The Region X Championships - Show Results

Were you an entrant at this show? If so, Sign In and your placings will be highlighted in the results.

November 5 - 6, 2011
Rob Harris, Show Holder

Chicopee, MA

Entrants   

58
Jackie Arns-Rossi (JAr)
Diane Balla (DBa)
Cindy Banas (Sikora) (CSi)
Deborah Battaglia (DBt)
Brenda Bednar (BBe)
Mindy Berg (MBe)
Robin Briscoe (RBr)
Linda Carrier (LCa)
Kathie Chouinard (KCh)
Jocelyn Cote (JCo)
Amanda Dionne (ADi)
Kelly Dorman (KDo)
Margaret Durka (MSu)
Katherine Dwyer (KDw)
Joan Fauteux (JFa)
Anne Field (AFi)
Danelle Gatcombe (DGa)
Terry Heath (THe)
Margie Johnson (MJo)
Michele Katz Grieder (MKa)
Iva Kimmelman (IKi)
Samantha Kratovil (SKr)
Laurie Lape (LLa)
Elizabeth LaRose (ELa)
Karen Lloyd (KLl)
Julie Miller (JMi)
Kim Morrison (KMo)
Sharon Mossy (SMo)
Jenna Newbegin (JMe)
Lawrence Nichols (LNi)
Jill O'Connor (JO')
Karen Pajak (KPa)
Valerie Parker (VPa)
Skye Pechie (SPe)
Amelia Pitts (APi)
Claudia Rallis (CRa)
Beth Rappleyea (BRa)
Amanda Reed (ARe)
Robin Roberts (RRo)
Shira Roberts (SSp)
Sara Roche (SRo)
Carrie Rouillard (CRo)
Erin Schaefer (ESc)
Katy Schiller (KSc)
Hilary Schwafel (HSc)
Renata Shura (RSh)
Taylor Simpson (TSi)
Marci Smith Driscoll (MSm)
Corrie Soboda (McDermott) (CMc)
Marisa Spence (MEv)
Thia St.Martin (TSt)
Nancy Stocky (NSt)
Anne Strieby Giles (ASt)
Nancy Timm (NTi)
Kellie Watt (MacLean) (KWa)
Meredith Westner (MWe)
Linda White (LWh)
Victoria Wiggins (VWi)
Custom/Artist Resin Performance
Judge: Daniels/Harvey, Stakes: Rappleyea/Cabot
101.
Harness Performance (4)
1
BABE (LLa) 
2
Check My Brain (LWh) 
3
Heidi (JAr) 
4
Doc's Promise (JO') 
102.
Other Harness (2)
1
BABE (LLa) 
2
Doc's Promise (JO') 
103.
Draft, Pleasure Harness (4)
1
Check My Brain (LWh) 
2
BABE (LLa) 
3
Doc's Promise (JO') 
4
Single Digit Salute (LWh) 
104.
Fine/Park Harness (1)
1
Truffles (LLa) 
105.
Stakes: Harness (6)
Champion: Latemarch Lark (Katherine Dwyer)
Reserve: Doc's Promise (Jill O'Connor)
Top 5: Check My Brain (Linda White)
Top 5: Single Digit Salute (Linda White)
Top 5: Truffles (Laurie Lape)
106.
Dressage (10)
1
Oliver Moore (LLa) 
2
Harpo (JAr) 
3
Pleony (JMe) 
4
Supergenius (LWh) 
5
Heidi (JAr) 
6
CB Lookout Point (SPe) 
7
Brickle (MSm) 
8
Enchanted Eve (AFi) 
9
Experimental Hydrox (LNi) 
10
NLF Tango Tycoon (LNi) 
107.
Reining (4)
1
Coyote Dancer (MSu) 
2
Fluid Power (LWh) 
3
Sweet Candy Man (LLa) 
4
Rachel Alexandra (LLa) 
108.
Stakes: Patterned (8)
Champion: Pleony (Jenna Newbegin)
Reserve: Harpo (Jackie Arns-Rossi)
Top 5: Experimental Hydrox (Lawrence Nichols)
Top 5: Supergenius (Linda White)
Top 5: Enchanted Eve (Anne Field)
109.
Cutting (4)
1
Fluid Power (LWh) 
2
Heidi (JAr) 
3
Coyote Dancer (MSu) 
4
Cabela (JO') 
110.
Roping (4)
1
Cloud Dancing (AFi) 
2
Rachel Alexandra (LLa) 
3
Heidi (JAr) 
4
Flash in the Sky (AFi) 
111.
Stock Work (5)
1
Brickle (MSm) 
2
Rachel Alexandra (LLa) 
3
Coyote Dancer (MSu) 
4
Cabela (JO') 
5
Heidi (JAr) 
112.
Stakes: Action Western (6)
Champion: Brickle (Marci Smith Driscoll)
Reserve: Heidi (Jackie Arns-Rossi)
Top 5: Cloud Dancing (Anne Field)
Top 5: Fluid Power (Linda White)
Top 5: Rachel Alexandra (Laurie Lape)
113.
Cross Country (5)
1
Heidi (JAr) 
2
CB Lookout Point (SPe) 
3
Funky Joe (JMe) 
4
Weapon of Choice (JMe) 
5
NLF Tango Tycoon (LNi) 
114.
Jumper (5)
1
Harpo (JAr) 
2
Crazy Heartless (JMe) 
3
Three Martini Lunch (LWh) 
4
CB Lookout Point (SPe) 
5
NLF Tango Tycoon (LNi) 
115.
Hunter Over Fences (7)
1
Hot Zone (JAr) 
2
Supergenius (LWh) 
3
CB Lookout Point (SPe) 
4
Oliver Moore (LLa) 
5
Funky Joe (JMe) 
6
NLF Tango Tycoon (LNi) 
7
Experimental Hydrox (LNi) 
116.
Stakes: Action English (8)
Champion: Heidi (Jackie Arns-Rossi)
Reserve: Hot Zone (Jackie Arns-Rossi)
Top 5: Supergenius (Linda White)
Top 5: Harpo (Jackie Arns-Rossi)
Top 5: Oliver Moore (Laurie Lape)
117.
Western Games (9)
1
Cloud Dancing (AFi) 
2
Brickle (MSm) 
3
Apple Lucy (CMc) 
4
NLF April Showers (LNi) 
5
Fluid Power (LWh) 
6
Coyote Dancer (MSu) 
7
M I Jazz Fest (IKi) 
8
Rachel Alexandra (LLa) 
9
Cabela (JO') 
118.
English Games (6)
1
Zephyr (MBe) 
2
Heidi (JAr) 
3
Enchanted Eve (AFi) 
4
Oliver Moore (LLa) 
5
Experimental Hydrox (LNi) 
6
CB Lookout Point (SPe) 
119.
Stakes: Games (8)
Champion: Heidi (Jackie Arns-Rossi)
Reserve: Cloud Dancing (Anne Field)
Top 5: Brickle (Marci Smith Driscoll)
Top 5: Apple Lucy (Corrie Soboda (McDermott))
Top 5: Zephyr (Mindy Berg)
120.
Western Trail - Natural (6)
1
T2 (MBe) 
2
Cabela (JO') 
3
No Fix 4 Dumb (LWh) 
4
Cloud Dancing (AFi) 
5
Brickle (MSm) 
6
Rosemary's Thyme (JMe) 
121.
Western Trail - Arena (9)
1
M I Jazz Fest (IKi) 
2
Brickle (MSm) 
3
OTW Cadence (JO') 
4
Apple Lucy (CMc) 
5
Cabela (JO') 
6
NLF April Showers (LNi) 
7
Rachel Alexandra (LLa) 
8
Viva Las Vegas (JAr) 
9
Rosemary's Thyme (JMe) 
122.
English Trail - Natural (4)
1
Heidi (JAr) 
2
Funky Joe (JMe) 
3
Experimental Hydrox (LNi) 
4
CB Lookout Point (SPe) 
123.
English Trail - Arena (7)
1
Enchanted Eve (AFi) 
2
Pleony (JMe) 
3
The Arnold (LNi) 
4
Get Spotted (CMc) 
5
Hot Zone (JAr) 
6
Experimental Hydrox (LNi) 
7
CB Lookout Point (SPe) 
124.
Stakes: Trail (17)
Champion: Enchanted Eve (Anne Field)
Reserve: Apple Lucy (Corrie Soboda (McDermott))
Top 5: Pleony (Jenna Newbegin)
Top 5: Brickle (Marci Smith Driscoll)
Top 5: Heidi (Jackie Arns-Rossi)
125.
Other Western Performance (6)
1
Zenyatta (LLa) 
2
Flash in the Sky (AFi) 
3
NLF April Showers (LNi) 
4
Dark Desire (CMc) 
5
Fluid Power (LWh) 
126.
Other English Performance (5)
1
Highway Man (AFi) 
2
Heidi (JAr) 
3
Zephyr (MBe) 
4
CB Lookout Point (SPe) 
5
Get Spotted (CMc) 
127.
Other Performance - Generic (3)
1
M I Sheltering Sky (IKi) 
2
Rachel Alexandra (LLa) 
3
The Arnold (LNi) 
128.
Stakes: Other Performance (9)
Champion: Rachel Alexandra (Laurie Lape)
Reserve: Highway Man (Anne Field)
Top 5: Zenyatta (Laurie Lape)
Top 5: Heidi (Jackie Arns-Rossi)
Top 5: M I Sheltering Sky (Iva Kimmelman)
129.
Western Pleasure (Stock) (7)
1
Fancy Lil' Girl (LLa) 
2
Dark Desire (CMc) 
3
Cabela (JO') 
4
Cloud Dancing (AFi) 
5
Viva Las Vegas (JAr) 
6
NLF April Showers (LNi) 
7
No Fix 4 Dumb (LWh) 
130.
Western Pleasure (Other) (5)
1
Enchanted Eve (AFi) 
2
M I Jazz Fest (IKi) 
3
Apple Lucy (CMc) 
4
Brickle (MSm) 
5
OTW Cadence (JO') 
131.
English Pleasure (Sport) (5)
1
Harpo (JAr) 
2
Funky Joe (JMe) 
3
Heidi (JAr) 
4
Pleony (JMe) 
5
Oliver Moore (LLa) 
132.
