New England Model Dog Expo - Show Results

Were you an entrant at this show? If so, sign in and your placings will be highlighted in the results.
Linda Dean, Show Holder
March 31, 2012

Entrants 14

Jennifer Al-Beik (JAl)
Robin Briscoe (RBr)
Linda Dean (LDe)
Joan Fauteux (JFa)
Kristine Gardner (KGa)
Iva Kimmelman (IKi)
Kelly Martin (KMa)
Kim Morrison (KMo)
Lawrence Nichols (LNi)
Jill O'Connor (JO')
Lindy Pinkham (LPi)
Elisabeth Roman (ERo)
Renata Shura (RSh)
Meredith Westner (MWe)

Performance

Judge: Erin Schaefer and Linda Dean

1. American Kennel Club Event (4)
1
Sevenmile Valley Belle (ERo) 
2
Madison Mary (MWe) 
3
Chickadee Song's Pitcher (KMa) 
4
Nicholane Titan (LNi) 
2. All Other Events (3)
1
CSK Shimmering Episode (KMa) 
2
OTW Sam (JO') 
3
Nicholane Cocoa (LNi) 
Performance Best in Show (0)
Champion: Sevenmile Valley Belle (Elisabeth Roman)

Conformation

Judge: Kelly Martin

3. Sporting Group Breeds, Adult (1 year of age and over) (17)
1
W-A-V Sabrina (LDe) 
2
Bryce (RBr) 
3
Ashton (RBr) 
4
W-A-V Master & Commander (LDe) 
5
What I Have (KMo) 
6
Sheila McGuire of Sevenmile (ERo) 
4. Hound Group Breeds, Adult (28)
1
Aleksei (JAl) 
2
Pine Grove Pearl (LPi) 
3
Tessa (JO') 
4
Iktis (RBr) 
5
Caliente Caynine (RBr) 
6
Bud (MWe) 
5. Working Group Breeds, Adult (18)
1
Wayside Grondahl (KGa) 
2
Orwell's Cookie (KMo) 
3
Sherran (RBr) 
4
The Trouble With Tribbles (KMo) 
5
Highclere (RBr) 
6
Pine Grove Baron (LPi) 
6. Terrier Group Breeds, Adult (19)
1
Chabrana Sun Fire (RBr) 
2
Two Bar's HF Bruno (RBr) 
3
Nicholane Jacob (LNi) 
4
O'Canada (KMo) 
5
Pine Grove Bruno (LPi) 
6
Talavera Romulus (KGa) 
7. Toy Group Breeds, Adult (10)
1
Jake (LPi) 
2
Nicholane Precious Pearl (LNi) 
3
Chewie (JO') 
4
Princess (RBr) 
5
Pine Grove Jingles (LPi) 
6
Butch (JO') 
8. Non-Sporting Group Breeds, Adult (14)
1
W-A-V Boston Blackie (LDe) 
2
Contessa Lucia of Alta Crest (ERo) 
3
Two Bar's Mack Truck (RBr) 
4
Nicholane Domino (LNi) 
5
Eric of Alta Crest (ERo) 
6
Pine Grove Rembrandt (LPi) 
9. Herding Group Breeds, Adult (17)
1
The Laird of Sevenmile (ERo) 
2
Geisler (RBr) 
3
Sevenmile Highland Mist (ERo) 
4
Sirius Von Nurberg (JAl) 
5
Matthieu (KMo) 
6
Molly Too (MWe) 
Top Five (0)
Wayside Grondahl (Kristine Gardner)
Chabrana Sun Fire (Robin Briscoe)
CH Pine Grove Nellie (Lindy Pinkham)
Orwell's Cookie (Kim Morrison)
The Laird of Sevenmile (Elisabeth Roman)
Best Adult in Show (0)
Champion: Aleksei (Jennifer Al-Beik)

Conformation (Puppy)

