horse (4)
1
DS Catlin (ABr) 
2
Shady Bits (ABr) 
118. Appaloosa (1)
1
Petite Zip (ABr) 
119. Other pure/part stock (1)
1
Buster (ABr) 
120. Stock foals (1)
1
Skippy (ABr) 
Stock breed Championship (0)
Champion: DS Catlin (Anna Bruns AMB)
Reserve: Petite Zip (Anna Bruns AMB)
121. Donkeys/mules/exotics (3)
1
Molly Malone (ABr) 
2
Myrtle (ABr) 
122. Other pure/part breeds (0)
123. All other Foals (0)
Other breed Championship (0)
Champion: Molly Malone (Anna Bruns AMB)
Reserve: Toasted Marshmallow (Anna Bruns AMB)
124. Decorators / Fantasy (1)
1
Gotham (ABr) 
125. Decorator / Fantasy Foals (0)
Decorator/Fantasy Championship (0)
Overall Supreme Championship (0)

CM Halter (Breed)

Judge:

126. Arabians / Part Arabians (6)
1
Ivanka (MKa) 
2
Jitterbug (BSu) 
127. Morgans (2)
1
Rise (MKa) 
2
Jacksyn (MKa) 
128. Other light (2)
1
Mickelson (MKa) 
2
DAWSON (APi) 
129. Light foals (1)
1
Amir (MMo) 
Light Breed Championship (0)
Champion: Rise (Michele Katz Grieder)
Reserve: Mickelson (Michele Katz Grieder)
130. Thoroughbred/Standardbred (9)
1
Talisman (ABr) 
2
Lumiere (MKa) 
131. Gyspy Vanners (4)
1
Mr Doctor Man (HUd) 
2
Castiel (BSu) 
132. Warmbloods / Carriage breeds (8)
1
Noodle Soup (MKa) 
2
Cantina (JRo) 
133. Other pure/part sport (3)
1
Jacara (BSu) 
2
Maid Marion (BSu) 
134. Sport foals (2)
1
Tyra (MKa) 
2
Dragonfly (JRo) 
Sport breed Championship (0)
Champion: Noodle Soup (Michele Katz Grieder)
Reserve: Talisman (Anna Bruns AMB)
135. European draft (8)
1
Shady Side Sven (ABr) 
2
Lamont (MKa) 
136. American draft (3)
1
DREAM CATCHER (APi) 
2
Shady Side Splash (ABr) 
137. Other pure/part draft (2)
1
Shady Side Cromwell (ABr) 
2
Fists A Flyin' (SEl) 
138. Draft foals (3)
1
Claudette (BSu) 
2
Inkling (MKa) 
Draft breed Championship (0)
Champion: Shady Side Capwell (Anna Bruns AMB)
Reserve: Claudette (Belle Suhr)
139. British ponies (6)
1
Alistair (BSu) 
2
Pippa (MKa) 
140. American ponies (4)
1
Honey Nut Cheerios (BSu) 
2
Honey Bunches of Oats (BSu) 
141. Icelandics (1)
1
Kindle (MKa) 
142. Other pure/part ponies (3)
1
Butter My Butt & Call Me A Biscuit (BSu) 
2
Sought After (SEl) 
143. Pony foals (4)
1
Finch (ABr) 
2
177-891 Tag Number Not Found (DFr )
Pony breed Championship (0)
Champion: Butter My Butt & Call Me A Biscuit (Belle Suhr)
Reserve: Honey Nut Cheerios (Belle Suhr)
144. ASB, TWH, Missouri Fox Trotter, Rocky Mtn Horse (8)
1
Moves Like Jagger (DMi) 
2
Chutney (ABr) 
145. Other pure/part Gaited (7)
1
Carmen (ABr) 
2
Figuero (DFr) 
146. Andalusians, Lusitano (6)
1
Evita (BSu) 
2
As Sweet As a Sin (EFa) 
147. Other pure/part Spanish (6)
1
Freckles (BSu) 
2
The Alchemist (ESh) 
148. Gaited/Spanish foals (4)
1
Tango For Two (HUd) 
2
Scarlett (ABr) 
Gaited/Spanish breed Championship (0)
Champion: Moves Like Jagger (Danielle Miller)
Reserve: Evita (Belle Suhr)
149. Paint (4)
1
Satan's Promise (BSu) 
2
Dr. Jones (MKa) 
150. Mustang (1)
1
Butter Brickle (ABr) 
151. Quarter horse (8)
1
028-503 - Not An Entrant
2
Wookie (BSu) 
152. Appaloosa (6)
1
Jellybean (BSu) 
2
Shy Away (HUd) 
153. Other pure/part stock (3)
1
Dark Chocolate Twist (ABr) 
2
Flick (MKa) 
154. Stock foals (6)
1
Fiddle Faddle (MKa) 
2
Flick (MKa) 
Stock breed Championship (0)
Champion: Ink Slinger (Hannah Udave)
Reserve: Tango For Two (Hannah Udave)
155. Donkeys/mules/exotics (2)
1
Murphy's Law (BSu) 
2
Maude (MKa) 
156. Other pure/part breeds (0)
157. All other Foals (1)
1
Pluot (MKa) 
Other Breed Championship (0)
Champion: Pluot (Michele Katz Grieder)
Reserve: Love Bomber (Hannah Udave)