English Pleasure (Other) (5)
1
Hot Zone (JAr) 
2
Zephyr (MBe) 
3
NLF Tango Tycoon (LNi) 
4
Get Spotted (CMc) 
5
Experimental Hydrox (LNi) 
133.
Saddleseat Pleasure (4)
1
Winterfell Patriot (JAr) 
2
Truffles (LLa) 
3
Doc's Promise (JO') 
4
The Arnold (LNi) 
134.
Stakes: Pleasure (21)
Champion: M I Jazz Fest (Iva Kimmelman)
Reserve: Brickle (Marci Smith Driscoll)
Top 5: Fancy Lil' Girl (Laurie Lape)
Top 5: Truffles (Laurie Lape)
Top 5: Cabela (Jill O'Connor)
135.
Arena Showmanship (4)
1
Highway Man (AFi) 
2
Viva Las Vegas (JAr) 
3
M I Nisan Nor (IKi) 
4
Zephyr (MBe) 
136.
Creative Showmanship (1)
1
CB Lookout Point (SPe) 
137.
Stakes: Showmanship (3)
Champion: Highway Man (Anne Field)
Reserve: Viva Las Vegas (Jackie Arns-Rossi)
Top 5: CB Lookout Point (Skye Pechie)
138.
Indian Costume (4)
1
M I HO HOT (IKi) 
2
Rachel Alexandra (LLa) 
3
Cloud Dancing (AFi) 
4
Fluid Power (LWh) 
139.
Arabian Costume (5)
1
Midnight Circus (MBe) 
2
Twist Of Fate (IKi) 
3
Fantaisha (MBe) 
4
Endless Summer (IKi) 
5
Prince (LLa) 
140.
Parade, Ethnic, Other (4)
1
Rhainnon (LLa) 
2
Granger (CMc) 
3
Viva Las Vegas (JAr) 
4
Miss Molly (LLa) 
141.
Stakes: Costume (9)
Champion: Granger (Corrie Soboda (McDermott))
Reserve: Midnight Circus (Mindy Berg)
Top 5: Rachel Alexandra (Laurie Lape)
Top 5: M I HO HOT (Iva Kimmelman)
Top 5: Viva Las Vegas (Jackie Arns-Rossi)
Original Finish Performance
Judge: Harvey/Daniels, Stakes: Rappleyea/Harris
201.
Harness Performance (8)
1
Stole Your Girlfriend (RBr) 
2
Corcoran (KDw) 
3
Bismark (JFa) 
4
Hannah (JFa) 
5
Asterixis CBF (SPe) 
6
Mustang Sally (LLa) 
7
Lyric (NTi) 
8
NLF Ankra (LNi) 
202.
Other Harness (4)
1
Stole Your Girlfriend (RBr) 
2
Mustang Sally (LLa) 
3
Asterixis CBF (SPe) 
4
Lyric (NTi) 
203.
Draft, Pleasure Harness (9)
1
Stole Your Girlfriend (RBr) 
2
Corcoran (KDw) 
3
Hannah (JFa) 
4
Bismark (JFa) 
5
Asterixis CBF (SPe) 
6
Mustang Sally (LLa) 
7
Righ Na H' Animaie (KDw) 
8
NLF Ankra (LNi) 
9
Lyrical (NSt) 
204.
Fine/Park Harness (4)
1
Champagne On The Twentysixth (KDw) 
2
Abu Garcia (LLa) 
3
The Lemondrop KId (NSt) 
4
Nicholane Golden Girl (LNi) 
205.
Stakes: Harness (13)
Champion: Corcoran (Katherine Dwyer)
Reserve: Champagne On The Twentysixth (Katherine Dwyer)
Top 5: Stole Your Girlfriend (Robin Briscoe)
Top 5: Righ Na H' Animaie (Katherine Dwyer)
Top 5: Hannah (Joan Fauteux)
206.
Western Games (11)
1
Dynamite Diva (MSu) 
2
Go For Wand (LLa) 
3
David's Gift (MSm) 
4
Dun Too Good (MWe) 
5
Pull My Finger (LWh) 
6
Nevada Silver (JFa) 
7
Lily (CMc) 
8
Loredo (JFa) 
9
NLF Cricket (LNi) 
10
Nicholane Penelope (LNi) 
207.
English Games (8)
1
Pennant (JO') 
2
M I Glory Road (IKi) 
3
Soliloquy (NTi) 
4
CB Upward Trend (SPe) 
5
Williston (JFa) 
6
NLF Koe (LNi) 
7
Great Gaspar (JMe) 
8
Popcorn (NTi) 
208.
Stakes: Games (11)
Champion: Bitter Coco (Margaret Durka)
Reserve: Go For Wand (Laurie Lape)
Top 5: Pennant (Jill O'Connor)
Top 5: David's Gift (Marci Smith Driscoll)
Top 5: Nevada Silver (Joan Fauteux)
209.
Dressage (15)
1
Bolero (JFa) 
2
Skipper Dan (JAr) 
3
M I Glory Road (IKi) 
4
Dot Matrix (AFi) 
5
West Point (THe) 
6
Ivy (JFa) 
7
CB Upward Trend (SPe) 
8
Portsmouth (MWe) 
9
Omega Code (MSu) 
10
NLF Allegro (LNi) 
210.
Reining (9)
1
Go For Wand (LLa) 
2
UnDun (MWe) 
3
Pull My Finger (LWh) 
4
NLF A Cuppa Joe (LNi) 
5
Dun Too Good (MWe) 
6
David's Gift (MSm) 
7
War Echo (MSu) 
8
Squirrel (JMe) 
9
Texas Hold Em (THe) 
211.
Stakes: Patterned (18)
Champion: Bolero (Joan Fauteux)
Reserve: Skipper Dan (Jackie Arns-Rossi)
Top 5: West Point (Terry Heath)
Top 5: Soliloquy (Nancy Timm)
Top 5: Dwight (Joan Fauteux)
212.
Cutting (5)
1
Litsooi Lin (KDw) 
2
M I Little Pigeon (IKi) 
3
Nicholane IMAGoer (LNi) 
4
War Eagle (MSu) 
5
Texas Hold Em (THe) 
213.
Roping (7)
1
War Echo (MSu) 
2
Go For Wand (LLa) 
3
Pull My Finger (LWh) 
4
David's Gift (MSm) 
5
NLF A Cuppa Joe (LNi) 
6
UnDun (MWe) 
7
Dun Too Good (MWe) 
214.
Stock Work (3)
1
M I The Hours (IKi) 
2
Go For Wand (LLa) 
3
Nevada Silver (JFa) 
215.
Stakes: Action Western (11)
Champion: M I Little Pigeon (Iva Kimmelman)
Reserve: Pull My Finger (Linda White)
Top 5: Go For Wand (Laurie Lape)
Top 5: Nevada Silver (Joan Fauteux)
Top 5: Litsooi Lin (Katherine Dwyer)
216.
Cross Country (14)
1
Pennant (JO') 
2
Hiccups (MSm) 
3
Armed Getaway (LCa) 
4
CB Upward Trend (SPe) 
5
NLF Allegro (LNi) 
6
Lufthansa (LCa) 
7
Skipper Dan (JAr) 
8
Sea Sway (KDw) 
9
Halidon (JFa) 
10
Hilariosity Ensues (JMe) 
217.
Jumper (14)
1
Hiccups (MSm) 
2
Skipper Dan (JAr) 
3
Armed Getaway (LCa) 
4
Mon Petite Rose (JMe) 
5
Brimstone (JFa) 
6
Pennant (JO') 
7
Rubicon (MWe) 
8
CB Upward Trend (SPe) 
9
M I Grey Goose (IKi) 
10
Williston (JFa) 
218.
Hunter Over Fences (14)
1
Sea Sway (KDw) 
2
Skipper Dan (JAr) 
3
Pennant (JO') 
4
Omega Code (MSu) 
5
Soliloquy (NTi) 
6
Dot Matrix (AFi) 
7
Hilariosity Ensues (JMe) 
8
Bridge Engineer (RBr) 
9
Heza Romeo (JFa) 
10
Mustang Sally (LLa) 
219.
Stakes: Action English (15)
Champion: Brimstone (Joan Fauteux)
Reserve: Sea Sway (Katherine Dwyer)
Top 5: Halidon (Joan Fauteux)
Top 5: Soliloquy (Nancy Timm)
Top 5: Hiccups (Marci Smith Driscoll)
220.
Western Trail - Natural (8)
1
Pull My Finger (LWh) 
2
Nevada Silver (JFa) 
3
Jelly Belly (KDo) 
4
Cowboys Skip N Te (MWe) 
5
David's Gift (MSm) 
6
Paddy's Pub (JMe) 
7
Kiowa (MWe) 
8
Buck (KDo) 
221.
Western Trail - Arena (15)
1
Bitter Coco (MSu) 
2
Nevada Silver (JFa) 
3
Dun It Again (THe) 
4
Day Dream Believer (KDo) 
5
Heart's Desire (NSt) 
6
Go For Wand (LLa) 
7
NLF Cricket (LNi) 
8
Bailey (MWe) 
9
Heart's Delight (NSt) 
10
Skeeter (JFa) 
222.
English Trail - Natural (6)
1
CB Upward Trend (SPe) 
2
Pennant (JO') 
3
Skipper Dan (JAr) 
4
Soliloquy (NTi) 
5
Hilariosity Ensues (JMe) 
6
NLF Mischief Maker (LNi) 
223.
English Trail - Arena (13)
1
Omega Code (MSu) 
2
Skipper Dan (JAr) 
3
Dwight (JFa) 
4
Pennant (JO') 
5
Soliloquy (NTi) 
6
Guiness (CMc) 
7
NLF Allegro (LNi) 
8
Griffin Feathers (THe) 
9
Memory Lane (KDo) 
10
Lyrical (NSt) 
224.
Stakes: Trail (20)
Champion: Omega Code (Margaret Durka)
Reserve: Dun It Again (Terry Heath)
Top 5: Bitter Coco (Margaret Durka)
Top 5: Griffin Feathers (Terry Heath)
Top 5: Cazadero (Joan Fauteux)
225.