Judge: Martina Vannelli-Munoz

10. Sporting Group Breeds, Puppy (up to 1 year) (1)
1
Two Bar's Patsy (RBr) 
11. Hound Group Breeds, Puppy (5)
1
Duke (JAl) 
2
OTW Sam (JO') 
3
OTW Beau (JO') 
4
Dusty (LPi) 
5
Pine Grove Sophia (LPi) 
12. Working Group Breeds, Puppy (7)
1
Kip (RBr) 
2
Jordan (KMo) 
3
Pine Grove Dale (LPi) 
4
Ollie (KMo) 
5
Pine Grove Chip (LPi) 
6
Rumatug (MWe) 
13. Terrier Group Breeds, Puppy (3)
1
Linley (RBr) 
2
Alta Crest This One's For You (ERo) 
3
Alta Crest Heatherbloom Girl (ERo) 
14. Toy Group Breeds, Puppy (0)
15. Non-Sporting Group Breeds, Puppy (3)
1
OTW Nobby (JO') 
2
Lucky Sparky (LPi) 
3
Casseopia (MWe) 
16. Herding Group Breeds, Puppy (7)
1
Euclid (KMo) 
2
Pine Grove Mitzie (LPi) 
3
Pine Grove Laddie (LPi) 
4
Jade (KMo) 
5
Lucy (KMo) 
6
Champ (MWe) 
Top Five (0)
Duke (Jennifer Al-Beik)
OTW Nobby (Jill O'Connor)
Two Bar's Patsy (Robin Briscoe)
Jordan (Kim Morrison)
Lucky Sparky (Lindy Pinkham)
Best Puppy in Show (0)
Champion: Kip (Robin Briscoe)

Collectibility

Judge: Linda Dean

17. OF China (33)
1
Wayside Grondahl (KGa) 
2
Black Bee (LPi) 
3
Pine Grove Squire (LPi) 
4
Captian Jack (KGa) 
5
Aleksei (JAl) 
6
Sirius Von Nurberg (JAl) 
18. OF Resin (24)
1
Pine Grove Pearl (LPi) 
2
The Trouble With Tribbles (KMo) 
3
CH Pine Grove Nellie (LPi) 
4
Orwell's Cookie (KMo) 
5
Bryce (RBr) 
6
Selim of Sevenmile (ERo) 
19. OF Plastic (13)
1
Lucky (LPi) 
2
Luke Duke (KGa) 
3
Lester (JO') 
4
OTW Jester (JO') 
5
Bethoven's Fifth (MWe) 
6
Nicholane Domino (LNi) 
20. OF Other Material (3)
1
Rusty Red Marcelin Taffy (KGa) 
2
Glass Joe (KGa) 
3
Speck (LPi) 
Top Five (0)
Lucky (Lindy Pinkham)
Pine Grove Pearl (Lindy Pinkham)
The Trouble With Tribbles (Kim Morrison)
Black Bee (Lindy Pinkham)
Luke Duke (Kristine Gardner)
Best OF in Show (0)
Champion: Wayside Grondahl (Kristine Gardner)

Workmanship

Judge: Kelly Martin

21. CM China (1)
1
Two Bar's HF Bruno (RBr) 
22. CM Resin (0)
23. CM Plastic (3)
1
Skies the Limit (KMo) 
2
Harry of Bunten Farm (KMo) 
3
Pine Grove Jade (LPi) 
24. CM Other Material (3)
1
Dusty (LPi) 
2
W-A-V Fiona (LDe) 
3
Madison Mary (MWe) 
Top Five (0)
Best Custom in Show (0)
25. Best Brace in Show (0)
1
Kayo (LPi) 

Wild Canine Division

Judge: Kelly Martin

26. True Dogs (3)
1
Wolf (LPi) 
2
Regulus (KMo) 
3
Reginald (KMo) 
27. True Foxes (1)
1
Mike and Ike (ERo) 
Best Wild Canine in Show (0)
Champion: Wolf (Lindy Pinkham)
28. BENJI CHALLENGE"" (4)
1
My Boy Blue (KGa) 
2
Speck (LPi) 
3
Madison Mary (MWe) 
4
Mutt (LPi)