Other Western Performance (11)
1
Chocolate Spots (JFa) 
2
Pull My Finger (LWh) 
3
Cazadero (JFa) 
4
Dynamite Diva (MSu) 
5
Bitter Coco (MSu) 
6
David's Gift (MSm) 
7
NLF A Pretty Penny (LNi) 
8
Ukon Gold (JMe) 
9
NLF Cricket (LNi) 
10
A Justified Juxtaposition (JMe) 
226.
Other English Performance (15)
1
Pennant (JO') 
2
Skipper Dan (JAr) 
3
Hiccups (MSm) 
4
Sea Sway (KDw) 
5
Lady Intrigue (AFi) 
6
M I Glory Road (IKi) 
7
Soliloquy (NTi) 
8
Dwight (JFa) 
9
Lyrical (NSt) 
10
CB Upward Trend (SPe) 
227.
Other Performance - Generic (5)
1
Go For Wand (LLa) 
2
M I Grey Garden (IKi) 
3
Dynamite Diva (MSu) 
4
Two Bar's St. Louis Blues (RBr) 
5
Sin City Slew (NTi) 
228.
Stakes: Other Performance (23)
Champion: Bitty (Marci Smith Driscoll)
Reserve: M I Grey Garden (Iva Kimmelman)
Top 5: Sea Sway (Katherine Dwyer)
Top 5: Pennant (Jill O'Connor)
Top 5: Two Bar's St. Louis Blues (Robin Briscoe)
229.
Western Pleasure (Stock) (13)
1
Itsa Dun Deal (THe) 
2
C.K. Dexter Haven (NSt) 
3
NLF Cricket (LNi) 
4
Bitter Coco (MSu) 
5
Bad Mamba Jamba (LLa) 
6
Chocolate Spots (JFa) 
7
East Side Enzo (JMe) 
8
Day Dream Believer (KDo) 
9
Ukon Gold (JMe) 
10
Dun It Again (THe) 
230.
Western Pleasure (Other) (5)
1
Bourbon (JFa) 
2
David's Gift (MSm) 
3
Skeeter (JFa) 
4
Luna (KDo) 
5
Heart's Delight (NSt) 
231.
English Pleasure (Sport) (9)
1
Pennant (JO') 
2
M I Glory Road (IKi) 
3
Dwight (JFa) 
4
Syncopal Episode (KDo) 
5
Lyrical (NSt) 
6
Omega Code (MSu) 
7
Mustang Sally (LLa) 
8
Cleveland Rox (JMe) 
9
Hilariosity Ensues (JMe) 
232.
English Pleasure (Other) (3)
1
Soliloquy (NTi) 
2
Griffin Feathers (THe) 
3
Duke (KDo) 
233.
Saddleseat Pleasure (2)
1
Raniya (NTi) 
2
Counting Visions (NSt) 
234.
Stakes: Pleasure (24)
Champion: Skeeter (Joan Fauteux)
Reserve: M I Glory Road (Iva Kimmelman)
Top 5: Griffin Feathers (Terry Heath)
Top 5: Soliloquy (Nancy Timm)
Top 5: Chocolate Spots (Joan Fauteux)
235.
Arena Showmanship (3)
1
Lady Liberty (AFi) 
2
Mon Gamin (KDo) 
3
NLF Koe (LNi) 
236.
Creative Showmanship (2)
1
CB Upward Trend (SPe) 
2
Nicholane Marietta (LNi) 
237.
Stakes: Showmanship (5)
Champion: Mon Gamin (Kelly Dorman)
Reserve: CB Upward Trend (Skye Pechie)
Top 5: Lady Liberty (Anne Field)
Top 5: NLF Koe (Lawrence Nichols)
Top 5: Nicholane Marietta (Lawrence Nichols)
238.
Indian Costume (0)
239.
Arabian Costume (7)
1
Hadiyya (NTi) 
2
Gemini Dancer (LLa) 
3
Abu Garcia (LLa) 
4
Skaska (RBr) 
5
Red Rascal (NSt) 
6
Heart's Delight (NSt) 
7
NLF Queenie (LNi) 
240.
Parade, Ethnic, Other (3)
1
Maliana (NTi) 
2
Copacabana (LLa) 
3
Arlington (JO') 
241.
Stakes: Costume (8)
Champion: Skaska (Robin Briscoe)
Reserve: Maliana (Nancy Timm)
Top 5: Hadiyya (Nancy Timm)
Top 5: Gemini Dancer (Laurie Lape)
Top 5: Copacabana (Laurie Lape)
OF China/Resin Halter Breed
Judge: Robin Briscoe, Stakes: Leslie Phelps
301.
Arabian (5)
1
RA Monieta (KMo) 
2
Polar Wave (KPa) 
3
Kosmopolitan (JAr) 
4
Knight Wind (KPa) 
5
Stargazer (KPa) 
302.
Morgan (13)
1
Gabriel (KPa) 
2
Eleusis (ELa) 
3
Barnet (CMc) 
4
Bandit (KPa) 
5
Pumpkin Hill Misty (KMo) 
6
PPS Miz Elegance (ARe) 
7
Lippitt Golden Eye (KMo) 
8
Unnamed 1 (JAr) 
9
OTW Beth (JO') 
10
PPS Fountain of Youth (ARe) 
303.
Stakes: Light Breeds (13)
Champion: Omar (Karen Pajak)
Reserve: Gabriel (Karen Pajak)
Top 5: RA Monieta (Kim Morrison)
Top 5: Eleusis (Elizabeth LaRose)
Top 5: Kennebec Ashby (Robin Briscoe)
304.
American Gaited (9)
1
Painted Daisy (KPa) 
2
Elayna (CMc) 
3
Memphis Jett (SRo) 
4
Tarmo (KPa) 
5
Crazy Bout Elvis (SRo) 
6
Beulah (ELa) 
7
Dream Walker (KPa) 
8
NLF Hot Fudge (LNi) 
9
Deep Freeze (LCa) 
305.
Spanish (10)
1
Optima (LWh) 
2
Banderas (JAr) 
3
Star Struck (KPa) 
4
Deseo (JAr) 
5
Cervantes (KSc) 
6
Arch Rival (KPa) 
7
Glacier (KPa) 
8
Gendarme (ELa) 
9
Clara Ramona (SRo) 
10
PPS Flamenca (ARe) 
306.
Other Light (4)
1
Momentous (ELa) 
2
Maid Mareian (JO') 
3
Tesla (KSc) 
4
PPS Zesty Zany Zeal Appeal (ARe) 
307.
Stakes: Gaited Breeds (16)
Champion: Painted Daisy (Karen Pajak)
Reserve: Glacier (Karen Pajak)
Top 5: Momentous (Elizabeth LaRose)
Top 5: Dream Quest (Karen Pajak)
Top 5: Optima (Linda White)
308.
Quarter Horse (6)
1
Sandy (KPa) 
2
Finn (KMo) 
3
Homespun (ELa) 
4
Capital Blue Chip (SRo) 
5
LC Top Secret (KMo) 
6
Butterscotch (KPa) 
309.
Paint (7)
1
NLF Henry (LNi) 
2
Running Bear (KPa) 
3
Mr. Thornton (CMc) 
4
Quicksilver (KPa) 
5
Duke (KDo) 
6
Why Wait (KPa) 
7
About Time (KSc) 
310.
Appaloosa (5)
1
Mercury (KPa) 
2
Royale (KPa) 
3
LC Sikora (KMo) 
4
Quasar (JAr) 
5
Trillium (KPa) 
311.
Mustang/Other Stock (8)
1
Washakie (KPa) 
2
PPS My Favorite Song (ARe) 
3
Spitfire (KPa) 
4
Rhogelia (ELa) 
5
Ikpikput (KPa) 
6
PPS Reach For the Sky (ARe) 
7
The Waiting Is The Hardest Part (KMo) 
8
Rumpletumskins (JMe) 
312.
Stakes: Stock Breeds (17)
Champion: Toc-me-to-ne (Karen Pajak)
Reserve: Washakie (Karen Pajak)
Top 5: Mercury (Karen Pajak)
Top 5: LC Top Secret (Kim Morrison)
Top 5: NLF Henry (Lawrence Nichols)
313.
Thoroughbred/Stdbd (11)
1
Commander (KPa) 
2
Coffee Mocha (KMo) 
3
PH Flair (ESc) 
4
Bristow (CMc) 
5
Secretariat (KPa) 
6
Loved By The Sun (BRa) 
7
Opening Bid (JAr) 
8
Class Act (KPa) 
9
PPS Funkytown (ARe) 
10
Aqua Cookie (LCa) 
314.
European Warmblood (6)
1
Impressive (KPa) 
2
Merlin (KPa) 
3
Warlock (KPa) 
4
In The Red (SRo) 
5
Prestige (ELa) 
6
NLF Jacoby (LNi) 
315.
Other Sport/Coaching (9)
1
Prince Valient (KPa) 
2
Bruiser (KPa) 
3
Masquerade (KMo) 
4
Scottsdale King (KMo) 
5
Vaako (KPa) 
6
Forte (ELa) 
7
Arizona Gypsy (KMo) 
8
PPS Will It Ever Stop Raining? (ARe) 
9
Peace (SMo) 
316.
Stakes: Sport Breeds (18)
Champion: Commander (Karen Pajak)
Reserve: Raven (Karen Pajak)
Top 5: Coffee Mocha (Kim Morrison)
Top 5: Kelso (Karen Pajak)
Top 5: PH Flair (Erin Schaefer)
317.
British Pony (17)
1
Constant Reminder (KSc) 
2
Mischief Managed (CMc) 
3
Liberty Creek Sadie (KMo) 
4
Dylan (KSc) 
5
Victoria (JAr) 
6
Hi-dee-do (KPa) 
7
Othello (KMo) 
8
Rhyss (SRo) 
9
Wuthering Heights (KSc) 
10
Beatrix (SRo) 
318.
Other Pony (5)
1
CB Forever Endeavor 2B (SPe) 
2
Cricket (KPa) 
3
PPS Ultimate (ARe) 
4
Sprinkled Nicker (LCa) 
5
NLF Ebay Bidder (LNi) 
319.
Stakes: Pony Breeds (15)
Champion: Victoria (Jackie Arns-Rossi)
Reserve: CB Forever Endeavor 2B (Skye Pechie)
Top 5: Hi-dee-do (Karen Pajak)
Top 5: Moonbeam (Karen Pajak)
Top 5: Cricket (Karen Pajak)
320.
British Draft (10)
1
By Jove (ELa) 
2
Oliver (KPa) 
3
Highlander (KPa) 
4
Bartholomew (CMc) 
5
Rothgar (KPa) 
6
Terrence (SRo) 
7
Lazla (SRo) 
8
Sir Barton (CMc) 
9
PPS Black Forest (ARe) 
10
NLF Obadiah (LNi) 
321.
Other Draft (9)
1
Scarsdale (JAr) 
2
Acetabula (JAr) 
3
Finally (JAr) 
4
Cennedi (KMo) 
5
Silver Star (KPa) 
6
Illusion (KPa) 
7
Cream Truffle (KSc) 
8
Diabolical (KPa) 
9
Annie (SRo) 
322.
Stakes: Draft Breeds (14)
Champion: Dusty (Karen Pajak)
Reserve: Oliver (Karen Pajak)
Top 5: By Jove (Elizabeth LaRose)
Top 5: Diablo (Karen Pajak)
Top 5: Scarsdale (Jackie Arns-Rossi)
323.
Longear/Exotic (8)
1
Sophie (KPa) 
2
Brookfield (KSc) 
3
Dothraki (JAr) 
4
Unsinkable Mollie Brown (KMo) 
5
Ruth (KPa) 
6
Plato (KSc) 
7
Kinsay (SRo) 
8
Lynxia (LNi) 
324.
Other Breeds (5)
1
Elton Jon (ELa) 
2
Dagoth (KPa) 
3
Ice Lord (KPa) 
4
Khan (KSc) 
5
Sunset (KPa) 
325.
Stakes: Other Breeds (11)
Champion: Elton Jon (Elizabeth LaRose)
Reserve: Sophie (Karen Pajak)
Top 5: Lynxia (Lawrence Nichols)
Top 5: Unsinkable Mollie Brown (Kim Morrison)
Top 5: Ruth (Karen Pajak)
326.
Light Foals (8)
1
Klein (SRo) 
2
Nutmeg (CMc) 
3
Cupcake (KPa) 
4
Autumn Fire (KPa) 
5
Nugget (KPa) 
6
Unrealistic (KSc) 
7
Chalice Romance (KMo) 
8
PPS Amira (ARe) 
327.
Sport/Stock Foals (14)
1
Tellurim (KSc) 
2
Play The Market (SRo) 
3
Nagano (KPa) 
4
Herkimer (KPa) 
5
Dots (KPa) 
6
MMS Alvar (KLl) 
7
William Henry Harrison (KMo) 
8
Bittersweet (CMc) 
9
Gone N' Dunit (CMc) 
10
CB Kadenza (SPe) 
328.
Other Foals (10)
1
Harry (KMo) 
2
Lexie (SRo) 
3
Tommy (KPa) 
4
Potter (CMc) 
5
Lost in Translation (SRo) 
6
Gianfranco (SRo) 
7
NLF Pride of the Isles (LNi) 
8
NLF Nebaru (LNi) 
9
Snowlily (KPa) 
10
Stein (KPa) 
329.
Stakes: Foals (22)
Champion: Tellurim (Katy Schiller)
Reserve: Nagano (Karen Pajak)
Top 5: Hoobee (Karen Pajak)
Top 5: Dots (Karen Pajak)
Top 5: Harry (Kim Morrison)
OF China/Resin Halter Collectibility
Judge: Lisa Gruetter, Stakes: Laura Rock-Smith
301.
Arabian (5)
1
Knight Wind (KPa) 
2
Stargazer (KPa) 
3
Kosmopolitan (JAr) 
4
RA Monieta (KMo) 
5
Polar Wave (KPa) 
302.
Morgan (13)
1
Pumpkin Hill Misty (KMo) 
2
Windchime (KPa) 
3
Heyday Amulet (KMo) 
4
Lippitt Golden Eye (KMo) 
5
Barnet (CMc) 
6
Unnamed 1 (JAr) 
7
Eleusis (ELa) 
8
Gabriel (KPa) 
9
Bandit (KPa) 
10
OTW Beth (JO') 
303.
Stakes: Light Breeds (16)
Champion: RA Monieta (Kim Morrison)
Reserve: Shadizar (Karen Pajak)
Top 5: Knight Wind (Karen Pajak)
Top 5: Windchime (Karen Pajak)
Top 5: Gabriel (Karen Pajak)
304.
American Gaited (9)
1
Elayna (CMc) 
2
Tarmo (KPa) 
3
Beulah (ELa) 
4
Dream Walker (KPa) 
5
Crazy Bout Elvis (SRo) 
6
Memphis Jett (SRo) 
7
Painted Daisy (KPa) 
8
Deep Freeze (LCa) 
9
NLF Hot Fudge (LNi) 
305.
Spanish (10)
1
Glacier (KPa) 
2
Gendarme (ELa) 
3
Banderas (JAr) 
4
Optima (LWh) 
5
Arch Rival (KPa) 
6
Star Struck (KPa) 
7
Cervantes (KSc) 
8
Deseo (JAr) 
9
PPS Flamenca (ARe) 
10
Clara Ramona (SRo) 
306.
Other Light (4)
1
Momentous (ELa) 
2
Maid Mareian (JO') 
3
Tesla (KSc) 
4
PPS Zesty Zany Zeal Appeal (ARe) 
307.
Stakes: Gaited Breeds (15)
Champion: Gendarme (Elizabeth LaRose)
Reserve: Momentous (Elizabeth LaRose)
Top 5: Elayna (Corrie Soboda (McDermott))
Top 5: Painted Daisy (Karen Pajak)
Top 5: Maid Mareian (Jill O'Connor)
308.
Quarter Horse (6)
1
Finn (KMo) 
2
Sandy (KPa) 
3
Butterscotch (KPa) 
4
LC Top Secret (KMo) 
5
Capital Blue Chip (SRo) 
6
Homespun (ELa) 
309.
Paint (7)
1
Mr. Thornton (CMc) 
2
Quicksilver (KPa) 
3
Running Bear (KPa) 
4
Why Wait (KPa) 
5
About Time (KSc) 
6
Duke (KDo) 
7
NLF Henry (LNi) 
310.
Appaloosa (5)
1
Quasar (JAr) 
2
Trillium (KPa) 
3
Mercury (KPa) 
4
Royale (KPa) 
5
LC Sikora (KMo) 
311.
Mustang/Other Stock (8)
1
Rhogelia (ELa) 
2
Spitfire (KPa) 
3
Washakie (KPa) 
4
Ikpikput (KPa) 
5
The Waiting Is The Hardest Part (KMo) 
6
PPS My Favorite Song (ARe) 
7
PPS Reach For the Sky (ARe) 
8
Rumpletumskins (JMe) 
312.
Stakes: Stock Breeds (20)
Champion: Washakie (Karen Pajak)
Reserve: Toc-me-to-ne (Karen Pajak)
Top 5: Spitfire (Karen Pajak)
Top 5: Rhogelia (Elizabeth LaRose)
Top 5: Mercury (Karen Pajak)
313.
Thoroughbred/Stdbd (11)
1
Loved By The Sun (BRa) 
2
Commander (KPa) 
3
PH Flair (ESc) 
4
Coffee Mocha (KMo) 
5
Class Act (KPa) 
6
Opening Bid (JAr) 
7
Bristow (CMc) 
8
Secretariat (KPa) 
9
Aqua Cookie (LCa) 
10
PPS Funkytown (ARe) 
314.
European Warmblood (6)
1
Impressive (KPa) 
2
Merlin (KPa) 
3
Warlock (KPa) 
4
Prestige (ELa) 
5
In The Red (SRo) 
6
NLF Jacoby (LNi) 
315.
Other Sport/Coaching (9)
1
Forte (ELa) 
2
Peace (SMo) 
3
Masquerade (KMo) 
4
Arizona Gypsy (KMo) 
5
Scottsdale King (KMo) 
6
Prince Valient (KPa) 
7
Bruiser (KPa) 
8
Vaako (KPa) 
9
PPS Will It Ever Stop Raining? (ARe) 
316.
Stakes: Sport Breeds (17)
Champion: Commander (Karen Pajak)
Reserve: Swaps (Karen Pajak)
Top 5: Warlock (Karen Pajak)
Top 5: Impressive (Karen Pajak)
Top 5: Loved By The Sun (Beth Rappleyea)
317.
British Pony (17)
1
Moonbeam (KPa) 
2
Beatrix (SRo) 
3
Hi-dee-do (KPa) 
4
Mischief Managed (CMc) 
5
Dylan (KSc) 
6
Victoria (JAr) 
7
Frieda (ELa) 
8
Rhyss (SRo) 
9
Constant Reminder (KSc) 
10
Liberty Creek Sadie (KMo) 
318.
Other Pony (5)
1
PPS Ultimate (ARe) 
2
NLF Ebay Bidder (LNi) 
3
Cricket (KPa) 
4
Sprinkled Nicker (LCa) 
5
CB Forever Endeavor 2B (SPe) 
319.
Stakes: Pony Breeds (15)
Champion: Beatrix (Sara Roche)
Reserve: Dylan (Katy Schiller)
Top 5: PPS Ultimate (Amanda Reed)
Top 5: Hi-dee-do (Karen Pajak)
Top 5: Alsekka (Robin Briscoe)
320.
British Draft (10)
1
By Jove (ELa) 
2
Sir Barton (CMc) 
3
Lazla (SRo) 
4
Oliver (KPa) 
5
Terrence (SRo) 
6
Bartholomew (CMc) 
7
Rothgar (KPa) 
8
Highlander (KPa) 
9
PPS Black Forest (ARe) 
10
NLF Obadiah (LNi) 
321.
Other Draft (9)
1
Annie (SRo) 
2
Silver Star (KPa) 
3
Diabolical (KPa) 
4
Finally (JAr) 
5
Scarsdale (JAr) 
6
Acetabula (JAr) 
7
Illusion (KPa) 
8
Cennedi (KMo) 
9
Cream Truffle (KSc) 
322.
Stakes: Draft Breeds (17)
Champion: Diabolical (Karen Pajak)
Reserve: Oliver (Karen Pajak)
Top 5: Dusty (Karen Pajak)
Top 5: By Jove (Elizabeth LaRose)
Top 5: Scarsdale (Jackie Arns-Rossi)
323.
Longear/Exotic (8)
1
Ruth (KPa) 
2
Unsinkable Mollie Brown (KMo) 
3
Sophie (KPa) 
4
Dothraki (JAr) 
5
Plato (KSc) 
6
Kinsay (SRo) 
7
Brookfield (KSc) 
8
Lynxia (LNi) 
324.
Other Breeds (5)
1
Elton Jon (ELa) 
2
Ice Lord (KPa) 
3
Khan (KSc) 
4
Sunset (KPa) 
5
Dagoth (KPa) 
325.
Stakes: Other Breeds (6)
Champion: Ice Lord (Karen Pajak)
Reserve: Sophie (Karen Pajak)
Top 5: Ruth (Karen Pajak)
Top 5: Elton Jon (Elizabeth LaRose)
Top 5: Unsinkable Mollie Brown (Kim Morrison)
326.
Light Foals (8)
1
Cupcake (KPa) 
2
Klein (SRo) 
3
Nugget (KPa) 
4
Nutmeg (CMc) 
5
Chalice Romance (KMo) 
6
Wind Dancer (KPa) 
7
PPS Amira (ARe) 
8
Unrealistic (KSc) 
327.
Sport/Stock Foals (14)
1
CB Kadenza (SPe) 
2
Gone N' Dunit (CMc) 
3
Lily (SMo) 
4
Firefly (KMo) 
5
Herkimer (KPa) 
6
Tellurim (KSc) 
7
Dots (KPa) 
8
Bittersweet (CMc) 
9
Nagano (KPa) 
10
Winning Bid (JAr) 
328.
Other Foals (10)
1
Gianfranco (SRo) 
2
Lost in Translation (SRo) 
3
Potter (CMc) 
4
Harry (KMo) 
5
Lexie (SRo) 
6
Tommy (KPa) 
7
Snowlily (KPa) 
8
NLF Nebaru (LNi) 
9
NLF Pride of the Isles (LNi) 
10
Stein (KPa) 
329.
Stakes: Foals (23)
Champion: CB Kadenza (Skye Pechie)
Reserve: Bittersweet (Corrie Soboda (McDermott))
Top 5: Magnitude (Karen Pajak)
Top 5: Klein (Sara Roche)
Top 5: Cupcake (Karen Pajak)
Custom Glazed China Halter Breed
Judge: Robin Briscoe, Stakes: Leslie Phelps
401.
Light Type (5)
1
Lemonzilla (CMc) 
2
Spindrift (CRo) 
3
Maysanah (CRo) 
4
Ricochet (ELa) 
5
PH Tarrick Bey (ESc) 
402.
Stock Type (2)
1
Toulouse (ELa) 
2
Mohave (CRo) 
403.
Sport Type (3)
1
Picasso Moon (SRo) 
2
Mackenzie (ELa) 
3
Catelyn (JAr) 
404.
Pony Type (9)
1
Raisinette (CRo) 
2
GC Balderdash (CRo) 
3
Justa Breeze (JAr) 
4
Sulwyn (CRo) 
5
Tywyll Tynged (CMc) 
6
Sweet Million (SRo) 
7
Caliburnus (SRo) 
8
Sand Dune (CMc) 
9
Karma Chameleon (ELa) 
405.
Draft Type (5)
1
Cocoa (KMo) 
2
Renboga (CRo) 
3
Colorado Moonshine (SRo) 
4
Garrett (CMc) 
5
Boeing (SMo) 
406.
Exotic Type (1)
1
Sadie (JO') 
407.
Other Type (5)
1
Karma Chameleon (CRo) 
2
Sirena (SRo) 
3
Tarann (CRo) 
4
Portend (ELa) 
5
Jincha (CRo) 
408.
Foals - All Types (5)
1
Mohave (CRo) 
2
Lolita Bey (ELa) 
3
Goober (CRo) 
4
Justa Lil' Lucky (CRo) 
5
Ashleigh (KMo) 
409.
Stakes: Custom Glaze (28)
Champion: Karma Chameleon (Carrie Rouillard)
Reserve: Sylar (Jackie Arns-Rossi)
Top 5: Sirena (Sara Roche)
Top 5: Black Jack Dealer (Robin Briscoe)
Top 5: Tarann (Carrie Rouillard)
Custom Glazed China Halter Workmanship
Judge: Lisa Gruetter, Stakes: Laura Rock-Smith
401.
Light Type (5)
1
Maysanah (CRo) 
2
Ricochet (ELa) 
3
Lemonzilla (CMc) 
4
PH Sunnyside Up (ESc) 
5
Spindrift (CRo) 
402.
Stock Type (2)
1
Toulouse (ELa) 
2
Sheza Dusky Muse (CRo) 
403.
Sport Type (3)
1
Catelyn (JAr) 
2
Picasso Moon (SRo) 
3
Mackenzie (ELa) 
404.
Pony Type (9)
1
Sweet Million (SRo) 
2
GC Balderdash (CRo) 
3
Karma Chameleon (ELa) 
4
Caliburnus (SRo) 
5
Justa Breeze (JAr) 
6
Sand Dune (CMc) 
7
Raisinette (CRo) 
8
Sulwyn (CRo) 
9
Tywyll Tynged (CMc) 
405.
Draft Type (5)
1
Cocoa (KMo) 
2
Garrett (CMc) 
3
Boeing (SMo) 
4
Colorado Moonshine (SRo) 
5
Renboga (CRo) 
406.
Exotic Type (1)
1
Sadie (JO') 
407.
Other Type (5)
1
Jincha (CRo) 
2
Tarann (CRo) 
3
Karma Chameleon (CRo) 
4
Portend (ELa) 
5
Sirena (SRo) 
408.
Foals - All Types (5)
1
Mohave (CRo) 
2
Lolita Bey (ELa) 
3
Goober (CRo) 
4
Ashleigh (KMo) 
5
Justa Lil' Lucky (CRo) 
409.
Stakes: Custom Glaze (25)
Champion: Sylar (Jackie Arns-Rossi)
Reserve: GC Balderdash (Carrie Rouillard)
Top 5: By Candlelight (Jackie Arns-Rossi)
Top 5: Ricochet (Elizabeth LaRose)
Top 5: PH Tarrick Bey (Erin Schaefer)
Amateur Owner Breed
Judge: Ann Harris
501.
Light Type (5)
1
Kokadjo (VWi) 
2
Love At First Sight (KLl) 
3
Stoli (VWi) 
4
Jalapeno (VWi) 
5
Foxy (JO') 
502.
Stock Type (8)
1
Strike It Rich (SRo) 
2
Rainy Day Genius (LWh) 
3
Frosty Cino (VWi) 
4
MacKenzie (ASt) 
5
Green-Eyed Peg (MJo) 
6
Diesel (ASt) 
7
Chilled Chocolate Comet (VWi) 
8
Derezzed (VWi) 
503.
Sport Type (6)
1
Three Martini Lunch (LWh) 
2
Solaris Buenno (SRo) 
3
McCabe (ASt) 
4
Dillinger (VWi) 
5
Tropical Firework (VWi) 
6
Nicholane Savvy (LNi) 
504.
Pony Type (9)
1
Blackberry Muffin (ASt) 
2
Eddie (LNi) 
3
Juniper (VWi) 
4
Golden Cats-Eyes (MJo) 
5
Calla's Lily (APi) 
6
Champagne Supernova (APi) 
7
Shooting Star (VWi) 
8
Polaris Star (SRo) 
9
Jethro (LNi) 
505.
Draft Type (9)
1
Oliver (LWh) 
2
Big Black Horse (ASt) 
3
Ciaran (ASt) 
4
Houliganna (ASt) 
5
Mr. Saxobeat (VWi) 
6
Wrecking Crew (LWh) 
7
Meteor Shower (VWi) 
8
Jackie's Black Jack (ASt) 
9
Fuzzy Logic (VWi) 
506.
Exotic Type (5)
1
Antoinette (ASt) 
2
Ima Fleabag (LWh) 
3
Jagermeister (VWi) 
4
Redonkulous (ASt) 
5
Landy (VWi) 
507.
Other Type (8)
1
Luis (ASt) 
2
Impatient Patient (LWh) 
3
Jules (VWi) 
4
Vanilla Twilight (VWi) 
5
Lennon's Imagine (KLl) 
6
Supergenius (LWh) 
7
Jules the Jester (VWi) 
8
Orion (LNi) 
508.
Foals - All Types (13)
1
Tejas Cameo de Palmer (ASt) 
2
Aurora Cora (SRo) 
3
Bad Apple (LWh) 
4
My Black Beauty (ASt) 
5
Ladybug (LWh) 
6
Tongue Tied (APi) 
7
Fruitloop (LWh) 
8
Hanselle (ASt) 
9
Belinda (VWi) 
10
Zia (ASt) 
509.
AO Championship (5)
Champion: Strike It Rich (Sara Roche)
Reserve: Oliver (Linda White)
Top 5: Kokadjo (Victoria Wiggins)
Top 5: Antoinette (Anne Strieby Giles)
Top 5: Luis (Anne Strieby Giles)
Amateur Owner Workmanship
Judge: Leslie Phelps
501.
Light Type (5)
1
Love At First Sight (KLl) 
2
Jalapeno (VWi) 
3
Stoli (VWi) 
4
Kokadjo (VWi) 
5
Foxy (JO') 
502.
Stock Type (9)
1
Strike It Rich (SRo) 
2
No Fix 4 Dumb (LWh) 
3
Rainy Day Genius (LWh) 
4
Diesel (ASt) 
5
Green-Eyed Peg (MJo) 
6
MacKenzie (ASt) 
7
Frosty Cino (VWi) 
8
Chilled Chocolate Comet (VWi) 
9
Derezzed (VWi) 
503.
Sport Type (6)
1
Solaris Buenno (SRo) 
2
Three Martini Lunch (LWh) 
3
Dillinger (VWi) 
4
McCabe (ASt) 
5
Tropical Firework (VWi) 
6
Nicholane Savvy (LNi) 
504.
Pony Type (9)
1
Calla's Lily (APi) 
2
Champagne Supernova (APi) 
3
Polaris Star (SRo) 
4
Eddie (LNi) 
5
Shooting Star (VWi) 
6
Juniper (VWi) 
7
Golden Cats-Eyes (MJo) 
8
Jethro (LNi) 
9
Blackberry Muffin (ASt) 
505.
Draft Type (9)
1
Wrecking Crew (LWh) 
2
Oliver (LWh) 
3
Mr. Saxobeat (VWi) 
4
Jackie's Black Jack (ASt) 
5
Big Black Horse (ASt) 
6
Houliganna (ASt) 
7
Meteor Shower (VWi) 
8
Fuzzy Logic (VWi) 
9
Ciaran (ASt) 
506.
Exotic Type (5)
1
Ima Fleabag (LWh) 
2
Jagermeister (VWi) 
3
Antoinette (ASt) 
4
Redonkulous (ASt) 
5
Landy (VWi) 
507.
Other Type (8)
1
Impatient Patient (LWh) 
2
Lennon's Imagine (KLl) 
3
Supergenius (LWh) 
4
Jules (VWi) 
5
Luis (ASt) 
6
Jules the Jester (VWi) 
7
Vanilla Twilight (VWi) 
8
Orion (LNi) 
508.
Foals - All Types (13)
1
Tongue Tied (APi) 
2
Ladybug (LWh) 
3
Bad Apple (LWh) 
4
Aurora Cora (SRo) 
5
My Black Beauty (ASt) 
6
Tejas Cameo de Palmer (ASt) 
7
Belinda (VWi) 
8
Fruitloop (LWh) 
9
Thumper (VWi) 
10
Velvet (VWi) 
509.
AO Championship (5)
Champion: Wrecking Crew (Linda White)
Reserve: Ima Fleabag (Linda White)
Top 5: Calla's Lily (Amelia Pitts)
Top 5: Solaris Buenno (Sara Roche)
Top 5: Strike It Rich (Sara Roche)
Artist Resin Halter Breed
Judge: Laura Rock-Smith, Stakes: Kate Cabot
601.
Arabian (30)
1
Khemolytic (HSc) 
2
Sadira (JAr) 
3
Taj Maj Falcon (DBt) 
4
Midnight Circus (MBe) 
5
ExKhalibur (BRa) 
6
Galena (HSc) 
7
PPS Mambo #5 (ARe) 
8
The Perfect Drug (TSt) 
9
M I Sensational (IKi) 
10
Surur (SMo) 
602.
Half Arabian (7)
1
Tamaraah (HSc) 
2
PPS Khonflict (ARe) 
3
Magii (HSc) 
4
Iaret (HSc) 
5
The Little Earl (MKa) 
6
Kimmy No. 12 (KMo) 
7
Safyedi (JAr) 
603.
Morgan (13)
1
Winterfell Patriot (JAr) 
2
Truffles (LLa) 
3
PH Rockefeller (ESc) 
4
UVM Illyria (BRa) 
5
Royal Blend (MBe) 
6
Sharp Dressed Man (SMo) 
7
OTW Cadence (JO') 
8
LC Whistlejacket (KMo) 
9
Doc's Promise (JO') 
10
Serendipity Aries B (KMo) 
604.
Other Light (4)
1
Eureka (ELa) 
2
Granite (MBe) 
3
Hoodwinked (APi) 
4
Stormwalker (MBe) 
605.
Stakes: Light Breed (25)
Champion: Khemolytic (Hilary Schwafel)
Reserve: Galena (Hilary Schwafel)
Top 5: Arielle (Sharon Mossy)
Top 5: C (Beth Rappleyea)
Top 5: OTW Cadence (Jill O'Connor)
606.
Other Gaited (9)
1
Shaman (SMo) 
2
Sandman (SMo) 
3
Tennessee Tuxedo (TSt) 
4
Whiskey Sour (HSc) 
5
General Sir (ADi) 
6
Fizzing Whizbee (APi) 
7
Hitman (SMo) 
8
Joker (ADi) 
9
Silver Lining (ADi) 
607.
Spanish (15)
1
Cheval Magnifique (ESc) 
2
Vince (MBe) 
3
Tierra Del Fuego (BRa) 
4
Eclipse (SMo) 
5
Gota de Lluvia (ADi) 
6
Aluino (MBe) 
7
Disco Volante (TSt) 
8
Tangerine Dream (KMo) 
9
Neptuno (MBe) 
10
Out of Ashes (APi) 
608.
Saddlebred (3)
1
FN Sharp Dressed Man (HSc) 
2
Stop and Stare (ADi) 
3
Supersonic Symphony (SMo) 
609.
Stakes: Gaited Breeds (16)
Champion: FN Sharp Dressed Man (Hilary Schwafel)
Reserve: Shaman (Sharon Mossy)
Top 5: Vince (Mindy Berg)
Top 5: 24 Carat (Sharon Mossy)
Top 5: Moteado (Thia St.Martin)
610.
Appaloosa (9)
1
M I Strange Brew (IKi) 
2
PCF Rio (CMc) 
3
Zephyr (MBe) 
4
Suzie's Rose (MBe) 
5
MacKenzie (ASt) 
6
Greyscale Watercolors (TSt) 
7
Pyromania (JAr) 
8
Peter Parker (JAr) 
9
Cabela (JO') 
611.
Paint (11)
1
Lonesome Dove (SMo) 
2
MI Winchester (IKi) 
3
Zips Myth Zapper (CMc) 
4
Chardonnay (BRa) 
5
Night Legand's Ghost (CSi) 
6
Flash in the Sky (AFi) 
7
Fractal (TSt) 
8
Lola (MBe) 
9
T2 (MBe) 
10
Devil's Cascade (MSu) 
612.
Stakes: Patterned Stock (20)
Champion: MI Winchester (Iva Kimmelman)
Reserve: PCF Rio (Corrie Soboda (McDermott))
Top 5: Angeles (Elizabeth LaRose)
Top 5: Hawkeye (Elizabeth LaRose)
Top 5: Zips Myth Zapper (Corrie Soboda (McDermott))
613.
Quarter Horse (10)
1
Lethal At Midnight (ADi) 
2
M I Meridian (IKi) 
3
Dark Desire (CMc) 
4
Strawberry Daiquiri (HSc) 
5
Roxanne (JAr) 
6
Blazing Hot Lady (ADi) 
7
Riptide (AFi) 
8
Viva Las Vegas (JAr) 
9
Amber Rain (BRa) 
10
Malachite (HSc) 
614.
Mustang (17)
1
Hawkeye (ELa) 
2
Shock Value (JAr) 
3
Cranky Pants (AFi) 
4
Red Dust (SMo) 
5
Du Mal (BRa) 
6
Amalthea (BRa) 
7
Pandora (ELa) 
8
Radar (SMo) 
9
Tempestade (SMo) 
10
Veneer (SRo) 
615.
Other Stock (6)
1
Angeles (ELa) 
2
Fault Line (SMo) 
3
El Ninyo (DBt) 
4
Pretzel (ELa) 
5
Dollar Down (LCa) 
6
M I HO HOT (IKi) 
616.
Stakes: Solid Stock (14)
Champion: Dark Desire (Corrie Soboda (McDermott))
Reserve: Viva Las Vegas (Jackie Arns-Rossi)
Top 5: M I Meridian (Iva Kimmelman)
Top 5: Tempestade (Sharon Mossy)
Top 5: Red Dust (Sharon Mossy)
617.
Thoroughbred/Standardbred (18)
1
Eowyn (BRa) 
2
Roosevelt (SRo) 
3
Noble Elegance (SMo) 
4
Abandonment Clause (HSc) 
5
Suicide Blonde (BRa) 
6
Enchanted Eve (AFi) 
7
M I Holus Bolus (IKi) 
8
Flame (CMc) 
9
Weapons Check (ADi) 
10
Genuine Risk (LLa) 
618.
European Warmblood (21)
1
All That Glitters (SMo) 
2
Rivendell (BRa) 
3
Bronze Sun (APi) 
4
Semphoni (HSc) 
5
Shadows & Dust (BRa) 
6
Grand Illussion (AFi) 
7
Chump Change (JAr) 
8
Active Duty (HSc) 
9
Candied Ginger (BRa) 
10
A Thousand Suns (APi) 
619.
Other Sport/Coaching (19)
1
Starless Night (APi) 
2
Heidi (JAr) 
3
Rainbow Warrior (SMo) 
4
Calisandra (BRa) 
5
Spill The Wine (BRa) 
6
Oscar Wilde (JAr) 
7
Basil (HSc) 
8
Fantomas (TSt) 
9
Woman Warrior (MSu) 
10
Enchantment (APi) 
620.
Stakes: Sport Breeds (27)
Champion: Basil (Hilary Schwafel)
Reserve: Oscar Wilde (Jackie Arns-Rossi)
Top 5: Suicide Blonde (Beth Rappleyea)
Top 5: Spill The Wine (Beth Rappleyea)
Top 5: Chump Change (Jackie Arns-Rossi)
621.
British Pony (17)
1
Moon Pie (TSt) 
2
The Kilt Tilter (TSt) 
3
Rhubarb (CMc) 
4
Peppermint Paddington (BRa) 
5
Navarre (BRa) 
6
Blackberry Muffin (ASt) 
7
Gwendolyn (HSc) 
8
Cookies and Cream (AFi) 
9
Bruce (JAr) 
10
Bedtime Stories (ADi) 
622.
Other Pony (16)
1
Ganache (LLa) 
2
Mr. Goodey Tu Shoes (CSi) 
3
Eleanor (HSc) 
4
Hazard Pay (AFi) 
5
Glirnir (JAr) 
6
Lionhearted (TSt) 
7
Farrah (MKa) 
8
Aperitif (ELa) 
9
Tabitha (MKa) 
10
Jacy (SMo) 
623.
Stakes: Pony Breeds (26)
Champion: Eleanor (Hilary Schwafel)
Reserve: Jacy (Sharon Mossy)
Top 5: Crankshaft (Linda White)
Top 5: Lloyd (Marisa Spence)
Top 5: Bruce (Jackie Arns-Rossi)
624.
British Draft (10)
1
Zenith (SMo) 
2
MacArthur (SMo) 
3
Margo (JAr) 
4
Lady Urquhart (ADi) 
5
Rose (HSc) 
6
Jingle Bell Rock (ADi) 
7
Nazgul (APi) 
8
Ashes of Roses (APi) 
9
Take the Money 'N' Run (JCo) 
10
Jersey Girl (MKa) 
625.
Other Draft (18)
1
The Governor (JAr) 
2
Alwen (JAr) 
3
Atomic Heartbreaker (SMo) 
4
Piper (ELa) 
5
Peasant Stomper (SMo) 
6
Geissiutte (HSc) 
7
Sunny Boy (ADi) 
8
Heavy Cream (JAr) 
9
Donderbaux (MEv) 
10
Stargazer (SMo) 
626.
Stakes: Draft Breeds (21)
Champion: The Governor (Jackie Arns-Rossi)
Reserve: Rose (Hilary Schwafel)
Top 5: Zenith (Sharon Mossy)
Top 5: Geissiutte (Hilary Schwafel)
Top 5: Atomic Heartbreaker (Sharon Mossy)
627.
Longear/Exotic (8)
1
Dustin (MKa) 
2
Antoinette (ASt) 
3
Penelope (AFi) 
4
Ima Fleabag (LWh) 
5
Atlas (SRo) 
6
Miss Lilly (ASt) 
7
Redonkulous (ASt) 
8
JAY-LO (LLa) 
628.
Other Breed (11)
1
Missus Cocoa Puff (ADi) 
2
Kenworth (SMo) 
3
Regal Lady (AFi) 
4
Bellagio (JAr) 
5
Fabio (SMo) 
6
Alchemist (APi) 
7
Diesel (SMo) 
8
PH Artist (ESc) 
9
Warlock (APi) 
10
Jacob (VPa) 
629.
Stakes: Other Breeds (15)
Champion: Mack (Sharon Mossy)
Reserve: Bellagio (Jackie Arns-Rossi)
Top 5: Kenworth (Sharon Mossy)
Top 5: Miss Lilly (Anne Strieby Giles)
Top 5: Redonkulous (Anne Strieby Giles)
Artist Resin Halter Workmanship
Judge: Lori Daniels, Stakes: Kate Dwyer
601.
Arabian (30)
1
Oksana (ELa) 
2
M I Panning For Gold (IKi) 
3
Brimfyre (SMo) 
4
Sadira (JAr) 
5
Surur (SMo) 
6
Midnight Circus (MBe) 
7
C (BRa) 
8
The Perfect Drug (TSt) 
9
Taj Maj Falcon (DBt) 
10
Dance with Dragons (APi) 
602.
Half Arabian (7)
1
Iaret (HSc) 
2
Tamaraah (HSc) 
3
PPS Khonflict (ARe) 
4
Magii (HSc) 
5
Safyedi (JAr) 
6
Kimmy No. 12 (KMo) 
7
The Little Earl (MKa) 
603.
Morgan (13)
1
Serendipity Aries B (KMo) 
2
Sharp Dressed Man (SMo) 
3
OTW Cadence (JO') 
4
LC Whistlejacket (KMo) 
5
Truffles (LLa) 
6
Royal Blend (MBe) 
7
OTW Rip Rap (JO') 
8
Kona (MKa) 
9
PH Rockefeller (ESc) 
10
Winterfell Patriot (JAr) 
604.
Other Light (4)
1
Eureka (ELa) 
2
Granite (MBe) 
3
Stormwalker (MBe) 
4
Hoodwinked (APi) 
605.
Stakes: Light Breed (22)
Champion: Oksana (Elizabeth LaRose)
Reserve: M I Sensational (Iva Kimmelman)
Top 5: Eureka (Elizabeth LaRose)
Top 5: Iaret (Hilary Schwafel)
Top 5: Mystic Sunset (Sharon Mossy)
606.
Other Gaited (9)
1
Shaman (SMo) 
2
Tennessee Tuxedo (TSt) 
3
Sandman (SMo) 
4
Whiskey Sour (HSc) 
5
Hitman (SMo) 
6
Silver Lining (ADi) 
7
General Sir (ADi) 
8
Fizzing Whizbee (APi) 
9
Joker (ADi) 
607.
Spanish (15)
1
Eclipse (SMo) 
2
Moteado (TSt) 
3
Vince (MBe) 
4
Aluino (MBe) 
5
Cheval Magnifique (ESc) 
6
Tangerine Dream (KMo) 
7
Disco Volante (TSt) 
8
Tierra Del Fuego (BRa) 
9
Pinafore (ELa) 
10
Gota de Lluvia (ADi) 
608.
Saddlebred (3)
1
Stop and Stare (ADi) 
2
FN Sharp Dressed Man (HSc) 
3
Supersonic Symphony (SMo) 
609.
Stakes: Gaited Breeds (15)
Champion: Shaman (Sharon Mossy)
Reserve: FN Sharp Dressed Man (Hilary Schwafel)
Top 5: Hitman (Sharon Mossy)
Top 5: Moteado (Thia St.Martin)
Top 5: Cheval Magnifique (Erin Schaefer)
610.
Appaloosa (9)
1
Zephyr (MBe) 
2
Pyromania (JAr) 
3
Suzie's Rose (MBe) 
4
Greyscale Watercolors (TSt) 
5
M I Strange Brew (IKi) 
6
Cabela (JO') 
7
Peter Parker (JAr) 
8
MacKenzie (ASt) 
9
PCF Rio (CMc) 
611.
Paint (11)
1
Zips Myth Zapper (CMc) 
2
Lonesome Dove (SMo) 
3
MI Winchester (IKi) 
4
Fractal (TSt) 
5
Lola (MBe) 
6
Night Legand's Ghost (CSi) 
7
Chardonnay (BRa) 
8
Flash in the Sky (AFi) 
9
T2 (MBe) 
10
Devil's Cascade (MSu) 
612.
Stakes: Patterned Stock (17)
Champion: Hawkeye (Elizabeth LaRose)
Reserve: Angeles (Elizabeth LaRose)
Top 5: Chardonnay (Beth Rappleyea)
Top 5: Zephyr (Mindy Berg)
Top 5: Lonesome Dove (Sharon Mossy)
613.
Quarter Horse (10)
1
M I Meridian (IKi) 
2
Dark Desire (CMc) 
3
Strawberry Daiquiri (HSc) 
4
Lethal At Midnight (ADi) 
5
Roxanne (JAr) 
6
Blazing Hot Lady (ADi) 
7
Viva Las Vegas (JAr) 
8
Amber Rain (BRa) 
9
Riptide (AFi) 
10
Malachite (HSc) 
614.
Mustang (17)
1
Hawkeye (ELa) 
2
Cranky Pants (AFi) 
3
Radar (SMo) 
4
Amalthea (BRa) 
5
Shock Value (JAr) 
6
Wild At Heart (ADi) 
7
Red Dust (SMo) 
8
Wile E. Coyote (HSc) 
9
Tempestade (SMo) 
10
Nevada (HSc) 
615.
Other Stock (6)
1
Angeles (ELa) 
2
Fault Line (SMo) 
3
Pretzel (ELa) 
4
El Ninyo (DBt) 
5
M I HO HOT (IKi) 
6
Dollar Down (LCa) 
616.
Stakes: Solid Stock (9)
Champion: Viva Las Vegas (Jackie Arns-Rossi)
Reserve: Fault Line (Sharon Mossy)
Top 5: Tempestade (Sharon Mossy)
Top 5: M I Meridian (Iva Kimmelman)
Top 5: Brisco County Junior (Jackie Arns-Rossi)
617.
Thoroughbred/Standardbred (18)
1
Noble Elegance (SMo) 
2
Suicide Blonde (BRa) 
3
Eowyn (BRa) 
4
Roosevelt (SRo) 
5
M I Holus Bolus (IKi) 
6
Abandonment Clause (HSc) 
7
Enchanted Eve (AFi) 
8
Genuine Risk (LLa) 
9
The Firebrand (APi) 
10
Flame (CMc) 
618.
European Warmblood (21)
1
All That Glitters (SMo) 
2
Rainwalker (DBt) 
3
Candied Ginger (BRa) 
4
Semphoni (HSc) 
5
Rivendell (BRa) 
6
Shadows & Dust (BRa) 
7
Grand Illussion (AFi) 
8
Bronze Sun (APi) 
9
Chump Change (JAr) 
10
Turn The Page (SRo) 
619.
Other Sport/Coaching (19)
1
Rainbow Warrior (SMo) 
2
Spill The Wine (BRa) 
3
Highway Man (AFi) 
4
Fantomas (TSt) 
5
Calisandra (BRa) 
6
Oscar Wilde (JAr) 
7
Starless Night (APi) 
8
Harpo (JAr) 
9
Impatient Patient (LWh) 
10
Basil (HSc) 
620.
Stakes: Sport Breeds (30)
Champion: Rivendell (Beth Rappleyea)
Reserve: All That Glitters (Sharon Mossy)
Top 5: Roosevelt (Sara Roche)
Top 5: Rainbow Warrior (Sharon Mossy)
Top 5: The Winter King (Anne Strieby Giles)
621.
British Pony (17)
1
Navarre (BRa) 
2
Peppermint Paddington (BRa) 
3
The Kilt Tilter (TSt) 
4
Bruce (JAr) 
5
Moon Pie (TSt) 
6
Blackberry Muffin (ASt) 
7
Tuppence (ELa) 
8
Crankshaft (LWh) 
9
Bedtime Stories (ADi) 
10
Middleburge (KSc) 
622.
Other Pony (16)
1
Mr. Goodey Tu Shoes (CSi) 
2
Eleanor (HSc) 
3
SNM Funky Diva (BRa) 
4
Tabitha (MKa) 
5
Hazard Pay (AFi) 
6
Ganache (LLa) 
7
Aperitif (ELa) 
8
Farrah (MKa) 
9
Snickerdoodle (JAr) 
10
Danny (LLa) 
623.
Stakes: Pony Breeds (21)
Champion: Eleanor (Hilary Schwafel)
Reserve: SNM Funky Diva (Beth Rappleyea)
Top 5: Moon Pie (Thia St.Martin)
Top 5: Navarre (Beth Rappleyea)
Top 5: Bedtime Stories (Amanda Dionne)
624.
British Draft (10)
1
Zenith (SMo) 
2
MacArthur (SMo) 
3
Margo (JAr) 
4
Ashes of Roses (APi) 
5
Lady Urquhart (ADi) 
6
Rose (HSc) 
7
Nazgul (APi) 
8
Jingle Bell Rock (ADi) 
9
Take the Money 'N' Run (JCo) 
10
Jersey Girl (MKa) 
625.
Other Draft (18)
1
Piper (ELa) 
2
Atomic Heartbreaker (SMo) 
3
Alwen (JAr) 
4
Peasant Stomper (SMo) 
5
Stargazer (SMo) 
6
Geissiutte (HSc) 
7
Sunny Boy (ADi) 
8
De Conpage (KSc) 
9
Heavy Cream (JAr) 
10
Wonka (MKa) 
626.
Stakes: Draft Breeds (20)
Champion: Piper (Elizabeth LaRose)
Reserve: Sunny Boy (Amanda Dionne)
Top 5: Atomic Heartbreaker (Sharon Mossy)
Top 5: Willow (Sharon Mossy)
Top 5: Donderbaux (Marisa Spence)
627.
Longear/Exotic (8)
1
Antoinette (ASt) 
2
Dustin (MKa) 
3
Ima Fleabag (LWh) 
4
Penelope (AFi) 
5
Miss Lilly (ASt) 
6
Redonkulous (ASt) 
7
JAY-LO (LLa) 
8
Atlas (SRo) 
628.
Other Breed (11)
1
Kenworth (SMo) 
2
Fabio (SMo) 
3
Alchemist (APi) 
4
Diesel (SMo) 
5
Warlock (APi) 
6
Regal Lady (AFi) 
7
PH Artist (ESc) 
8
Bellagio (JAr) 
9
Missus Cocoa Puff (ADi) 
10
Jacob (VPa) 
629.
Stakes: Other Breeds (16)
Champion: Jacob (Valerie Parker)
Reserve: PH Artist (Erin Schaefer)
Top 5: Dustin (Michele Katz Grieder)
Top 5: Diesel (Sharon Mossy)
Top 5: Warlock (Amelia Pitts)
OF Plastic Halter Breed
Judge: Marisa Evans, Stakes: Leslie Phelps
701.
Arabian (56)
1
Screamadelica (JCo) 
2
Shakira (SRo) 
3
Arwen (VPa) 
4
Black Butterfly (VWi) 
5
Ivory Cinnamon (MSu) 
6
Khepri (ADi) 
7
Fahrenheit (ELa) 
8
Khostli (SRo) 
9
Pantheon (ELa) 
10
Shazam (SKr) 
702.
Half Arabian (42)
1
Fame and Fortune (THe) 
2
Huckleberry Night Sky (RBr) 
3
Butterscotch Bomb (VWi) 
4
Tequila Sunrise (VPa) 
5
Eye On You (JMi) 
6
Icy Skittle (VWi) 
7
Zeta Face (SKr) 
8
El Dorado (CRa) 
9
Morning Glory (JCo) 
10
American Riviera (SKr) 
703.
Morgan (39)
1
Elliot (CMc) 
2
Winfield Firebrand (SRo) 
3
NLF Noel (LNi) 
4
Rough Rider (RRo) 
5
Notorious (RSh) 
6
Europa (JMi) 
7
Gubernator (RSh) 
8
Misty Isle (JMi) 
9
Navarre (SRo) 
10
Brown Sugar (DBa) 
704.
Other Light (17)
1
Khafre (SRo) 
2
Norman (VWi) 
3
Ship of the Line (RRo) 
4
Jett Star (JMi) 
5
Amara (JMi) 
6
PPS A Work of Art (ARe) 
7
Denial (SSp) 
8
D'artagnan (RSh) 
9
Sister J (DBa) 
10
Jack Daniels (DBa) 
705.
Stakes: Light Breed (50)
Champion: Maka (Taylor Simpson)
Reserve: Norman (Victoria Wiggins)
Top 5: Screamadelica (Jocelyn Cote)
Top 5: Khafre (Sara Roche)
Top 5: Fame and Fortune (Terry Heath)
706.
Other Gaited (27)
1
Knickers (ELa) 
2
Two Bar's St. Louis Blues (RBr) 
3
Dr. Zarkov (LLa) 
4
Devil's Determination (RBr) 
5
Essayons (RRo) 
6
Nuclear Code (MSu) 
7
Black Magick (CRa) 
8
Starry Knight (JMi) 
9
PPS Miracles Happen (ARe) 
10
PPS Valley of the Night (ARe) 
707.
Spanish (32)
1
Divante (DBa) 
2
Ameno (SRo) 
3
Sexy Dreamer (MSu) 
4
Nazca God (RSh) 
5
On It (JMi) 
6
Me Gusta Bailar (KLl) 
7
Vampires Will Never Hurt You (JCo) 
8
PPS Hollywood Fantasy (ARe) 
9
NLF Peso d'oro (LNi) 
10
PPS Unavoidable (ARe) 
708.
Saddlebred (35)
1
Macchiato (VWi) 
2
Ristretto (VWi) 
3
Southern Charm (ADi) 
4
Midnight Confessions (SRo) 
5
Prada (SRo) 
6
Champagne On The Twentysixth (KDw) 
7
Alpine Action (MSu) 
8
NLF Charmer (LNi) 
9
Redneck (RRo) 
10
Winter Warrior (MSu) 
709.
Stakes: Gaited Breeds (38)
Champion: Alpine Action (Margaret Durka)
Reserve: PPS Del Fuego (Amanda Reed)
Top 5: Sneak Preview (Terry Heath)
Top 5: Me Gusta Bailar (Karen Lloyd)
Top 5: PPS Images of Granduer (Amanda Reed)
710.
Appaloosa (52)
1
The Illusionist (KMo) 
2
Rock Star (ADi) 
3
Sweet On Spots (ADi) 
4
Summer Song (BRa) 
5
Distant Thunder (THe) 
6
Duxbury (CMc) 
7
Two Bar's Breezing Dixie (RBr) 
8
The Duke (CMc) 
9
Mariano (SRo) 
10
Omen's Omega (MSu) 
711.
Paint (57)
1
Shadows and Dust (RRo) 
2
Triplicate (ELa) 
3
Docs Doin Doubles (JFa) 
4
Because Of You (JMi) 
5
LP Tilt A Whirl (CMc) 
6
Tuxedo (SRo) 
7
Tek (ASt) 
8
Ring O' Fire (CRa) 
9
NLF Scrappy Queen (LNi) 
10
North Star (KDo) 
712.
Stakes: Patterned Stock (48)
Champion: The Illusionist (Kim Morrison)
Reserve: Triplicate (Elizabeth LaRose)
Top 5: Rock Star (Amanda Dionne)
Top 5: Spot Remover (Anne Strieby Giles)
Top 5: Rockin' The Boat (Amanda Dionne)
713.
Quarter Horse (52)
1
The Druids Chair (KMo) 
2
Eleanor (SRo) 
3
Goodie (RRo) 
4
Sentinel (ELa) 
5
Satisfaction Guaranteed (CMc) 
6
Bacardi (ASt) 
7
Galliano (SRo) 
8
Contessa (RSh) 
9
NLF Charm Bracelet (LNi) 
10
Nalanie Lark (THe) 
714.
Mustang (35)
1
Hetta (CMc) 
2
Emerson (CMc) 
3
Top Brass (SRo) 
4
Thunder's Echo (MSu) 
5
Highboy (RSh) 
6
Flowtation (VWi) 
7
Boss Hoss (VPa) 
8
Moon Dancer (ADi) 
9
Lieu (MKa) 
10
Hondo (ELa) 
715.
Other Stock (26)
1
Twas Brillig (SRo) 
2
Speeding Ticket (RRo) 
3
Waterloo (VWi) 
4
Devils Money (KSc) 
5
Ghost Town Cowboy (ADi) 
6
Brisbane Buster (THe) 
7
Sanity Assassin (JCo) 
8
Garlands of Gold (APi) 
9
Butterscotch (BRa) 
10
Mr. Frodo (KDo) 
716.
Stakes: Solid Stock (26)
Champion: Contessa (Renata Shura)
Reserve: Speeding Ticket (Robin Roberts)
Top 5: Thing 2 (Robin Roberts)
Top 5: Gotta Golden Ticket (Amanda Dionne)
Top 5: Nalanie Lark (Terry Heath)
717.
Thoroughbred/Standardbred (38)
1
Sleek Shotgun (VWi) 
2
Reese (VWi) 
3
Tea and Biscuits (CMc) 
4
Dark Victory (CMc) 
5
PPS Foliage Run (ARe) 
6
Paul (VPa) 
7
PH After Dark (ESc) 
8
Gallo Blue Chip (DBa) 
9
All About Fury (RRo) 
10
Breyer Patch Dan (DBa) 
718.
European Warmblood (40)
1
Blunty (RSh) 
2
Amaretta (VWi) 
3
Dutch Brandy (NSt) 
4
Mischeif Managed (TSi) 
5
M I Revelation (IKi) 
6
Twist and Shout (DBa) 
7
Bismark (JFa) 
8
Helios (RBr) 
9
Fitzpayne (JMi) 
10
Feed the Birds (JCo) 
719.
Other Sport/Coaching (49)
1
Sterling Commander (ADi) 
2
Impromptu (ELa) 
3
The Doctor (SSp) 
4
Challenger (RRo) 
5
Rhea Silvia (RRo) 
6
Zombie Shuffle (VWi) 
7
Friesan Fire (DBa) 
8
Mighty Boosh (JCo) 
9
(JMi) 
10
NLF Beach Bum (LNi) 
720.
Stakes: Sport Breeds (53)
Champion: Mischeif Managed (Taylor Simpson)
Reserve: Sir William (Terry Heath)
Top 5: Rigel (Julie Miller)
Top 5: Casus Belli (Robin Roberts)